Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Jankowiak: Przez USA nie będzie w Polsce reform

Jankowiak: Przez USA nie będzie w Polsce reform

Wyświetlaj:
MSP 7 / 2008-01-23 19:37 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Gdyby Jankowiak sensownie pisał, że np. niski kurs dolara niesprzyjająco wpływa na eksport do USA - to jeszcze moznaby zrozumieć. Rozwoj polskiej gospodarki to w duzej części sprzedaż w ramach Unii - w Europie raczej są zgłaszane pozytywne symptomy wzrostu.
Giełda nie ma tak znaczącego wpływu na wzrosty gospodarcze a raczej odwrotnie - wzrost gospodarczy raczej moze pobudzać giełdę. W przypadku, gdy doradca premiera "snuje" pesymistyczne wizje - nie jest to nic najlepszego (a kiedyś Jankowiak sprawial wrażenie specjalisty).
wild / 195.204.204.* / 2008-04-09 09:08
Calkowita racja, popieram
Elendir / 2008-01-24 07:53 / Łowca czarownic
Inwestorzy stracili kasę na giełdzie. Mniej kasy to mniejsze inwestycje, mniejszy popyt. Czy w historii nie znajdujesz powiązań kryzysów w USA i Europie? W Polsce ludzie coraz bardziej się zadłużają - kiedyś to się skończy i trzeba będzie płacić odsetki. Pół roku temu pisałem że za 2-3 lata będziemy mieć recesję w Polsce. Ta prognoza wydaje mi się wciąż aktualna. A podczas recesji o bolesne społecznie reformy bardzo trudno...
anakha / 2008-01-24 14:57 / Bywalec forum
Powolniejszy wzrost to ciagle wzrost ... dlaczego wszyscy nagle zaczeli mowic o recesji ... nie wierze, ze gospodarka zacznie sie kurczyc ani w USA ani w Polsce ... jest kryzys wywolany chciwoscia sektora finansowego (subprime) ... ale przeciez gospodarke tworzy wiele wiecej elementow niz jeden dzial sektora finansow.
Elendir / 2008-01-24 22:51 / Łowca czarownic
Mniejszy wzrost (nawet zakładając że chodzi już o realny) plus redystrybucja dochodów to dla ludzi recesja. A jeśli chodzi o chciwość tak jak najbardziej wydaje mi się że nie mniej są ludzie jej winni. A w Polsce wielkość zadłużenia gospodarstw domowych, niby z niższego poziomu, ale ciągle rośnie...
e.gon / 198.28.69.* / 2008-01-23 17:05
Są chyba inne poważniejsze powody np. chęć zostania prezydentem za wszelką cenę, która powoduje dryfowanie tego rządu. Kryzys w USA jest dobrym tłumaczeniem nieudolności i p. Jankowiak już na komendę zaczął przygotowanie artyleryjskie.
Elendir / 2008-01-24 07:54 / Łowca czarownic
Tak, pewnie ten kryzys w USA to na zamówienie polskiego rządu by mógł się wykpić od odpowiedzialności...
e.gon / 198.28.92.* / 2008-01-24 14:12
Oczywiście zawsze można sobie ironizować. Co do meritum to kryzys w USA stanowi wygodne wytłumaczenie zagubienia, nieprzygotowania i nieprofesjonalizmu rządu. Za kilka miesięcy się przekonasz, że wzrośnie bezrobocie i inflacja a spadnie tempo wzrostu PKB. Ponieważ USA nie są dla nas znaczącym partnerem w wymianie gospodarczej, nie będzie można przypisać tych zjawisk kryzysowi w tym kraju.
Elendir / 2008-01-24 22:47 / Łowca czarownic
Inflacja jest wskaźnikiem opóźnionym który już rośnie. Pół roku temu pisałem że za 2-3 lata spodziewam się recesji w gospodarce. I bynajmniej nie będę obwiniać o nią rząd. Raczej zwrócę uwagę czy uda mu się wykonać choć część reform których nie udało się wykonać poprzedniej ekipie pomimo dobrej sytuacji w gospodarce.
Jan 2 / 217.153.161.* / 2008-01-23 16:58
Jak nie urok to.......... . Złej baletnicy to i ... i tak dalej. Zawsze coś na świecie będzie się działo. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą przyczyny niepowodzeń rządzącycych tłumaczyć recesją u innych, przelatującą kometą albo nieurodzjem w Bangladeszu na przykład.
jliber / 212.180.147.* / 2008-01-23 16:06
No skoro jest kryzys to rzeczywiście reform się nie da zrobić. A jak kryzysu nie ma to nie ma potrzeby. Żeby był jakikolwiek pożytek z takich Jankowiaków, trzeba by ich przybijać gwoździami do ściany na rynku żeby kibole się mogli na nich wyżywać zamiast na normalnych obywatelach.
sceptyk / 2008-01-23 15:19 / Tysiącznik na forum
Czekam jeszcze, kiedy do grona odpowiedzialnych za brak reform w Polsce dołączą komuniści i cykliści.

Drogi panie Januszu!
Póki pan pisywał felietony, póty z przyjemnością się pana czytało. Od czasu, kiedy zaangażował się pan we wspieranie ekipy POwszczyków, pańskie teksty brzmią już tylko żałośnie.
maxeee / 195.140.236.* / 2008-01-23 16:45
No gratuluję nowej posadki....

Jak to się zdanie człowiekowi potrafi zmienić....

PIS powinien był ciąć wydatki bo był (jest) silny wzrost...
PO obiecała że zrobi cud przez obcięcie wydatków i zwiększenie plac budzetówki (no jest dobre oj dobre)

Na szczęście dla PO pojawiły sie zawirowania na giełdach i mają wytłumaczenie by nic nie zmieniać.....

WNIOSEK: Tusk wpłynął na USA (może tarczą) by wpadły w recesję by mieć wytłumaczenie na nic nie robienie??>
Bodek2 / 80.68.236.* / 2008-01-23 15:37
Nie zrozumiałem twojego postu:

czy zgadzasz się, czy nie zgadzasz ze sformułowaniem "wydarzenia na świecie i widmo recesji w Stanach Zjednoczonych stanowią poważne zagrożenie dla reform w Polsce"?

Moje zdanie jest takie, że zawirowania mogą wpłynąć negatywnie na szanse na reformę finansów (i w zasadzie inne reformy również) - ot choćby przez osłabienie złotego i wzrost kosztu obsługi długu zagranicznego; to też pociągnie za sobą inflację (z jej bezpośrednimi skutkami), co z kolei może spowodować wyższe podwyżki stóp (ze ich bezpośrednimi skutkami).

Masz inne zdanie, czy chciałeś sobie tylko poszczekać?
jliber / 212.180.147.* / 2008-01-23 16:21
Problemem państwa nie jest to że ma za mało pieniędzy. Im mniej ma pieniędzy tym lepiej dla obywateli, tym mniej marnotrastwa. Problemem państwa jest to że za dużo wydaje.
sceptyk / 2008-01-23 16:19 / Tysiącznik na forum
Jeżeli nasz rząd będzie szukał pretekstu do zaniechania reform (a POwszczyki niestety szukają), to go zawsze znajdą. Raz będą to Stany, raz komuniści, raz cykliści a zawsze Kaczyńscy.
Jeżeli teraz jest jak jest, to reformy trzeba dostosować do realnej sytuacji. A nie zwalać na otoczenie.
I tyle.
Pajchiwo / 2008-01-23 20:02 / Tysiącznik na forum
heh - święta prawda zrzucają na poprzednią władzę wszelkie, że tak powiem "zło" - ja bym tylko dodał, że to jest cecha immanentnie związana z władzą.
I to każdą.
Czytelnik / 79.188.124.* / 2008-01-23 14:01
A ja głupi przez dwa lata byłem przekonany, że przez PIS!
joanna l. / 83.22.211.* / 2008-01-23 15:18
Przez dwa lata pisowski rząd dla gospodarki nie zrobił kompletnie nic mimo najlepszej z możliwych koniunktury.
Co do głupoty to nasuwają mi się takie spostrzeżenia: "kto się głupi urodzi głupim zostanie" - to takie stare polskie przysłowie oraz że Polak przed szkodą i po szkodzie głupi- to dla odmiany z literatury.
MSP 7 / 2008-01-23 19:43 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
droga Joanno - obnizono po raz pierwszy od 17 lat koszty pracy (część ZUS - sztucznie podtrzymywana tzw. składka rentowa obniżona została przez Gilowską o całe 7%!!! to dokładnie tak samo - jak obniżyć podatek o 7%.........
Jedni i drudzy nie imponują mi (PO i PiS - nie cierpię komunistów - czytaj bolszewików) ale na trochę obiektywizmu trzeba czasem zdobyć - nie mozna cały czas "małpować" się skrzywionym mediom....
czegotamznaleśćniemożna! / 83.24.186.* / 2008-01-23 16:40
wygrzebałaś owe złote myśli w konDonku?
joanna l. / 83.22.211.* / 2008-01-23 17:10
Skąd wygrzebałam to wygrzebałam. Gdybyś chodził do szkoły to byś wiedział skąd.
No ale przecież "nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera" mawiano w komunie której idee tak skuyecznie kontunuuje PiS.
Znaleźć się pisze , "nie znaleść". Choć przepraszam za tą uwagę. Wolacy mają swój język .
PSF / 79.188.238.* / 2008-01-23 13:55
już platfusy znalazły winnego !
Jak łatwo !
A przez kogo nie będzie Euro w Polsce ?
przez Tybet ?
pantagruel / 2008-01-23 13:54 / OJOS DE BRUJO
ja p******* ale news! Jaki gleboki! Ile tresci! :)
maa / 2008-01-23 14:25 / Tysiącznik na forum
Za to komentarz inteligentny i głeboki do bólu...
pantagruel / 2008-01-23 14:27 / OJOS DE BRUJO
ciesze sie, ze zrozumiales i doceniasz :)

Najnowsze wpisy