Forum Forum prawnePracy

czy tu trzeba działalność gospodarczą mieć?

czy tu trzeba działalność gospodarczą mieć?

Umowy o dzieło / 94.254.140.* / 2017-07-21 01:08
Jedna firma z odstępami zleca mi wykonanie dzieła / umów zleceń. To, że jest to firma dowiedziałam się niedawno, gdy załatwili sobie regon i nip.

Do tego czasu była umowa na gębę (właściwie na mail) i opłacana była z prywatnego konta. Odprowadziłam zaliczki na podatek o czym dowiedział się przy okazji innej rozmowy zlecający i straszy mnie, że żaden urząd skarbowy nie uzna MI tego za działalność wykonywaną osobiście. Zawarcie umowy innej niż na gębę + wpłacona zaliczka tu nie wchodziło - duża odległość, brak podpisów kwalifikowanych.

Czy to prawda? Do tej pory w 2 miesiące zarobiłam mniej niż 3 tys. złotych. Cy nie jest tak, że dz. gospodarcza jest potrzebna dopiero przy kwocie około 80 tys. brutto?

Podatki rozliczyłam tak jakbym wykonywała normalną umowę o dzieło z kosztami uzyskania przychodu 20%.

Działalność polegała na pisaniu programu komputerowego, strony internetowej itp.
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-07-21 11:41
To kwestia bardziej prawa podatkowego i cywilnego, a nie prawa pracy.

1. umowa cywilno-prawna mogła być zawarta ustnie
2. przychód z takiej umowy zawartej ze Zleceniodawcą/Zamawiającym dzieło, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą DG dla celów podatkowych jest traktowany jako przychód z innych źródeł i tak opodatkowany:
- zleceniodawca/zamawiający nie jest płatnikiem PIT, więc nie pobiera żadnych zaliczek, nie wystawia PIT 11 na koniec roku
- zleceniobiorca/wykonawca dzieła sam jest swoim płatnikiem. Wykazuje przychód/dochód/zaliczki w 'innych źródłach' w PIT 36, nie ma obowiązku wyliczania i płacenia zaliczek w trakcie roku, ma prawo do 20% KUP.

Więc jak dotąd de facto nic nie było 'na czarno'. Nielegalne jest wspomniane straszenie.

To, że być może 'firma' już dawno powinna była zalegalizować DG tj. uzyskać wpis do CEIDG albo KRS - nie dotyczy Pani obecnie.

Jeśli taką decyzję z mocą wsteczną wyda fiskus/sąd to dotknie to Pani o tyle, że firma będzie musiała też wstecznie Pani przychody 'ozaliczkować', wystawić PIT 11, a więc i chcieć uzyskać zwrot tych kwot od Pani. Konsekwentnie też Pani PIT 36 będzie wymagał korekty.

Od chwili uzyskania przez firmę wpisu- wiadomo, będzie już to (nowe umowy) na potrzeby PIT dz. wy. osobiście, obowiązek poboru zaliczek, wystawienia PIT 11 itd.


Nie ma limitu kwotowego przychodu decydującego o tym, co jest DG.
Umowy o dzieło / 94.254.140.* / 2017-07-22 13:15
Tak teraz wiem, gdy przysłali mi wpis Regon (muszę jeszcze odnaleźć i sprawdzić z jaką datą wpisu) - czy w przypadku wprowadzenia mnie w błąd i uznania przez fiskus, że należy potrącić z mojego dochody x zł - czy mogę o te pieniądze wezwać Zamawiającego do zwrotu, jako, że podjęta decyzja o brutto była na podstawie przekazanych mi informacji? (podałam na samym początku żądane netto). Czy prze umowie o dzieło też trzeba zus odprowadzić? Była to jedyna umowa mailowa (czyli prawie jak ustna).

Ze swojej strony wszystkie zaliczki odprowadziłam i jeszcze jedną będę musiała odprowadzić w lipcu.

Podsumowując g... płacili i jeszcze problemów narobili (żadali zmian, za które nie chcieli potem zapłacić, mimo zgodności wykonania z koncepcją graficzną).

PS. W jednym mailu zachował się fragment stopki - nazwa jeszcze jakiejś trzeciej firmy... W pozostałych mailach nie ma nawet stopki firmy jest tylko imię i nazwisko w podpisie. Wszystkie przelewy wykonane z konta prywatnego. Tytuł wskazuje na wykonane dzieło lub zlecenie.
Umowy o dzieło / 94.254.140.* / 2017-07-22 13:21
Korekta: zaliczka w sierpniu za lipiec.

I tutaj głównie interesuje mnie właśnie kwestia spraw "skarbowych", ponieważ mam świadomość obecności kodeksu karnego skarbowego.

Również nie chcę dopłacać do interesu i tu jest pyanie czy mogę wezwać i w razie odmowy pozwać spółkę o zapłacenie odszkodowania za wprowadzenie w błąd.
Umowy o dzieło / 94.254.140.* / 2017-07-22 13:42
Regon nadany 22 czerwca... tego roku, czyli miesiąc po podpisaniu umowy. Czy mają już nip - tego nie wiem. Mówili, ze będą załatwiać.

Coś tu chyba poszło nie tak i po uzyskaniu regonu powinni tą umowę zmienić anexem lub zerwać, wypłacić wynagrodzenie i podpisać nową.

Faktem, jest, że osoba podpisana w mailach Regon uzyskała miesiąc po tym jak zleciła dzieło.
szklarek / 2017-07-23 21:51
Jak napisałem- wszelkie nieprawidłowości w kwestii PIT obciążają zamawiającego. To od niego w razie takiej decyzji, od której się skutecznie nie odwoła fiskus zażąda zaliczek z wynagrodzenia Pani wypłaconego.

Więc jeśli zwrot- to Pani swoich zaliczek od fiskusa, a Zamawiający od Pani.


Pani postąpiła correct wg swej najlepszej wiedzy i powinna się moim zdaniem skupić na tym, by ewentualne nowe umowy były już na piśmie, a strona zamawiającego określona w nich jako podmiot prowadzący DG.
Umowy o dzieło / 94.254.139.* / 2017-07-24 02:46
Dziękuję za pomoc.
szklarek / 2017-07-24 09:25
Proszę.

Ps. 1 W kwestiach stricte podatkowych lepiej tu zaglądać:

https://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

Ps. 2 W kwestii ewentualnych zwrotów zaliczek:

US >> Pani - po prostu z faktu ich nienależności, w razie skutecznej decyzji dla płatnika. Kwestia wtórna czy w trakcie roku, czy dopiero w rozliczeniu rocznym.

Pani >> Zleceniodawcy - poniekąd dobrowolnie.

Tj. gdy poniesie je on na rzecz fiskusa może wezwać Panią do ich refundacji. W razie Pani odmowy może dopiero pozywać Panią cywilnie. Więc zwrot na 100% w razie niekorzystnego dla Pani wyroku.

Najnowsze wpisy