Forum Forum inwestycyjnePortfel

Komentarze do portfela "Big Lebowski"

Komentarze do portfela "Big Lebowski"

Wyświetlaj:
toster biga / 62.87.215.* / 2012-10-12 10:50
a smiec dla gejów zgniłe jabłko już zapitala
toster BIGa / 62.87.215.* / 2012-10-12 10:48
Uważać na Synthos bo linia trendu i 200setka właśnie trzeszczy
jask / 217.17.41.* / 2012-10-12 11:45
Synthos od kilku miesięcy ma wahania kursu w zakresie kilkunastu procent
- dlaczego nie idzie zgodnie z trendem ?
raf12345 / 109.207.62.* / 2012-10-12 10:44
Witam,

Bigu, co sądzisz na temat tego artykułu
http://forsal.pl/artykuly/653682,nadchodzi_druga_faza_lupkowej_rewolucji_teraz_czas_na_tania_rope.html

Czy możesz sie ustosunkować do tego
Big Lebowski / 2012-10-11 19:46 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Sie macie Ludzie :)
5424 / 2012-10-11 20:33 / Fan Linuxa Ubu
wiesz co Bigu dozo wody domy w wzywnie wszedzie
Big Lebowski / 2012-10-11 20:38 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Cyfra.. Jak zdrowie ? Pozdr
5424 / 2012-10-11 20:47 / Fan Linuxa Ubu
zdrowie coraz lepiej, ale z pisaniem jeszcze sa problemy
Big Lebowski / 2012-10-11 20:55 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Wszystko bedzie dobrze Cyfra ..
tomtay / 2012-10-11 20:14 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Kłaniam,
na Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin się Druhu piszesz? ;)
Big Lebowski / 2012-10-11 20:31 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Tomtay.. Nigdy nie kupuje debiutow - taka mam zasade.. Pozdr
amigo2nl / 83.7.141.* / 2012-10-11 20:26
nie pchaj sie w gowno!!!!
ps.przywitał wszystkich-;)
Big Lebowski / 2012-10-11 20:32 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Amigo.. Jak zdrowie ? Pozdr
amigo2nl / 83.7.141.* / 2012-10-11 20:40
uj wie tak na serio-;)
mała idzie pod koniec pazdziernika pod nozyk-;(

bedzie dobrze
amigo2nl / 83.7.141.* / 2012-10-11 20:48
ja nie bardzo ale taki los
Big Lebowski / 2012-10-10 19:28 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Sie macie Ludzie..:)
wbuffet / 2012-10-11 20:12
Siema

Czytałem wcześniejszy wpis odnośnie Twoich odczuć co do DAX-a czyli raczej trzeba dzwonić do prof. Rybińskiego żeby zaczął zamykać krótkie pozycje na tymże indeksie:):) a co sądzisz o Handlowym dalej będzie szedł na północ?
Big Lebowski / 2012-10-11 20:36 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Buffet.. Euro mysle ze jeszcze bedzie mialo korekte wzrostow a co za tym idzie takze gieldy - jednak na koniec roku indexy beda znacznie wyzej a w pierwszym kwartale przyszlego roku Dax pobije rekord wszech czasow - tak obstawiam co wygeneruje b. silny sygnal kupna -- Nie obserwuje Handlowego .. Pozdr
mjazzga / 2012-10-10 19:31 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
witaj Dude,
malutka korekta a ludzie uciekają pod kamień w strachu, dobre czasy nadchodzą:)
Big Lebowski / 2012-10-10 19:41 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Mjazga .. Praktycznie ludzi na rynku nie ma i zarzadzajacy takze sa nie ufni i takze czekaja na nizsze poziomy - wlasnie dlatego obecnie nalezy byc zapakowanym w akcje.. A to ze bedzie konsolidacja i tzw,. zlapanie oddech to bylo do przewidzenie i nikt zaskoczony nie powinien byc.. Pozdr
amigo2nl / 83.7.141.* / 2012-10-11 20:30
sama prawda-;)))))))jam tłumacze lepkusiom co by siorbali w promo tanie kwity-;)
np.skotek od 1,2 a bedzie trzycyfrowy-;)
ps.przywitał
mjazzga / 2012-10-10 19:48 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
zarządzający polscy, nie mam o tych ludziach dobrego zdania:D za grosz fantazji, za grosz wizji, czasem jak czytam ich wypowiedzi to widzę siebie na początku swojej drogi, a ja jestem dzieciak nadal w sprawach giełdy, co do ludzi no to jednak mają te akcje co niektórzy ja się z takimi spotykam, ale są strasznie obecnie zamotani, w każdą stronę nerwy takie że moim zdaniem zdrowia szkoda
Big Lebowski / 2012-10-10 19:56 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Dobre akcje nalezy kupic i nie podniecac sie - takze zagraniczne , wiele bledow popelnilem sprzedajac akcje zadawalajac sie marnym zyskiem - nie pewniejszych inwestycji od tzw . mega trendow - nieruchomosci i inne inwestycje sie chowaja , taki mega trend np. Coca - cola , P&G , Nestle - tu stracic nie mozna , pamietam jak jeszcze Slicznookiej polecalem w prywatnej rozmowie Gerry Weber byl po 4 euro - ta spolka jest w mega trendzie wykresy to mowia - u nas ulanska fantazja ale to sie zmieni i takze nalezy szukac spolek z potencjalem..
Ged / 2012-10-10 20:14 / Tysiącznik na forum
cześć Bigu, czołem kącikowicze!

u mnie powolne zakupy się zaczęły ale na za głęboką korektę nie liczę :)

pół roku prawie bez akcji byłem, liczę że w przyszłym zakupy zaprocentują
Big Lebowski / 2012-10-10 20:20 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Ged.. Dobre fundamentalnie spolki zakup i trzymaj .. Pozdr
Ged / 2012-10-10 20:29 / Tysiącznik na forum
dzięki za dobre słowo

fajnie, że znów piszesz :)
mjazzga / 2012-10-10 20:25 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
jakby się dało kiedyś kupić - ropczyce;)
Toster za 30 zeta / 78.8.64.* / 2012-10-08 11:54
w USA zgniłe Jabłko pokaże swój pazur
gosc1o / 5.173.225.* / 2012-10-08 13:53
nie ich wina, że robią najlepszy sprzęt
Big Lebowski / 2012-10-07 10:50 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Konsolidacja przydala by sie rynkom i dobrze by zrobila chroniac gieldy przed przegrzaniem - jest mozliwe ze taka nastapi lecz wielu czekajacych na stosowna chwile aby sie obkupic moze byc zawiedzionych - moze byc plytsza aniezeli wielu zaklada ..Zarzadzajacy w funduszach i instytucjach obecnie majac dostep do tanich pieniedzy sa zmuszeni cos z tym fantem zrobic a ryzykowne walory na dzien dzisiejszy to obligacje panstwowe - kto by to pomyslal jeszcze kilka lat temu wstecz :), trend jest wiadomy - odwrot od obligacji i powrot do akcji - gdyz akcje to dobra trwale tak jak metale szlachetne.. Juz jakis czas temu pisalem ze stoimy przed mega trendem wzrostowym ktory potrwa kilkanascie lat - hossy napedzane gotowka , tanim pieniadzem dostarczaja najwiecej radosci inwestorom oraz daja najwieksza stope zwrotu - obecnie mamy taka wlasnie i to jest jej poczatek ..Turbulencje jeszcze beda ale fakty sa takie ze Europa ma deficyt okolo -4% i systematycznie przeprowadza reformy - natomiast USA czy Japonia okolo -10% deficytu.. Obstawiam dalszy wzrost na euro - gdyz deficyt i przeprowadzane reformy sprawiaja powrot zaufania do europejskiej waluty , obstawia dalszy wzrost cen wybranych akcji , wzrost metali szlachetnych - zwlaszcza srebra i obstawiam znaczna deprecjacje angielskiej waluty gdyz Anglia ma podobny deficyt jak USA czy japonia i to od lat..Pracujacy w Angli powinni brac to pod uwage i wymieniac funty na inna walute chocby na nasza zlotowke - ktora nadal bedzie sie umacniac i to znacznie..
TOSTER za 50 dych wygrałem u milionera GDRa / 78.8.64.* / 2012-10-08 11:50
32 letnia hossa na 10 latkach USA i 16,3 bln $ długu , już widzę jak tak bez niczego wejdziemy z dobrym nastrojem w 32 letnią besse

idź się umyj bo ci uszy stoją
Ciułacz / 2012-10-07 15:24 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Bigu witaj !
Co do Amerykańskiego rynku to się zgadzam ze stwierdzeniem
Konsolidacja przydała by się rynkom i dobrze by zrobiła chroniąc giełdy przed przegrzaniem

Ale nasza GPW ma jeszcze daleko do objawów przegrzania myślę że obecnie właśnie wychodzimy z konsolidacji a nadmiar taniej kasy i tanich obligacji to nie wątpliwie tak jak piszesz powinien
odwrót od obligacji i powrót do akcji

Jak nie dojdzie do spektakularnych bankructw w sektorze bankowym to te zapowiadające się spowolnienie gospodarcze powinno się obyć bez większej zwałki, a po tych reformach w UE na większe bankructwa się nie zapowiada.
Czy to będą będzie
stoimy przed mega trendem wzrostowym ktory potrwa kilkanaście lat

Oby to mi pasi .
Nawet jak by się rozpętała większa inflacje to obligacje raz już wydrukowane nie nabiorą większej wartości więc będą się ich pozbywać uciekając w akcje.
Jest jedno ale :
bogatym krajom nie pasują te niskie oprocentowania obligacji i mogą po cichu torpedować obecne reformy, no bo jak już sie dorobili to niech biedacy płacą wysokie odsetki aby emeryci w bogatych krajach z tego żyli.
Pozdrawiam
Generalnie to się z Tobą Bigu zgadzam ale wprowadzam niuanse aby innych pobudzić.
Pogromca Mitow / 178.167.254.* / 2012-10-06 23:38
Witam Big...
Dobrze ze wpadles :)
Big Lebowski / 2012-10-07 10:33 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Dzien dobry Wszystkim..
pietroo / 2012-10-03 19:32 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Witam i pozdrawiam Gospodarza oraz Kacikowiczów.
Big Lebowski / 2012-10-02 20:32 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Jest mozliwa konsolidacja na rynkach w pazdzierniku a nawet mozliwa korekta - jednak kierunek obrany uwazam zostanie utrzymany - obstawiam dalsze obnizenie stop przez ECB co dostarczy paliwa do dalszych wzrostow - obstawiam takze ze juz w pierwszym kwartala Dax pobije rekord wszech czasow tzn. wyjdzie ponad poziom 8160 pkt. i wowczas wygenerowany zostanie b. silny sygnal kupna i obrany kierunek 10000 pkt..Wybrane surowce takze beda drozec i z wskazaniem na srebro Nasze indexy obiora podobna droge i nalezy byc na to przygotowanym.. Sa to moje prywatne przemyslenia i tak powinny byc odczytywane..
mjazzga / 2012-10-02 21:30 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
no i ja tak myślę;) spółeczki, surowce i upadłe obligacje teraz warto mieć z pewnością;)
Big Lebowski / 2012-10-02 19:35 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Sie macie Ludzie:)
Big Lebowski / 2012-10-02 19:46 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Na GPW jak jakas plaga spolki zajmuja sie skupem wlasnych akcji - rozumial bym gdyby te spolki placily wysokie dywidendy i wowczas ta dywidenda zostaje w firmie i robia takie rzeczy takie tuzy jak Coca- cola ale nasze mizerne spolki zamiast skupic sie na dzialalnosci do ktorej zostaly powolane , wprowadzac inowacje , ograniczac zadluzenie itp. zajmuja sie spekulacja wlasnymi walorami - wyglada to tak jak gdyby bnie mialy pomyslu na biznes - jezeli juz to spolki powinny skupowac inne spolki w celu fuzji korzystnej dla firmy lub przejecia a spekulacje zostawic spekulantom..
mjazzga / 2012-10-02 21:29 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
hehe a brs to już nie do pomyślenia, emisja, skup, słabe wyniki, dywidenda z czego? a z kasy ipx kupują polimex; D geniusz finansowy szkoda że drobny zawsze będzie miał figę;D
giero13 / 2012-10-02 20:49 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Siemanko:-)

Tu się w pełni zgadzam. Nie dość, że spółka ogłasza skup akcji zupełnie bez sensu zamiast ustalić dywidendę, albo zrobić akwizycje, a czasem narobią emisji kij wie po co, a później skupują to co wypuszczą oczywiście po zdołowaniu wcześniej kursu to już kompletny galimatias i oszustwo...

Pozdrawiam.
Big Lebowski / 2012-10-02 20:56 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Giero.. Pozdr
Big Lebowski / 2012-10-01 19:12 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Sie macie Ludzie..:)
Tedab / 87.206.190.* / 2012-10-01 14:19
Witaj Bigu, orientujesz się co się dzieje z gazem ziemnym? czy to Cię w ogóle interesuje? ostatnio duże wzrosty i ciekawi mnie czy to jest początek dojścia do 4,000 albo wyżej. Tak na ostatni kwartał jakiś komentarz? pzdr
Big Lebowski / 2012-10-01 19:22 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Tedab.. Gaz byl by juz o wiele drozszy gdyby infrastruktura nadazala za wydobyciem - w USA sa samowystarczalni ale dlatego ze brak lini przesylowych , wiele instalacji nalezy przebudowac itd.. trzeba czasu - gdyby wyslac gaz do Japoni cena byla by juz wyzsza - nie zmienia to faktu ze jedyna alternatywa dla drogiej ropy jest gaz i czesc portfela powinno sie inwestowac w spolki gazowe wlasnie .. Gaz bedzie ulegal wahaniom ale gdy powstanie wiecej instalacji i uzytkownicy przestawia sie z ropy na gaz ceny wzrosna i to znacznie.. Pozdr
Big Lebowski / 2012-09-30 10:06 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Dzien dobry Wszystkim..
Big Lebowski / 2012-09-30 10:22 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Kwartal zakonczony , wrzesien dobiegl konca i byl wysmienitym miesiacem na rynkach a przed nami pazdziernik - czesto bywalo ze miesiac pazdziernik miewal dni ktore sa zapamietane i maja przydomek " Czarny " np. piatek czy poniedzialek, rynki szukaja pretekstu do korekty i realizacji zyskow - takim pretekstem moze byc spadek indexu transportu na Dow Jones w zeszlym tygodniu o chyba -6%, wiele gield jest mocno wykupione jednak mysle ze GPW nie jest wykupione ale realizacja normalna zyskow mysle ze nastapi..Po kryzysach nastepuja hossy i tak np. od 1982 r do 1986 r Dax wygenerowal wowczas 300% wzrostu , najwieksza stope zwrotu daja hossy napedzane naplywem pieniedzy a wlasnie z tym mamy do czynienia - caly swiat drukuje i albo to akceptujemy i uczestniczymy albo zajmujemy inna pozycje i czekamy :) .. Na walutach obstawiam ze nalezy na korekcie zajmowac pozycje call na parze euro/ usd , zloty jeszcze sie umocni gdyz jest niedowartosciowany a surowce tak jak pisalem wczesniej - srebro na korekcie nalezy dobierac ..Spolki o ciekawym profilu nalezy wyszukiwac i fundamenty powinny odgrywac glowna role przy doborze i ukladaniu portfela .. Sa to moje prywatne przemyslenia i tak powinny byc odbierane..
mjazzga / 2012-09-30 20:30 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witaj Dude:)
Dosyć już cierpień czas reaktywować "optymistyczną szkołę anty ekspertów"

pozdrawiam serdecznie
Big Lebowski / 2012-09-30 20:56 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Mjazga.. Trzeba byc aktywbym na rynku i na biezaco - zadac sobie pytanie jak jestem przygotowany do nadchodzacej hossy ? Pozdr
mjazzga / 2012-09-30 21:04 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
ja jestem na grubo, bo przed Twoim urlopem sobie pisaliśmy o poziomach i jakie wtedy były a jakie są teraz;) gpw dla maruderów jednak idealne bo do końca roku można zbudować portfelik, Dax już nie daje takiej swobody, tam już odjechało, także po okazje nadal do polski;) a jak ktoś ma pozycje za granicą, którą mieć powinien to tylko się cieszyć;)
Big Lebowski / 2012-09-30 21:13 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Nadal srebro polecam jako uzupeknienie portfela i szukanie ciekawych sektorow i spolek ..Kupowac nalezy na spadkach uwazam - Dax nie odjechal teraz sie skorekci wlascnie ..
mjazzga / 2012-09-30 21:51 / portfel / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
a pamiętasz jeszcze investcon?;) sobie conieco skubnąłem gdyż mam taką intuicję że karkosik wybrał się na zakupy po dziwne spółki ostatnio;) 27września nastąpiło takie zdarzenie
W dniu 27 września br. miała miejsce transakcja pakietowa na akcjach Spółki INVESTcon GROUP.
Wielkość pakietu akcji objętych transakcją: 2.730.000 sztuk, cena za akcję 0,90 PLN, wartość obrotu 2 457 000 PLN.
Big Lebowski / 2012-09-30 21:57 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Investcon nietylko pamietam ale caly czas mam i 3mam ..
Alvarez / 2012-09-30 14:59
Witaj Bigu, Pazdziernik na GPW to beda chwilowe realizacje zyskow. A jak widzisz spolki z MDAXa i DAXa. Tam do tej pory byla niezla hossa (MDAX), teraz juz realizacja zyskow. Czy na MDAXsie po realizacji spolki jak DUE, FPE3, GWI1 powroca ponownie do ostrych wzrostow? Ciekawa jest HNR1 (Hannover reinsurence) - slabsza, ale piekna stabilna krzywa. Czy nalezy sie liczyc z ujawnieniem sie tam nowych spolek wzrostowych? Dobra korelacja CBK z DAX - miales racje. Teraz na CBK jestem z boku, ale sledze. Dzieki. Pozdrawiam
Big Lebowski / 2012-09-30 20:54 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Alvarez .. Na M-Daxie jest wiele solidnych i wartych zakupu spolek - chocby odziezowe ktore maja wykresy imponujace - polecalem je tiu juz dawno temu , firmy budujace maszyny , np. firma rodzinna produkujaca smary i wiele by mozna przytaczac .. Firmy ubezpieczeniowe powinny byc w portfelu jako akcje defensywne a zwlaszcza Münchener Rückvers ktory wybija sie z wieloletniej konsolidacji.. Po ile bedzie euro w przyszlym roku hm.. trudno o odpowiedz ale uwazam ze zloty bedzzie silniejszy.. Pozdr
Alvarez / 2012-09-30 15:05
Bigu, Jeszcze jedno, a jak obstawiasz kurs EUR do PLN w 2013-2014
Big Lebowski / 2012-09-26 19:44 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Sie macie Ludzie..:)
gosc1o / 188.33.189.* / 2012-09-27 20:15
Witaj Bigu, ciesze się, że wróciłeś. W końcu można się kogoś poradzić.
Co uważasz na temat Ursusa, czy wogóle jest w Twoim kręgu zainteresowania? Pozdrawiam
Big Lebowski / 2012-09-30 10:30 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Gosciu.. Ursus hm. z tego co pamietam walczyl na rzymskiej arenie - a bylo to tak :) ukochana Winicjusza przywiazano do dzikiego tura gdyz wiedziano ze Ursus walczyl nie bedzie a gdy zobaczyl swoja pania na dzikim zwierzu ruszyl do ataku i zzlapal tura za rogi i tak stali dluszy czas jak wyciosani z kamienia nieruchomo az tur zaryczal i Ursus go pokonal.. Sorry za zarcik Gosciu - ta spolka nie jest w kregu mojego zainteresowania i nie moge Ci udzielic odpowiedzi.. Pozdr
CIERPLIWY GRACZ / 2012-09-27 20:04 / portfel / Tysiącznik na forum
Cześć
co by tu mądrego powiedzieć...jesień mamy i dużo witaminy C spożywać trzeba...bo w autobusie to wszyscy prawie, kaszlą i kichają młodzież w szczególności...
pozdrawiam
master / 2012-09-27 18:30 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Witaj Gospodarzu
Fajnie, że znów będziesz nas prowadził w kąciku :)
Pozdrawiam
RDO 478 / 2012-09-26 21:14 / portfel / Bywalec forum
Witaj Bigu.
Fajnie ,że znowu mozna zobaczyć wpis "Sie macie Ludzie.....":)
Zaglądając codziennie wieczorem przed snem ,aby poczytać co w kąciku musze sie przyznac ,że naprawde brakowało tego.
Pozdrawiam.
Big Lebowski / 2012-09-26 21:21 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj RDO.. Pozdrawiam
tomtay / 2012-09-26 19:56 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Nieźle, napisz jak było w Meksyku ;)
Big Lebowski / 2012-09-26 19:57 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Tomtay.. Bylo wesolo.. Pozdr
Big Lebowski / 2012-09-26 19:56 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Firma niemiecka Lanxes o zblizonym profilu produkcji do Synthosa debiutowala w glownym indexie niemieckiej gieldy - Synthos zrobil to znacznie wczesniej - osobiscie wiekszy potencjal w rozwoju firmy widze w Synhosie i uwazam ze jest lepiej ustawiony na rynkach - jednak nalezy takze obserwowac zachowanie Lanxesu aby odpowiednio zajmowac pozycje na Syntosie.. Patrzac na wykres niemieckiej spolki o kurs SNS jestem spokojny .. Nie sluchac oszolomow ktorzy ciagle sie pojawiaja i kresla RGR i to tak od ceny 1 zl :)hehe.. podrzucam linka z wykresem Lanxesu dlugoletnim.. http://www.comdirect.de/inf/aktien/detail/chart_kd.html?timeSpan=6M&ID_NOTATION=11126077#timeSpan=SE&e& Pamietac nalezy o mocnym przewartosciowaniu SNS i chwiejnosci fundamentalnej..
jelon86 / 2012-09-26 20:08 / portfel
Witaj Bigu po dłuższej przerwie
Przewartościowanie i chwiejne fundamenty to to co tygryski lubią najbardziej...:)
Pozdrawiam
Big Lebowski / 2012-09-26 20:15 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Jelon.. Pozdr
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy