Forum Forum prawneGospodarcze

[E-biznes] Obsługa pieniężna transakcji

[E-biznes] Obsługa pieniężna transakcji

whataboutit / 2009-08-02 15:06
Witam!

Pracuję nad branżowym serwisem internetowym. Działalność ta będzie prowadzona w formie Spółki z o.o. Planuję nawiązanie współpracy z dostawcami towaru i publikację ich ofert. Udostępnię użytkownikom zakup poszczególnych produktów bezpośrednio z poziomu mojej strony. Prawdopodobnie każdy klient będzie dokonywał kilku zakupów jednocześnie, z oferty różnych dostawców. Dla zapewnienia wygody, chcę udostępnić użytkownikom możliwość płatności za wszystkie zamówione towary jednym przelewem. Nie skorzystam z komercyjnych systemów płatności, jak np. platnosci.pl, dla uniknięcia opłaty prowizyjnej. Aby zyskać na czasie, założę konta bankowe w kilku bankach, tak, żeby pieniądze od użytkownika wpłynęły jak najszybciej (klient mBanku zapłaci poprzez mPrzelew, Kredyt Banku poprzez kb24 itd). Każda płatność będzie identyfikowana poprzez odpowiedni format tytułu przelewu. Kwotę, jaką wpłaci klient, podzielę po odliczeniu własnej prowizji i przeleję na konta odpowiednich dostawców.

Wg. powyższego, przebieg operacji związanych z zakupem poprzez mój serwis wyglądałby następująco:

1) Użytkownik zamawia kilka produktów, każdy od innego dostawcy;
2) Otrzymuje dane do przelewu za zakupy (moje konto firmowe), oraz wygenerowany przez mój system identyfikacyjny tytuł do przelewu;
3) Po wpłynięciu pieniędzy na moje konto, moi pracownicy identyfikują transakcję po tytule przelewu, porównując do tytułów z mojej bazy dokonanych transakcji. Odliczam swoją prowizję, odejmując ją od wpłaconej kwoty, po czym rozdzielam pozostałą część pomiędzy odpowiednimi partnerami/dostawcami, wysyłając im należność (kwotę zakupu + cenę przesyłki - moją prowizję).

Zostaną udostępnione także inne formy płatności, tj. za pomocą karty czy poprzez PayPal (również wskazujące moje konto firmowe, aby realizować tylko jedną płatność).


Moje pytania:

Czy muszę spełnić jakieś warunki formalne, aby w taki sposób uczestniczyć w obrocie płatnościami za zakupy dokonane za moim pośrednictwem? Jeśli tak, jakie? I ewentualnie, jakie są inne rozwiązania, aby użytkownicy mogli dokonywać jednorazowej płatności, ja pobierać prowizję i zminimalizować uczestnictwo innych podmiotów/pośredników/instytucji?

Najnowsze wpisy