Forum Forum inwestycyjneFundusze

Jaka przyczyna spadków na funduszu obligacyjnym?

Jaka przyczyna spadków na funduszu obligacyjnym?

skomentuj
Piotr2020 / 5.172.255.* / 2020-03-19 14:22
Istota sprawy dotyczy funduszu inwestycyjnego obligacji rynków wschodzących InPZU. Na swej karcie informuje on o ryzyku 4/7 oraz o wymogu akceptacji umiarkowanych wahań inwestycji. Tymczasem w ciągu ok. 2 tyg. nieprzerwanymi codziennymi zjazdami, stracił na wartości przeszło 15%.
Jak to możliwe by inwestycja w obligacje, dokonywana przez zarządzającego tym funduszem mogła przynieść taką stratę? Obligacja to przecież nie teoretyczny papier jak akcja, czy wirtualna waluta. Obligacja to papier o określonej wartości z zobowiązaniem emitenta wykupu go w określonym terminie. Mogą być notowane i w związku z tym zrozumiałe jest pojawienie się pewnych wahań notowań, ale spadek o 15% w 2 tygodnie?! Jeśli zarządzający postępował prawidłowo, właściwie inwestował wedle uprawnień w ramach zakresu inwestycji danego funduszu, to dlaczego dokonał się tak duży spadek na jednostce przedmiotowego funduszu?
Rynek akcji wydaje się w świetle tego zdarzenia banalny, bo wycena akcji to psychiatria w oparciu o zależność podaż/popyt. Obligacja, to jak wspomniałem, coś zupełnie innego, coś o sprecyzowanej i zagwarantowanej wartości.
Proszę o opinie i uzasadnienia pisane przystępnym językiem.
skomentuj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy