Forum Forum prawneZmiany w prawie

kancelaria a lokal mieszkalny

kancelaria a lokal mieszkalny

skomentuj
maniutek23stan / 2013-08-01 10:55
Dzień dobry,

Zwracam się z takim zapytaniem odnośnie podatku od nieruchomości. Stan faktyczny: Nadleśnictwo posiada budynek mieszkalny jednorodzinny o powierzchni użytkowej 80 m2. Część budynku została przeznaczona na kancelarie dla leśniczego tj. 30 m2. Pozostała część czyli 50 m2 została przeznaczona dla osoby obcej, która wynajmuje to. Została zawarta umowa z tym najemcą. W umowie wskazane, iż korzysta z tego lokalu w tym budynku mieszkalnym. Lokal ten niestanowi odrębnej nieruchomości. Moje pytanie jest takie, czy za cały budynek mieszkalny podatek od nieruchomości płaci nadleśnictwo czy każdy proporcjonalnie do swojej części czyli nadleśnictwo swoją część, a najemca pozostałą część? Z góry dziękuje za wszelka udzielona pomoc w tym zakresie.

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
gaty67 / 83.24.46.* / 2021-06-09 12:18
a czy ktoś korzystał z usług www.piotrbanczyk.pl?
szklarek / 2013-08-02 09:27
Podatnikiem podatku od nieruchomości jest nadleśnictwo, bo nie zachodzi tu współwłasność, która stanowiłaby, że zobowiązanie jest solidarne.

Co wynika z art. 4 Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.


Oczywiście umowa najmu może przewidywać refundowanie przez najemcę wynajmującemu tego podatku proporcjonalnie do udziału powierzchni wynajmowanej.

Jednocześnie zwracam uwagę, że jeśli wynajmujący zacznie prowadzić w swej części DG, która pozbawi jej( lub jej części ) funkcji dotychczasowej- mieszkalnej- nadleśnictwo musi to zgłosić, tj. zaktualizować deklarację podatkową. Część zajęta pod DG będzie obciążona wyższą stawką, ale nie zmieni to "osoby" podatnika. I jak wyżej, drogą umowy, aneksu do umowy to zwiększenie obciążenia podatkowego można przerzucić na jego sprawcę, tj. najemcę.
skomentuj

Najnowsze wpisy