Forum Forum inwestycyjneFundusze

do początkujących

do początkujących

gabrik / 2006-03-05 21:42
sam jestem dopiero od września dawcą kapitału ale wcześniej rozmawiałem ,czytałem,pytałem i nadal w wolnych chwilach czerpię wiedzę skąd mogę a tu widzę że jest sporo ludzi którzy usłyszeli że na giełdzie hossa super zarobki itd. i wskakują jak słaby pływak na 30 metrową wodę podczas sztormu.
Na GPW traci się prawdziwą kasę ( zarabia także)więc zastanawiajcie się przed wydaniem pieniędzy czy robicie dobrze a nie odwrotnie!
Poczytajcie chociaż to forum kilka miesięcy wstecz a napewno analizując posty i info też znajdziecie dużo wskazówek.
Jeszcze raz przytoczę trzy zasady które podał mi stary wyjadacz w BM
1 chroń kapitał- gdy spada 8% sprzedawaj
2 nie wchodż w jeden papier
3 nawet krowa gdy spadnie z 10 piętra to się odbije.
pozdrawiam i pamiętajcie pośpiech jest wskazany przy łapaniu.............ślepe wchodzenie w jakieś akcje zawsze może się skończyć bardzo przykro.
Wyświetlaj:
marcin / 208.179.29.* / 2006-03-16 02:37
Kiedys wyczytalem ze inwestowanie powinno byc nudne jak flaki z olejem. Inwestujesz a nie spekulujesz. Jesli spekulujsze to nerwy Cie wykoncza. Moze pociagniesz rok, moze dwa ale to tyle. Nie mozesz byc przywiazany do kasy tak zeby w razie spadkow nie panikowac. Nigdy nie inwestujesz wszystkiego (z czegos przeciez musisz zyc). Pelna dywersyfikacja. Najlepiej ETFy ale poki co to dostep do nich na rynkach zagranicznych. Inwestowanie z dlugim horyzontem czasowym (10 lat+). Nie wierz w brednie wypisywane przez "finansistow" (gdyby mieli racje to dawno byliby juz milionerami). Nie sluchaj plotek. Przyjmij do siebie ze sredni zysk z gieldy jest wystarczajacy. Pamietaj ze zeby ktos mogl wygrac ktos musi przegrac. Jesli bedziesz szukal duzych zyskow w krotym czasie to skonczysz marnie (jest chyba tylko jeden finansista na swiecie ktory wydaje sie bic market w dlugim okresie czasu ale chyba nie Tobie rownac sie do Warrena Buffetta)
mondrala co utopił 120000-(kiedyś) / 83.20.216.* / 2006-03-08 21:10
jest zasada , że aby bezpiecznie przewozić pieniądze trzeba je ładować na kilka statków- ta sama zasada obowiązuje na giełdzie kupuj kilka spółek ale zanim to zrobisz poświęć trochę czasu na analizę techniczną sprawdz dołki i górki na wykresie - pamiętaj 100% inwestycje nie istnieją (chyba że wykup miejsca na cmentarzu) , wszystko co się wznosi musi kiedyś opaść więc sprzedawaj na górze , nie licz na wielkie pieniądze bo będziesz liczył dwa razy i jak wszędzie trzeba mieć trochę szczęścia
szymon_g / 2006-03-15 10:20 / Bywalec forum
to może mała rada jeśli chodzi o analizę techniczną:
- jak wydaje ci się, że wiesz o co chodzi - przeczytaj jedna, dwie książki to zmienisz zdanie
- jak już przeczytałeś i rozumiesz i wiesz o co chodzi, to poczekaj, przejdzie ci, przeanalizuj sobie wykresy z ostatniego roku i sprawdź czy te prognozy obecnie się sprawdzają
- jak już uważasz, że się znasz, to znaczy, że nie wiesz co mówisz
- jak wiesz, że może się nie udać, to chyba już czas żeby zacząć inwestować
oszo / 2006-03-07 08:16
To od siebie dodam jeszcze pare punktów.

4. Nie podniecaj sie mamoną.
5. Opanuj chciwość.
6. Naucz sie dystansu do giełdy....
value / 84.10.88.* / 2006-03-06 23:25
Ad 1. A jak spadnie o 9%, ty sprzedasz a potem wzrosnie o 100%?
Ad 2. Dlaczego?
Ad3. Co to ma do rzeczy?


A moze tak:

1. Own what you know
2. Know what you own
3. Nie spekuluj!, Zachowuj sie jak przedsiebiorca

Pozdrawiam
Value
nonname / 2006-03-06 23:26 / Bywalec forum
Prawdzimy przedsiebiorstwa liczy sie ze swoja kasa :) i nie robi tak aby jej nie stracić
value / 84.10.88.* / 2006-03-06 23:34
Dokladnie!
A wiec zanim wejdzie w jakis biznes, sprawdzi jego potencjalna oplacalnosc i ryzyko z tym zwiazane a przede wszystkim cene jaka musi zaplacic za udzial w potencjalnym biznesie. Czy moze stracic? Zawsze, ale stara sie ter ryzyko (poprzez analize) zminimalizowac. Czyli byc swiadomym podejmowanego wyzwania.
Na tym forum, ups sorki, na GPW to sami krotkodystansowcy kupujacy co uslusza a nie co przekalkuluja :) No ale jest przynajmniej "zabawnie" (dla obserwatorow).

Pozdrawiam
value
nonname / 2006-03-06 23:41 / Bywalec forum
Pamietaj o tym ze czasem moze wydarzyć sie sytuacja ktora czasem trudno przewidziec . Np ptaisa grypa i związane z tym spadki sprzedawców kurczaków wiec wtedy nalzy uciekać po kosztach :). Ja sam bardzo często spekuluje ale wiem czym to moze czasem grozić i to wlasnie jest moja analiza ..........Ale wiem jedno że nie warto spekulować jak się zaczyna Jak sie zaczyna warto kupić 10 spólek dobrze wybranych a moze np 1 albo 2 z nich wzrosta ponad 2 w skali roku :) ja tak wlasnie zaczynałem
value / 84.10.88.* / 2006-03-06 23:51
Dlatego napisalem pkt 2. A pkt 3 jest jego konsekwencja (popatrz na to w szerszym kontekscie). Co do spekulacji to wykracza poza logike aby traktowac ja jako "sztuke inwestowania" (przedsiebiorca nie spekuluje tylko inwestuje). Ale jako fun niczego sobie... Pod warunkiem ze wiesz czym to grozi.

pozdr
value
nonname / 2006-03-06 23:27 / Bywalec forum
i robi tak aby jej nie stracic :)
nonname / 2006-03-05 22:51 / Bywalec forum
Co do 1. uważam że należy ją stosować i nie przejmować się że traci się kase pamietaj że jak sprzedaż 100 akcji po cenie 1 zł to jak będzie dalej spadać to będziesz mógł kupić 125 akcji po 0,8 zł wiec zyskasz 25 akcji .
Ja mam jeszcze jedna zasadę znajdz sobie 40 sólek którymi będziesz się zajmował i będziesz wiedział prawie o nich wszystko podziel je na spółki o małym ryzyku i duzym ryzyku i inwestuj z głową kupuj na dołkach sprzedawaj na górkach i nie buj się sprzedawać licząć że możesz zarobić wiecej przecież już zarobiłeś a nie straciłeś :)
poiesis / 217.116.100.* / 2006-03-11 23:03
podoba mi sie co powyzej napisaliscie.
ostatnio SKARBIEC AKCJA & BPH OBLIGACJI szly ladnie w gore. az sie cieszylem. ;]moglem wtedy, szybciej sprzedac, a teraz sa juz w polowie tego zysku co mialem od zakupu.

i wlasnie teraz, moznaby czekac az powroci tendencja zwyzkowa albo od razu sprzedawac;]
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy