Forum Forum prawnePracy

Czy należy mi się "wyrównanie"? Kto ma racje?

Czy należy mi się "wyrównanie"? Kto ma racje?

skomentuj
Noa88 / 46.170.156.* / 2012-11-06 12:02
Witam. Zostałam zatrudniona 03.09.2012. Wynagrodzenia wypłacane są przed każdym 10. dniem miesiąca. 10.10.2012 nie dostałam żadnego wynagrodzenia. 10.11.2012 dostałam ustalone miesięczne wynagrodzenie. Zastanawiam się, czy nie powinnam dostać wyrównania, czyli kwoty ustalonej na umowie plus za okres od 03.09 do 10.09. Mój szef twierdzi, że nie należy mi się dodatkowa kwota, ponieważ wypłata jest od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca, po prostu tylko wypłacana do 10. dnia każdego miesiąca, więc mi się nic dodatkowo nie należy, ponieważ pracę rozpoczęłam 03.09. Kto ma racje? Chodzi o miesięczną kwotę 3064 zł netto, czyli ok. 4300 brutto. Proszę o radę!
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-11-06 12:23
Wynagrodzenie ustalone w umowie w stawce miesięcznej musi być wypłacane PROPORCJONALNIE do liczby dni pracy w danym miesiącu kalendarzowym.
I oznacza wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, a nie kolejne 30 czy 31 dni.

10 października powinna Pani otrzymać wynagrodzenie za wrzesień w pełnej stawce, jeśli pracuje Pani w systemie pon-piątek z wolnymi sobotami i niedzielami- bo przepracowała Pani wszystkie dni robocze września. Np. gdyby rozpoczęła Pani umowę tydzień później 10 września- należna byłaby wypłata w kwocie 15/20.
Noa88 / 46.170.156.* / 2012-11-06 14:06
Proszę wybaczyć, zrobiłam bład w opisaniu sytuacji.
-Zatrudniona: 03.09.2012
-Wypłaty dla wszystkich pracowników: 10.09.2012
(ja nie dostałam w ten dzień nic)
-10.10. dostałam 3064zł.

Reszta opisu się zgadza.
W tym wszystkim mam wrażenie, że pracowałam od 03.09 do 10.09 za darmo. Mam nadzieję, że zechce Pan odpowiedzieć ponownie na moje pytanie. Pozdrawiam.
wiwan / 2012-11-06 20:03
Zgodnie z art. 85 Kodeksu Pracy wypłat dokonuje się Z DOŁU- czyli na początku miesiąca NASTĘPUJĄCEGO po miesiącu, którego dotyczy.


Wypłata w dniu 10.09 obejmowała wynagrodzenia za sierpień, czyli nie obejmowała Pani, bo w sierpniu Pani nie pracowała. Wypłata 10.10. obejmowała należności za wrzesień, czyli już Panią obejmowała. Itd.

I jak napisałem- jeśli Pani grafik pracy obejmuje tylko dni powszednie- to za wrzesień należało się tyle samo,jak w przypadku gdyby zaczęła pani pracę 1 września.

Więc wszystko wygląda OK. Jeśli poda Pani kwotę wynagrodzenia miesięcznego z umowy- można przekalkulować, czy nie dokonano nienależnego potrącenia za 1-2 września. O ile oczywiście ma pani wynagrodzenie jednoskładnikowe i ww system pracy.
Noa88 / 46.170.156.* / 2012-11-07 12:11
Witam, dziękuję serdecznie za poradę. Tak pracuję od PON-PIĄ, w pełnym wymiarze pracy, wolne weekendy. Dostałam definitywnie pełną wypłatę, nie zostało mi nic potrącone, ponieważ należało mi się 3064,- i tyle też dostałam. Miałam jednak nadzieję, że dostanę dodatkowe pieniądze, ponieważ myślałam, że jeśli wypłacane jest 10. (zawsze) to okres zapłaty jest również od 10. do 10. każdego miesiąca. Okazuje się jednak, że okres zapłaty to od 01. do 28./29./30./31. każdego miesiąca, a wypłacane jest po prostu tak późno.
Jeszcze raz dziękuję! pozdrawiam
skomentuj

Najnowsze wpisy