Forum Polityka, aktualnościKraj

E-urzędy dla wszystkich. Koniec z elektronicznym podpisem

E-urzędy dla wszystkich. Koniec z elektronicznym podpisem

Wyświetlaj:
romek22 / 194.1.153.* / 2009-05-27 11:49
Zajmijcie się wreszcie kryzysem a nie głupotami.
brakboipoco / 92.67.102.* / 2009-05-27 12:49
elektroniczny dostep do urzedow pomoze ograniczyc ilosc urzednikow...
logicznyzwiązek / 213.158.199.* / 2009-05-27 20:02
... oraz okresów miesiączkowania u pingwinów
rżnięty / 89.171.102.* / 2009-05-27 11:46
sępy sie zleciały i narzekaja - jednak to to, to mi wesele przypomina - ktokolwiek rządzi czy chłopy czy pany - obydwa BAŁWANY

a propos darmowych aplikacji - zamiast gderać wesprzyjta janosika co do ZUS'u deklaracje wysyła- a powstał bez grosza ze strony państwa http://www.janosik.net/ darmowy i pewnie pewniejszy niż to to za miliony
rżnięty / 89.171.102.* / 2009-05-27 11:55
sorki - autor programu jeszcze za wcześniejszych rządów wypierniczył z naszego ułomnego obszaru
RobinHoooodowski / 195.225.68.* / 2009-05-27 10:10
Tusk dobroczyńca narodu...
wycofał się z certyfikatu kwalifikowanego...
jak zwykle stwarza pozory i wciska kit ciemnym masom,
że coś wie, coś robi pożytecznego i nad czymś
panuje... panuje jedynie nad tym aby nie spaść z stołka
albo utrzymać się przy korycie

ale co z ZUSem i Płatnikiem,
przecież osoby indywidualne jeśli korzystają z Płatnika
tez muszą mieć certyfikat bo Płatnik nie dopuszcza innej
możliwości (a firma Prokom czy Asseco nie kiwnie
palcem, chyba że za przynajmniej miliard...)

ale masz pojęcie tusku co to jest certyfikat?
weź się lepiej do pracy nierobie i nie stwarzaj pozorów, że
coś robisz i coś ulepszasz...
bo to od początku był absurd i wiadomo, że
Polacy olali bo nikt indywidualny nie będzie
skazywał się na drogę przez mękę i koszty

... bo trzeba albo zapłacić za całą procedurę
(co ciekawe tzw autoryzowane punkty certum... jak zwał tak zwał różnie wyceniały tą usługę... na pytanie czy ceny są
narzucone przez centralę i mniej więcej jednakowe...
niby tak... ale można trafić na cwaniaczka, który dorzuci
50% z sufitu)
albo samemu przejść procedurę od złożenia wniosku,
po potwierdzenie tożsamości.... aż po instalację

(wiem coś o tym bo sam musiałem instalować
niedawno taki certyfikat dla firmy... sigillum, które
reklamuje się na tej stronie, 100 stron dokumentacji
bo chciałem dokładnie wiedzieć co robię i rozumieć
po co, na co i dlaczego...
a kilka dni później sigillum przysyła e-maila, że
jakiś błąd i trzeba powtórzyć procedurę, 11 punktów...
bo coś tam się niepoprawnie weryfikuje
biorą kasę i wypuszczają niedoróbki)
RobinHoooodowski / 195.225.68.* / 2009-05-27 10:22
no i oczywiście certyfikat to nie wszystko....
taki certyfikat trzeba zainstalować oddzielnie w każdym
programie

.. niby proste, ale wiadomo jacy są programiści
(a zwłaszcza właściciele) z firm-pijawek dojących kasę z administracji publicznej, tu drobny błąd, tam drobny błąd, konieczna kolejna wersja znów z specjalnie zrobionym błędem...
man13 / 2009-05-27 12:37 / Tysiącznik na forum
Płodny jesteś jak wszyscy święci.
taki tam / 87.205.66.* / 2009-05-27 09:23
Rada ministrów przyjęła ustawę .

Od przyjmowania ustaw, to jest Sejm, a nie rada ministrów.
januszek / 2009-05-27 09:15 / portfel
Znając nasze realia spodziewam się, że od każdego z urzędów będziemy musieli uzyskać inne pary login/hasło ;)

Ciekawy też jestem jaką drogę przez mękę wymyślą dla nas urzędnicy, zanim wygenerują nam upragniony login/hasło.

O takich sprawach jak to, że login będzie trudny do zapamiętania a wymogi dotyczące "bezpieczeństwa" haseł wzięte z kosmosu to każdy wie... ;P

Żeby mi nikt nie zarzucał krytykanctwa to spieszę z rozwiązaniem podanym na srebrnej tacy: PESEL jako login i hasło ustalane indywidualnie w GUS-ie ;) I ma działać w całej e-administracji ;P
asap / 193.41.231.* / 2009-05-27 10:28

Żeby mi nikt nie zarzucał krytykanctwa to spieszę z rozwiązaniem
podanym na srebrnej tacy: PESEL jako login i hasło ustalane
indywidualnie w GUS-ie ;) I ma działać w całej e-administracji


Sam pesel jako login nie wystarczy, ponieważ w bardzo łatwy sposób można poznać tą dane. A jak ją już znamy to zostaje nam do zlamania tylko hasło :(. Czym wiecej nieznanych danych dla potencjalnego crackera/przestępcy tym lepiej.
januszek / 2009-05-27 11:24 / portfel
Bez przesady. Crackerzy/przestępcy tak czy owak sobie jakoś poradzą. I co ciekawe - im bardziej system będzie skomplikowany dla końcowego użytkownika tym łatwiej hackerom będzie im go tak wysterować, że i login, i hasło się skompromitują...
Jedyne co może ich powstrzymać to np dodatkowe hasło jednorazowe wysyłane przez sms... ;)
moderntoking / 213.158.199.* / 2009-05-27 19:57
..... tudzież sygnały dymne wysłane z dachu firmy, poparte waleniem w bębny z góry ustalonym rytmem uderzeń, warto też rozważyć możliwość wystrzeliwania rac o określonej barwie, lub jak kto ma pozwolenie na broń, np trzech serii z maxima, blisko ziemi - może to ich powstrzyma.
januszek / 2009-05-27 12:55 / portfel
hehe :) już mi to pachnie "Kluczem" opisanym przez Janusza A. Zajdla w powieści "Limes Inferior" przy okazji bardzo polecam ;)
w. / 79.190.209.* / 2009-05-27 08:38
chodzi o to by można było TANIO dostarczyć wezwanie do sądu lub nakaz komorniczy. Teraz musi byc potwierdzenie podpisem na blankiecie.
elektronicznymeldunek / 213.158.199.* / 2009-05-27 20:28
właśnie, ale jest wyjście. Jak tylko zlikwidują obowiązek meldunkowy, to drogi w. gdzie cię namierzą z tym wezwaniem lub nakazem!. Nie martw się zatem na zapas, POmysły się uzupełniają w logiczną całość.
rżnięty / 89.171.102.* / 2009-05-27 08:19
- po to był własnie podpis elektroniczny - ustawodawca i lobby z nim powiązane chciały nas rżnąć, tak jak to robią na gaśnicach, zestawach głośnomówiących, certyfikatach energetycznych - ale tu spotkali opór - pozatym jak to jest że pieniądze mam k***.. w banku zabezpieczone loginem i hasłem, kodem sms - a do urzędu gdzie składamy w zębach zeznania podatkowe bez k***... klucza (...) nie da rady - miało być rżnięcie - trzeba by popatrzyć teraz gdzie pracuje inicjator podpisu elektronicznego - podejrzewam że siedzi w zarządzie () jakiejś spoly...
cwaniaki
wczoraj / 2009-05-27 09:10 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
prawda, w Polsce jest gro przepisów, dzięki tzw. lobby, a to nic innego jak złodziejstwo na szarym obywatelu podpis elektroniczny to znakomity tego przykład
ziemowit44 / 83.14.244.* / 2009-05-27 08:16
Wreszcie pomysl na realne ulatwienie i oszczednosc czasu
obyniebolało / 213.158.199.* / 2009-05-27 19:50
o tak w tym realu brzmi to wręcz wirtualnie.
PrawdaKtóraBoli / 89.187.232.* / 2009-05-27 06:50
A nie można było tego rozwiązania wprowadzić wcześniej?
Za konusów ciągle słyszałem "nie da się" a jednak się dało. Tak samo zresztą było z elektronicznym pitem. Też mówiono za tamtych konusów czasów "nie da się".
fanaberia / 195.117.97.* / 2009-05-27 08:12
wiele razy chciałem przesłać do urzędu skarbowego np. wniosek o wydanie zaświadczenie o nie zaleganiu z podatkami. Mam zestaw do podpisywania kwalifikowanym certyfikatem i co z tego jak urząd nie jest "gotowy" do odbierania drogą elektroniczną wniosków.
Przedsiębiorcy i zwykli obywatele bardzo szybko się dostosują do przesyłania i odbierania dokumentów drogą elektroniczną. Przeszkodą jest nieprzygotowanie na to urzędów państwowych.
taki tam / 87.205.66.* / 2009-05-27 09:27
Przeszkodą jest nieprzygotowanie na to urzędów państwowych

Poniżej tytuły dotychczasowych obietnic obecnego rządu oderwanych od realiów życia:

- sześciolatki do szkoły
-rekonstrukcja rządu
-NIE dla bicia dzieci
-chemiczna kastracja pedofilów
-euro w 2011
-refundacja in vitro
-pełne otwarcie archiwów IPN
-komputer dla każdego ucznia
-debata o eutanazji
-szybka debata konstytucyjna

Powyższe można dopisać spokojnie do tej listy.
Pawełdfsdf / 213.222.196.* / 2009-05-27 12:39
Dobre :) 10/10

Swoją drogą, jak nie będzie e-podpisu to koszty informatyzacji pokryje Państwo. Na jedno wychodzi.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy