Forum Forum podatkoweOdliczenia

Jakie opłaty związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej przez emeryta

Jakie opłaty związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej przez emeryta

skomentuj
Rozalia54 / 2012-05-24 09:42
Witam,

Moja emerytura przekracza minimalne wynagrodzenie brutto. Zastanawiam się jaka jest wysokość składki zdrowotnej, jaką musiałabym opłacać, gdybym postawnowiła założyć działalność gospodarczą. Czy jest to skadka comiesięczna czy opłacana raz w roku? Co z ulgami przysługującymi przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Rozalia
wiwan / 2012-05-24 11:23
W tym wypadku byłaby to normalna składka zdrowotna dla prowadzących DG- obecnie nie mniej niż 254,55 zł miesięcznie. Nie spełnia Pani warunków ulgi w tej składce.
Składki społeczne byłyby dobrowolne, gdyby się Pani na nie zdecydowała- mogłyby korzystać z 24 miesięcznej ulgi (niższej podstawy), o ile spełniłaby Pani warunek skorzystania z niej- przysługuje ona tym, którzy:
-Nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
-Nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
skomentuj

Najnowsze wpisy