Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Jeśli oszczędzanie, to przede wszystkim w funduszach

Jeśli oszczędzanie, to przede wszystkim w funduszach

Wyświetlaj:
Martina / 83.27.218.* / 2006-05-23 23:12
Sprawy finansowe to moja pięta Achilesowa .Uciułałam niezłą sumę i ulokowałam w Arkę -fundusz zrównowazony i stabilnego wzrostu.Teraz z przerazeniem patrzę ja codziennie chudnie ta suma -nie ukrywam ,że narosły juz ładne procenty .W jakim procencie podlega ochronie kapitał podstawowy .Czyli inaczej jakie jest ryzyko w tym funduszu .Podawane informacje w co te pieniadze sa inwestowane nic mi nie mówi .Czyli w trakcie bessy np .jesli włozyłam 50 tys -to ile mogę stracić ?
CASH / 83.20.121.* / 2006-05-24 13:22
Dokładnie tyle ile iwłożysz w fundusz możesz stracić
alkra / 83.8.253.* / 2006-05-19 16:47
Jeśli inwestować to tylko w fundusze w firmie AEGON!!!
JESTEM Z TYM NA BIEŻĄCO.Chcesz info to zapraszam.
alkra / 83.8.253.* / 2006-05-19 16:49
Tylko w Aegon. Zapraszam do korespond:alkra12@wp.pl!!!
A.M. / 62.29.136.* / 2006-05-22 07:59
Czemu tak uważasz?, czy nie ma lepszego wariantu/, chce zainwestować pieniążki , ale na 2 lata , interesowałoby mnie cos na wzór rentierskich lokat , czyli ,żebym mogła wybierac zysk czy to jest mozliwe? i gdzie sie udać.
glk / 85.221.140.* / 2006-12-10 19:38
i tro ma byc powod? jesli tak to bardzo marny, nie ulokuje oszczednosci calego zycia do funduszu na "twarz"
Rocky / 83.24.2.* / 2006-02-25 09:41
Osobom interesujące się zakupem funduszy, a nie mającym z tym jeszcze żadnego doświadczenia chciałem udzielić kilku porad. Do zakupu funduszy inwestycyjnych zachęcają często pracownicy banków, którzy nie do końca mają pojęcie o funkcjonowaniu rynków kapitałowych. Jestem inwestorem giełdowym od ponad 10 lat i już wiem trochę o koniunkturze na giełdach (między innymi dane mi było przeżyć wielkie załamanie rynków po 2000 roku). Z własnego doświadczenia wiem, że często oferujący jednostki uczestnictwa kierują się jedynie tym, aby wypracować jak największy zysk dla grupy finansowej (bank oraz fundusz), gdyż wiadomo jest, iż sprzedaż jednostek (szczególnie w przypadku funduszy akcyjnych) wiąże się z wysokimi prowizjami i zarobkiem dla grupy finansowej. Oferują jednostki uczestnictwa pokazując często dotychczasowy zysk wypracowany przez fundusz. Natomiast nic nie mówią co będzie dalej. Może się okazać, że jest szczyt hossy i to co fundusz do tej pory wypracował to jest historia. Możemy wtedy bardzo boleśnie odczuć konsekwencje zakupu w takim momencie. Mowa tu była o funduszach akcyjnych. A co może się zdarzyć w przypadku funduszy obligacji. Miałem przypadek, że oferujący mi fundusz obligacji zaklinał się, że to bezapelacyjnie lepsza inwestycja niż lokata bankowa, gdyż fundusz ostatnio (czytaj historia) osiągnął zysk nawet 12% w skali roku. I co się okazało. Fundusze obligacji dobrze wypadają w okresie obniżek rynkowych stóp procentowych. W przypadku obniżki stóp procentowych ceny obligacji rosną (obligacje stają się droższe, gdyż dają nominalnie oprocentowanie wyższe niż rynek) i wtedy fundusze obligacji mają ponad przeciętne zyski. Jednak, gdy rynkowe stopy procentowe dochodzą do poziomu poniżej którego spaść się już nie da i zaczynają rosnąć to wtedy ceny obligacji spadają. Uderza to w fundusz obligacji, który wykazuje wtedy zysk okresami nawet gorszy niż lokata bankowa. Chciałem w tym miejscu napisać, że są też bardzo kompetentni pracownicy oferujący jednostki uczestnictwa w funduszach potrafiący bardzo rzeczowo doradzić przy zakupie. Należy jednak pamiętać, aby pytać oferujących o perspektywy na przyszłość (jak przewidują kształtowanie się stóp procentowych, cen akcji na giełdzie itd.) a nie jedynie dać się omamić, że fundusz taki a taki to przez ostatni rok wykazał tak wspaniały wynik. Taki wynik może się nie powtórzyć. Przy okazji chciałem też zwrócić uwagę na reklamy funduszy, które często tak dobierają okres dotychczasowych wyników funduszu, aby uzyskać maksymalny procentowy wzrost. Dla przykładu fundusz mógł osiągnąć przez ostatnie 4 miesiące 30% zysku, natomiast gdy się spojrzy już rok wstecz to jest to tylko 15%.
Rocky / 83.24.2.* / 2006-02-25 09:06
Chciałem w tym miejscu napisać o wysokiej niekompetencji pracownika jednego z największych polskich banków sprzedających fundusze inwestycyjne. Pracownik ten zachęcał mnie do zakupu funduszu (w tym przypadku obligacji) w czerwcu 2005 roku. Nie dawał mi spokoju proponując bezpieczną inwestycję. Gdy zdecydowałem się na zakup pracownik ten poinformował mnie, że prowizja przy zakupie jest 0.5%. Gdy jednak zakupiłem jednostki i otrzymałem wyciąg, okazało się, że prowizja wynosi 1%. Skontaktowałem się z pracownikiem banku, który bardzo mnie przepraszał, że nie sprawdził iż prowizja ostatnio uległa podwyższeniu przez fundusz. Pocieszał mnie, że ten fundusz ostatnio bardzo rósł i że na pewno odrobię. Okazało się, że fundusz ten przez pół roku nie osiągnął żadnego zysku. Abstrahując od wyników funduszu (wiadomo, że fundusze obligacji też mogą w krótkim okresie wykazywać spadki) zaskoczony byłem wysoką niekompetencją tego pracownika. APELUJĘ WIĘC ABY PRZY ZAKUPIE FUNDUSZY NIE OPIERAĆ SIĘ WYŁĄCZNIE NA WYPOWIEDZIACH CZĘSTO NIEKOMPETENTNYCH PRACOWNIKÓW BANKU I WSZYSTKIE WARUNKI POTWIERDZIĆ BEZPOŚREDNIO W FUNDUSZU.
yacabo / 2006-02-07 16:57
Witajcie,
Mam kilka pytan do osob ktore odkupywały jednostki funduszy.
Moje wyobrazenie o funduszach bylo takie.
1) Kupuje jednostki uczestnictwa.
- biuro maklerskie bierze prowizje 1-4% ( w mbanku bez prowizji)
- fundusz wypracował zysk
- rozumie ze wyniki funduszu pokazywane w roznych tabelkach sa wynikami netto, czyli juz po odjeciu wszystkich kosztów funduszu
- sprzedaje jednostki, na moje konto wplywa kwota pomniejszona o 19% od dochodu.
Przyklad;
Mam gotówke 10 000. Kupuje jedn ucz. (bez prowizji). Fundusz wypracował 20% zysku. Po sprzedazy na moim koncie laduje kwota 10 000 +0,81*2000=11620

Tym czasem znajomy, ktory interesuje sie funduszami powiedzial mi ze nie jest dokladnie tak !!! Ponoc Fund. inwest. w "warunkach ogołnych" pisza drobnym druczkiem rozne ciekawe rzeczy !!! (chodzi o opłaty). Slyszałem, ze byla afera z funduszem inwestycyjnym (nazwa do wiadomosci redakcji :-)), ktory chwalił sie, ze wypracował 60 % zysku a jak przyszlo do placenia do klienci nie dostali nawet połowy !!! Nastepna sprawa to taka, ze ponoc czesto sie zdarza, ze pomimo ze fundusz wykazuje ze np zarobił wczoraj 0,35%, to cena jednostki wcale nie wzrasta o 0,35% tylko mniej.

Bardzo wszystkich przepraszam jesli wprowadziłem niepotrzebne zamieszanie. Byc moze moje informacje sa nieprawdziwe, nie mniej jednak prosze o opinie te osoby, ktore juz sprzedawały jednostki uczestnictwa.

Pozdrawiam Yacabo
ANALITYK / 83.11.221.* / 2006-04-01 22:39
biuro maklerskie bierze prowizje: przy wpłacie oraz przy wcześniejszej rezygnacji ni ż zakładany okres inwestycji, często bywa tak że fundusze podają wartość j.u. jako wartość sprzedaży a wartość odkupienia jest niższa,
te 19 % to jest podatek od zysku i każdy kto zaczyna inwestycje powinien o tym wiedzieć. Sprawa drobnego druku: czytam wiele prospektów i warunków ogólnych umowy ale owszem jeśli coś pisze drobnym drukiem to na ogół jest poprzedzane gwiazdeczką i na to należy zwracać uwagę a otych drobnych druczkach to tak jakoś się utarło że wszystkie niepowodzenia zwalamy na drobny druk.
Twój znajomy jakoś kiepsko intersuje się funduszami
11620zl dostałęś bardzo dobre pieniądze ponieważ z wypracowanego zysku 2000 potrącono 19% podatku (380zł) i to jest o.k.
Chciałbym wiedzięć kto ci opowiedział o tych 60% zysku i o tym że ludzie nie dostali nawet połowy to jakieś bzdury. Jaki to fundusz.
DIKI / 83.22.222.* / 2006-03-15 20:12
do YACABO--CO PANA ''ZNAJOMY'' TWIERDZI NA TEMAT FIO-PIONER WZROSTU MIX 60
CZY TRANSAKCJA MA ''PRZYSZŁOŚĆ''?ZAKŁADAM 2 LETNI OKRES CIERPLIWOŚCI NA RYNKU [ NA POCZĄTEK]
analityk / 83.11.221.* / 2006-04-01 22:14
są lepsze opcje, ten fundusz zalicza się do stabilnego wzrostu , jeśli kogoś satysfakcjonuje zysk 10 % to czemu nie , można p[róbować
jan / 83.23.41.* / 2005-11-08 18:22
czy aby napewno f.stabilnego wzrostu inwestują 75% w akcje?
Lena / 194.146.128.* / 2006-02-19 13:13
Z moich wiadomości wynika,że f. stabilnego wzrostu w akcje inwestują ok.30 %
TA / 83.17.167.* / 2005-12-11 17:16
Ktoś się niewątpliwie pomylił, w giełde inwerstują max 25-30%, reszte w inne instrumenty jak obligacje, bony skarbowe itp.
Krzysiek / 83.30.36.* / 2005-12-07 14:02
To jak myslicie .. mozemy sie spodziewac wreszcie jakiejs bessy w najblizszym czasie? Bo jak na razie to rosnie i rosnie..
analityk / 83.17.116.* / 2005-12-05 21:50
Skład portfela danego funduszu można znalęźć w sprawozdaniach finansowych, to co Pani pisze jest zgodne z ustawą o funduszach , ale rzeczywistość jest inna.
Pani Małgorzato czy Pani lokuje w fundusze? bo to co Pani pisze pokazuje brak doświadczenia . Funduszami też można grać podobnie jak akcjami , fundusze akcji są stworzone po to aby z nich pompować maksymalny zysk
dla przykładu Arka akcji stopa zwrotu za bieżący rok 38% - wypompowałem maksimum 49% do dzisiejszego dnia.
Bessa na giełdzie jest po to aby na niej zarabiać a nie tracić
Obsługuje konta wielu klientów z podkarpacia i jak do tej pory nikt nie zarobił mniej jak 18 % w skali danego roku
Pozdrawiam i zapraszam wszystkich którzy zamierzają inwestować w tak wspaniałe i dochodowe narzedzia finansowe jakim są fundusze. Służę radą dla mieszkańców podkarpacia
małgorzata p. / 217.96.23.* / 2006-03-01 18:40
witam dzisiaj przeczytałam pana komentarz na temat funduszy i trzymając pana za słowo " służę ......", (jestem z podkarpacia) proszę o małą radę. Chciałabym zakupić fundusz inwest. za kwotę 50tys, może to być portfel zdywersyfikowany. Moje pytanie gdzie?, czy w banku, czy w biurze maklerskim, czy może przez internet . Proszę o odpowiedż, bedę wdzięczna. porawiam
haremarcin / 83.17.108.* / 2006-04-09 22:46
witam inwestujac takie pieniedze warto skozystac z doradztwa finansowego. jestem na tym samym etapie inwesstycji i bardzo sobie cenie usługi jedego z biur, w bardzo sprytny sposób omijaja podatek \
ANALITYK / 83.11.221.* / 2006-04-01 22:44
poniżęj jest mój adres proszępytać tylko na ten adres ponieważ nie mam czasu codziennie odwiedzać tą sytronę
analityk / 83.17.116.* / 2005-12-05 21:53
analityk---analizy@tlen.pl
Leila / 83.29.85.* / 2005-11-09 12:40
haha oczywiscie, ze to bzdura!
stabilny wzrost to okolo polowa srodkow inwestowana w akcje a polowa w obligacje. W zaleznosci od firmy przewaga moze isc na korzysc obligacji.
Lena / 194.146.128.* / 2006-02-19 13:18
Pisze Pani o f.zrównoważonym
Mat / 81.168.163.* / 2005-11-12 09:34
To nie jest bzdura f. stabilnego wzrostu lokują nawet do 80% kapitału w akcje. Ale w akecje sektorów które są "bezpieczne" - paliwowe, farmaceutyczne itp.
zw / 83.25.239.* / 2005-11-13 15:27
Moze konkretnie, ktory fundusz tak inwestuje. Bo ARKA na pewno nie.
silver / 2005-11-13 16:14 / Bywalec forum
KBC Aktywny FIO ma "udział akcji waha się w zakresie od 30% do 70% aktywów funduszu".
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy