Forum Forum dla firmKsięgowość

DG usługi medyczne zwolnione z VAT a ewentualne przychody z najmu

DG usługi medyczne zwolnione z VAT a ewentualne przychody z najmu

skomentuj
volsavone / 2010-12-12 13:43
Witam serdecznie!
Będę bardzo wdzięczna jeżeli ktoś ze znawców tematu odpowie na mój poniżej przedstawiony problem:

Od kilku lat jako osoba fizyczna prowadzę mały NZOZ, który świadczy tylko usługi medyczne zwolnione z VAT. Nie jestem dlatego VAT-owcem pomimo, że przychody mojego NZOZ z tytułu usług medycznych w ciągu roku łącznie z kontraktem z NFZ i przychodami za prywatną praktykę lekarską przekraczają kwotę ponad 400 tys. zł. Zdarzenia DG są rejestrowane i rozliczane za pomocą PKPiR. Obecnie jedna z firm lekarskich chce wynająć w NZOZ ode mnie na zasadzie umowy najmu jeden gabinet lekarski wraz zapleczem socjalnym (w określonych godzinach dnia) i płacić mi czynsz co miesiąc w wysokości 300 zł na podstawie wystawionego przez NZOZ rachunku (cała nieruchomość NZOZ jest środkiem trwałym NZOZ). Czy w związku z taką sytuacją, że zaczęłabym uzyskiwać w ramach DG przychody z najmu to musiałabym zostać VAT-owcem ? Czy też nadal mogłabym nie przechodzić na VAT pomimo tych małych dochodów z najmu? (Nie chcę być VAT-owcem).

Liczę na zrozumienie i szczegółową odpowiedż.

Pozdrawiam serdecznie.
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-12-21 12:17
Wydaje się, że obowiązek przejścia na VAT pojawiłby się dopiero w momencie uzyskiwania dochodów z najmu przekraczających limit zwolnienia podmiotowego ( 150 tys. zł od 2011 r), gdyż wg. ustawy o VAT ( art. 113 ust.2 ) nie wlicza się do niego sprzedaży usług zwolnionych.

Więc przy tych kwotach nadal podlegałaby Pani zwolnieniu VAT, a nawet dwu- przedmiotowemu ( u. medyczne) i podmiotowemu (najem).

Ustawa, niestety nieujednolicona:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;11;marca,dziennik,ustaw,2004,054,535.html
skomentuj

Najnowsze wpisy