Forum Forum inwestycyjneOpinie o spółkach

ES-SYSTEM - IPO- łakomy kąsek

ES-SYSTEM - IPO- łakomy kąsek

skomentuj
dudu / 217.153.131.* / 2007-01-11 13:12
ES-System przeprowadzi ofertę na GPW w I połowie 2007 r.
Warszawa, 10.01.2007 (ISB) – Producent i dystrybutor zaawansowanych opraw oświetleniowych, firma ES-System w I połowie tego roku przeprowadzi ofertę publiczną na warszawskiej giełdzie. Środki z rynku mają posłużyć głównie na budowę centrum logistycznego oraz zakup urządzeń do produkcji, poinformował dziennikarzy w środę prezes ES-System Bogusław Pilszczek.

„Mamy strategię na lata 2007-2008, którą chcemy sfinansować częściowo dzięki giełdzie. W ramach strategii planujemy budowę centrum logistycznego w Krakowie. Zainwestujemy w nowe linie technologiczne, robotyzację i automatyzację, by uniezależnić się m.in. od rosnących kosztów pracy” – powiedział Pilszczek.

Prezes ES-System powiedział, że prospekt firmy został złożony do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) 24 listopada. Spółka zapowiada, że oferta i debiut na GPW nastąpią w pierwszej połowie tego roku. Oferującym akcje jest Dom Inwestycyjny BRE Banku.

„Mamy nadzieję, że cały proces uda nam się zamknąć w pierwszym półroczu 2007 roku. Będzie to oferta średniej wielkości” – powiedział prezes.

ES-System nie ujawnia do czasu publikacji prospektu wielkości oferty. Oferta ma się składać głównie z nowych akcji, niewielką część posiadanych walorów mają również sprzedać dotychczasowi akcjonariusze spółki. Obecnie największymi akcjonariuszami firmy są jej założyciele zasiadający we władzach spółki.

ES-System w swojej strategii na najbliższe dwa lata, oprócz unowocześnienia produkcji, stawia na rozwój sprzedaży eksportowej. Aktualnie sprzedaż za granicą (głównie w starych krajach Unii Europejskiej) stanowi 15% przychodów spółki. Niedawno ES-System rozpoczęła na większą skalę sprzedaż swoich produktów na rynku Stanów Zjednoczonych.

Dzięki strategii firma chce utrzymać dwucyfrowe tempo wzrostu zysku i przychodów w 2007 i 2008 roku. W 2005 roku ES-System odnotował 6,07 mln zł zysku netto przy 126,6 mln zł przychodów wobec 2,8 mln zł zysku i 106,4 mln zł obrotów w 2004 roku.

„Nie mamy jeszcze zamkniętego roku 2006, ale spodziewamy się utrzymać tendencję z lat ubiegłych [dwucyfrowego wzrostu zysku netto i przychodów – przyp. ISB]” – powiedział Pilszczek.

Prezes powiedział, że koniunktura na rynku sprzętu oświetleniowego jest mocno zależna od koniunktury na rynku budowlanym, a sektor budowlany na przed sobą bardzo dobre perspektywy. Prognozy mówią o kilkunastoprocentowym wzroście tego rynku w najbliższych latach.

„Nasz rynek rośnie równolegle do sektora budowlanego” – powiedział Jacek Wysocki, wiceprezes ES-System.

Według ES-System, szacowana wartość profesjonalnego rynku oświetleniowego, w którym działa spółka, wyniosła w 2005 roku prawie 870 mln zł. ES-System ocenia swój udział w tym rynku na 15% co daje jej drugie miejsce po firmie Philips.

Firma powstała w 1990 roku, w całej grupie kapitałowej pracuje 740 osób. ES-System ma trzy zakłady produkcyjne w Krakowie, Rzeszowie oraz Wilkasach koło Giżycka. (ISB)

esc/tom
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy