Forum Forum inwestycyjneFundusze

czy oby dobrze to sobie wymyslilam ??

czy oby dobrze to sobie wymyslilam ??

martucha / 70.107.208.* / 2007-09-19 03:25
witam,
jestem studentka i drugi rok z rzedu bede wracala z wakacji z sumka kolo 20 tys .
rok temu zainwestowlaam pieniazki w Arke i wszystko ladnie pieknie, ale jakos w tym roku sie boje. pieniedzy na razie nie potrzebuje, i mysle ze przez najblizsze 5 lat nie bede ich potrzebowac.
moj pomysl na zagospodarowanie tegorocznych srodkow to:
1. 30% w akcyjny fundusz
2. 30% w zagraniczny
3. 20% w zrownowazony
4. 20% stabilnego wzrostu

nie mam jeszcze wybranych faforytow w poszczegolnych kategoriach, ale oczywsic eprzeanalizuje rankigi dlugoterminowe dokladnie.
mam tylko pytanie czy cala idea jest dobra ?? czy moze odpuscic sobie 3 i 4 pozycje i podzielic na pol zrow/akcyj ??
mam duuuuuzo czasu i na pewno jest to inwestycja dluuuuugoterminowa.

pozdrawiam
m.
Wyświetlaj:
jowa / 213.77.7.* / 2007-09-20 14:12
skoro tak się boisz o swoje pieniądze to może kup sobie jakiś produkt sktukturyzowany tzn. fundusz z gwarantowanym kapitałem; najczęściej są to długoterminowe (4-5lat) fundusze działające na rynkach zagranicznych, a co roku wypłacają Ci zysk
rybka121 / 70.107.208.* / 2007-09-20 06:40
dziekuje wszystkim za posty :)
ale im dluzej to wszytsko czytam (wiadomosci, artykuly, nowinki) tymabrdziej boje sie cokolwiek z ta kaska zrobic. czy to jest tak ze jak bedzie recesja to wszystko straszliwie spadnie ?? i ile cos takigo moze trwac ??
czytajac wasze rady dochodze do wniosku ze najlepiej bedzie zainwestowac 50% w bezpieczne srodk ( mysle to o f.stabilnego wzrstu/obligacji/lokacie) a kolejne 50% zaszalec hehe i wladowac w cos bardije ryzykownego
generalnie jestem rozbita po calosci, bo tak czy siak cos trzeba z tym fantem zrobic, bo trzymanie kaski w domu ZUPELNIE odpada :)

pozdrawiam i czekam na ciag dalszy rad :)
new_rejs. / 212.76.37.* / 2007-09-19 22:37
Mój pomysł na zainwestowanie Twoich oszczędności:
Ze względu na aktualną sytuację na giełdach proponuję 20-40% wpłacić na fundusze akcyjne, reszta tymczasowo na kilka lokat w banku. Jak sytuacja na giełdach się poprawi i ustabilizuje dokupować fundusze, ale tylko akcyjne.
Ważne aby fundusze inwestowały w różne rynki a nie tylko na giełdzie warszawskiej.
Fundusze rozłóż mniej więcej po równo na Polskę, Azję, Europę Południową i Amerykę Łacińską.
I najważniejsze - systematyczna kontrola wyceny jednostek funduszy! pozwoli Ci to na zareagowanie w odpowiednim momencie.
Wg mnie taki scenariusz da Ci szansę (chociaż bez gwarancji) zarobić znacznie więcej niż lokata bankowa.
Wg mnie to co proponują inni - podział na różne fundusze: akcyjne, zrównoważone, obligacji itp. może przynieść zysk nieznacznie większy od lokaty, a równie niepewny co w przypadku funduszy akcyjnych.
Ostatnia uwaga:
Przy wpłacie 20% oszczędności do funduszu akcyjnego i założeniu ryzyka strat do 20%, a reszty na lokatę na 5% to nawet przy max. założonej stracie wychodzisz po roku na zero. A jeżeli fundusz zarobi 20% to po roku wychodzisz na 8% zysku. Ale to tylko tepria bo jeżeli fundusz zaczyna zarabiać to wchodzisz w to z resztą kapitału i zarabiasz znacznie więcej.
radziej / 2007-09-19 21:53 / Bywalec forum
wedlug pana sebastiana rok czasu to za krotko na fundusze, jak pojawia sie opcja pieciu lat, to tez za krotko, facet przestal czytac wlasne posty i bawi sie we wrozke, wrozy pan z czarnych i białych swieczek czy z kuli? strategie ktore podsyla forumowiczom, to tylko strategie wedlug niego samego, co za chwile potwierdzi pod moim postem, zachecam do wiekszego wysilku tworczego forumowiczow!
sebastian.drutowski / 2007-09-19 17:21 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Portfel zbyt ryzykowny jak na obecne i przyszłe czasy. Raczej powinna Pani skłonić się ku takim proporcjom jakie zaproponował poniżej TaS, czyli 50% (instrumenty akcyjne) i 50% (instrumenty bezpieczne) - dobór funduszy to sprawa drugorzędna, ale pokuszę się o pewne wskazówki (mogą być co prawda one siłą rzeczy trochę subiektywne ale zwykle lubię dzielić swoimi spostrzeżeniami) . Jestem zwolennikiem jak najszerszej dywersyfikacji i mieszania w części akcyjnej tradycyjnych funduszy akcji o charakterze otwartym (w tym także inwestujących niespecyficznie lub nietypowo) z funduszami zamkniętymi z elementami hedge lub funduszami otwartymi, które wzorują się w swojej strategii na funduszach zamkniętych. W części bezpiecznej zawsze znajduje miejsce na jakiś dobry fundusz obligacyjny, pieniężny i żeby nie było za nudno :))) jakąś aktywną alokację - najchętniej z wmontowaną funkcją ochrony kapitału. Propozycja portfela:
25% Investor FIZ lub Opera Universa,
10% ING Selektywny (niby fundusz akcyjny ale zachowujący się bardziej jak fundusz zrównoważony o ryzyku inwestycyjnym na poziomie funduszu stabilnego wzrostu),
10% DO wyboru z listy (Ma Pani już Arkę Akcji więc odpada - Zastanowił bym się nad któryś z tych: Noble Fund Akcji, Legg Mason Akcji, AIG Akcji - świadomie nie proponuję Unikorony Akcji, bo chcę zaproponować jako akcyjny zagraniczny coś z oferty Union Investment),
5% UNI Nowa Europa (b. duża ekspozycja głównie na rosyjskie spółki surowcowe z dużymi perspektywami wzrostowymi w przyszłości),
15% Skarbiec Ochrony Kapitału (niby fundusz stabilnego wzrostu o charakterze aktywnej alokacji, ale inwestujący nietypowo - jak dla mnie wyniki ma rewelacyjne - od początku spadków stracił ledwie ułamek procenta),
20% AIG Obligacji,
15% AIG Pieniężny lub Unikorona Pieniężny lub tak jak pisze Tas (lokata). W przyszłości można pomyśleć nad tym aby wrzucić do portfela jeszcze z 5% coś akcyjnego, ale nietypowego. Bardzo lubię fundusze sektorowe. Najciekawszą propozycją wydaje się być w tej chwili ING Środkowoeuropejskiego Sektora Finansowego. Ale być może pojawi się na rynku w niedługim czasie coś jeszcze innego. Pozdrawiam
t56 / 193.238.200.* / 2007-09-19 17:35
DZIEN DOBRY PANIE SEBASTAIANIE bardzo prosze o pomoc w inwestowaniu - wyszlam z funduszy w sierpiu / kazdy wie jaki to byl czas / ale ja musialam i to w takim momencie i teraz chce wejsc ale sie waham / psychologia tlumu/ - czy czekac jeszcze kilka dni , czy wogole czekac ???? czy ktorys z bankow sprzedaje MISIe ???czy sie otworzyly Czytam Pana madre wypowiedzi i mysle ze Pan mi cos doradzi Zgory serdecznie dziekuje ! / wiem ze podobne pytania sie juz pojawialy ale moje oszczednosci pochodza z wyrzeczan rodzicow i dla mnie maja bardzo wazna RZECZ CZEAKM NA PANA WYPOWIEDZ
sebastian.drutowski / 2007-09-19 18:21 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Oj myślę, że Pani za bardzo przecenia moją wiedzę. Ja podobnie jak Pani jestem zwykłym skromnym prywatnym inwestorem. Tak samo uczę się jak wszyscy i tak samo jak wszyscy popełniam błędy. Wchodzenie w fundusze na górce, a potem nagłe wychodzenie w najgorszym dołku jest grubym błędem - ale jak tak patrzę na fundusze typu miś - to się nie dziwię - nawet świętemu by chyba puściły nerwy. Dlatego nie polecam tych funduszy - ryzyko inwestycyjne w ich przypadku jest bardzo duże. Proszę zwrócić uwagę, że opierają się one o indeksy najmniejszych giełdowych spółek. To co się na nich czasem wyprawia ma często charakter czysto spekulacyjny. I pół biedy jeśli konsekwencją tego są spekulacyjne wzrosty, gorzej gdy dochodzi do spadków.
Tak jak poczyta sobie Pani moje wcześniejsze posty to znajdzie Pani wiele propozycji portfeli. Uważam że najlepiej sprawdzają się portfele zdywersyfikowane i o prawidłowych proporcjach pomiędzy poszczególnymi funduszami. A te proporcje zależą od Pani strategii inwestycyjnej, inwestowanej kwoty, czasu inwestycji, stopnia ryzyka. Na funduszach raczej nie uda się zarobić bardzo dużo i bardzo szybko - mówię o czasie teraźniejszym, bo to co było już jest historią. Strategii inwestycyjnych jest mnóstwo. Ja polecam przede wszystkim portfele zrównoważone o umiarkowanym ryzyku. Czyli nie więcej jak 40-50% w funduszach akcyjnych, a reszta w instrumentach bezpiecznych (jakich mam faworytów w konkretnych kategoriach też znajdzie Pani w moich wcześniejszych wypowiedziach). I przede wszystkim ważne jest nie pakowanie wszystkiego od razu, tylko rozłożenie wpłat, lub w przypadku regularnego oszczędzania właśnie owa regularność która pozwala uśrednić wynik zakupowanych jednostek. Każdy czas na rozpoczęcie inwestycji jest dobry. Jeśli ma Pani prawidłowo zbudowany portfel to automatycznie ma Pani większą swobodę ruchów. I tak w czasie spadków dopłaca sobie Pani spokojnie do funduszów bezpiecznych - czyli obligacyjnych, pieniężnych, ochrony kapitału. Gdy sytuacja się poprawia można wpłacać do funduszy akcyjnych. Można też te dopłaty mieszać i np. w miesiącu (przyjmujemy że jest tak niespokojnie jak teraz) dopłacamy w 70%-80% do części bezpiecznej i 20-30% do części akcyjnej). Potem w zależności od tego jak rozwija się sytuacja na rynku kapitałowym można tą proporcję modyfikować i przesuwać bardziej w jedną lub drugą stronę. Ale bardziej chodzi o to aby zachować pewną równowagę i trzymać się konsekwentnie przyjętej strategii. Pozdrawiam
t56 / 193.238.200.* / 2007-09-19 18:50
BARDZO PANU dziekuje za rozsadne myslenie i madra podpowiedz Napewno skorzystam z Pana rad Sedecznie pozdrawiam
TaS / 2007-09-19 10:51 / Tysiącznik na forum
Witaj,

Strach to dobra rzeczy - chroni przed głupotą... i dobrze, że szanujesz swoje pieniądz - w końcu to Twoja ciężka praca!

Co do Twojego pomysłu - abstrahując od firmy - jest średni. Nie wiem, czy wiesz ale wskazane przez Ciebie fundusze oparte są na akcjach - różnią się tylko ich zawartością:
akcyjny do 100%
zagraniczny (rozumiem akcyjny) do 100%
zrównoważony do 60%
stabilny do 40%
łatwo zauważyć, że w przypadku dużej korekty, albo bessy nawet stabilny może mieć problemy. Dlatego warto byś swoją inwestycję lepiej przemyślała i zabezpieczyła się przed stratami. Nawet przy tak długim horyzoncie czasowym warto mieć jakiś fundusz obligacji, a nawet lokatę. Osobiście na jednym z moich portfeli mam połączenie stabilnych, zrównoważonych i akcyjnych, ale od pewnego czasu zauważam, że "można był lepiej to zorganizować".

Zastanów się nad czymś takim:
20% fundusz dużych spółek
20% normalny akcyjny
10% zagraniczny akcyjny
25% obligacji polskich
25% lokata w banku/gotówkowy

ewentualnie obligacyjny zmniejszony na rzecz stabilnych.
co do firmy - ilu ludzi tyle opinii. Stopa zwrotu to nie wszystko :)
smooth / 2007-09-19 22:17 / portfel / Tysiącznik na forum

20% fundusz dużych spółek


możesz podać przykłady takich funduszy?
miki3d / 83.16.54.* / 2007-09-21 10:27
Poszukaj sobie funduszy, które jako benchmark ustawiły sobie WIG20.
TaS / 2007-09-20 10:22 / Tysiącznik na forum
union investment: UniKorona Akcyjna :)

wystarczy profile sobie w necie poczytac, no i skład portfela (historyczny) :)
smooth / 2007-09-20 14:42 / portfel / Tysiącznik na forum
a Ty tylko union i union.:)
A innych funduszy? Sorry ale mam niezbyt wiele czasu na czytanie i z checia skorzystam z Twojej wiedzy jeżeli zechcesz sie podzielic.
TaS / 2007-09-21 00:54 / Tysiącznik na forum
hmm moja wiedza jest bardzo skromna, ale dzielę się tym co mam...
poza UI to jeszcze Skarbiec, a kiedyś dawno obiło mi się o uszy, że BPH akcji ale tego ostatniego pewien nie jestem...
Przewodnick / 2007-09-21 01:41 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Historycznie (od początku roku do końca lipca) najlepiej zarabiały fundusze akcyjne - PKO MiŚSp, Noble Fund, PZU MiŚSp, DWS 25, BPH Dynamicznych Spółek, ING ŚiMSP, Idea Akcji oraz Legg Mason. Przy obecnych zawirowaniach trudno podpowiadać. Jeśli akcyjne-to sugeruję te inwetujące w spólki z WIG 20
TaS / 2007-09-21 10:40 / Tysiącznik na forum
Przewodnicku,

z tego co wiem to historycznie nawet w werspektywie lipiec 2006 - lipiec 2007, albo nawet styczen 2006- lipiec 2007 misie szly najlepiej ;)

i kto wie czy znow nie wroca na szczyt - nie zmienia to faktu,ze ja nawet UI MiS nie nabęde :)
Przewodnick / 2007-09-21 13:08 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Ostatnio lepiej racza sobie fundusze inwestujące w akcje dużych spólek. Wystarczy spojrzeć na dzisiejszy wykres.
miki3d / 83.16.54.* / 2007-09-21 13:43
Generalnie małe spółki mają większą szansę na wysokie wzrosty niż duże. Ale te wzrosty juz były. Średnio co 1-3 lata zmienia się rodzaj aktywa generujacego najwieksze zyski. Kiedyś były to obligacje, później akcje dużych spółek, potem małych. Czy teraz nadszedł znowu czas na gigantów?
Przewodnick / 2007-09-21 13:53 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Nie znam odpowiedzi. Generalnie jestem za dywersyfikacją portfela nawet w obrębie rodzaju funduszu (inwestujące w WIG20+MiŚSp+zagranica itd.)
suv44 / 2007-09-19 09:05
zrow/akc nie ma sensu roznia sie tylko % inwestycjami.Zrow 60-70%w akcje akcyjne do100%w akcje
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy