Fundusze Allianz

skomentuj
rd5802 / 2009-07-23 02:48
Trzymam kasę w funduszach MIŚ i Akcji Plus Alianza od kilku miesięcy. Ogólnie byłem bardzo zadowolony. Zainwestowałem na przestrzeni kilku miesięcy wychodzenia z lutowego dołka i jestem sporo na plusie. Jednak ostatni tydzień dość mocno mnie zastanawia, mimo bardzo silnych wzrostów wartość funduszy systematycznie maleje (5 dzień z rzędu). Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić ten fenomen?
Wyświetlaj:
privy / 2009-08-04 22:48 / Tysiącznik na forum
Podbijam ten wątek ku przezorności w zakupie fundów Allianz. Przyjęta niedawno polityka inwestycyjna tegoż tfi kompletnie się nie sprawdza, a do tego zarządzający wydaje się przyjęli postawę osła. Wyniki z wczorajszej wyceny mówią wszystko, plecy na całej linii.
Janusz1126 / 193.108.194.* / 2012-04-03 13:03
Zgadzam się całkowicie fundusz zamknięty platinium od roku bierze w plecy. Ci wspaniali Zarzadzający funduszem potrafią tylko zarabiać na wzrostach. Ciekawym czy Panowie z Zarządu allianz nie wycofali już pieniedzy z tego funduszu ? Klapa , klapa na całej linii
rd5802 / 2009-07-25 14:13
Zarządzający chyba czytają forum Money:):

http://www.parkiet.com/artykul/7,834135_Allianz_TFI__Liderzy_dostali_zadyszki.html

Jednak nie do końca tłumaczy mi te spadki...
privy / 2009-07-25 15:03 / Tysiącznik na forum
To zupełnie niczego nie tłumaczy. Jak ograniczona ilość akcji w portfelu może wpływać ujemnie na wyceny podczas wzrostu niemal całego rynku? To bzdura wyssana z palca. Mam mniej to mniej zarabiam, a nie tracę (plus i mis). Ja już im podziękowałem, wolę wiedzieć, że jak mam FA to idę z rynkiem a nie uczestniczę w jakiś paranojach.
London / 2009-07-26 12:09 / Bywalec forum
Dokładnie, zrozumialbym mniejszy zarobek ale ujemny ? Ja tez dziekuje za allianza i szybko niezawitam ponownie.
rd5802 / 2009-07-25 15:27
Moim zdaniem obstawili krótką na kontraktach, ale to chyba niezgodne z prospektem......
privy / 2009-07-25 17:30 / Tysiącznik na forum
Niestety, ale jest zgodne MIS i PLUS takową możliwość mają. Uparli się na krótkich i tyle, i to jest jedyne wytłumaczenie. Dziwi jedynie osowiałość decyzyjna.
Pilsener / 2009-07-23 11:35 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Mamy sezon wyników kwartalnych - byś może trafiła się spółka w portfelu, której akcje gwałtownie poszły w dół, ja bym się nie przejmował tygodniową rozbieżnością, tym bardziej, że fundusz AA+ dysponuje zaledwie kapitałem około 50 mln - jak dziś zachował się gorzej niż indeksy to kiedyś pewnie było lub będzie lepiej - nie da się oceniać funduszu akcji szerokiego rynku w perspektywie tygodniowych wachań, moim zdaniem należy brać pod uwagę minimum rok.
LordFury / 2009-07-23 09:31 / portfel
Nom, faktycznie ciekawostka. Sam również trzymałem AA+ od jakiegoś czasu i nawet na spadkach GPW ładnie, powoli się wspinał . Myślałem sobie "brawo zarządzający, wykorzystali mozliwości funduszu szerokiego rynku i skonstruowali portfel spadko-odporny". Przy pierwszych oznakach ostatniego wystrzału w górę dołóżyłem tam drugą partię kasy i... krótkie spadki od większej kwoty skutecznie zjadły całość zysków wyrobioną początkowym kapitałem.

Jedyne, co mi przychodzi teraz do głowy, to że mają sporo w spółkach, które nie idą z generalnym kierunkiem na rynku. Fajnie to działało na spadkach, teraz odbija się czkawką...

Myślałem też, że może zabezpieczyli się kontraktami i na tym zarabiali przy spadkach, a teraz tracą, ale wg prospektu poza akcjami jest tylko "10% z papierów dłużnych emitowanych głównie przez Skarb Państwa (obligacje i bony skarbowe)", więc ta droga odpada.
Pilsener / 2009-07-23 11:40 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Bo fundusz jest mały! Mały ma lepiej - dużo większe możliwości manewru. Zauważ, że prawie wszystkie nowe fundusze dysponujące niewielkim kapitałem mają na początku bardzo dobre wyniki - poza tym chodzi też o przyciągnięcie klientów, dlatego ja ZAWSZE zalecam ostrożność przy ładowaniu się w nowe, niesprawdzone fundusze - niech się najpierw wykażą.

Inna sprawa to taka, że gwałtowny napływ chętnych (skuszonych wynikami i niskimi cenami akcji) mógł spowodować, że zarządzający musieli kupować te akcje nie patrząc na to, czy jest to dogodny moment na ich nabycie czy nie - gwałtowny wzrost lub spadek zainteresowania funduszem najczęściej odbija się czkawką na jego wynikach, to jeszcze jeden powód, by uważać na fundusze "rozwijające się".
LordFury / 2009-07-23 09:38 / portfel
Jest jeszcze opcja, że mocno zapakowali się we wszystkich funduszach w jakieś trefne obligacje - teoretycznie mogliby zatankować do 30% kapitału w AA+ i AMISS, a to już mogłoby nieźle ściągnąć wyceny. Poza tym w przeciwieństwie do pozostałych f. obligacji, które ostatnio idą jak szalone (BPH, Idea, Union), Alianz Obligacji też ostatnio spada, co mogłoby potwierdzać taką tezę...
Pilsener / 2009-07-23 11:48 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Tą hipotezę uważam za błędną - nawet fundusze mające 100% papierów dłużnych tracą nie więcej niż kilka procent, a jeśli jakieś papiery trzeba umorzyć to strata jest gwałtowna i dotyczy jednorazowej wyceny (tak jak w głośnych niedawno przypadkach: SEB obligacji, zawieszenie notowań DWS oraz przypadek Skarbca Gotówkowego) - nie ma powolnego opadania. Allianz Obligacji inwestuje w dodatku w bezpieczne papiery (jak wszystkie prawie fundusze Allianza stara się prowadzić bezpieczną grę) a fundusze typowo akcyjne jeśli mają już obligacje, to najczęściej w celu zwiększenia ich "manewrowości" (co już wyżej poruszałem) i są to papiery bezpieczne oraz o wysokiej płynności, dlatego że pełnią rolę "bufora" amortyzując z jednej strony zmiany cen akcji, a z drugiej odpływ/napływ środków do funduszu.

Najlepiej po prostu inwestować w minimum 3 fundusze danego sektora - wtedy gdy jeden wpadnie w tarapaty to strata jest mniej dotkliwa.
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy