Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Amerykanie powinni wesprzeć, jednak ryzyko spore

GPW: Amerykanie powinni wesprzeć, jednak ryzyko spore

Wyświetlaj:
door / 83.12.255.* / 2011-01-06 23:48
żebyśmy nie mogli rozprawić się z twoimi wypocinami na temat PO?
Longterm / 2011-01-07 07:43 / Mostek Zwyciężymy!
wystarczy się zalogować i zapraszam do komentowania
I w ten sposób ostudzony, nakładam pantalony.... / 78.8.124.* / 2011-01-06 22:07
Orban: Węgry pójdą drogą Polski
Inga Czerny i Michał Kot, PAP
Puls Biznesu, pb.pl,06.01.2011 19:54
Czytaj komentarze (0)
Zobacz na forum ()
1151becf-96f3-4c61-b984-3a79a3295deb
Węgierski premier Viktor Orban zapowiedział w czwartek, że na wzór Polski Węgry chcą w nowej konstytucji ograniczyć nadmierny wzrost długu i deficytu publicznego. Zachwalał też reformy swojego rządu, który ograniczył już deficyt do 3,8 proc. PKB.

"Powinniśmy wpisać rozwiązania kontrolne, które powstrzymają ten kraj przed powtórką zadłużenia, jakie mieliśmy już dwa razy. Mechanizmy kontrolne, które nałożą ograniczenia na deficyt budżetowy i dług publiczny na wzór rozwiązań w Polsce" - powiedział Orban w Budapeszcie na konferencji prasowej dla korespondentów z Brukseli.

Jak dodał, chodzi o wpisanie ograniczenia do nowej konstytucji, która ma być przyjęta w tym roku, "tak, by dług nie rósł powyżej 50 proc. PKB". W Polsce obowiązuje zakaz przekroczenia poziomu 60 proc. Został wprowadzony w konstytucji z 1997 r.

Orban przypomniał, że w swojej najnowszej historii Węgry dwukrotnie omal nie zbankrutowały - na przełomie lat 80. i 90. oraz w 2009 roku. W obu przypadkach głównym powodem było nadmierne zadłużenie. W październiku 2008 r. pogrążone w kryzysie Węgry zostały wsparte pakietem pomocowym Międzynarodowego Funduszu Walutowego, UE i Banku Światowego w wysokości 20 mld euro. Budapeszt zobowiązał się wówczas zredukować swój deficyt do 3,8 proc. PKB w 2010 r.

Mimo, że międzynarodowe
instytucje finansowe krytykują podejmowane przez rząd Orbana kroki, premier zapewniał w czwartek, że rząd słowa dotrzymał. Powiedział, że według szacunków w 2010 r. deficyt wyniesie 3,8 proc. PKB, podczas gdy w czerwcu ubiegłego roku wynosił on jeszcze 7,5 proc.

"Czyli udało się go w pół roku o około połowę ograniczyć" - podkreślił Orban. I potwierdził, że celem pozostaje ograniczenie deficytu w 2011 r. do 3 proc. PKB - zgodnie z kalendarzem narzuconym w ramach procedury nadmiernego deficytu przez Komisję Europejską. Rząd prowadzi "przykładową reformę" - zachwalał.

Węgry osiągnęły taki wynik dzięki radykalnym, ale często krytykowanym krokom, jak zeszłoroczna reforma systemu emerytalnego, oznaczająca de facto upaństwowienie istniejącego od 1998 roku prywatnego filara tego systemu. Zgromadzone w tym filarze środki - prawie 3 biliony forintów (10,7 miliarda euro) - przeznaczono na zmniejszenie deficytu państwowego funduszu emerytalnego oraz doraźne zmniejszenie deficytu publicznego. Już od listopada wstrzymano comiesięczne transfery z kasy państwowej do prywatnych funduszy emerytalnych.

W celu zrównoważenia budżetu wprowadzono też kontrowersyjny podatek
dla instytucji finansowych i podobne "kryzysowe" podatki dla innych sektorów gospodarki: telekomunikacji, energetyki i sieci supermarketów na kolejne trzy lata. Rzecz w tym, że dotykają one firm zagranicznych i Komisja Europejska sprawdza, czy nie doszło do zakazanej w UE dyskryminacji obcych inwestorów.

Orban kategorycznie odrzucił zarzuty, że jest to podatek wymierzony w zagraniczne firmy działające na Węgrzech; wskazał, że największy podatek płacą węgierskie firmy i banki.

Zdaniem Orbana, w 2010 roku Węgry były krajem, który zrobił najwięcej dla poprawy swojej konkurencyjności. Premier wymieniał redukcję biurokracji, podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 65 lat, podwyżkę VAT
do 25 proc., oraz redukcję płac w administracji publicznej.

"Chcę, by węgierska gospodarka
mogła konkurować nawet z chińską" - powiedział Orban.

TO JEST PRAWDZIWY MĄŻ STANU A NASZ TUSKOLOT TYLKO GLĘDZI Z WINSENTEM
anntoni / 87.105.141.* / 2011-01-06 22:11
brydzia
jak na prawde masz na imie ?
Amigo11 / 2011-01-06 22:07 / SAMA PRAWDA
http://www.youtube.com/watch?v=OTSQozWP-rM
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 22:18 / Tysiącznik na forum
http://www.youtube.com/watch?v=ycdiCL5ZOP8
Amigo11 / 2011-01-06 22:23 / SAMA PRAWDA
http://www.youtube.com/watch?v=YKoVHilDQuY&feature=related
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:49 / Tysiącznik na forum
Z pozoru wszystko idzie po myśli rządu i zanosi się na to, że Donald Tusk będzie pierwszym premierem wybranym na dwie kadencje, ale różowa fasada skrywa to, co mniej atrakcyjne - pisze brytyjski "The Economist".

Tygodnik wylicza: deficyt finansów publicznych na poziomie 7,9% PKB (w 2010 r.) jest czterokrotnie wyższy niż w 2007 r. Dług publiczny jest tylko nieznacznie poniżej konstytucyjnego progu 55 proc. PKB. Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów wspiera złotego, by denominowany w polskiej walucie dług zagraniczny był możliwie najmniejszy.

"Wielu podatników nie widzi korzyści z hojnych wydatków rządu (choć rolnicy i policjanci wciąż korzystają z socjalistycznych przywilejów w postaci ulg podatkowych i wczesnej emerytury). Mimo pewnej poprawy, jak np. lepszych dróg i połączeń kolejowych z Warszawy, stan infrastruktury w wielu rejonach kraju jest tragiczny" - zauważa opiniotwórczy magazyn.

"Pretekstem do zaniechania działań ze strony rządu była w przeszłości groźba weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego(...). Teraz, gdy prezydentem jest Bronisław Komorowski nowym usprawiedliwieniem dla bierności jest obawa, iż bolesne reformy byłyby wodą na młyn dla PiS" - pisze tygodnik.

"Ministrowie w rządzie Tuska wykazują niepokojącą tendencję do taplania się w drugoplanowych sprawach takich jak rozprawa z dopalaczami czy perspektywa nowego publicznego święta, zamiast skoncentrować się na poważnych reformach potrzebnych w administracji państwowej, finansach publicznych i na rynku pracy" - uważa "The Economist".
I w ten sposób ostudzony, nakładam pantalony.... / 78.8.124.* / 2011-01-06 21:42
ropa -2,5 % miedź -2% eur/usd już na wsparciu , jak pęknie to będzie szybki lot koszący hossiarzy
anntoni / 87.105.141.* / 2011-01-06 22:01

ropa -2,5 %

Warren sie załamie


a ty brydzia, jak masz naprawde na imie ?
I w ten sposób ostudzony, nakładam pantalony.... / 78.8.124.* / 2011-01-06 21:38
2011-01-05 22:01:55 | Big Lebowski [ Portfel ] [ Uznany Gracz Giełdowy ]
Inaczej Ämigo .. Obecnie sukcesy osiagaja tylko i
wylacznie ci co maja wlasciwe walory w portfolio

GDRek z Londynu to niezły p**** jest
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:28 / Tysiącznik na forum
Czy bank może zgubić lokatę klienta? Owszem. Taka przygoda spotkała przed świętami jednego z naszych czytelników. Przelewał pieniądze z zakończonej lokaty na konto osobiste i kasa... zaginęła na ponad tydzień.

http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,8911671,Niemozliwe__A_jednak__Bank____zgubil_klientowi_lokate_.html
--------------

Masz to jak w banku!
Ale mnie to nie dziwi. Mam kolegów pracujących w banku i dziwię się, że te systemy jeszcze działają w jakikolwiek sposób. I nie jest to z winy programistów, tylko kolesi na wysokich stanowiskach.
Amigo11 / 2011-01-06 21:18 / SAMA PRAWDA
Bomi coś chce wrócić powyżej 10PLN widzę
I w ten sposób ostudzony, nakładam pantalony.... / 78.8.124.* / 2011-01-06 21:39
no pewnie że chce skoro Leszczyński i Supernowa obkupili się po 7 zł i dali rekomendację na 11 zł i myślą że wydymana Emperia przez Eurocash to od nich kupi
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:22 / Tysiącznik na forum
Mam nadzieję. Mógłby jeszcze Techmex wrócić na 2PLN. :)
Amigo11 / 2011-01-06 21:24 / SAMA PRAWDA
Ponoć Emperia ostrzy sobie zęby na Bomiego.
I w ten sposób ostudzony, nakładam pantalony.... / 78.8.124.* / 2011-01-06 21:44
Emperia to już miąła się przed Eurocashem obronić , teraz przejmie Bankruta Boniego
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:29 / Tysiącznik na forum
Podobno. Ciekawe kto siorbie Techmexa i dlaczego.
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:11 / Tysiącznik na forum
Prezydent Bronisław Komorowski rozważa skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych, która zakłada zwolnienie 10 proc. pracowników - wynika z nieoficjalnych informacji PAP z otoczenia prezydenta.
-----------------

Przed wyborami obiecali zwolnić kolesi ze stanowisk... a po wyborach podniesli podatki i zabrali kasę z OFE, a kolesie są bezpieczni.
I w ten sposób ostudzony, nakładam pantalony.... / 78.8.124.* / 2011-01-06 20:56
0
2011-01-06 19:26:35 | Eternit z Azbestu [ Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi) ]
Rodzice na dzieci wydają więcej niż na
składki emerytalne. Więc zamiast nażekac,
że nam ZUS kasę kradnie lepiej nie mieć
dzieci!


weź ulżyj swoim starym w końcu i się pozbądź ich dziecka -zlikwiduj się


widzę że nareszcie w pracy pracujesz a nie bierzesz pieniądze za friko , może jeszcze coś z ciebie będzie , jeszcze tylko znajdź kobietę i potomstwo zrób,

patrzcie na eur/usd i surowce ,
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:18 / Tysiącznik na forum
Ale teraz to już za późno. Teraz to już nie jestem dla rodziców kosztem. Ale przez 25 lat to wydali na mnie więcej niż na składki emerytalne.
Ja się nigdy nie chciałem obijać. Nie moja wina, że managerów miałem niekompetentnych i nie mieli dla mnie zadań a płacili. U Szwedów to nawet niepozwalali mi się zwolnić.
wszystko zle / 83.26.229.* / 2011-01-06 21:26

U Szwedów to nawet niepozwalali mi się zwolnić.

bo generowales koszty dzieki ktorym mieli dotacje
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:31 / Tysiącznik na forum
Nie tyle dotacje co kasę od jakiegoś szwedzkiego funduszu inwestycyjnego. Co by niebyło twórcza księgowość.
Amigo11 / 2011-01-06 20:49 / SAMA PRAWDA
JB
A Ty jesteś teraz w tej robocie co ją znalazłeś po powrocie ze Szwecji czy jeszcze jakąś inną dorwałeś?
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:12 / Tysiącznik na forum
Od stycznia juz w kolejnej. Tamta była na czas określony na 9 miechów.
Amigo11 / 2011-01-06 20:51 / SAMA PRAWDA
Jak tam leci ? CO tym razem klepiesz?
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:13 / Tysiącznik na forum
W .Net 4.0 a dokładniej w Silverlight 4 aplikacje dla firm farmaceutycznych, w przyszłości pewnie też na Windows Phone 7.
Longterm / 2011-01-06 20:31 / Mostek Zwyciężymy!
wall street 1 własnie się zaczął na ale kino
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 20:06 / Tysiącznik na forum
Paulinko nie można pisać nielogo pod zajętym już nickiem. Więc jeżeli piszesz nielogo jako PPaolka to możesz też ten nick zarejestrować. Tylko zapamiętaj hasło :)
PPaolkaa / 77.253.143.* / 2011-01-06 20:32
no chciałam się zalogować jako Paolka, ale nie dało rady ...ale to nie jest istotne; a pod PPaaolkaa nie chcę się logować, jak to wygląda;

ale w razie czego i tak wkleję post z opisem czasem i dniem transkacji
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 20:46 / Tysiącznik na forum
W wersji logo wygląda podobnie do wersi nielogo, róznica to pogrubiony font i brak IP.
PPaolkaa / 77.253.143.* / 2011-01-06 20:59
już rozpoczęłam proces rejestracji...

ale wszyscy piszą jako nielogo i nikt się nie czepia
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 21:14 / Tysiącznik na forum
Ja się ciebie nie czepiam, Ja Ci tylko radzę. Zwłaszcza, że tu są wredne typy rejestrujące nicki osób nielogo, żeby im na złość zrobić.
PPaolkaa / 77.253.143.* / 2011-01-06 21:24
na jednym komputerze się zaloguję; czekm aż mi przyślą coś na pocztę z money.pl
w każdym razie rozpoczęłam ten proces
ssssssssssssssssssssssss / 89.230.17.* / 2011-01-06 18:25
radze tego pajaca longa nie czytac jak ktos nie chce kase stracic i czasu
Longterm / 2011-01-06 17:53 / Mostek Zwyciężymy!
Witam wszystkich w nowe dla nas święto:) na blogu w komentzarzu pod ostatnim wpisem napisałem dość długi esej gdzie wyliczyłem największe zasługi PO podczas tego kryzysu. Wiem że otwieram puszkę Pandory ale pomimo wszystko polecam i jestem ciekaw komentarzy, szczególnie warrena i anonima.

www.longterm.bblog.pl
5hj5 / 77.249.202.* / 2011-01-06 19:40
ile zarabiasz za to pisanie na blogu? bo widzę, że walczysz jak lew aby Cię czytali.Chłopie miotasz sie w tej ocenie rynku .
dodge / 2011-01-06 18:36 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
1) Prywatyzacja obywatelska - jak to przeczytałem od razu wspomniałem kilka tygodni temu wpis Anonima i Toma chyba u Igły bądź u Irka o przypowieści biblijnej. Nie wiem Long jak możesz pozytywnie oceniać sprzedaż za grosiki państwowych firm w dobie kryzysu tylko po to aby łatać dziurę budżetową. Jak ocenisz pompowanie do budżetu dywidend zamiast dać możliwość firmom państwowym w inny sposób rozdysponowania tej kasy w dobie kryzysu, gdzie zapewne byłoby kilka okazji na przejęcia bądź inne inwestycje po niższych kosztach.
2) wykorzystanie funduszy unijnych - "powstaje wiele ciekawych
projektów badawczych, zaawansowanych technologii, portali internetowych itd itd" - jak to się ma do PO - wytłumacz mi, bo nie bardzo rozumiem, gdzie tu sukces PO w zdobywaniu funduszy przez osoby prywatne?
3) "Uspokojenie sceny politycznej' - wg mnie to obecnie w historii ostatnich 20 lat mamy najsłabszą opozycję w kraju. Moja konkluzja jest więc taka, że PO czerpie siłę ze słabości opozycji, stąd też i ta słabość jest źródłem wg Ciebie uspokojenia sceny.
4)Pojednanie z Rosją - za dużo powiedziane. Za wcześnie o tym mówić.
5)"prawa ustanawia się raczej szybko i bez większego oporu ze strony opozycji" - to już pisałem o tym - słabość opozycji i powstają buble prawne, łamane są uchwalanymi ustawami podstawowe prawa konstytucyjne. Dla mnie to totalna ignorancja prawa, co niebezpieczne jest na przyszłość patrząc na śpiącą opozycję.

Co z rosnącym długiem publicznym? Też wystawisz 5+ czy 4+?

________

Pozdr.
Longterm / 2011-01-06 18:54 / Mostek Zwyciężymy!
wolałbym żeby nas było stać finansować wszystko z własnych środków - to oczywiste przecież. ale to jest dylemat "czy mieszkać przy rodzicach do końca życia czy wziąść kredyt na własne mieszkanie"
Ami11 [SAMA PRAWDA] / 89.74.180.* / 2011-01-06 18:00
Longu odpowiedz na jedno pytanie: kim ty k**** jesteś? Jesteś na tym forum non stop. I generujesz na tym portalu 30% kontentu.
Eternit z Azbestu / 2011-01-06 19:31 / Tysiącznik na forum
Ja generowałem więcej jak byłem w Szwecji. Teraz to w pracy czasem nie mam czasu przez cały dzień przeczytać newsy na Onecie.
Amigo11 / 2011-01-06 18:05 / SAMA PRAWDA
Za $1200 dolców można mieć co miesiąc w skrzynce pocztowej 20 stronicowy komentarz najlepszych inwestorów na świecie, a Ty myślisz że ktoś Ciebie będzie czytał?
do początku nowsze
1 2 3 4 5
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy