Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Financial Times: Większość Unii żyje ponad stan

Financial Times: Większość Unii żyje ponad stan

Wyświetlaj:
x.x.x. / 195.238.227.* / 2010-05-11 15:58
Może sie nie znam, ale to czy budżet państwa jest pod kreską, to chyba nie zależy od tego ile oszczędzają dla siebie obywatele, tylko to jak jest zarządzany państwowy portwel przez państwowe instytucje?
mat3433 / 91.193.208.* / 2010-05-11 16:36
Bo to tylko takie uproszczenie. Tytuł artykułu jest błędny.

Chodzi o nadmierne wydatki budżetu, które są skutkiem żądań wyborców. Obywatele zwykle chcą jak najwięcej dostać z budżetu (w postaci emerytur, rent, wynagrodzeń i premii w sektorze publicznym, dotacji, zasiłków itd.), a jak najmniej płacić (podatków, składek itp.). Politycy często się na wiele ich żądań zgadzają - bo inaczej utraciliby wyborców, a w kolejnych wyborach straciliby stanowisko i źródło całkiem niezłego zarobku (który też jest zresztą obciążeniem dla budżetu). W efekcie z budżetu państwa wydaje się coraz więcej pieniędzy, rośnie deficyt i zadłużenie.

Oczywiście w krajach takich jak Polska kwestie finansowe wynikają również z przerostu biurokracji i ułomnego prawa. Ale problem leży także w politykach, którzy kierują się głównie zasadą "a po nas choćby potop" - czyli jak najdłużej utrzymać się na stanowiskach (jak najdłużej utrzymać wyborców), a co potem to już ich nie obchodzi.
joungmilton / 2010-05-11 15:19 / Bywalec forum
Ciekawe co napiszą o Stanach na ten temat heh

Najnowsze wpisy