Forum Forum inwestycyjneFundusze

Jak ułożyć portfel w czasie kryzysu

Jak ułożyć portfel w czasie kryzysu

Dave77 / 83.16.121.* / 2008-10-22 16:46
Witam

Wszedłem ostatnio do Skandii i zastanawiam się jak zbudować mój pierwszy portfel. Będę wpłacał 250 zł / mc + jakieś dodatkowe pieniądze przez kolejne 25 lat. proszę o poradę jak teraz najlepiej zbudować portfel. dziękuję wszystkim za porade
Wyświetlaj:
miki3d / 2008-10-23 13:25 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Ktoś Ci tę Skandię sprzedał. Wziął za to Twoję składkę z piwreszych dwóch lat. Niech się stara, edukuje, podpowiada...
Dave77 / 83.16.121.* / 2008-10-23 13:53
Tak podpowiada co on proponuje ale ja staram sie zrozumieć co i jak i dlaczego żebym sam mógł tym sterować a nie posiłkować się doradcą... początki zawsze są trudne ale dam rade :)
Pilsener / 2008-10-23 08:42 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Chcesz sam zarządzać portfelem? Jeśli tak, to proponuje teraz 40% akcje dużych spółek rynków rozwiniętych, 20% rynków wschodzących a pozostałe 40% lokaty - jeśli giełdy spadają zwiększasz udział akcji do 80%, gdy jest górka - zmniejszasz, gdy stopy maleją kupujesz obligacje, gdy rosną - lokaty. Jeśli nie chce Ci się to ładuj śmiało wszystko w coś, co dynamicznie zarządza portfelem w zależności od sytuacji. Nie znam się na Skandii, więc trudno mi powiedzieć, co oni tam mają.
Fahrenheit / 2008-10-23 11:02 / Bywalec forum
jak wyżej> 25 lat, jeśli Cię to bawi wrzuć większość w akcje, a część w rynek pieniężny i z niego dokupuj na największych spadkach. Podziel geograficznie. I trzymaj się strategii. Pamiętaj, że im częściej będziesz zmieniać strategię, tym częściej dostaniesz baty ;)
Fahrenheit / 2008-10-23 01:08 / Bywalec forum
Zależy jaki horyzont inwestycji :-)
Dave77 / 83.16.121.* / 2008-10-23 11:45
Kurcze chyba sam sobie z tym nie poradzę bo jestem kompletnym laikiem w tym temacie... Macie może namiary na kogoś kto mógłby mi pomóc??
Dave77 / 83.16.121.* / 2008-10-23 12:01
Nie za bardzo rozumiem dlaczego jeśli giełdy spadają to mam zwiększać udział akcji?? Rozumiem ze zwiększam udział jak giełdy są w dołku a nie jak zaczynają spadać z górki?? I co znaczy dokupowanie z rynku pieniężnego na najwyższych spadkach?? Kurde przydałby mi się jakiś szybki kurs ;)
Fahrenheit / 2008-10-23 13:16 / Bywalec forum
hehe, Dave, a jak dom kosztuje 300 000 zł, a za rok 150 000 zł, to kiedy go kupisz? Jak jest w supermarkecie promocja cena -50% to kupisz, czy poczekasz, aż zdrożeje?
Jest fundusz rynku pieniężnego - zyski znikome, ale stabilnie - właściwie nie spada, wahania ograniczone do minimum. Traktujesz go jako przechowalnię - bo ile włożysz tyle wyjmiesz. Z niego dokupujesz np. za 10% jego wartości akcje, kiedy są bardzo tanie. Teraz też jest tanio więc wrzucaj większość w akcje. Horyzont inwestycji masz ok. 25 lat, więc przy kupowaniu regularnym co miesiąc chronisz się przed tym, że kupisz jak akcje będą bardzo drogie (więc znowu spadną), a kupisz po średniej cenie. W takim wypadku, nie mając większego pojęcia , wyjdziesz najlepiej :)
Dave77 / 83.16.121.* / 2008-10-23 13:51
No i wszystko jasne :) A możecie mi jeszcze polecić w które konkretnie fundusze wejść akcji zagraniczne czy Polskie a może te i te żeby była różnorodność i które lokaty??

poniżej podaje co udało mi się stworzyć na dzień dzisiejszy:

Schroder International Selection Fund Global Property Securities - 25%
Templeton BRIC Fund - 20%
Legg Mason Akcji Fundusz Inwestycyjny Otwarty - 25%
UniFundusze Fundusz Inwestycyjny Otwarty subfundusz UniKorona Pieniężny -20%

Co Wy na to? :)
Fahrenheit / 2008-10-23 14:26 / Bywalec forum
no i dobrze sobie wybrałeś :-) a te 10% które zostało dołóż też ;-)
Pilsener / 2008-10-23 12:55 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
To proste - kupuj tanio, sprzedawaj drogo - gdy indeksy są wysoko akcje trzymasz, jak spadają - dokupujesz. Policz sobie, ile będziesz do przodu kupując za 5 lat wstecz w lokalnych dołkach zamiast wg stałego schematu - dlatego właśnie nie lubię tych planów systematycznego oszczędzania - bessa czy hossa, ładują w akcje stały %. Poczytać możesz - różnicg kursów, vademeców itp. nie brak.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy