Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Jak nie płacić podatku giełdowego?

Jak nie płacić podatku giełdowego?

Arnoldi / 77.223.200.* / 2010-03-16 01:13
jakie macie propozycje?
Wyświetlaj:
pincio / 2010-10-26 17:11 / Bywalec forum
Są dwa wyjścia:
1. Daleko a szeroko od giełdy. Nic z nią wspólnego nie mieć.
2. Grać na same straty. Kupuj drogo sprzedawaj tanio. By nigdy nie mieć zysku.
nie place podatkow / 83.245.232.* / 2017-10-25 16:04
Mam lepszy sposob. Znajdz brokera na cyprze ktory nie wykazuje zyskow😀.Nie ma pitu nie ma podatku😀
cichy86 / 83.238.156.* / 2010-10-26 16:38
czy studenci do 25 roku zycia placa podatek?
szklarek / 2010-10-26 20:39
Jeśli mają dochód kapitałowy- oczywiście, że tak. Podobnie jak podatek od spadków i darowizn otrzymanych poza "zerową" grupa podatkową i ponad limit wolny, i tak samo jak PIT w przypadku uzyskiwania dochodów osobistych.
Status studenta czy wieku do 25 lat nie ma nic do tego.
I tak macie dość różnych innych zniżek.
cscec / 80.55.158.* / 2010-10-26 08:05
Ja chcialbym zaplacic choc s milion podatku belki.Znaczylo by to ze cztery mam na czysto.
wesgfrvd / 213.238.106.* / 2010-11-05 08:54
Chcąc płacić tyle podatku czego Ci życzę musisz najpierw poćwiczyć liczenie.

1.000.000 / 0,19 = 5.263.157,89

Na czysto ponad 5 mln.

Chyba że podniosę Belę do 25 % co jest możliwe bo jak walić to walić.
Weles / 89.231.199.* / 2013-12-06 12:05
LOL, lepiej ty się naucz liczyć :D
darmozjad / 178.252.31.* / 2010-10-26 11:50
Jak zapłacić podatek Belki, chcę wiedzieć!!!! - Ludzie -ratunku! - chcę fiskusa wesprzeć a od lat szans mi nie daje giełda - chociaż symboliczny grosik.
RD / 83.24.66.* / 2010-09-20 17:00
Na stronach 254-255 Mikroekonomii Variana wyd. 2002 znajduje sie dowód dlaczego wprowadzenie podatku od zyskow z aktywów ryzykownych podnosi inwestycje w te aktywa.
Przeczytajcie i nie zawracajcie głowy "jak nie płacić".

A najprostszą meodą by nie płacić , jest głupio zainwestować i sprzedać akcje średniobiorąc taniej niż sie kupiło. Tyle, że giełda niekoniecznie jest dla głupków.
belg / 94.254.144.* / 2013-12-10 16:47
Hehe :)
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
mądry POLAK przed szkodą / 195.117.68.* / 2010-10-26 10:01
lustereczko powiedz przecie kto utrzciwym jest na świecie
Marek Z. / 82.47.199.* / 2010-03-19 09:16
GPW a podatek w U.K.
Podatek Belki w U.K. to 25%, w Polsce 19%. Jako rezydent U.K. placimy polski podatek od dochodow w Polsce, a roznice (25-19= 6%) placimy w U.K. Problem jest tylko jeden: rok podatkowy w U.K. trwa od kwietnia do kwietnia, a w Polsce od stycznia do stycznia.
Chyba przedstawilem to jasno? Jesli nie to poprosze o kolejne pytania.
Andre7 / 2010-03-18 18:15 / Tysiącznik na forum
1. Podatek płacisz tylko od zrealizowanego zysku (sprzedałeś, dostałeś pieniądze i 19% tego co zarobiłeś odkładasz na koncie by na koniec roku zapłacić do US)
2. Zrealizowany zysk pomniejszasz o zrealizowane straty - 19% każdej straty na sprzedazy pomniejsza podatek który masz to zapłacenia (tkz. tarcza podatkowa)
3. Jeżeli masz straty na jakiś otwartych pozycjach to w te pędy sprzedajesz, tego samego dnia kupujesz. na koniec dnia masz tyle samo akcji ale zrealizowałe strate, wiec mniejszy podatek do zapłaty.
4. Jak masz dużo pieniędzy kupujesz własny fundusz inwestycyjny i wtedy podatek jest dopiero gdy po zakończeniu inwestowania wyciagasz pieniądze. Wtedy te kwestie wyjaśnia ci twój doradca podatkowy :-)
5. Zakładasz IKE, roczny limit wpłat jest teraz ok. 10 tys. złotych. Od tych zysków kapitałowych (odsetki, podatek giełdowy) nie płacisz podatku do momenty zakończenia inwestycji (działa jak mały fundusz). Tylko musisz to trzymac do emeretytury.
Koniec końców podatek zapłacisz zawsze, ale można zrobić poźniej i pozwolic pieniądzom dłużej pracować.
belg / 94.254.144.* / 2013-12-10 16:56
W latach 90tych ubieglego wieku zdaje sie byl w telewizji taki program o placeniu podatków. Zawsze na koniec padalo pytanie Ale co zrobic, żeby nie płacic podatku? Za każdym razem padała odpowiedź O tym w następnym odcinku. I tak wkoło Macieju hehe co program hehe
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
_mateusz / 2010-09-16 14:53
Jeśli w IKE trzymam pieniądze do emerytury, to nie muszę płacić podatku, prawda? To tak gwoli ostatniego zdania.
Poza tym można łatwo uniknąć podatków inwestując w dobra kolekcjonerskie, których obrót jest traktowany jako obrót ruchomościami, z których zysk jest zwolniony od podatku po 6 miesiącach od ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Można tak inwestować w monet, znaczki, wina, oldtimery, dzieła sztuki - wszystko, co ma szansę zwiększyć swoją wartość w przyszłości przez to tylko, że jest rzadkie i w związku z tym charakteryzuje się niską podażą.
Pozdrawiam,
XXYY / 81.190.220.* / 2010-03-17 14:44
Witam,
Również mam pytanie odnośnie podatku. Zakładając, że w roku 2009 moje inwestycje wyglądały tak: kupiłem 100 akcji spółki X po cenie 100zł, sprzedałem po 110zł = zysk 10%, czyli 1000zł (nie licząc prowizji dla maklera). Następnie kupuję 100 akcji firmy Y po cenie 200zł, a sprzedaje po 150zł = strata 25%, czyli 5000zł. Ogólny mój wynik jest na minusie 4000zł. Teraz moje pytanie: Czy ze względu na stratę ogólną nie zapłacę podatku VAT, czy zapłacę podatek VAT od kwoty którą zarobiłem na spółce X, czyli 19% od 1000zł.
Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.
jarekszczecin / 2010-03-18 15:29
A co ma podatek vat do podatku od zysku giełdowego czyli belki? Jak nie znasz takich prostych zasad, to nie inwestuj na giełdzie.
TWARDY56 / 2010-03-16 08:58 / Bywalec forum
zajmij się wypasem owiec
Arnoldi / 77.223.200.* / 2010-03-16 23:43
Naprawde nie mozna tu liczyc na merytoryczne wypowiedzi ?
Kazdemu sie przydadzą.
darmozjad / 178.252.31.* / 2010-10-26 12:36
A jeśli po 0,30zł. sprzedam Bioinvent kupiony po 1,16 zł. a kupię kolejne "papiery wartościowe" np. akcje GPW , to będę miał nareszcie podatek Belki ?- bo coś chcę mieć z tej giełdy przecież.
Ciułacz / 2010-10-26 13:23 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Darmozjadzie witaj !
Pytanie zadane nie trzyma się ni kupy ni d... albo sobie żarty stroisz ?
Może używasz złych pojęć.
Dopytuję się bo możesz takim pytaniem wprowadzać w błąd początkujących.
Piszesz ;

to będę miał nareszcie podatek Belki

Rozumiem że chcesz płacić podatek Belki czyli mieć zyski.
Podatek Belki to się płaci od dywidendy a nie od sprzedaży akcji.
Jak sprzedaż
A jeśli po 0,30zł. sprzedam Bioinvent kupiony po 1,16 zł

W takim przypadku z tych akcji wygenerujesz stratę i w rozliczeniu z fiskusem będziesz mógł odjąć od zysków ze sprzedaży innych papierów, ale nie od podatku Belki.
Ten temat jest dobrze znany poszukaj przez GOOGLE
Arnoldi / 77.223.200.* / 2010-03-16 23:44
A mając zyski?
Ciułacz / 2010-03-17 12:03 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Mieć zyski na giełdzie i nie płacić podatku ? To sie da, tylko trzeba zaplanować.
Bardzo proste, nie realizować zysków.Możesz mieć nawet 1000% zysku , ale jak nie sprzedaż tych papierów to DM nie wykazuje zysków.
Jak już masz w ciągu roku zrealizowane zyski to przed zakończeniem roku sprzedać i ewentualnie odkupic te spółki co mają stratę , to Ci sie zmniejszą zyski.
W chwili obecnej to za ubiegły rok wiele nie nakombinujesz , po odliczeniu kosztów 19% do zapłacenia.
W końcu jak zarobiłeś to te pieniądze gdzieś masz.Pozdrawiam
Arnoldi / 77.223.200.* / 2010-03-17 13:43
Tylko ze to nic nie da.
Zeby miec zysk musisz sprzedac , chyba ze liczysz grosze z dywidendy ale od nich zabieraja podatek od razu.
Powiedzenie zeby nie miec zysków to jakis absurd.
Sadzilem ze na tym forum są spece.
Najgorsze jest to ze od razu po sprzedazy licza ci podatek nawet jak tą kase zainwestowales w spółki które stracily na wartosci.
Jesli ich nie sprzedaz to jestes w plecy na kasie a i tak Cie skarbówka oskubie!
To jest jakis nonsens calkowity bo zwieksza ryzyko inwestycji poprzez dzwignie podatkową.Za duzy ten podatek zeby mialo to sens.
Sądze ze na start póldzie rejestracja spólki za granicą.Zero belki 5% dywidendy.
Licze na wypowiedzi w tej sprawie.
Sensowne.
Arena / 85.222.87.* / 2010-04-27 18:07
Do Arnoldi:
Nikt nie liczy Ci podatku po sprzedaży akcji, podatek od zysków w ubiegłym roku obliczasz sobie sam składając zeznanie podatkowe. Podatek Belki jest obliczany i od razu potrącany przez BANK przy sprzedaży JEDNOSTEK FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH - w tym przypadku nie ma możliwości zrekompensowania strat: przy następnej sprzedaży - ze stratą - zapłaconego wcześniej podatku nikt nie zwróci. I na tym polega zaleta samodzielnie prowadzonych operacji na giełdzie, a nie za pośrednictwem funduszy.
Andre7 / 2010-03-18 18:26 / Tysiącznik na forum
Zagraniczna spółka wcale nie jest taka opłacalna. Zapłacisz pare tysięcy EUR rocznie za za obsługe i administracje. Podatek choć mniejszy tez jest. A od każdej wypłaty np. dywidendy w Polsce zapłacisz podatek dochodowy.
Zagraniczne korporacje to rozwiazania oplącalne przy dużej skali działalności. A dzisiaj to niemcy rejestrują się w Polsce by zapłacic te śmieszne 19% zamiast swoich 40%.
Arnoldi / 77.223.200.* / 2010-03-19 22:29
Niekoniecznie,
podatek CIT od zysków giełdowych spólki na Cyprze wynosi zero.
Co do obsługi to zalezy gdzie i z kim i co się robi.
Co do dywidend to o ile sie orientuje to wynosi to 5% dla podmiotów zagranicznych (nawet osób fizycznych) wiec i tak mniej jak z Polski.
Ciekawa jest umowa z UK gdzie w sumie prezio płaci podatki tam gdzie pracuje nawet jak siedzi w Polsce jesli dziala na poczet tej firmy.
Dodatkowo pisze ze podatki nie powinny byc duzo wyzsze czy bardziej klopotliwe niz w drugim Panstwie przy tej samej dzialalnosci.
Dodatkowo chyba róznie rozliczane sa koszty.
u nas tylko połowe z poprzedniego roku przez okres 5 lat, trzeba by zobaczyc jak u innych.
Ciułacz / 2010-03-18 02:47 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Arnoldi , widze że jesteś rozczarowany.
Myślisz ze tu na forum w wielkiej tajemnicy wymieniamy sie informacjami jak tu dydutkać fifkusa ?
Jak ktos inwestuje na emeryture to nic nie sprzedaje tylko dokupuje , a co zatym idzie DM nie wykazuje zysków.
Jak ktos sie bawi w spekulanta i chce mieć wiecej jak indeks, to niestety wiele nie nakombinujesz.
Odnośnie zagranicy to inna bajka.Ja tam wolę zapłacić 19% podatku w PL jak 40% w Kanadzie.
Jedynie co mi sie podoba pod tym wzgledem w Kanadzie to, to że inwestycje na giełdzie mogę sobie sobie zarejestrowac jako konto emerytalne i mogę dowolnie operować wszystkimi instrumentami finansowymi w ramach tego konta , aby tylko nie wyciagać kasy.
W innych krajach to może jest inaczej.
Ktos tu kiedyś wspominał że Cypr jest dobrym miejscem na unikanie podatku giełdowego.
Arnoldi / 78.8.107.* / 2010-03-18 11:45
Są kraje gdzie wogóle nie płacisz podatku giełdowego.
Płaci sie tam gdzie sie mieszka lub ma siedzibe.W zasadzie tak jest z wiekszoscią umów z Polską.
Nie widze sensu bulic 19% jak sie nie musi.
Nie wiecie moze jak to jest w UK jesli kupuje sie na GPW?
xxxxxxl / 178.36.17.* / 2010-03-18 09:30
u nas podobnie
rejestrujesz IKE - indywidualne konto emerytalne
podatek od zysku gdy wypłacisz "wczesniej"
niestety mozna lokowac tylko w ograniczony pakiet instrumentów
i jest limit wpłat rocznych
w tej chwili jak pamietam zaledwie 9579zł

wg. mnie jest to najlepszy dostepny "fundusz" na rynku
eleastycznością bije na głowę wszystkie inne
żadnej umowy
żadnych "przymusowych wpłat"
żadnych opłat za zarządzanie
w każdej chwili mozna zlikwidować
płqcisz wtedy podatek i po sprawie
reszta Twoja bez żadnych "opłat likwidacyjnych" itp

jak nie płacic podatku ?
napisałem to juz kiedyś
zasada jest zgodna z:
"biedny" zawsze płaci podatek
"bogaty" płaci taki podatek jaki chce

rozejrzyj sie po giełdzie
masz tam gotowe rozwiazania
stosowane przez prezesów spółek itp

jako "świadomy obywatel" płace podatek i po temacie
oczywiście
jestem za zniesieniem pańszczyzny
bo podatek dochodowy to nic innego jak pańszczyzna
a pańszczyzna to nic innego jak niewolnictwo
wspólczesny człowiek jest własnościa instytucji

własnie na dniach
minęła kolejna rocznica
zniesienia przez naszego dobrodzieja cara pańszczyzny

strach przed zniesieniem pańszczyzny
spowodował wybuch "ruchawki" zwanej powstaniem styczniowym

w tym samym czasie
trwała wojna domowa w Ameryce
Rosja postawiła ultimatum Francji i W. Brytanii
w spawie udzielania pomocy Południu
oraz wysłała flotę wojenną do amerykańskich portów
min. dzieki temu wygrała Północ
zniesiono niewolnictwo
a podatek dochodowy (oraz FED) nie pojawił sie jeszcze przez długie lata

w "oficjalnych" podręcznikach historii
nie ma o tym śladu

na razie możemy pomarzyć
o płaceniu podatku jak rolnik
i płaceniu ubezpieczenia jak rolnik
Arnoldi / 78.8.107.* / 2010-03-18 11:47
Czyli nie masz konkretnych propozycji?
xxxxxl / 217.113.228.* / 2010-03-18 17:19
powtarzam

jak nie płacic podatku ?
napisałem to juz kiedyś
zasada jest zgodna z:
"biedny" zawsze płaci podatek
"bogaty" płaci taki podatek jaki chce

rozejrzyj sie po giełdzie
masz tam gotowe rozwiazania
stosowane przez prezesów spółek itp
Ciułacz / 2010-03-18 12:28 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
xxxxxl, witaj !
Powiadasz :
niestety mozna lokowac tylko w ograniczony pakiet instrumentów

Z tego co wiem to można tylko inwestować w fundusze co są akceptowane przez fiskus, a nie można w akcje..
A jak tylko w fundusze to płacimy opłaty funduszom.
Wspominałem o Kanadzie , to gwoli icisłości dodam że w ramach kąnta emerytalnego to można bezpośrednio inwestować w wszystkie spółki rejestrowane na parkiecie kanadyjskim i amerykańskim.Sa limity roczne : 18% własnego dochodu rocznego oraz limit chyba obecnie 21tys rocznie Można akumulować z kilku poprzednich lat.Dla spekulanta to nie wiele , ale już dla ciułacza-inwestora to już parę dobrych groszy na stare lata.
Inna sprawa że co sie odwlecze to nie uciecze i taki emeryt kiedyś zacznie wybierać ten kapitał, a fiskus tylko będzie ręce zacierał. Już siebie widzę w przyszłości, jak będę płacił zaciskająć zęmby widząć innych co bendą na garnuszku socjalnym z poich podatków.
Przyznam że rozumie Arnoldi.
Arnoldi widzę że jesteś zdeterminowany , wiec jak coś wymyślisz to daj nam znać.
Pozdrawiam
BasiuniaB / 95.160.241.* / 2010-03-18 19:13
hahaha, hehehe -kąnta, nie wiele, zęmby, bendą, rozumie - ej ty ciułaczu językowy.
Ciułacz / 2010-03-18 22:52 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
BasiuniaB, witaj !
Dzięki za wskazanie mi błędów.Co prawda trochę podśmiewnie ( widocznie taka jesteś ) ale zawsz to mi pomaga w wychodzeniu z wtórnego analfabetyzmu .

hahaha, hehehe -kąnta, nie wiele, zęmby, bendą, rozumie - ej ty
ciułaczu językowy.

BasiuniaB Ty zapewnie jesteś tu nowa to jeszcze nie wiesz że Ja Mieszkam w Kanadzie od 1983 roku.Dopiero od kilku lat zaczynam tu na forum posać po polsku.Na co dzień tu w Montrealu w domu jak i w pracy to używam angielskiego i francuskiego.
Pozdrawiam
xxxxxl / 217.113.228.* / 2010-03-18 17:17
możesz lokowac w akcje notowane na giełdzie w Warszawie
za czym ja nie przepadam
bo to cholerne ryzyko
wole pochodne ale cóż ....zakaz
gram losowo więc wylosowałem jedną spółkę i naprzód

dzieki za info o Kanadzie bo nie znam tamtejszych uwarunkowań

pozdrawiam
Arnoldi / 77.223.200.* / 2010-03-18 20:45
Mozecie napisac coś wiecej na temat tych funduszy.
Da sie tam handlować akcjami?
Prawde powiedziawszy wolałby nie wchodzic w nic polskiego.
Prawo tu jest zbyt niepewne i dzis ,co nie trzeba zapłacic -wyciągną jutro.
Wiecie moze jak wygląda podatek giełdowy w UK dla spółek ltd albo zwykłego selfemloyed?
Cypr chyba bardziej opłacalny ale UK znam lepiej ale nie pod tym względem niestety.
Moze ktos ma doswiadczenia ?
xxxxxxl / 178.36.31.* / 2010-03-19 11:06
kurcze
pisałem zobacz jak robia to prezesi itp

nie słyszałem o żadnym co by przez UK działał
chyba że przez terytoria "wydzielone podatkowo"
Cypr to juz cieplej
tam już sa setki porejestrowanych spółek

spólka na Cyprze Ci się przyda więc rejestruj
dzwoń do ambasady - pewnie Ci podadzą adres strony
na której wszystko jest i nawet po polsku

ale to za mało
żeby nie płacic w ogóle podatku
szukaj dalej

a jak Ci sie nie chce
skorzystaj z pomocy kancelarii prawnej
porejestrują Ci wszysko migiem
wszystko zgodnie z prawem UE
więc zawsze wybronisz sie w sądach europejskich

jesli jesteś "bogaty" ma to sens
a jak jesteś "biedny" nie ma sensu
ze względu na spore koszty utrzymania "tarczy podatkowej"
przy czym spóka na Cyprze nie jest tu "istotnym kosztem"
Arnoldi / 77.223.200.* / 2010-03-19 22:48
Prezesi robią to różnie na przykład przez fundacje w Liechtensteinie czy spólki w UK.
robią to przez spólki na Seszelach przez różne łańcuchy zależności miedzy podmiotami o róznych osobowościach, dzialają przez trusty których u nas nie ma itp itd.
Myslisz ze chwalą sie wszem i wobec co i jak i u kogo i za ile ?
Co do UK to nie wiem czy Kulczyk nie dzialal w tym kraju.

tarcza jest tam potrzebna (o ile to samo mamy na mysli)gdzie są podatki, jak podatek gieldowy wynosi zero to tarcza jest zbedna.
Podatek znacznie zwieksza ryzyko inwestycji , co wiem po sobie.
Dlatego nalezy go unikac jak sie da.
xxxxxl / 178.36.11.* / 2010-03-20 11:03
to co napisałes wyzej w zupełności
wystarcza do zredukowania podatku do zera

do dzieła
Arnoldi / 77.223.200.* / 2010-04-26 13:05
Widze że nikt nic nie wie,
Polska...
Ciułacz / 2010-04-27 02:03 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Arnoldi , witaj !
Piszesz :
Widze że nikt nic nie wie

Ja bym powiedział :nikt nic nie chce powiedzieć.
Kto może wiedzieć czy tu fiskus nie czyta, mogą przymknąć furtki.
Jak nie fiskus to inwestorzy się pokuszą na mało znane triki podatkowe i to będzie początek końca.
Stare powiedzenie : pierwszy milion należy ukraść ....
To myślisz że ci co go ukradli to tu się pochwalą jak wszystkich wyrolować.?
Nie sądziłem że Ty naprawdę liczyłeś że tu znajdziesz receptę na podatki.
Ja też staję na głowie aby płacić jak najmniej, nawet myślałem o fundacji, bo tu w Kanadzie to można ale to się zaczyna opłacać od kilku milionów w górę i jak raz założysz fundacje to jej nie możesz sprzedać ani darować, czyli nie pozostawisz spadku po sobie.Poza tym administrowanie fundacji jest kosztowne bo fiskus ją ma na oku, myśląc o przekrętach.
Puki co to teraz właśnie szykuję kasę na podatek z dochodów giełdowych, wole zapłacić w PL 19% jak w Kanadzie ponad 40%.Pozdrawiam
xxxxxl / 217.113.228.* / 2010-04-27 16:39
Ciułacz
nie damy rady pomoc
facet nie czyta nie słucha wie lepiej

Polska......
Arnoldi / 77.223.200.* / 2010-03-20 13:15
Od jakich kwot podatku/dochodu w Polsce ma ten cały interes sens na dzien dzisiejszy?
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy