Forum Forum emerytalneOFE

kapitał gwarantowany

kapitał gwarantowany

asdfghjklqwer / 2010-11-13 12:07
Co możecie mi powiedzieć o kapitale gwarantowanym? Co to jest i co się dzieje z nim przy zmianie na inne OFE? (mile widziane odpowiedzi poparte linkami/dowodami) Byłbym wdzięczny za pomoc.
Wyświetlaj:
lezdrub@interia.pl / 79.185.71.* / 2010-11-13 13:48
Kapitał GWARANTOWANY?? Moze chodzi Ci o kapitały akcyjne poszczególnych OFE???

Tu njamniejszy kapitał Akcyjny na jednego członka OFE jak równiez do zarządzanego kapitału ma OFE Aviva.

Z kapitału akcyjnego są dopłacane rachunki w danym OFE jezeli dane OFE nie uzyska minimalnej stopy zwrotu. To tą róznice do minimalnej stopy zwrotu dane OFE musi dopłacić ze swojego kapitału akcyjnego.


OFE Aviva zarzadza kapitałem ponad 50 mld. a swój kapitał AKCYJNY ma zaledwie 137 mln. Czyli niedobór w wysokości 0,3% do minimalnej stopy nie wystarcza na pokrycie strat na rachunkach klientów w tym OFE.
asdfghjklqwer / 2010-11-13 14:12
Tak, chodzi mi o kapitał akcyjny. W przypadku nie uzyskania minimalnej stopy zwrotu OFE pokrywa z kapitału akcyjnego. Gdy nie jest wstanie tego pokryć upada. Ale jak to ma się do mojego konta i do mojej emerytury? W przypadku gdy moje OFE upadnie? I co się dzieje w przypadku gdy zmieniam OFE?
lezdrub@interia.pl / 79.185.80.* / 2010-11-13 19:45
Jezeli PTE upada. To ty masz prawo wybrać nowy OFE. Jezeli braknie PTE kapitau na dopłatę do minimalnej stopy zwrotu,to wówczas dopłacane jest z Funduszu Gwarantowanego. J3ezeli w funduszu gwarantowanym by brakło. Strate pokrywa Skarb Państwa Do funduszu gwarantowanego odprowadzana jest cześć składek z kazdego OFE.

Najnowsze wpisy