Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Inwestycje w fundusze na okres 3-4 lat

Inwestycje w fundusze na okres 3-4 lat

hardworker / 2007-11-06 13:39
Witam

Chciałbym zacząć inwestować średnio 1000 zł miesięcznie przez okres 3-4 lat w fundusze inwestycyjne. Zamierzam podzielić sobie portfel inwestycyjny jak poniżej:
- 40% fundusze obligacji
- 25% fundusze pieniężne
- 15% fundusze stabilnego wzrostu
- 20% fundusze akcji

20% funduszy akcji zamierzam zostawić na okres dłuższy niż 4 lata. W miarę upływu czasu chciałbym zwiększać procent zaangażowania portfela w fundusze akcyjne.
Czy taki podział portfela inwestycyjnego ma sens biorąc pod uwagę okres inwestycyjny?Czy też powinienem się skierować bardziej w stronę funduszy agresywnych?

Kapitał, który uda mi się zebrać w ciągu 3-4 lat zamierzam przeznaczyć na wkład własny do kredytu na mieszkanie.

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź.
Wyświetlaj:
matek101 / 2007-11-11 20:38
bardzo fajnie opracowany portfel i wydaje mi się że to wszystko będzie miało u Ciebie ręce i nogi z tym zastrzeżeniem co poprzednicy, ja uważam, że mimo, iż hossa już troszkę trwa i że wiele osób zaczyna obawiać się spadków to do EURO2012 bez względu na to czy je dobrze przygotujemy czy nie warto inwestować w akcje (polskie i zagraniczne) agresywnie przynajmniej z 50% portfela, a z biegiem czasu dywersyfikować ryzyko i przechodzić w papiery dłużne...takie jak obligacje. Ponadto ciekawą propozycją wartą wgłębienia jest także portfel aktywnej alokacji.
Troskliwa mama / 82.23.185.* / 2007-11-12 22:31
Uwazam ze bardzo dobrze opracowany portfel. Ja mam 50% zrownowazony, 25% akcje i 25% stabilnego wzrostu. Zaczelam odkladac systematycznie (staram sie) w 1999roku.
Nie stac mnie na duzo bo malo zarabiam , a dzieciom jakis start zyciowy chce umozliwic za 10 - 12 lat. tak po 400 zl na kazdego malucha miesiecznie. Zaczynalam od DWS, Arka, Skarbiec. Teraz mam tylko Arke. Spadkow sie juz nie boje bo jestem juz na plusie. systematyka, systematyka i systematyka i dlugi okres inwestowania.
cortez / 2007-11-10 16:53 / Bywalec forum
Według mnie bardzo dobrze rozłożony portfel jak na e 3-4 lata. Mam tylk jedno zastrzeżenie.

W miarę upływu czasu
chciałbym zwiększać procent zaangażowania portfela w fundusze akcyjne.

Ja bym zrobił odwrotnie. Im bliżej końca inwestycji tym mniejszy udział funduszy agresywnych.
PPPPA / 83.29.94.* / 2007-11-10 20:44
Dokładnie, mniejsze ryzyko że na końcu wszystko weźmie w łeb, a tak możesz spokojnie najpierw troche stracić przez pierwszy rok/dwa lata a później spokojnie odrabiać
hardworker / 2007-11-12 12:50
Witam

Zastanowię się nad tym. Patrząc jednak na to co się dzieje na światowych rynkach to strach się bać:)GPW jest bardzo niestabilna (praktycznie tylko Blue chipy ciągną wszystko). Sektor małych i średnich spółek jest teraz w niedobrej sytuacji. Ale wszystko się może zmienić. Może zmienię procent alokacji w fundusze akcji do 40-50%. Na razie muszę się zastanowić w jakie fundusze zainwestować.

Pozdrawiam wszystkich
Lordba / 89.77.89.* / 2007-11-12 22:26
wszyscy biegacie po krzakach tak naprawdę inwestycja na 3;4 lata najleprza jest w fundusze akcji, jeżeli przyjrzymy się funduszom emerytalnym( OFE), ktre istnieją od 1999r. to średnia stopa zwrotu jest powyżej 20%( a mielismy kryzys Brazylijski w 1999r., w 2001 atak na Word Treid Center, 2005 Argentyna), a fundusze emerytalne są jak fundusze St. Wzrostu.Nawet je.zeli będzie spowolnienie wzrostu PKB, o połowę to i tak fundusze akcyjne powinny wypracować stopę zwrotu około 20%-25%
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy