Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Tydzień paniki

GPW: Tydzień paniki

Money.pl / 2008-10-10 17:44
Komentarze do wiadomości: GPW: Tydzień paniki.
Wyświetlaj:
anna. / 2008-10-12 21:29 / Uznany Gracz Giełdowy
Majątek najbogatszych Rosjan stopniał o 230 mld USD

Rosyjscy oligarchowie stracili ponad 230 mld USD przez okres pięciu miesięcy największego kryzysu finansowego w Rosji od 1998 roku.
Łączna wartość majątku 25 najbogatszych Rosjan z listy Forbes’a spadła o 62 proc. między 19 maja a 6 października. 230 mld USD to kwota czterokrotnie przekraczająca wartość majątku Warrena Buffetta, lidera listy Forbes’a.
Longterm / 2008-10-12 21:38 / Mostek Zwyciężymy!
to co ja się będe przejmował:) ale jak sie operuje miliardami to już chyba nie boli chyba...
Batman / 2008-10-12 21:49 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Tak, tylko że ci bogaci prawdopodobnie ratując resztki swojego majątku będą oszczędzali redukując miejsca pracy ... a to z kolei jeszcze pogorszy sytuację
Longterm / 2008-10-12 22:03 / Mostek Zwyciężymy!
w wielu krajach zachodnich bezrobocie było na śmiesznie niskich poziomach przez wiele lat zagrażając bezpieczeństwu inflacyjnemu - np w USA i Wielkeij Brytanii poniżej 5%...to jest normalny cykl który zgodnie z krzywą Philipsa musi się odbywać
max303 / 2008-10-12 21:28 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
Blanchard: Rynki mogą spaść o kolejne 20 proc.
MD
11.10.2008 16:29
Czytaj komentarze(21)
Zobacz na forum ({PostCount})
W najgorszym przypadku rynki mogą spaść jeszcze o kolejne 20 proc., ale jest praktycznie zerowe prawdopodobieństwo kolejnego Wielkiego Kryzysu, powiedział Olivier Blanchard, główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- W najbardziej pesymistycznym scenariuszu rządy będą potrzebować jeszcze kilka tygodni na przyjęcie odpowiednich rozwiązań i rynki spadną w tym czasie o kolejne 20 proc. Potem sytuacja zacznie się poprawiać – powiedział Blanchard w wywiadzie dla włoskiego dziennika Corriere della Sera.
Główny ekonomista MFW prognozuje, że cały globalny wzrost gospodarczy w 2009 roku wypracują gospodarki rozwijające się.

- Kraje rozwijające się zanotują 6 proc. tempo wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Będzie to miało konsekwencje polityczne – powiedział Blanchard. – Nastąpi przesunięcie w układzie sił. Pozycja Chin stanie się silniejsza – dodał.
bolek77 / 2008-10-12 22:06 / portfel / Uparty Osiołek
Może to tylko kwestia tłumaczenia, a może nie?

W najgorszym przypadku rynki mogą spaść jeszcze o kolejne 20 proc

Ooo MFW zajmuje się grą na giełdzie? Może na kontraktach też grają:)) W końcu od pięciu lat nie udzielili żadnego kredytu, a za coś pieniądze biorą:))

cały globalny wzrost gospodarczy w 2009 roku wypracują gospodarki rozwijające się.

Dla odmiany w 2010 cały wzrost wypracują gospodarki "zwijające się"

W najbardziej pesymistycznym scenariuszu rządy będą potrzebować jeszcze kilka tygodni
na przyjęcie odpowiednich rozwiązań

Trzeba najpierw wiedzieć co się chce zrobić, a potem mówi o czasie. Na razie jedyne działanie zmierzające, do rozwiązania kryzysu robią prywatne banki - podwyższają oprocentowanie kredytów.

Jak czytam takie wypowiedzi to zaczynam się bać:-o
Batman / 2008-10-12 21:40 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Im więcej analizuję obecną sytuację tym bardziej mi się wydaje, że obecny krysyz ... a raczej jego początki to nie zwykła bessa po hossie, po której to bessie zaraz będzie nowa hossa.USA od dawna żyje na kredyt i rośnie im deficyt handlowy do niebotycznych kwot. Kiedyś się to musi skończyć i gospodarka amerykańska się załamie. To nie kwestia, czy się to w ogóle stanie tylko kiedy to się stanie. Może jesteśmy w przededniu tego załamania.

Amerykanie przeszli ostatnio samych siebie i za pomocą swoich instytucji finansowych stworzyli sobie raj, gdzie ktoś kto nie ma pracy i realnych dochodów kupuje sobie domy na kredyt. Cała gospodarka amerykańska żyje od dawna na kredyt otrzymany od całego świata. Jak nastąpi całkowita utrata zaufania do dolara to Wielki Krysys będzie niczym przy tym co teraz się może z USA stać.
Longterm / 2008-10-12 21:47 / Mostek Zwyciężymy!
Batman każdy inny kraj by tąpnął jak Islandia ale USA to jest potęga militarna która musi istnieć aby istniała równowaga na świecie...to nie jest tylko sprawa gospodarki. Jest też najsilniejszą gospodarką z najlepszym systemem który potrafi sobie radzić nawet z największym kryzysem od 1929...poczekamy na dane makro za ten i kolejny kwartał - recesja na 100% ale łagodna do -1,5% PKB...czy to jest powód do twierdzeń że to koniec świata?
brzęczyszczykiewicz / 2008-10-12 21:54
To samo kiedyś mówili o Cesarstwie Rzymskim
Nie było większych na świecie,.... a jednak
Longterm / 2008-10-12 21:59 / Mostek Zwyciężymy!
Analogia podobna bo wtedy podbite kraje miały wiele autonomii i właściwie to cieszyły się z przynależności do Imperium bo była to dla nich szansa..Polska jest częścią Imperium i upadek USA nie jest nam na rękę zupełnie...
Batman / 2008-10-12 21:53 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Można tylko snuć przypuszczenia ... może rzeczywiście USA będzie musiała z bronią w ręku pilnować, aby nikt nie stracił zaufania do dolara ... ciekaw ile oni jeszcze będą w stanie powiększać swój deficyt bez żadnych konsekwencji
max303 / 2008-10-12 21:46 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
i właśnie dlatego do tego nie dopuszczą,jak sądzę
Wielki Szu / 2008-10-12 21:44
oczywiscie,że nie, zanim ponownie uijrzymy hosse minie kilka lat
Longterm / 2008-10-12 21:17 / Mostek Zwyciężymy!
Dobry wieczór, anonim to co napisałeś na blogu napawa wielkim optymizmem bo w sposób oczywisty wzmocni przewagę konkurencyjną naszej gospodarki. Eksporterzy bardzo odetchną - najpierw odrobią straty z bieżącego roku ale już w przyszłym na sporym plusie. Co do CHF to nie przesadzałbym z tym jako problemem. Na biednego nie trafiło bo kryteria dla franka były wyższe niż PLN a z doświadczenia życiowego wiem że jak ktoś ma skłonności do spekulacji to musi mieć i pieniądze:) Doświadczenie będzie dla nich bolesne ale nauczy ich żeby tego już nigdy nie robili...ja codziennie sobie myślę że o wiele mniej ryzykuje stawiając na akcje niż ktoś kto w lipcu brał kredyt na mieszkanie w CHF...jeszcze raz gratuluje wpisu na blogu anonimowi i trzymam kciuki za waluty:)
Co do giełdy to ja uważam że tu decydujący jest czynnik polityczny - wysokie prowadzenie Obamy plus kryzys finansowy daje wybuchową mieszankę. Prowadzenie jego jest najwyższe od początku bezpośredniego wyścigu i wydaje się że większe już nie może być...czyżby rajd Mc Caina na tuż przed wyborami w samą porę? Tak czy inaczej jestem głęboko przekonany iż po wyborach zobaczymy rajd jakiego nasze oczy mogą nie zobaczyć...wybór Obamy jest już zdyskontowany (Halliburton - dostawca armii USA spadł od lipca o 66%)i rynek powinien przywitać nowego przywódcę poprzez przesacowanie portfela na służbę zdrowia, alternatywne żródła energii itd...wybór Mc Caina spowoduje powrót do sektora defensywnego, koncernów naftowych, no i chyba jednak finansów...kasa czeka na rostrzygnięcie bo w zależności do koloru skóry nowego prezydenta inne sektory będą trendy podczas nowej hossy...
pawel_bxxx / 77.114.43.* / 2008-10-12 22:02
Eksporterzy odetchna ale kredytobiorcy dostana po kieszeni. Nie wiem co gorsze? Ja nie jestem takim optymistom jak ty. Znajomi, ktorzy maja firmy marudza, ze obroty male ostatnio chociaz tanio jak nigdy wczesniej. Kolega ma sklep w hipermarkecie i mowi, ze w ubieglym miesiacu pierwszy raz ledwo wyrobil na czynsz (22tys). Moim zdaniem wielkiego kryzysu w Polsce nie bedzie ale gospodarka na pewno spowolni. Twoje szacunki, ze za iles tam lat bedziemy Japonia to raczej miedzy bajki mozna wsadzic. Zeby Polska miala PKB jak Japonia hmmm to rocznie 10% przez 20-30 lat musiałoby PKB rosnąć. Bardzo dobrze byłoby gdyby roczny przyrost PKB był na poziomie 4,5-5%. Moje prognozy są bardziej neutralne z niewielkim osłabieniem w najbliższych latach.
Co do USA to bardzo dobrze, że Obama zostanie prezydentem a czarnoskóra część ludności nie będzie protestowała. Proszę spojrzeć, co się działo w usa po katrinie - prawie wojna domowa wybuchła w New Orlean tak że wojsko musiało wkroczyć.
Co do giełdy to raczej spodziewałbym się chwilowego odbicia niż trwałych wzrostów, na te przyjdzie czas ale później i z innych poziomów.
Longterm / 2008-10-12 22:10 / Mostek Zwyciężymy!
nie idealizuje Polski ale uważam że wciąż jest krajem socjalistycznym czyli że jest wiele do zrobienia i wiele pola do wzrostu gospodarczego...wystarczy by całkowicie sprywatyzowac KGHM i PKOBP i zobaczyłbyś rezultaty. Te gigantyczne dywidendy byłyby teraz w firmie i KGH przejmowałby jedne złoża po drugich...
pawel_bxxx / 77.114.43.* / 2008-10-12 22:23
to prawda, prywatne rece duzo lepiej dbaja o swoje interesy. Ten problem moze sie szybko rozwiazac kiedy firmy te przestana znosic zlote jaja. Trudno mi jest z Toba dywagowac bo to co pisze to moje wlasne obserwacje tego co mnie otacza. Niestety nie mam czasu sledzic wszystkich wydarzen. Wielkim plusem Polski i Polakow jest to, ze Polacy maja duzo zaskurniakow - takie przyzwyczajenie socjalistyczne ze nie jestes nauczeni konsumpcji. Inaczej pewnie kazda dziure w domu zapelnilibysmy niepotrzebnymi przedmiotami kupionymi na kredyt. Takze mimo wielu obaw, mam nadzieje ze kryzys swiatowy nas tylko liznie bo niestety na spadkach nie zarabiam.
sarthran21 / 2008-10-13 01:39
Co do KGHu powiem Wam ze ceny akcji kusza, ale tak sie sklada ze mam znajoma co robila tam audyt a dobry kolega jest konsultantem zarzadczym i powiem Wam ze tam jest taki bajzel ze az noz sie w kieszeni otwiera, widomo polityka:( A szkoda bo firma ma mega potencjal ktory niestety jest marnowany...
Longterm / 2008-10-12 22:10 / Mostek Zwyciężymy!
nie idealizuje Polski ale uważam że wciąż jest krajem socjalistycznym czyli że jest wiele do zrobienia i wiele pola do wzrostu gospodarczego...wystarczy by całkowicie sprywatyzowac KGHM i PKOBP i zobaczyłbyś rezultaty. Te gigantyczne dywidendy byłyby teraz w firmie i KGH przejmowałby jedne złoża po drugich...
Kenobi / 2008-10-12 21:31 / Uznany malkontent giełdowy
A jak wygra ktoś trzeci, bo po tym głosowaniu ludzie są mocno niezadowoleni ze sposobu załatwienia sprawy?
amigo2 / 2008-10-12 21:54 / Regulamin forum!
Kononowicz)))
Longterm / 2008-10-12 21:36 / Mostek Zwyciężymy!
teoretycznie jeśli stało by się coś strasznego wyborów mogłoby nie być...chodzi mi coś po głowie ale nie napiszę
Kenobi / 2008-10-12 21:40 / Uznany malkontent giełdowy
Ludzie wyjdą na ulice, jak w Argentynie?
dodge / 2008-10-12 21:46 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
wczoraj była rozsiewana plota w Stanach ponoć, że Busz może wprowadzic stan wojenny, czy wyjatkowy. Jak zwał go tak zwał - związane miałoby byc to z obecnym kryzysem finansowym. Jest jakaś podstawa uchwalona rok temu, która uprawnia do tego prezydenta ... - wprowadzenie stanu w. byłoby równoznaczne odsunięciem w czasie wyborów.
Batman / 2008-10-12 21:56 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Stan wojenny ... ciekawe jaki byłby wtedy stosunek całego świata do dolara
Longterm / 2008-10-12 21:49 / Mostek Zwyciężymy!
musi być powód na odwleczenie wyborów...
dodge / 2008-10-12 21:57 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Long - najprostszy powód to nagły brak jednego kandydata tuż przed ostateczną rozgrywką
Longterm / 2008-10-12 22:00 / Mostek Zwyciężymy!
Podobno gwiazdy mówią od dawna że prezydentem będzie kobieta...wszyscy myśleli że chodziło o Hilary Clinton...ale teraz? Sarah Palin?
dodge / 2008-10-12 22:13 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
uznałby to za wielkie nieporozumienie - kobieta jest nie przygotowana to prowadzenia kraju :)
dodge / 2008-10-12 21:59 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ale do tego nie trzeba wprowadzać żadnych stanów w. - chyba że sytuacja wymnkęłaby sie spod kontroli i na ulicy powstałby chaos - na marginesie" Teoria chaosu" - fajny film :)
dodge / 2008-10-12 21:55 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
jako powód podawano w niusie kryzys finansowy - a co bezpośrednio może być przyczynkiem - nie wiem.
sarthran21 / 2008-10-13 01:41
:DDDD Pewnie kolejne WTC zmajstruja :DDDD i po klopocie
Longterm / 2008-10-12 21:27 / Mostek Zwyciężymy!
PS: pomimo rzezi w poprzenim tygodniu wciąż uważam że obecne ceny za niektóre polskie akcje są największą szansą w moim życiu a zamierzam żyć jeszcze ok 40-50 lat...np KGHM jeśli wypłaci dywidendę a myślę że tak zrobi z powodów politycznych to będzie to...34% zysku z kapitału...po odcięciu dywidendy kosztowałby 18 zł...ale smiech na sali:) C/Z=1,5...nie wierzyłem że coś takiego zobaczę
dodge / 2008-10-12 21:15 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
"Według wstępnych szacunków w 2008 roku polskie gorzelnie poniosły już straty produkcyjne w wysokości co najmniej 600 mln zł. Poniesionych strat nie tylko nie sposób jeszcze ostatecznie ocenić, ale też nigdy nie da się już ich odrobić - poinformował Związek Gorzelni Polskich".
dodge / 2008-10-12 21:20 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
"W obliczu światowego kryzysu, deweloperzy w Warszawie wstrzymali niektóre inwestycje mieszkaniowe. - pisze "Życie Warszawy". Chcą przeczekać najgorsze, ale, jak pisze gazeta, nie zamierzają obniżać cen.
Nie powstają zapowiadane potężne inwestycje, jak ekskluzywny apartamentowiec na Woli, gdzie cena za metr kwadratowy miała wynosić nawet 20 tysięcy złotych.

" Życie Warszawy" wyjaśnia, że prócz ostrożności firm budowlanych, wolniejsza realizacja inwestycji spowodowana jest tym, że coraz trudniej o kredyt mieszkaniowy. Dziennik pisze, że część firm zastanawia się w tej sytuacji nad przerobieniem budynków mieszkalnych na biura i hotele.
Eksperci są podzieleni w prognozach - część uważa, że mieszkania w stolicy stanieją. Inni są natomiast zdania, że Warszawa to chłonny rynek, na którym ciągle brakuje mieszkań, dlatego znacznych zmian nie przewidują. Zdaniem "Życia Warszawy" obecne trudności na rynku mogą przyczynić się do większej dbałości o jakość inwestycji"
Kenobi / 2008-10-12 21:33 / Uznany malkontent giełdowy
Nie obniżają, ale i nie sprzedają po tych wysokich cenach.
drauc / 2008-10-12 21:38 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Obniżają. Ale robią to po cichu, puszczając mieszkania przez pośredników, firmy doradcze itp.
dodge / 2008-10-12 21:08 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
a mówiłem w lipcu znajomemu małżeństwu by sie zastanowili nad braniem kredytu we frankach - byli tak napaleni, że aż żal było patrzeć. Teraz pewnie mnie nienawidzą.
dodge / 2008-10-12 21:09 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Przepraszam - wogóle to dobry wieczór. W środę Krzynówek na obronie - matko ... :(
max303 / 2008-10-12 21:29 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
kiedyś to była jego pozycja
dodge / 2008-10-12 21:35 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
chodziło mi bardziej oto, że z jego dyspozycją i kondycją to powinien siedzieć na trybunach i tam eksycować się meczem. Winię go za gol Czechów - sądzę że ze Słowacją też nie będzie wracał pod swoją bramkę, bo zwyczajnie nie ma kondycji, by biegać wzdłuż boiska nawet przez pół godziny.
max303 / 2008-10-12 21:42 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
a to,tak
max303 / 2008-10-12 20:53 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
Witam po łykendzie
bollullos / 2008-10-12 20:56 / portfel / Uznany Muł Pancerny
łyk świerzego powietrza
max303 / 2008-10-12 21:08 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
byłem w puszczy i łykałem ile wlazło
adrianoo / 2008-10-12 21:12 / 10-sięciotysiącznik na forum
mi sie tez udalo w zieleni:) grzyba nawet znalazlem:)
max303 / 2008-10-12 21:27 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
ja nie pamiętam żebym kiedykolwiek widział tyle grzybów,można wybierać a nie zbierać,o szukaniu to nie ma mowy
bollullos / 2008-10-12 20:50 / portfel / Uznany Muł Pancerny
piszecie na dole o walutach i kredytach ale nie doceniacie przepływów z polskiej emigracji, tzn. CHF się umocni razem z EUR i USD, a prawie każda rodzina ma kogoś na Zachodzie więc wraz z kredytem zwiększą się wpływy (podejrzewam że o większą kwotę.) wzmocni się też pozycja eksporterów i podwykonawców rozliczających się w USD i PLN, czyli prawie wszystkich polskich firm - bo kto dziś nie sprzedaje czegoś na Zachód albo nie ma z takimi powiązań? popyt wewnętrzny to nie jest nasz główny napęd jest nim eksport, podwykonawstwo i emigracja
Kenobi / 2008-10-12 21:39 / Uznany malkontent giełdowy
Ale jak stracą tam pracę, to wpływów nie będzie w ogóle, a tylko wzrost bezrobocia w Polsce.
drauc / 2008-10-12 21:03 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Pewnie, że to generalnie dobrze. Natomiast nie jest to specjalnie dobrze dla rynku mieszkaniowego. Przy obecnych cenach nieruchomości kredyty są do uciągnięcia przy chf, nie PLN
Borsuk Rudy / 2008-10-12 20:53 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
Ale co i gdzie będą eksportować jak na zachodzie kryzys....
bollullos / 2008-10-12 20:54 / portfel / Uznany Muł Pancerny
kryzys to będą tańsze usługi z Polski brać a nie droższe swoje.
bollullos / 2008-10-12 20:54 / portfel / Uznany Muł Pancerny
i towary
Borsuk Rudy / 2008-10-12 20:57 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
To żyć nie umierać....
Paulinka / 2008-10-12 21:07 / Szczęście sprzyja lepszym
i stad juz tylko krok do wniosku ze recesji u nas nie bedzie:)
akacja / 2008-10-12 20:47
TPSA to papier cwaniaków, którzy manipulujac kursem TP nakręcali kontrakty i
zarabiali dotąd doskonale. Nikt nic nie widział - jak to u nas -i sie kręciło.
Teraz system się zawalił i panowie pewnie umoczą. Jak przypuszczam od jutra
zachodnie fundusze ruszą z wyprzedaża tego papieru - który jest potwornie zresztą
przewartościowany, jak żaden inny walor WIG20 - no i trudno bedzie wycofac sie bez
strat.
I bardzo dobrze zresztą. Giełda to gra i spekulacja - ale trzeba grac uczciwie.
wojby / 83.3.181.* / 2008-10-12 20:46
powoli zaczyna mnie meczyc czytanie wpisow w stylu
przewalutowanie, masakra na walutach spadna ceny nieruchomosci itd
zwlaszcza, ze pisza to osoby ktore w chf kredytow nie maja

chcialbym zwrocic uwage ze wiekszosc kredytobiorcow bralo jednak w okolicach 2,30 i powyzej
ich mieszkania czy domy dzialki wzrosly na warosci bardzo duzo
przewalutowanie z wszystkimi kosztami i tak sie dopiero zaczyna oplacac w granich 1frank=3pln

nowe kredyty maja byc dawane tylko do 70-80%wartosci kredytu
oprocz tego zmienila sie rowniez zasada obliczania dochodu
kiedys mozna bylo wziasc kredyt nawet do 70 % dochodu calej rodziny
teraz tylko 50%
i doliczaja 70% ryzyka zmiany kursu

reasumujac jak ktos chce wziasc kredyt na
400 tys to srednio liczac rata ok 2000pln/mc na 30lat
+70%=3400
tak wiec na nowych warunkach
trzeba miec zdolnosc minimum 6400netto
to chyba nie malo
drauc / 2008-10-12 21:00 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Niektórzy kredytów w CHF nie mają, bo mają konserwatywne podejście do ryzyka ;)). Inna sprawa, że za chwilę będzie można to rozważyć (jak zaczniemy liczyć na osłabienie chf do pln), pod warunkiem, że zostawi się odpowiedni margines ryzyka.

Ci, których nieruchomości wzrosły na wartości brali kredyty w przedziale 3,0-2,5, czyli kupowali w 2004-2005. Problem jest z nieruchomościami kupionymi w latach 2006-2007. Nakładają ci się dwa trendy - wzrost wartości nieruchomości pod sufit i spadek franka.

Dla przykładu inwestycja obok mnie (Kraków). Jeżeli kupowałeś na przełomie 2005/2006, płaciłeś 5000/m2 przy franku 2,5, czyli jakieś 2000 CHF/m2. Jeżeli kupowałeś w drugiej połowie 2007 r. płaciłeś 8200 za m2 przy franku 2,2, czyli jakieś 3700 chf/m2.

W tej chwili deweloper jest skłonny sprzedawać mieszkania za okolice 6000 (po przyciśnięciu i małych targach), czyli za mniej więcej 2500 chf/m2.

Jeżeli teraz z przyczyn życiowych (utrata pracy, rozwód itp) ten kto kupił w 2007 będzie musiał sprzedać, realnie będzie około 30 % w plecy przy założeniu, że a) ceny nieruchomości więcej nie spadną, b) złotówka więcej się nie osłabi. Oba założenia wydają się wątpliwe.

Dlatego jest problem.
wojby / 83.3.181.* / 2008-10-12 21:08
nie mozna brac pod uwage caego kraju
w wiekszych miastach bylo inaczej
jak kupowalem mieszkanie w poznaniu to fakt od 2005 wzroslo mega do 2007
ale np w bydgoszczy wszystko ruszylo pozniej
reasumujac dzialke ktora kupilem w 2007r.
wzrosla do dzis z 140-300plni ciagle po tyle stoi
jak spadnie o polowe ciagle bede w punkcie wyjscia
zeby bylo zabawniej ceny mieszkan tutaj ocyluja od 5000-6000pln/m2 i nie zamierzaja taniec
powid buduje sie za malo
tez mnie to dziwi bo w poznaniu mozna dostac spokojnie mieszkanie w wysokim standardzie co prawda na obrzezach ale za 4800pn netto
stoja puste
w budynkach juz oddanych
powod:mieszkan na rynku jest za duzo
developerzy na razie wiecej nie szpuszcaja
wiec w kazdym miescie sytuacja jest inna
Borsuk Rudy / 2008-10-12 20:58 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
Na dole ktoś dopisal ze teraz sierpień/wrzesień sie chołota rzuciła naprzewalutowanie na franki. NPB podawał
Borsuk Rudy / 2008-10-12 20:41 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
Rozmawiałem ze znajomym ostatni.
Samochód na kredyt kupuje. Konkretnie vektra. (nówka)

Pytam czemu na kredyt i czemu vektra.
On odpowiada Bo mnie nie stać za gotówkę kupić
Pytam jak cie nie stać na vektre to czemu sobie nie kupisz astry lub corsy za gotówkę.

Nie zrozumiał mojego toku myślenia. Przynajniej nie od razu bo widziałem że dało mu to do myślenia....
warren buffet / 2008-10-12 20:58 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
ja bym wolał japonczyka kilkuletniego

szwagier ostatnio w primerze 16 letniej dopiero zmieniał tłumik ( oryginalny )
JB / 83.6.56.* / 2008-10-12 20:52
po co kupować nową Corsę jak można kupić za tą samą kasę kilkuletnią Vectrę... jak ktoś jest fanem Opli... bo ja jestem fanem Nissana i za cene dobrze wyposarzonej Corsy kupiłem 5letniego Nissana Skyline (z niewiadomych powodów nazywanych przez Amerykanów Infiniti G35).
Amigo11 {UGG} / 89.77.88.* / 2008-10-12 20:50
Ależ ludzie są pogrzani, w życiu bym kredytu lub pożyczki konsumenckiej nie wziął, kupi vectre a zapłaci za merola. SIOK
bollullos / 2008-10-12 20:54 / portfel / Uznany Muł Pancerny
napisz se {EGG}!

powiedz mi - płacę za koszty naprawy miesięcznie już sporą kwotę, mogę za to spłacać raty nowego samochodu za gotówkę nie kupię a do używanego znowu trzeba dopłacać.... samochód na siebie zarabia w pracy... to czemu nie brać na raty? co innego jak masz czas naprawiać samemu lbo jeździć po mechaniorach.
Amigo11 {UGG} / 89.77.88.* / 2008-10-12 20:55
Jak Cie nie stać na samochód to nie kupujesz , proste jak drut
bollullos / 2008-10-12 21:09 / portfel / Uznany Muł Pancerny
i co tracę pracę czy tracę płacąc za naprawy prostaku?
wojby / 83.3.181.* / 2008-10-12 20:48
zy tok myslenia
niech kupi 2-3letnia vectre
zamiast nowej astry czy corsy!!
bollullos / 2008-10-12 20:26 / portfel / Uznany Muł Pancerny
patrzcie na TPSA.
wszyscy jej nienawidzą ale każdy coś z niej ma a to komórkę a to stacjonarny a to neostradę,.,,,

2008-05-19 [Dyw. 6.52%], 2007-05-23 [Dyw. 6.18%],
http://stooq.com/q/?s=tps&d=20081010&c=3y&t=l&a=ln&b=0&r=wig20

świnia nie dość że nie spadła to jeszcze 6% dywidendy rocznie, super społka na bessę, wezmę ją przy wig20 na 6000.
adrianoo / 2008-10-12 20:38 / 10-sięciotysiącznik na forum
ja tam ani komorki ani neostrady... ta spolka nie ma przyszlosci z tym zarzadzaniem jakie reprezentuje
JB / 83.6.56.* / 2008-10-12 20:57
Moi rodzice mają Neostradę... mieszkają w Warszawie tyle, że w domku a nie na blokowisku i nikt poza TPSA nie raczy tam zaoferować internetu ani kablówki... bo im się tylko w blokach opłaca... i wystarczy się zastanowić ile osób mieszka w blokach a ile nie.
Inne spółki żerują na głupich przepisach represjonujących TPSA... może te przepisy się zmienią a wówczas wszystkie te netie i dialogi okradające TPSA w majestacie prawa zbankrutują.
Mam dwa telefony jeden w Play, drógi w Ideii (żałosnej nazwy oranżada nie uznaję).
Paulinka / 2008-10-12 20:37 / Szczęście sprzyja lepszym
to chyba nigdy :)
warren buffet / 2008-10-12 20:27 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
Jarg kiedys napisal:

linia mażinota... tak jest obwarowana. jest to spolka defensywna
akacja / 2008-10-12 20:45
TPSA to papier cwaniaków, którzy manipulujac kursem TP nakręcali kontrakty i zarabiali dotąd doskonale. Nikt nic nie widział - jak to u nas -i sie kręciło.
Teraz system się zawalił i panowie pewnie umoczą. Jak przypuszczam od jutra zachodnie fundusze ruszą z wyprzedaża tego papieru - który jest potwornie zresztą przewartościowany, jak żaden inny walor WIG20 - no i trudno bedzie wycofac sie bez strat.
I bardzo dobrze zresztą. Giełda to gra i spekulacja - ale trzeba grac uczciwie.
brydzia / 2008-10-12 20:23 / 10-sięciotysiącznik na forum
Warren , zobacz jeszcze niedawno wszyscy mówili za dużo strachu nie będzie spadać


http://lemansa.files.wordpress.com/2008/10/vix4.png
warren buffet / 2008-10-12 20:28 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
czego dokladnie jest ten wykres
Navigare----- / 2008-10-12 20:43 / Uznany Gracz Giełdowy
Volatility Index
bollullos / 2008-10-12 20:45 / portfel / Uznany Muł Pancerny
czyli długie stelaże zwyciężają przejadą się jak się zacznie _____________________________________________
warren buffet / 2008-10-12 20:22 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
"Kuba miał farta, a Brożek strzelił przed siebie" - trudno podejrzewać Petra Czecha o obiektywizm. Czeski bramkarz nie zawinił przy żadnej z wczorajszych bramek, ale nie potrafi też do końca docenić polskiego zespołu.
warren buffet / 2008-10-12 20:22 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
burak
EMR100 / 2008-10-12 20:20 / portfel / Walczący z wilkami
W jakim składzie Premier jedzie do Chin?
Fitter / 2008-10-12 20:34 / portfel / Tysiącznik na forum
towarowym- w koncu tanie panstwo
Borsuk Rudy / 2008-10-12 20:23 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
Głowa, tułów i kończyny ;-)))))) sorry nie mogłem sie powstrzymać ;-))))
warren buffet / 2008-10-12 20:16 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
11.10.Londyn (PAP) - Rząd Islandii zgodził się w krótkim terminie
odblokować zamrożone oszczędności brytyjskich depozytariuszy upadłego
internetowego banku islandzkiego Icesave - podały w sobotę brytyjskie
media.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy