Forum Polityka, aktualnościKraj

Knitter: Politycy traktują emerytów jak kasę pożyczkową

Knitter: Politycy traktują emerytów jak kasę pożyczkową

Wyświetlaj:
JX / 91.193.160.* / 2010-08-12 21:46
Rzetelny opis sytuacji przedstawił pan Jerzy Krajewski - redaktor naczelny magazynu "Europejska Firma":
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/finanse-osobiste/news/na-ofe-nadal-tracimy,1451370,4141
Fragmenty: „W latach 1999-2009 ZUS przelał do PTE 139,3 mld zł. Cała ta kwota została sfinansowana z deficytu budżetowego. Inwestycje z pomocą OFE prowadziliśmy więc na kredyt, od którego zapłaciliśmy ponad 41 mld zł odsetek. Nasze aktywa w OFE w końca 2009 r. były o 2 mld zł niższe niż koszty jakie ponieśliśmy. To jednak postęp, bo rok wcześniej nasze straty wynosiły aż 15 mld zł”.
„Jeżeli kursy akcji zaczną spadać, nasze straty znowu się powiększą. Z kredytu w akcje inwestują tylko najwięksi ryzykanci. Czy nasi politycy mają prawo narażać los milionów Polaków na tak wielkie ryzyko strat? Największymi beneficjentami reformy emerytalnej są Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które w latach 2000-2009 pobrały podstawowych opłat aż 12,2 mld zł”.
„Inwestowanie z kredytu w obligacje skarbowe za pośrednictwem PTE, które biorą za to 3,5 proc. prowizji, jest nadal jawną głupotą. Nie można bowiem zarobić na takiej operacji. Natomiast inwestowanie w akcje z kredytu, jest bardzo ryzykowne, co pokazały wyniki 2008 r.”.
„Rozsądna jest koncepcja zaproponowana przez minister pracy Jolantę Fedak, by ograniczyć wysokość składek wpłacanych przez ZUS do PTE o 66 proc. Dzięki temu ZUS przelewałby do PTE nie 21-24 mld zł rocznie, lecz 7-8 mld zł. Pamiętać jednak należy, że jawny polski dług publiczny to już 700 mld zł, a do tego trzeba dodać 2 -3 biliony zobowiązań emerytalnych i rentowych w ciągu najbliższych 50 lat. Pozostawienie 180 mld zł aktywów PTE finansowanych długiem publicznym generuje dodatkowe koszty odsetkowe dla Skarbu Państwa w wysokości 10 mld zł w 2010 r. i rosnące w następnych latach. Dawanie PTE po 7-8 mld zł rocznie, będzie zwiększało o taką kwotę dług publiczny i tworzyło dodatkowe jego koszty”.
„Powtórzę więc to, co postuluję od października 2008 r.
Trzeba uchwalić ustawę, która jak najszybciej przeniesie aktywa obowiązkowo ubezpieczonych z powszechnych towarzystw emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z zapisami na indywidualnych kontach emerytalnych. To jest najlepsze rozwiązanie dla Polski, najtańsze i najbardziej efektywne dla naszego społeczeństwa”.
Stańczyk / 89.79.31.* / 2010-08-12 22:39
Autorzy zapominają, że "reguły gry" ustala rząd. Wcale mnie nie dziwią te analizy. Jeśli rząd nakazuje trzymać 2/3 obligacji polskich, które są oprocentowane na 5 % a OFE mogły pobierać od wpłaconych kwot 7 %, to takie są efekty - dopłacamy do tego interesu. Nawet jakby obligacje były na minus 5 %, to i tak OFE by musiały je kupować. Taki to interes robi na nas rząd. I nie można winić za to OFE - dla nich to jest biznes. Z tego powodu trzeba zmienić reguły gry. W tej chwili OFE mogą kupować tylko w Polsce i do tego 2/3 obligacji państwa. Reasumując to przyszli emeryci kupują przeludnione firmy Państwowe i fundują niedobory budżetu. A zagraniczne fundusze emerytalne kupują np. w Polsce mieszkania i zarabiają na tym duuużo więcej. I mają potem wyższe emerytury. Z tego powodu trzeba dać więcej możliwości OFE oraz wynagradzać je za wyniki (od zysków np. 20 %), a nie od "głowy" jak jest teraz. Obecne reguły są sprzeczne z jakąkolwiek logiką marketingową.
chłop / 178.56.133.* / 2010-08-12 21:28
Pani minister najwyraźniej chłopa potrzeba .
niewierzący ateusz / 83.10.68.* / 2010-08-12 20:13
w czym liberalizm tego rządu się przejawia poza gadaniem o liberalizmie?

ktoś na money napisał,że w liberalizm platformy przestał wierzyć gdy Zyta Gilowska odeszła z platformy

platforma to nie liberałowie to PARÓWKOWI SKRYTOŻERCY, mamiący naiwnych gadkami o liberalizmie
Stańczyk / 89.79.31.* / 2010-08-12 15:48
Coś mi się wydaje, że to zaciskanie pasa polega na zaciskaniu pętli na szyi przyszłym emerytom. Możemy się już modlić, aby nam starczyło na miskę ryżu na dzień.
o w s i k / 83.6.160.* / 2010-08-12 12:44
Politycy traktują pieniadze w OFE jako zrodlo finansowania obligacji.
Jak kiedys ten kraj zbankrutuje a zbankrutuje to emeryci zostana z makulatura.
Obama = terrorysta / 85.89.170.* / 2010-08-12 11:44
Ile razy można powtarzać, ten rząd nawet nie wie co to jest liberalizm, a co dopiero być liberalnym.

Liberalny jest JKM, Sadowski, Gwiazdowski, bardziej na prawo Rothbard, polecam poczytać blogi, Manifest libertariański, stronę mises.pl

Tylko JKM
antyelektorat / 62.87.130.* / 2010-08-13 09:14
Bardziej od PO liberalny jest Leszek Miller. TO on wprowadził 19% stawkę podatku dla przedsiębiorców i obniżył akcyzę na alkohol, co spowodowało większe wpływy do budżetu.
małgosia1972 / 194.242.62.* / 2010-08-12 11:15
nudziłam się w straży granicznej 15 lat tak jak mąz policjant. Teraz tubylcy muszą mi wypłacić ponad 1mln zł emerytury (40 lat fajnego życia :)), cywilni nieudacznicy, pracować i nie marudzić.
PKT / 93.159.49.* / 2010-08-12 16:11
to jak masz tyle wolnego czasu to idź na kurs języka polskiego bo nie wiem czy wiesz ale jesteś emerytką a nie emerytkom
evergren / 2010-08-12 14:54 / Ciekawy świata
Jak można się było nudzić w SG? Tobie powinni tą emeryturę odebrać i kazać pracować do 60 :). I nie każ innym pracować jak sama będziesz się lenić.
andersa / 80.55.97.* / 2010-08-12 09:53
KIEDY RZĄD WREŚCIE WEŹMIE SIĘ ZA REFORMĘ FINANSÓW PUBLICZNYCH POCZYNAJĄC OD WŁASNEJ KIESZENI. EMERYTURY W OBECNYM KSZTAŁCIE SĄ DLA NASZE A NIE ZNOWU RZĄDOWE. NIE CHCĘ BYĆ NA UTRZYMANIU MOICH DZIECI KIEDY BĘDĘ NA EMERYTURZE. MOJA MAMA NAJPIERW BYŁA NA RENCIE PÓŹNIEJ NA EMERYTURZE I PRZEZ TEN CAŁY OKRES MUSIAŁAM JEJ POMAGAĆ FINANSOWO. NIE CHCĘ TAKIEJ PRZYSZŁOŚCI DLA SIEBIE. DLATEGO WARA OD MOICH PRZYSZŁYCH PIENIĘDZY. PRZYPUSZCZAM, ŻE GDBYM WPŁACAŁA POTRĄCANE Z MOJEGO WYNAGRODZENIA PIENIĄDZE NA ZUS NA SWOJE OSOBISTE KONTO NP.LOKATA PRZEZ TE LATA PRACY JAKIE JUŻ MAM MIAŁABYM NA GODNĄ EMERYTURĘ. CIĄGLE NIE MAMYM RZĄDU GOSPODARZY TYLKO GRUPY KOLESIÓW WZAJEMNEJ ADORACJI I CIĄGLE SKŁÓCONYCH. MYŚLĘ ŻE PANI MINISTER NIE MA ODPOWIEDNIEGO WYKSZTAŁCENIA DO ZAJMOWANEGO STANOWSKA BO TAKIE PROPOZYCJE JAKIE SĄ PROPONOWANE TO DZIECKO W PRZEDSZKOLU POTRAFI WYMYŚLEĆ.
o w s i k / 83.6.160.* / 2010-08-12 12:47
w szkole przerabialiscie tylko duze literki?
sfera2 / 2010-08-12 09:40 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jak dotąd "pomysły" pani minister nie znalazły uznania w śród polityków wszystkich opcji. Nie widzę powodu panikowania, Myślę, że to tylko próbny balon do sondowania tego głupiego pomysłu.
Elektro Devil / 2010-08-12 09:22 / Tysiącznik na forum
Zakład Utylizacji Składek zwany potocznie ZUS-em powinien być całkowicie zlikwidowany lub odkładanie w nim pieniędzy powinno być dobrowolne.
Tam są tylko długi a nie pieniądze na nasze emerytury.

Przeszłe emerytury to zbyt poważna sprawa, aby zajmowali się nimi chciwi politycy z PO. Oni wszyscy chcą żyć na Florydzie jak Miro Drzewiecki i mają im to ułatwić pieniądze gromadzone przez Polaków w OFE.

Kłamstwo ma krótkie nogi i zastanawiam się kiedy ociemniali fani PO zaczną to dostrzegać. Ta Partia nic nie robi tylko prześciga się w pomysłach jak okraść Podatnika nie tylko z zarobków (podwyżka VAT) ale już nawet ze środków gromadzonych na emeryturę.

Niech Donald Tusk wyjdzie i powie wprost: "Oddajcie mi pieniądze zgromadzone na emerytury bo i tak nie dożyjecie do 60tki. Z Markiem Balką specjalistą od mowych podatków zagłodzimy Was na śmierć !!! "

Czy uzasadnione jest aby Obywatele Polski rezygnowali ze swoich oszczędności tylko po to, aby w Ministerstwach średnia zarobków wynosiła 6.4tys brutto a wśród urzędasów ponad 5tys brutto ???

Czy my musimy rezygnować z emerytur bo PO chcę zwiększać liczbę zatrudnionych w administracji publicznej o 11% w skali roku ??? (jak ostatnio)
MN4 / 78.8.35.* / 2010-08-12 09:54
PO- socjalistyczna
PiS - narodowo-socjalistyczna
SLD - socjalistyczno-populistyczna
PSL - ludowo-socjalistyczna

Państwo mamy ... państwowe, czyli im mniej robisz tym dłużej kasujesz pieniądze, które sam sobie przydzielasz. Liberałowie jeżeli byli, to zurzędniczali i w ten sposób stworzyliśmy ustrój etatystyczny czyli kapitalistyczny komunizm - oksymoron? - raczej nowomowa.
Obama = terrorysta / 85.89.170.* / 2010-08-12 12:28
Same esencja, nic dodać nic ująć.

Tylko JKM.
apn / 87.199.61.* / 2010-08-12 09:15
PO - głosowaliśmy na Was, bo wydawało się, że jesteście liberalni, a tu okazuje się, że działacie jak komuniści. Jak tak dalej pójdzie, to stracice poparcie..
Elektro Devil / 2010-08-12 09:24 / Tysiącznik na forum
ociemniali wyborcy PO pozostaną im wierni... wystarczy ich zjednoczyć do walki z mitycznym Kaczyzmem i dowalić nowe podatki.
kwl / 82.210.151.* / 2010-08-12 09:14
Droga, jaką podąża pani minister jest już u nas dobrze rozpracowana. Teraz będzie skok na kasę w OFE, a później, jeśli kryzys się będzie przedłużał, rząd zdecyduje, że wypłaty z kont walutowych będą możliwe tylko w bonach, gdyż rząd jest w potrzebie. Już to przerabialiśmy w stanie wojennym. Oczywiście wszystko to podlane sosem patriotycznym. Niedowiarkom polecam przykład Argentyny.
Elektro Devil / 2010-08-12 09:27 / Tysiącznik na forum
a może Socjaliści z PO pójdą dalej? Pieniądze z OFE będą wypłacane w kartkach na mięso?
helmut345345 / 194.242.62.* / 2010-08-12 07:51
Polaki by chciały emerytury jak niemce, he, he, he. Nie po to obsadziły nasze i rosyjskie agentury wnuka wermachtowca byście mieli dobrze, he, he, he. Nasi agenci skrócili waszym dzieciom to marne dziecinstwo, bachory od 5 roku życia do szkoły by mogły tyrać do 67, he, he, he. Hans Frank byłby dumny z dzisiejszego gubernatora tubylców. Brawo PSL, brawo PO
Natter / 2010-08-12 19:27 / Tysiącznik na forum
Bescheuertes Arschloch verschwinde .
MN4 / 78.8.35.* / 2010-08-12 07:09
Czas na Balcerowicza.
Balcerowicz wróć.
nicpon / 85.128.12.* / 2010-08-12 10:05
Piłsudski wróć i rozgoń tych którym się wydaje, że dla dobra Polski działają od prawa do lewa! :)

Najnowsze wpisy