Forum Forum prawnePracy

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy a niewykorzystany urlop

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy a niewykorzystany urlop

Rust / 2011-07-28 15:05
Niedawno zostałem dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Mój pracodawca stwierdził że piłem alkohol w miejscu pracy, co było nie prawdą. Wyczuł ode mnie alkohol prawdopodobnie dlatego że byłem po imprezie urodzinowej kolegi...Miałem do wykorzystania dwa tygodnie urlopu, czy teraz mój były pracodawca musi mi wypłacić pieniądze za niewykorzystany urlop?
Wyświetlaj:
staszaiwa / 79.191.50.* / 2011-11-21 19:40
Policja nie może na podstawie wyczucia woni alkoholu ukarac kierowcy - konieczny jest POMIAR HOMOLOGOWANYM urządzeniem.
Sprawa do sądu pracy.
wiwan / 2011-07-28 20:28
Tak. Tryb rozwiązania stosunku pracy nie ma wpływu na obowiązek rozliczenia się pracodawcy z urlopu. Siłą rzeczy przy dyscyplinarce nie jest to urlop w naturze, ale ekwiwalent. I co do zasady powinien być on już wypłacony- w dniu rozwiązania umowy.

Podstawa- art. 171, par. 1 Kodeksu Pracy.
gazdek / 2011-07-29 11:42
a co możemy zrobić gdy pracodawca jednak takiego ekwiwalentu nie wypłaca?
wiwan / 2011-07-29 12:33
Dochodzić wypłaty w sądzie pracy- jako roszczenie ze stosunku pracy przedawnia się dopiero po 3 latach ( art. 291, par. 1 KP )
czyli identycznie gdyby nie pracodawca nie zapłacił wynagrodzenia, należnej odprawy itp.

Ale wcześniej- wysłać wezwanie do zapłaty, poleconym, za potwierdzeniem odbioru lub osobiście donieść do kadr, sekretariatu, recepcji- gdzie na kopii otrzymamy pieczątkę potwierdzająca przyjęcie pisma i datę tego faktu. Wezwanie z terminem, np. 14 dni, informacją, że w razie niespełnienia zostanie wniesiony pozew do sądu.
Na ogół skutkuje, jeśli nie- jest twardym materiałem dowodowym.
Rust / 2011-07-29 12:36
Dziękuję za pomoc!! Jestem bardzo wdzięczny za szybką odpowiedź!

Najnowsze wpisy