Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum prawnePracy

dojazd do pracy a koszty

dojazd do pracy a koszty

skomentuj
zeglarz23 / 2013-04-05 09:50
czy jako pracownik dojezdzajacy codziennie do pracy 20km w jedna storne swoim prywatnym samochodem moge jakos z pracodawac zalatwic zwracanie kosztow dojazdu do pracy? ja ktak to w jaki sposob ??
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-04-05 10:27 / 10-sięciotysiącznik na forum
Drogą porozumienia, do którego pracodawca w ogóle NIE jest zobowiązany. Jest możliwość po prostu podwyżki wynagrodzenia, wprowadzenie osobnego składnika wynagrodzenia- 'ekwiwalentu' za dojazd, refundacji kosztów tankowania itp.

Kodeksowo obowiązek ma taki jedynie w zakresie dojazdu pracownika na badania okresowe - BHP z art. 229, jeśli odbywają się poza miejscowością wykonywania pracy.
zeglarz23 / 2013-04-05 10:51
czyli to wszystko zalezy od dobrego podejscia pracodawcy do pracownika tak? Gdzies slyszalem jezscze o jakims zapisie pozwalajacym wykorzystywac samochod prywatny do celow sluzbowych i to jest jakos zryczaltowane ponoc. Czy taki temat moge tez podjac z pracodawca?
szklarek / 2013-04-05 11:24 / 10-sięciotysiącznik na forum
Dojazd praca-dom NIE jest celem służbowym. Celem służbowym jest przemieszczanie się w czasie pracy na polecenie pracodawcy lub po prostu w wyniku charakteru pracy.
Pan pracuje stacjonarnie.

Nie ma więc zastosowania szczegółowa regulacja tego zwrotu (kilometrówka lub ryczałt)-

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
numizmatyk / 2013-07-02 09:49
teoretycznie tak ze praca dom nie jest celem sluzbowym, ale moze przeciez byc tak chyba zakwalifikowane? jak np. odpowiednio sie dogada z pracodawca?? czy jest to w jakis sposob nie legalny? bo jakby nie patrzec to on sobie generuje koszty takimi dojazdami a co za tym idzie moze to sobei odliczyc od dzialanosci gospodarczej i w konsekwencji mniej podattku zaplacic.
szklarek / 2013-07-02 10:03 / 10-sięciotysiącznik na forum
Od prawa pracy jak widzę już odpłynęliśmy.

Poniesione koszty pozwalają zaoszczędzić na podatku dochodowym, ale trzeba je ponieść fizycznie, a na skutek odliczenia odzyskać ewentualnie całość podatku, a nie kosztów.

Co więcej, od takiego finansowania dojazdów może pojawić się kwestia ZUS, a więc składek ponoszonych również po stronie pracodawcy:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/skladki;od;kosztow;dojazdu;do;pracy,110,0,235374.html
skomentuj

Najnowsze wpisy