Forum Forum inwestycyjneFundusze

Czy to początek bessy?

Czy to początek bessy?

donawan / 83.12.130.* / 2007-07-27 17:31
Witam kupiłem niedawno Fundusze w Nordeabank, wszystko w akcjach Unikorony i PKO /Credit Suisse razem gdzieś (150 000 zł) i zastanawiam sie czy nie było to błędem. czytałem niedawno jakąś wypowiedź analityka że giełda pociągnie jeszcze rok i bessa, pracownik w nordea znowu twierdził że czeka nas jeszcze kilka lat hossy przynajmniej do Mistrzostw Europy 2012 i sam nie wiem jak to będzie. Umowę mam podpisana na dwa lata, jak uważacie czy giełda wytrzyma jeszcze te dwa lata czy raczej mamy już przymiarki do bessy, jeżeli bessa to ile może ona potrwać i jakie straty przynieść bo nie pali mi się mogę, poczekać parę lat zanim wszystko wróci do normy, tylko nie wiem ile mogło by to potrwać?
Wyświetlaj:
blazek999 / 2007-07-28 20:48 / Bywalec forum
ja również sądze że to korekta, i proponuje poczekać na dobre wiatry.... co do granicy 3500
uważam że nawet jak padnie to tylko zachęci do inwestycji gdyż przecenione spólki będą atrakcyjnym kąskiem dla niejednego gracza ..... btw wielu nie sprzeda aktywów bo będą żałowali procentów które mogą zyskać
TaS / 2007-07-28 21:09 / Tysiącznik na forum
hmm faktycznie, kazdy spadek poprawia c/z :) hehe, a jestesmy przed sezonem wynikow.
moim zdaniem fundy w wiekszosci w kasie siedza by zamortyzowac ewentualne masowe wyplaty - choc ja bym sie ich nie spodziewal. Wejdzie na rynke wielu stojacych dotad z boku...

osobiscie wczoraj mialem bardzo stratny dzien - dawno moj caly portfel o 1,5% nie spadl... ale zalecałbym wciaz spokoj :)
jertom / 2007-07-27 19:50 / portfel / Bywalec forum
podzielam ogólny pogląd że za wczesnie jest mówić o bessie raczej jest to dak długo oczekiwana korekta
małe i średnie spólki były nadmuchane jak balon i nie było przełożenia ich ceny na parkiecie do warkości do odrotów i zysków ten balon musiał pęknąć jak pisałęm już wcześniej ja osobiście pozbywałem się misi już od 3 miesięcy systematycznie
i teraz szykuję sie na zakupy dla tych co kupili na szczycie jest tylko jedna rada cierpliwości
wcześniej czy póżniej odrobisz straty pod warunkiem że nie spanikuje się i pozostawi na jakiś czas to co się ma jeżeli to korekta to potrwa do 2-3 miesięcy góóra i wracamy na szlak gdyby się przedłużała to wtedy dopiero możma zaczą c myśleć o ratunku ale osobiście nie sądzę aby rtrwało to tak długo moim zdaniem jest to reakcja na półroczne wyniki społek które zaraz będą podawane
sebastian.drutowski / 2007-07-27 17:59 / "Uznany doradca inwestycyjny"
To będzie wiadomo najwcześniej za pół roku (jeśli spadki utrzymają się oczywiście).
Fundusze akcyjne w swoich prospektach emisyjnych mają zwykle horyzont inwestycyjny minimum trzy lub czteroletni. A jak się kiepsko trafi (tzn. pojawią się długotrwałe spadki) to dwa lata to może być za mało na odrobienie potencjalnych strat. A co do skali spadków to nawet 30% dołka nie można wykluczyć. Ale ja myślę, że aż tak źle nie będzie.
donawan / 83.12.130.* / 2007-07-27 18:45
Kurcze trochę wtopiłem bo podpisałem umowę akurat przed samym dołkiem i na dzień dobry będą straty, licze że to jest tylko korekta bo to moje oszczędności całego życia. Jestem zielony z giełdy ale wiem że długotrwała zmianę trendu może poprzedzać trend boczny czy uważasz że przed bessą może wystąpić taki trend, czy jest to regułą? Bo przynajmniej wiedział bym kiedy zminić fundusz na bardziej bezpieczny, czy może być tak że od razu bez żadnego trendu bocznego wiedziemy na besse niemal lawiną na wykresach?
sebastian.drutowski / 2007-07-27 19:16 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Powtarzam jeszcze raz - o bessie będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy spadki utrzymają się przez najbliższe miesiące. Na trendy boczne raczej nie ma reguły. One występują zarówno przy wzrostach, jak i przy spadkach. Na razie żadnego trendu bocznego to ja nie widzę. Widzę za to, że systematycznie osuwamy się w dół to szybciej (tak jak wczoraj), to wolniej (tak jak dziś). Myślę, że jeśli na WiG 20 pęknie poziom 3500 punktów to naprawdę może być nieciekawie.
Clerk / 84.10.245.* / 2007-07-27 18:59
Hmmm pomimo tego że jesteś zielony, mogłeś zdywersyfikować swoją inwestycje w czasie: np. po 10 tys zł wpłacać tygodniowo... Druga sprawa - aby zmniejszyć ryzyko należało wybrać kilka różnych funduszy które inwestują w inne papiery ( chociaż wiadomo jest że jak giełda leci to prawie wszystkie fundy razem z nimi - chociaż patrząc na notowania fudnó widać że cześc z nich pomimo ostrego dołowania utrzymuje się na powierzchni)..... a po trzecie - kup sobie kilka dobrych książek o inwestowaniu ( nie koniecznie przeznaczonych dla studentów SGH) o zasadach dzialania giełdy. I czym więcej będziesz czytał - tym bardziej będziesz świadom że giełda zmienną jest .....
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy