Forum Forum emerytalneZUS

Emerytura do żony po śmierci męża

Emerytura do żony po śmierci męża

M.I.X.E.R. / 80.229.192.* / 2014-06-03 09:15
Witam

Przejrzałem kilka tematów ale nie mogę znaleźć dokładnej odpowiedzi na moje pytanie.

W marcu zmarł mój tato - mojej mamie (69lat) przysługuje 85% taty dochodów.

Dochód mojego ojca miesięczny składał się z Emerytury + 50% renty wypadkowej (zasadzonej przez Sad - za wypadek w pracy).

ZUS wyliczył mojej mamie 85% ale tylko z części składowej całego dochodu jakim jest emerytura.

Pytania jakie mnie nurtują:
1) Czy 85% powinno być wyliczane z całości dochodów czy tylko z części/emerytura?
2) Jeżeli tylko z części - Dlaczego ZUS nie wylicza z całości?
3) Czy jest cokolwiek co można zrobić aby ZUS uwzględnił całość dochodów?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
M.I.X.E.R. / 80.229.192.* / 2014-06-03 13:56
Super

Dziękuję bardzo za odpowiedz i za wyklarowanie wszystkiego.

Pozdrawiam.
wiwan / 2014-06-03 10:54
Zakład postąpił zgodnie z przepisami.
Zmarły miał zbieg prawa do DWU świadczeń, r. rodzinna jest świadczeniem pochodnym od jednego świadczenia, konkretnie emerytury lub renty z tyt. niezdolności do pracy. By rodzina miała prawo do r. rodzinnej z ub. wypadkowego, śmierć musiałaby nastąpić w trakcie owego wypadku lub na skutek choroby zawodowej z tyt. której uzyskał ową rentę, ale wtedy znów bez wliczania emerytury z Ustawy emerytalnej.

Sytuacja nieco podobna do tego, że r. rodzinną wylicza się z "gołej" emerytury zmarłego bez uwzględnienia dodatków, do jakich był on uprawniony tj. bez wliczania np. dodatku pielęgnacyjnego, kombatanckiego itd.

Podstawa- art. 28 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, art. 73, ust.1, art. 95 i 96 Ustawy emerytalnej.

Jeśli wyliczona r. rodzinna (wraz z ewentualnymi dodatkami, do których uprawniona jest matka) jest niższa niż obecne/dotychczasowe świadczenie matki ( z ww dodatkami ) można decyzję po prostu zmienić, z renty zrezygnować, bo wniosek rentowy nie oznacza dożywotniej i nieodwracalnej decyzji.
karolak85 / 164.126.137.* / 2015-10-06 22:35
tesciowej umarł mąż 26 sierpnia wlasnie dostala pisemko z ZUS ze 85% emerytury Męż dostanie dopiero w listopadzie czemu tak jest????
wiwan / 2015-10-07 11:24
Np. dlatego, że dopiero w listopadzie ukończy ona 50 lat.
M.I.X.E.R. / 80.229.192.* / 2014-06-03 12:02
Bardzo dziękuje za wytłumaczenie problemu.

Wiec ZUS zawsze będzie wyliczał 85% tylko z jednej składowej - bo tak stanowi ustawa - i nie ma żadnej możliwości aby ZUS wyliczył z całości. Osoba uprawniona (w tym przypadku moja mama) może wybrać miedzy pozostanie przy swoich dochodach (renta/emerytura) a wybraniem 85% z ojca emerytury.

Jeszcze jedno pytanie które mi się nasuwa (choć na pewno nie zmieni to nic): Jeżeli przyczyna śmierci była długoletnia choroba/stan zdrowia spowodowany wypadkiem w pracy - czy zmienia to co cokolwiek w zasądzonej wysokości emerytury dla mojej mamy?

Pozdrawiam.
wiwan / 2014-06-03 12:10
1. tak to właśnie wygląda, przy czym powtórzę, że matka, jeśli spełnia/spełni warunek uzyskania jakiegoś swojego dodatku- uzyska go/zachowa bez względu na to, na które świadczenie - swoje, czy po zmarłym się 'przesiądzie'.

Zatem porównanie kwot wygląda:
85% podstawowego świadczenia zmarłego + dodatek należny mamie <> świadczenie mamy + dodatek należny mamie.

2. Skoro zmarły pobierał 100% emerytury i 50% renty wypadkowej to oznacza, że emerytura była wyższa niż 100% renty wypadkowej.

Walka z ZUS o uznanie, że śmierć była również następstwem wypadku miałaby więc sens, gdyby było odwrotnie tj. renta wypadkowa (100%) była wyższa niż wyliczona emerytura zmarłego.

Najnowsze wpisy