Forum Forum emerytalneZUS

Dodatek do emerytury męża za żonę.

Dodatek do emerytury męża za żonę.

skomentuj
Magda J. / 193.106.152.* / 2010-10-13 19:35
Witam. Czy ktoś się orientuje czy przysługuje jakiś dodatek do emerytury męża dla jego niepracującej żony ( oboje są w wieku 57 lat)
Wyświetlaj:
Rojam57 / 178.36.102.* / 2012-01-16 13:26
Dodatek... hm, najprawdopodobniej chodzi tu o kwotę, którą można uzyskać na niepracującą żonę (męża) przy wspólnym rocznym rozliczeniu podatkowym PIT. Kiedyś było tak że zgłaszając do zakładu pracy (biura emerytalnego)fakt, że będę się rozliczał z osobą, która nie uzyska dochodów w danym roku, otrzymywało się 1/12 tej kwoty już wcześniej tzn. nie trzeba było czekać na koniec roku i rozliczenie PIT. Czy ten przepis obowiązuje nadal nie wiem.
wiwan / 2012-01-16 22:04
Kiedyś ?
Obecna ustawa o PIT już w momencie jej wejścia w życie tj. 1.01.1992 r. jasno mówiła, że pracodawca- może rozliczyć pracownika, jeśli oświadczy m.in. że nie będzie rozliczał się wspólnie z małżonkiem.
Nie było więc już wtedy podstawy prawnej do obliczania zaliczek od połowy dochodu.
I co do zasady przez cały ten czas art.37 ustawy o PIT się nie zmienił.
A tym bardziej do zwrotu jakichkolwiek kwot w naturze. Poza sytuacją, gdy z rozliczenia rocznego wyszła nadpłata podatku wyższa niż pierwsza zaliczka roku następnego.

Więc to jednak nie to.
Rojam57 / 178.36.123.* / 2012-01-20 20:08
Ja jednak w latach 2004-2005 pobierałem wcześniej co miesiąc dodatkowo wspomnianą 1/12 kwoty wynikającą z ulgi na drugą osobę niepracującą. Doskonale pamiętam ten fakt,gdyż długo musiałem to udowadniać w zakładzie powołując się na stosowne przepisy. Niestety nie mam już tych przepisów. Zaprzestałem pobierania tylko dlatego, że stwierdziłem że takie częściowe pobieranie nie przynosi takiej frajdy, jak uzyskana dodatkowo cała kwota przy rozliczeniu PIT po zakończeniu roku podatkowego. Te częściowe kwoty przejadałem, natomiast całość stanowiła dobry zastrzyk gotówki np. na wakacje.
lesio54 / 2012-01-05 13:32
Należy się .Tylko trzeba co roku pisać oświadczenie do biura emerytalnego że zona nie ma żadnych dochodów
wiwan / 2012-01-09 19:59
Bzdura. Nie ma takiego dodatku, nawet w ustawach (obu) mundurowych co niby sugeruje owo "biuro emerytalne".
lesio54 / 2012-01-10 07:42
Zadna bzdura.Dostaję na żonę taki dodatek ,kilkadziesiąt PL ale zawsze coś.
bola245 / 89.65.211.* / 2017-04-24 09:47
prosze mi napisac jakas ustawe prawna muwiaca o tym ze nalezy mi sie dodatek na zone do emerytury
wiwan / 2017-05-09 08:20
Napisał to 5 lat temu i nie ma takiego przepisu.
eme / 77.253.47.* / 2012-01-11 08:07
Jezeli mozesz podaj przepis-wykladnie prawna w tyn temacie.bedzie ona na decyzji o przyznaniu dodatku
wiwan / 2012-01-10 10:59
Z którego roku jest to decyzja emerytalna ? Cywilna czy mundurowa ?
Jak dodatek w niej jest nazwany, czy wskazano na podstawę prawną (art. ustawy, jej rok )

Zdecydowanie od reformy 1999 r. takiego dodatku nie przyznaje się, bo nie ma go w żadnej z 3 ustaw.
Chętnie się dowiem- czy jest to kwestia praw nabytych z ustawy 1982 r.
nora / 83.15.80.* / 2010-11-04 09:54
Człowieku, wyślij pasożyta do pracy.
Fors84 / 2010-11-03 16:59 / Bywalec forum
Przysuguję pani dodatek w wysokości 30 % emerytury męża. Proszę udać się do swojego ZUS-u tam pani wszystko wytłumaczą. Moja mama też to przerabiała , niestety trafiła na niekompetentnych pracowników , którzy nie wiedzieli o tym dodatku , jedynie pani kierownik była zorientowana w temacie. Zyczę powodzenia , proszę walczyć o swoje.
wiwan / 2010-11-03 20:00
Właśnie. Proszę nie robić sobie żartów. Nie ma takiego dodatku moim, ustawy i strony WWW ZUS-u zdaniem. Może to jakieś dawne uregulowanie.
Może jakiś link, artykuł, akt prawny Pan poda- odszczekam bardzo chętnie.
Jeśli ma Pan na myśli Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń- to owszem, jeszcze pokutuje w nim zapis o procedurze starania się o "dodatek rodzinny do emerytury", tyle że po zmianach od 1999 r. takiego dodatku z ZUS nie ma.
Fors84 / 2010-11-03 20:13 / Bywalec forum
Kolejny żartowniś na forum. Dodatek należy się jak psu zupa , pani się w wieku 57 lat nie chce pracować i domaga się dodatku.
Łowca idiotów / 83.27.29.* / 2010-10-28 16:57
OCZYWIŚCIE ŻE PRZYSŁUGUJE !!!! I to w wysokości 100% emerytury męża. Przysługuje mężowi za utrzymywanie pasożyta.
Mądry / 31.0.43.* / 2018-09-10 07:50
Ty jesteś pasożyt i nie tylko
Fors84 / 2010-11-03 16:54 / Bywalec forum
Proszę nie robić sobię żartów z tej pani. Przysuguje jej dodatek w wysokości 30% emerytury męża.
wiwan / 2010-10-14 11:59
Z ZUS- żaden. Wszelkie dodatki do emerytury wiążą się ze spełnieniem innych warunków niż 'posiadanie' żony ( d. kombatancki,d. pielęgnacyjny, ryczałt energetyczny itp.)
Są takie pomysły, do ich realizacji daleko.

Ale jako 'dodatek' należy potraktować wspólne opodatkowanie ww emerytów, czy współubezpieczenie zdrowotne żony przez emeryta.
alew / 77.252.113.* / 2010-10-28 15:07
Witam. Czy ktoś się orientuje czy przysługuje jakiś dodatek do emerytury męża dla jego
niepracującej żony ( oboje są w wieku 57 lat)
skomentuj zgłoś do usunięcia

To ciekawe , że osobę w wieku 57 lat stać było na przejście na emeryturę, a teraz interesuje się, z czego będą żyć razem z niepracującą żoną. W tym układzie ktoś pracować musi.
Ja raz jeszcze / 217.153.235.* / 2010-10-28 15:02
Dodatek za niepracującą żonę ? Dobry pomysł ! Powinien być za szkodliwe warunki życia.
skomentuj

Najnowsze wpisy