Forum Forum prawneCywilne

dziedziczenie przez dziecko ze zdrady małżeńskiej

dziedziczenie przez dziecko ze zdrady małżeńskiej

skomentuj
smutna 2 / 77.253.123.* / 2009-07-15 23:53
Sprawa wygląda następująco:
Mój ojciec miał właśnie sprawe o uznanie ojcostwa i badanie DNA było pozytywne. Jest to dziecko ze zdrady małżeńskiej. Ma zasądzone alimenty.

Moje pytanie brzmi: czy to dziecko dziedziczy po moim ojcu w częściach równych wraz z moją matką, siostrą i mną jesli nie będzie testamentu?

Czy jeśli jednak będzie testament, w którym spadkobiercami bede ja, siostra i matka to czy temu dziecku należy sie zachowek?

Generalnie chodzi mi o to, czy dziecko (lat 4) mojego ojca z nieprawego łoża, odziedziczy nasz dom w którym mieszkamy od 30 lat? :( Czy w ogóle jest możliwe, żeby temu zapobiec?
Sprawe komplikuje fakt, że moja matka lada chwila wystąpi z pozwem rozwodowym z orzekaniem o winie i ojciec nie chce niczego na nas (córki) przepisac.
Co robic?
Wyświetlaj:
ViolettaSosna / 89.11.195.* / 2019-06-22 13:53
W czasie małżeństwa moja matka miała dziecko z innym mężczyzną . Zostały ustalone prawa ojcowskie i ten pan płacił alimenty na mojego brata. Mam pytanie , czy brat też dziedziczy po moim ojcu ? Rodzice przed śmiercią się rozwiedli , ale to przez wiele lat mój ojciec wychowywał syna mojej matki .
synb / 77.49.5.* / 2009-08-26 23:53
jak ojciec zapisze na nia ,a moze zapisac wszystko ,co doniego nalezy ,to nie dostaniecie nic ,ale po co odrazu rozwod ,w dzisieszych czasach zazdrosc jest staroswiecka ,moj ojciec jest takim tyfusem imatka sie z nim nie rozeszla ,umarla a on zabral 60pr domu ,okradl nas wszystkich i przepisal synowi ktory tez rzucil 3dzieci ,okradl corke choc mama jej dala ta wille ,ima kochanke a my sie poniewieramy za granicami ,jest nas4ro.to samo moze zrobic wasz ojciec,ale w malzenstwie dzieli sie wszystko na polowe i jak sa dzieci ,to porowno wszyscy ,a moja mama umarla ,nic nie zapisujac ,macie rowne czesci w waszym wypadku zap notarjusza oni wszystko wiedza ,pozdrawiam.
maniche / 193.111.166.* / 2009-07-17 13:58
Każde dziecko dziedziczy po równo. Niema tutaj znaczenia czy pochodz z prawego czy z nieprawgo łoża (wszyscy ludzie są sobie równi...chociaż teoretycznie). Nawet jeżeli kogoś nie uwzględni się w testamencie lub wydziedziczy należy mu się zachowek.

Zdarzają się takie sytuacje, że przepisują ojcowie na swoje najmłodsze pociechy całe majątki, bo ich stara rodzina się stara mu teraz wszystko zabrać! A takie 4 letnie dziecko nic mu nie zabierze przez najbliższe 14 lat (do osiągnięcia pełnoletności). Jak ojciec się dobrze zakręci możecie nic nie dostać, nawet zachowku, bo nie bedzie co dziedziczyć po nim. Wszystko przepisze, da w darowiźnie nowemu dziecku.

Polskie prawo jest ślepe i kulawe :(

Nawet alimentów nie dostaniecie jeśli jesteście już pełnoletnie :(
koza482 / 83.22.170.* / 2014-05-04 10:28
jesli ojciez przepisze dziecku z nieprawego loza wszystko to te z prawego loza tez maja prawo do 3 lat po smierci ojca dopominac sie o zachowek jak ojciec ich pominal w podziale.Przeciez to dziala w dwia strony.Tylko mnie interesuje gdy matka dziecka z nieprawego loza np.zrezygnuje z wszystkiego co moze miec po kochanku to czy dziecko moze sie po latach o zachowek dopominac czy nie --
wiwan / 2014-05-12 21:59
Zgodnie z art. 1007 KC roszczenie o zachowek przedawnia się po PIĘCIU latach od ogłoszenia testamentu, a w przypadku uzupełnienia zachowku- od otwarcia spadku.
synb / 77.49.5.* / 2009-08-26 23:56
a co to jest zachowek jakie ma prawo
skomentuj

Najnowsze wpisy