Forum Forum podatkowePIT

jak uniknac podatku przy sprzedazy mieszkania otrzymanego w spadku?

jak uniknac podatku przy sprzedazy mieszkania otrzymanego w spadku?

gosia15 / 2011-02-23 17:21
Maz otrzymal w 2010 r mieszkanie w spadku po zmarlym ojcu, obecnie chcemy je sprzedac, oboje mieszkamy za granica i tu rozliczamy sie z podatkow, tu rowniez chcielibysmy kupic w przyszlosci dom. Czy musimy w Polsce zaplacic podatek od sprzedazy tego mieszkania? Czy wystarczy zlozyc oswiadczenie w Us , ze w ciagu 2 lat pieniadze przeznaczymy na zakup nowego lokum? dziekuje
Wyświetlaj:
Em333 / 2012-05-02 15:28
pomocy ...

mam wojne z US - wiem, ze juz jest po terminie, ale niestety, z przyczyn ode mnie niezaleznych, naprawde nie moglam tego zrobic do konca kwietnia ... :(
sprawa jest taka : odziedziczylam mieszkanie po Tacie w 2007 roku, sprzedalam w styczniu zeszlego roku. bylam poinformowana, ze mam 2 lata na zainwestowanie tych pieniedzy, a takze, ze nie jest ulga meldunkowa, jesli bylo sie zameldowanym w lokalu na przynajmniej 12 miesiecy przed zbyciem. mieszkam w UK od lat 8 i tutaj inwestuje i wlasnie jestem w trakcie zakupu, wiec jak mozesz sobie wyobrazic - pieniadze ze sprzedazy w Polsce ( zloty na funty to niewiele ... :( ) nie walaja sie dookola bezczynnie, byly mi tu bardzo potrzebne.
tydzien temu pani z informacji podatkowej kazala mi czekac na zatwierdzenie jakiejs uchwaly odnosnie opodatkowania gruntu, wiec grzecznie czekalam do konca tygodnia, jak mi kazano. niestety, cierpie na CFS i mialam w zwiazku z tym 4 dni "wylaczone" z zyciorysu - tak sie czasami z ta dolegliwoscia zdarza ... wiec jak tylko powrocilam 'do zywych' ( dzisiaj rano ), zadzwonilam zaraz do Urzedu z przeprosinami za spoznienie, oraz zapytaniem, co tez najlepiej zawrzec w pismie uzasadniajacym i jak ten podatek od gruntu wyliczyc. i tu zaczela sie masakra - powiedziano mi,ze na ulge meldunkowa, to juz i tak nie mam co liczyc, bo to trzeba bylo zlozyc do 30 kwietnia i nie obchodzi ich, co sie ze mna dzialo, a tak w ogole, to mieszkania nabyte w latach 2007-2008 kwalifikuja sie do pelnego opodatkowania i zadne tam 2 lata na inwestycje nie wchodza w rachube ... no i zalamalam sie ... ja tu radosnie wpakowalam pieniadze w obecny dom, zeby go sprzedac i w depozyt na nowy i prosze - tearz mam 'wykaszlec' ponad 40 tys zlotych ... super .. prosze, pomoz, jak to ugryzc ... i dlaczego akurat te ( 2007 - 2008 ) lata nie kwalifikuja sie do "czasu na inwestycje" ...? nie wiem, co robic ...
bede wdzieczna za odpowiedz, moze maila ... ?
.
belladonna / 2012-05-02 16:48 / Tysiącznik profesjonalny
Zacznijmy od tego, kiedy zmarł tato, w którym roku, skoro o nim dziedziczyłaś (to rozumiem, że to spadek).
Em333 / 2012-05-02 17:37
Belladonna,

Tato zmarl w lipcu 2007 .. To znaczy, ze sprawe mam przegrana, prawda ..? :-((

E
belladonna / 2012-05-02 17:59 / Tysiącznik profesjonalny
Jak nawet było prawo do ulgi meldunkowej,ale nic nie zostało zgłoszone do 30 kwietnia, to pozamiatane raczej:
http://www.podatki.biz/artykuly/28_9103.htm
manio76 / 2012-04-16 16:40
W 2008 roku w spadku odziedziczyłem mieszkanie, które do tej pory wynajmowałem. Dodam, że mieszkam w zupełnie innym mieszkaniu. W tej chwili chciałbym sprzedać odziedziczone mieszkanie, a całość dochodu przeznaczyć na zakup domu. Czy istnieje jakakolwiek możliwość ominięcia 19% podatku od sprzedanego mieszkania pomimo, że nie byłem w nim zameldowany??? Bardzo proszę o pomoc i cenne uwagi. Pozdrawiam.
wiwan / 2012-04-16 20:07
Poza doczekaniem ze sprzedażą do 1 stycznia 2014 r. można zameldować się... teraz i odwlec sprzedaż do upływu owych 12 miesięcy do ulgi meldunkowej uprawniających.
Marian z Gdyni / 89.69.244.* / 2012-04-07 18:12
Synowa i jej siostra jako jedyne córki po zmarłej matce na początku 2012r otrzymały po niej mieszkanie.
Testament sporządzony przez zmarłą u notariusza na ich rzecz znajduje się w Sądzie w celu Potwierdzenia nabycia spadku. Jako siostry chciałyby się podzielić spadkiem poprzez
sprzedaż na rynku od zaraz po załatwieniu
formalności w Sądzie i w us. Jakiej wysokości
podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w
spadku będzie musiała zapłacić synowa wraz jej siostrą do Urzędu Skarbowego.
Będę bardzo wdzięczny Państwu za pomoc.
belladonna / 2012-04-07 19:06 / Tysiącznik profesjonalny
Nie bardzo wiem, czy spadkodawczyni zmarła w 2012... ale jeśli tak, przy sprzedaży nieruchomości jest 19% od dochodu (przy czym nabycie w spadku, to koszty znikome). Można wydatkować uzyskany przychód na cele określone w art. 21 ust. 25 ustawy PIT (żeby nie płacić od całości) :)
krzykor / 109.243.225.* / 2012-04-11 00:43
Gdzie w formularzu 39. znajdę rubryczkę do zaznaczenia, że chcę dochód wykorzystać na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat?
Pozdrawiam
belladonna / 2012-04-11 16:16 / Tysiącznik profesjonalny
Masz wydatkować PRZYCHÓD, a nie dochód. Warto poczytać to:
http://mofnet.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=2082&id=280254&typ=news

a rubryczka dotycząca zagadnień wydatkowania to pole 25 PIT-39 :)
krzykor / 109.243.225.* / 2012-04-11 21:28
W PIT39 rozliczamy wszystko na 0, a rzeczywiście dochód musimy wydać w ciągu dwóch lat od zbycia i jeżeli sie nie zdąży to trzeba wtedy złożyć korektę P39.

@belladona
link bardzo pomocny, wielkie dzięki.
ja jednak pozostaje przy swoim, że to dochód muszę wydać na cele mieszkaniowe by nie płacić podatku, bo kwotę zakupu (zbytej już) nieruchomości już potrąciłem jako koszt przychodu czyli został mi dochód do rozliczenia.
wiadomo o co chodzi.
wiwan / 2012-04-11 22:02
Z kim jak z kim, ale z 'belladonną' w kwestiach podatkowych się zgadzaj-bo jest ona ekspertem.
Masz wydatkować cały Przychód, by z podatku dochodowego zwolniony był cały Dochód. Wydatkowanie częściowe przychodu skutkuje proporcjonalnym częściowym zwolnieniem dochodu z podatku.

Poza tym jasno stoi to napisane w art. 21, ust. 1 pkt. 131 ustawy o PIT
belladonna / 2012-04-12 16:26 / Tysiącznik profesjonalny
Za eksperta to ja się uważać nigdy nie będę, bo im dalej w las tym bardziej człowiek sobie myśli "wiem, ze nic nie wiem"...
oczywiście, ze skoro aby wyliczyć co opodatkować, to pomniejszamy przychód minus KUP i do opodatkowania dochód, no ale w art. który przytoczył wiwan pisze o wydatkowaniu PRZYCHODU, a link, który poleciłam jest o tyle dobry, ze wiadomo jak wyliczać wszystko wydatkując mniej niż cały przychód :)
a US będzie się domagał rozliczenia wydatkowanego przychodu zgodnie z zapisem ustawy :)
Koolia / 94.40.24.* / 2012-07-05 16:39
Pozwolcie że się wtrące i przedstawie swoją sytuację, w 2008 r. odziedziczyłam w spadku mieszkanie po mamie, do tej pory mieszkanie wynajmuję, jestem tez ciągle w nim zameldowana, czy gdybym teraz chciała wystawic je na sprzedaż, to czy obowiązuje mnie ulga meldunkowa z 2007-2008r(nie płacę podatku), a jeśli nie obowiązuje to gdybym chciała przeznaczyc pieniądze na zakup innej nieruchomości w przeciągu 2 lat , to musze zainwestować całość pieniązkow otrzymanych ze sprzedaży? czy mogę na przyklad część przeznaczyć na splatę pożyczki, oraz drugie pytanie czy kwlifikuje się do tego zakup nieuzbrojonej działki budowlanej? Bardzo proszę o wyrozumialosc i odpowiedz.
belladonna / 2012-07-05 18:37 / Tysiącznik profesjonalny
Musisz doprecyzować, bo "odziedziczenie spadku" dla jednych oznacza rok śmierci spadkodawcy, a dla drugich przeprowadzenie postępowania spadkowego w sądzie (co może się odbyć i 5 lat po śmierci spadkodawcy)... do celów podatku nabycie spadku, to ro śmierci spadkodawcy, więc? to był 2008, czy inny?
koolia / 94.40.24.* / 2012-07-06 15:06
witam i dziekuje za odpowiedz, mama zmarla 28.12 2008, postaniwienie sadowe jest z 02.02.2009, czyli zalapuje sie na ulge meldunkowa?
belladonna / 2012-07-06 17:16 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, załapujesz się na ulgę meldunkowa, co trzeba zgłosić w US :)
wiwan / 2012-04-12 18:45
Oj tam, oj tam. Jesteś :-)))

Wybacz, że ja się w ten wątek wciąłem, ale tym razem to ja musiałem forumowiczowi "jak... na rowie" napisać...
belladonna / 2012-04-12 20:47 / Tysiącznik profesjonalny
I bardzo dobrze, że się wcinasz (jestem tylko "ludkiem" i zawsze mogę się pomylić, więc dobrze, że ktoś czuwa) :)
A ja zasadniczo zaglądam wszędzie w miarę do końca,aby czasami prostować pojawiające się herezje "troli"... bo nie lubię jak ktoś wprowadza "ludki" w błąd :)
Em333 / 2012-05-02 15:26
belladonna, pomoz...

mam wojne z US - wiem, ze juz jest po terminie, ale niestety, z przyczyn ode mnie niezaleznych, naprawde nie moglam tego zrobic do konca kwietnia ... :(
sprawa jest taka : odziedziczylam mieszkanie po Tacie w 2007 roku, sprzedalam w styczniu zeszlego roku. bylam poinformowana, ze mam 2 lata na zainwestowanie tych pieniedzy, a takze, ze nie jest ulga meldunkowa, jesli bylo sie zameldowanym w lokalu na przynajmniej 12 miesiecy przed zbyciem. mieszkam w UK od lat 8 i tutaj inwestuje i wlasnie jestem w trakcie zakupu, wiec jak mozesz sobie wyobrazic - pieniadze ze sprzedazy w Polsce ( zloty na funty to niewiele ... :( ) nie walaja sie dookola bezczynnie, byly mi tu bardzo potrzebne.
tydzien temu pani z informacji podatkowej kazala mi czekac na zatwierdzenie jakiejs uchwaly odnosnie opodatkowania gruntu, wiec grzecznie czekalam do konca tygodnia, jak mi kazano. niestety, cierpie na CFS i mialam w zwiazku z tym 4 dni "wylaczone" z zyciorysu - tak sie czasami z ta dolegliwoscia zdarza ... wiec jak tylko powrocilam 'do zywych' ( dzisiaj rano ), zadzwonilam zaraz do Urzedu z przeprosinami za spoznienie, oraz zapytaniem, co tez najlepiej zawrzec w pismie uzasadniajacym i jak ten podatek od gruntu wyliczyc. i tu zaczela sie masakra - powiedziano mi,ze na ulge meldunkowa, to juz i tak nie mam co liczyc, bo to trzeba bylo zlozyc do 30 kwietnia i nie obchodzi ich, co sie ze mna dzialo, a tak w ogole, to mieszkania nabyte w latach 2007-2008 kwalifikuja sie do pelnego opodatkowania i zadne tam 2 lata na inwestycje nie wchodza w rachube ... no i zalamalam sie ... ja tu radosnie wpakowalam pieniadze w obecny dom, zeby go sprzedac i w depozyt na nowy i prosze - tearz mam 'wykaszlec' ponad 40 tys zlotych ... super .. prosze, pomoz, jak to ugryzc ... i dlaczego akurat te ( 2007 - 2008 ) lata nie kwalifikuja sie do "czasu na inwestycje" ...? nie wiem, co robic ...
bede wdzieczna za odpowiedz, moze maila ... ?
.
Em333 / 217.196.232.* / 2012-05-02 15:18
belladonna, pomoz...

mam wojne z US - wiem, ze juz jest po terminie, ale niestety, z przyczyn ode mnie niezaleznych, naprawde nie moglam tego zrobic do konca kwietnia ... :(
sprawa jest taka : odziedziczylam mieszkanie po Tacie w 2007 roku, sprzedalam w styczniu zeszlego roku. bylam poinformowana, ze mam 2 lata na zainwestowanie tych pieniedzy, a takze, ze nie jest ulga meldunkowa, jesli bylo sie zameldowanym w lokalu na przynajmniej 12 miesiecy przed zbyciem. mieszkam w UK od lat 8 i tutaj inwestuje i wlasnie jestem w trakcie zakupu, wiec jak mozesz sobie wyobrazic - pieniadze ze sprzedazy w Polsce ( zloty na funty to niewiele ... :( ) nie walaja sie dookola bezczynnie, byly mi tu bardzo potrzebne.
tydzien temu pani z informacji podatkowej kazala mi czekac na zatwierdzenie jakiejs uchwaly odnosnie opodatkowania gruntu, wiec grzecznie czekalam do konca tygodnia, jak mi kazano. niestety, cierpie na CFS i mialam w zwiazku z tym 4 dni "wylaczone" z zyciorysu - tak sie czasami z ta dolegliwoscia zdarza ... wiec jak tylko powrocilam 'do zywych' ( dzisiaj rano ), zadzwonilam zaraz do Urzedu z przeprosinami za spoznienie, oraz zapytaniem, co tez najlepiej zawrzec w pismie uzasadniajacym i jak ten podatek od gruntu wyliczyc. i tu zaczela sie masakra - powiedziano mi,ze na ulge meldunkowa, to juz i tak nie mam co liczyc, bo to trzeba bylo zlozyc do 30 kwietnia i nie obchodzi ich, co sie ze mna dzialo, a tak w ogole, to mieszkania nabyte w latach 2007-2008 kwalifikuja sie do pelnego opodatkowania i zadne tam 2 lata na inwestycje nie wchodza w rachube ... no i zalamalam sie ... ja tu radosnie wpakowalam pieniadze w obecny dom, zeby go sprzedac i w depozyt na nowy i prosze - tearz mam 'wykaszlec' ponad 40 tys zlotych ... super .. prosze, pomoz, jak to ugryzc ... i dlaczego akurat te ( 2007 - 2008 ) lata nie kwalifikuja sie do "czasu na inwestycje" ...? nie wiem, co robic ...
bede wdzieczna za odpowiedz, moze maila ... ?
manio76 / 2012-04-16 16:39
W 2008 roku w spadku odziedziczyłem mieszkanie, które do tej pory wynajmowałem. Dodam, że mieszkam w zupełnie innym mieszkaniu. W tej chwili chciałbym sprzedać odziedziczone mieszkanie, a całość dochodu przeznaczyć na zakup domu. Czy istnieje jakakolwiek możliwość ominięcia 19% podatku od sprzedanego mieszkania pomimo, że nie byłem w nim zameldowany??? Bardzo proszę o pomoc i cenne uwagi. Pozdrawiam.
ewa12345 / 2011-08-29 11:42
Witam,
Prosze o pomoc. Wraz z mężem 08-12-1995 roku otrzymaliśmy w darowiznie mieszkanie. Mieszkamy w nim cały czas. Zameldowani również w nim jestesmy. Teraz je sprzedajemy za 55 tys. Czy jest mozliwość uniknięcia podatku od sprzedazy mieszkanie??
belladonna / 2011-08-29 17:23 / Tysiącznik profesjonalny
W Twoim przypadku nie ma mowy o podatku dochodowym, bo sprzedawaną nieruchomość posiadasz dłużej niż 5 lat od nabycia. Przepis jest jasny, co do źródła przychodu (ustawa PIT):
Art. 10. 1. Źródłami przychodów są:
8)odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie,
belladonna / 2011-02-23 17:55 / Tysiącznik profesjonalny
Trzeba będzie złożyć PIT-39 do końca kwietnia po roku kiedy sprzedacie. A w nim można wykazać cały dochód do zwolnienia, czyli z zamiarem wydatkowania... wg obecnych przepisów można wydatkować też na zakup lokum mieszkalnego nie tylko w PL :-)
belladonna / 2011-02-23 17:57 / Tysiącznik profesjonalny
aaa... i odległość nie jest teraz problemem, bo PIT-39 można złożyć też drogą elektroniczną, czyli będąc setki kilometrów poza PL, bo wirtualna przestrzeń nie zna granic :-)
gosia15 / 2011-02-23 18:34
Dziekuje serdecznie za pomoc. ;))) Jeszcze male pytanko: czy bedziemy musieli po tych 2 latach przedstawic rachunki itp dotyczace zakupu mieszkania poza granicami Pl jesli nie jestesmy zameldowani w kraju, czy tylko wystarczy PIT- 39?

Najnowsze wpisy