Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Ile funduszy w porfelu?

Ile funduszy w porfelu?

Marko_k2 / 2010-12-21 11:59
Witam!

Od nowego roku zaczynam zabawę z SFI mBanku. Na początek chcę zainwestować 2000zł i z każdym następnym miesiącem dorzucać do puli 1000zł. Ustaliłem już wstępną strukturę która przedstawia się tak:
-30% w mBanku do dyspozycji (eMax Plus, ewentualnie fundusze rynku pienięznego)
- 30% fundusze obligacji
- 20% fundusze hybrydowe
- 20% fundusze akcji
Wybrałem też już wstępnie fundusze. W sumie wyszło ich aż 9 (4 obligacji, 3 hybrydowe i 2 akcji) Zastanawiam się czy nie jest to za dużo. Jak uważacie? Z ilu funduszy powinien składać się portfel początkującego inwestora? ;)
Czy teraz jest dobra pora na rozpoczęcie inwestycji?
Inwestowanie planuje na 2-3 lata.
Jeśli macie jakieś rady, sugestie itp. to się nie krępujcie. Każda informacja będzie na wagę złota ;)
Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
Wyświetlaj:
robertkajzer / 2011-01-06 16:18 / Bywalec forum
Pomysl o aktywnym zarzadzaniu swojej inwestycji i po prostu przerzucaniu pieniedzy z akcyjnych funduszy inwestycyjnych na bezpieczne np. pieniezne w zaleznosci od danej sytuacji na rynku.

http://www.growandgo.pl ---> DARMOWY kurs: Jak skutecznie inwestować na giełdzie?
http://abcinwestowania.wordpress.com ---> blog o inwestowaniu
bolek77 / 2010-12-21 22:52 / portfel / Uparty Osiołek
Im mniej tym lepiej. A najlepiej zero.

Chcesz przykład z życia? Pięć lat temu wpłaciłem na hybrydowe (wig20 i wig był niżej niż teraz). Przez 5 lat nic z tym nie robiłem. Teraz po 5 latach mam na nich w sumie 2% zysku. Resztę zjadły opłaty za zarządzanie.
Marko_k2 / 2010-12-22 10:49
Dzięki za odpowiedź!
Z tego co mi wiadomo opłata za zarządzanie jest odliczana od kursu (tzn. podawany kurs jednostek zawiera odjętą już opłatę)i wynosi kilka procent. Jak więc to możliwe, że tak bardzo wpływa na obniżenie potencjalnych zysków?
bolek77 / 2010-12-23 18:08 / portfel / Uparty Osiołek

tzn. podawany kurs jednostek zawiera odjętą już opłatę

Mało prawdopodobne.

1. Jak minęło 5 lat to zadzwonili do mnie z propozycją przedłuzenia umowy o kolejne 5 lat i... obniżenia opłaty za zarządzanie z dwóch do 1,8%.
A więc są różne opłaty za zarządzanie. A jeżeli tak to która opłatę odliczaliby od oficjalnego kursu?

2. 10.10.2005 wpłaciłem 10 tys na Legg Mason Śrokowoeurpopejski Zrównowarzony. Żadnych operacji przez 5 lat nie robiłem i na dzień dzisiejszy jest tam kwota 10 422 zł - czyli 4 %. A z wykresu na money wynika że powinno być ok 15%. Trochę się z worka wysypało po drodze. :))
bolek77 / 2010-12-23 18:22 / portfel / Uparty Osiołek

tzn. podawany kurs jednostek zawiera odjętą już opłatę

3. Sprawdziłem na zupełnie innym rachunku. We wrześniu kupiłem 150,29969 jednostek funduszu.
Dziś po trzech miesiącach mam 149,59776 jednostek. Gdyby opłata za zarządzanie była w cenie - to ilość jednostek nie uległaby zmianie!!!.
Dziurawy ten worek/potrfel.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy