Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
michal59 / 77.255.100.* / 2011-07-04 13:31
Witam. Pobieram emeryturę. Czy w przypadku mojej smierci moja żona może przejśc na moją emeryturę/jest wyższa/ oraz czy po śmierci żony nasze dziecko/29lat, pobiera rentę socjalną przyznaną na stałe/, może przejść na świadczenie żony. Jaka może byc wysokość tych świadczeń? Bardzo proszę o odpowiedż.
wiwan / 2011-07-04 20:24
Rozumiem, że żona ma już 50 lat.
W razie Pana śmierci będzie ona uprawniona do r. rodzinnej po Panu. Jeśli w tym czasie będzie uprawniona również do innego świadczenia np. swojej emerytury- może wybrać świadczenie, które chce pobierać. Dwu nie otrzyma.
Ale uwaga z tym "wyższa". Renta rodzinna po Panu dla jednej uprawnionej osoby wyniesie 85% Pana emerytury, dla dwu- łącznie 95%.
Co więcej do jej wyliczenia zostanie wzięta 'goła' emerytura tj. bez ewentualnych dodatków jakie Pan pobiera. Więc niekoniecznie się to będzie kalkulować. Choć, być może żona będzie uprawniona do swoich dodatków.
Dziecko z rentą socjalną jest w o tyle 'dobrej' sytuacji, że może co do zasady* łączyć swoją rentę socjalną z r. rodzinną po rodzicu. I będzie miało wybór, czy wystąpić o r. rodzinną po Panu czy po żonie.

* jest ograniczenie kwotowe:
W przypadku, gdy wysokość renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna nie przysługuje.W pozostałych przypadkach, w których zbiegają się prawa do renty socjalnej i rodzinnej, renta socjalna ulega takiemu obniżeniu, aby łącznie z rentą rodzinną nie przekraczała 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Obecnie najniższa r. z tyt. całk. niezdolności wynosi 728,18 zł.

Dziecko będzie mogło liczyć wtedy również na dodatek dla sieroty zupełnej- obecnie 350,94 zł.
I do r.r. będzie na 90% uprawnione, gdyż warunkiem jej przyznania jest Art. 68. Ustawy emerytalnej:
1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do
renty rodzinnej:
1) do ukończenia 16 lat;
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej
jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
3) bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do
samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o
którym mowa w pkt 1 lub 2.
Czyli niemal pokrywające się warunkiem renty socjalnej.
Andy1987 / 93.105.255.* / 2011-06-29 19:01
Witam. Moja Narzeczona ma rente od 7 roku życia (Po śmierci Ojca). Obecnie ma 22 lata i mamy córeczkę ktora niebawem kończy 3 miesiące. Matka z dzieckiem są zameldowane w innym miejscu niż ojciec. Dzis Do narzeczonej przyszlo pisamo ZUS ze ,,Zostaje rozpatrywane czy należy Się renta z powodu narodzin Dziecka. Dalej sie uczy. Proszę o odpowiedź dziękuje
wiwan / 2011-07-01 12:07
Jakaś totalna bzdura- ciąża i macierzyństwo uprawnionej do r. rodzinnej są BEZ wpływu na jej prawo do tejże renty.
No chyba, że ciąża lub macierzyństwo powodują formalne zaprzestanie pobierania nauki/ studiowania tj. dochodzi do skreślenia z listy uczniów/ studentów.
Rafałł / 178.181.126.* / 2011-06-28 09:50
Witam , siostrze kończy się renta po zmarłym ojcu (w sierpni b.r) czy mama może przejść na rentę rodzinną ma 50 lat ?
wiwan / 2011-06-28 10:33
Mama może przejść jeśli
1. była żoną zmarłego w dniu jego śmierci lub była rozwiedziona/ bez wspólności ale z zasądzonymi alimentami, oraz
2. w chwili śmierci ojca miała 50 lat, lub ukończyła te 50 lat nie później niż 5 lat od chwili jego śmierci lub od zakończenia wychowywania dziecka uprawnionego do r.rodzinnej, co oznacza - od jego 18 urodzin, gdy wtedy pobierało r. rodzinną. lub

3. w chwili śmierci ojca była niezdolna do pracy, lub niezdolność ta nastąpiła w terminie jak w pkt. 2.

Reguluje to art. 70 ustawy emerytalnej.
luśka / 83.7.188.* / 2011-06-22 11:18
Witam, Mam 23 lata i kończę studia magisterskie. W sierpniu wychodzę za mąż i od października zaczynam studia doktoranckie, czy nadal będzie przysługiwała mi renta po zmarłej mamie?
wiwan / 2011-06-28 10:23
Tak. Na mocy wyroków SN z 6 września 2000 r., II UKN 699/99, oraz z 17 października 2006 r., II UK 73/06).
Nie będzie tu jednak miał zastosowania zapis o przedłużaniu do końca ostatniego roku studiów.
Zatem tylko najdalej do 25 urodzin.
Vino / 83.31.85.* / 2011-06-20 18:10
Witam, pobieram rente rodzinną po ojcu, ukończyłem 18 lat i jestem osobą uczącą się. Chciałbym podjąć pracę na umowę. Czy renta zostanie mi odjęta, ew. na jakich warunkach musiałbym podjąć pracę abym mógł dalej pobierać rentę?
wiwan / 2011-06-20 18:35
Podjęcie zarobkowania przez uprawnionego do r.rodzinnej nie pozbawia go prawa do niej, ale dalsza wypłata świadczenia jest uzależniona od uzyskiwanych z tego zatrudnienia przychodów.
Przekroczenie przez nie limitu 70% przeciętnego wynagrodzenia powoduje obniżenie kwoty renty, a 130 %- zawieszenie wypłaty.
W decyzji rentowej masz pouczenie o obowiązku zawiadamiania ZUS o rozpoczęciu uzyskiwania przychodów i spodziewanej ich wysokości, a potem po każdym roku rozliczania z ZUS-em renty i tych przychodów.

Te limity są co 3 miesiące ogłaszane przez GUS i ZUS. Obecne ( na czerwiec-sierpień ) wynoszą odpowiednio 2426,50 zł i 4506,30 zł brutto/mc.

Ustawa mówi o przychodach podlegających składkom społecznym. Więc w praktyce tylko umowa o dzieło bez względu na kwotę byłaby bez wpływu na pobieranie r.r. ORAZ w Twoim przypadku- umowa zlecenie- bo w przypadku zleceniobiorcy będącego uczniem/studentem do 26 roku życia umowa ww ub. nie podlega obowiązkowo.
Zatem jeśli etat- to do 2426,5 brutto, jeśli większe wynagrodzenie- to umowa cywilno-prawna. Wtedy r.r. pozostanie wypłacana bez zmian.

Podstawa- art.103 do 105 ustawy emerytalnej oraz art.6 ustawy o syst. ub. społecznych
bogna1970 / 83.2.196.* / 2011-06-19 19:31
15.06.2011 zmarł moj były maż(samobojstwo)mamy syna ktory sie uczy ma 17 lat czy jemy nalezy sie renta rodzinna.Dodam ze jestem po rozwodzie 14 lat mąż nigdy nie placil żadnych alimentow na syna.Prosze o odpowiedz.
wiwan / 2011-06-20 11:15
Samobójstwo jako przyczyna śmierci nie wpływa na prawo do r.rodzinnej.
Pani syn jest uprawniony, o ile historia ubezpieczeniowa męża jest odpowiednia.
Jeśli tak- syn będzie miał to prawo do ukończenia 25 roku życia pod warunkiem kontynuwania nauki studiów, lub nawet dłużej- do końca roku akademickiego, jeśli będzie to programowo ostatni rok studiów i przypadną w jego czasie te 25 urodziny. Pani nie jest i nie będzie uprawniona, chyba, że alimenty były zasądzone.

Wymogi jakie musiał spełnić zmarły w dniu śmierci precyzują art. 65 i 57 i 58 ustawy emerytalnej.
Jeśli zmarły normalnie pracował to na 90% te warunki spełnił.

Natomiast będzie Pani miała duży problem z wystąpieniem w imieniu syna o r.r.- bo podejrzewam, że trudno będzie dotrzeć do obecnej rodziny zmarłego, rodziców- by złożyć wniosek trzeba przedstawić dokumenty jak do emerytury- zaświadczenia, świadectwa pracy itd.
Chyba, że uczyni to aktualna rodzina...wtedy oznacza to zdecydowanie niższe świadczenie dla Pani syna- rentę będzie musiał dzielić np. z obecną wdową, i/lub przyrodnim rodzeństwem....

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
Michaśka / 95.41.195.* / 2011-06-19 13:19
witam mam problem. Jestem studentką piatego roku i pobieram rente rodzinna po ojcu. W lipcu tego roku mam obronę dyplomu. w październiku mam zamiar kontynuować naukę na studiach wieczorowych czy z tego tytułu mogę dalej pobierać rentę po ojcu?
Michaśka / 77.114.253.* / 2011-06-19 22:56
REnte pobieram z KRUSu
wiwan / 2011-06-20 11:01
Nie ma znaczenia, że z KRUS-u, bo jeśli o uprawnienia- ustawa "krusowa"( art. 29 )odsyła wprost do ustawy "zusowej" ( art. 68 ).

W związku z tym- Pani prawo do r.r. będzie trwać do dnia 25 urodzin. Nie będzie renta przysługiwać za okres od obrony do wpisu na 1 rok studiów wieczorowych.
Michasieńka / 77.114.38.* / 2011-07-22 16:17
Czy tak samo ma się to do przejścia na studia zaoczne??
wiwan / 2011-07-22 21:17
Tak. Tryb studiów nie ma tu znaczenia.
kasiunia_kt91 / 2011-06-15 18:54
witam mam problem nie utrzymuje kontaktu z mama od 18 roku zycia w tej chwili mieszkam z mezem miesiac temu wyszłam za maz mam 20 lat planuje od wrzesnia szkoło dla dorosłych liceum czy mam prawo o ubieganie sie renty po zmarłym ojcu
w chwili obecnej moja mama bierze rente za mnie i moje rodzenstwo mam prawo sie ubiegac o czesc renty ktora mi przysługuje jesli wracam do szkoły wczesniej nie skonczyłam szkoły przerwałam
wiwan / 2011-06-15 21:17
Dziwne, że mama pobiera Twoją cześć renty- skąd ma zaświadczenia, że naukę kontynuowałaś, skoro się nie kontaktujecie ?

Zgodnie z ustawą Twoja część renty rodzinnej, za okres niepobierania nauki po 16 roku życia musi być zwrócona jako świadczenie nienależnie pobrane. Mieliście obowiązek informowania ZUS o zaprzestaniu nauki. Liczy się data oficjalnego skreślenia z listy uczniów.

Od rozpoczęcia szkoły prawo do r.r. odzyskasz- należy okazać się zaświadczeniem ze szkoły. Natomiast to, by fizycznie pieniędzy nie odbierała mama należy załatwić podając w ZUS-ie swój numer konta do przelewów lub nowy adres do przekazów pocztowych. Wystarczy dowód osobisty, warto znać numer decyzji rentowej.

Z mocy prawa będziesz uprawniona NA RÓWNI z matką i rodzeństwem, kwota będzie po prostu proporcjonalna do liczby uprawnionych ( art.74 ustawy emerytalnej ).
paweł120886 / 188.146.250.* / 2011-06-15 12:32
Witam w sierpniu kończę 25 lat a od października zaczynam 3
ostatni rok studiów, czy nadal będe miał prawo do renty
rodzinnej po ojcu??
wiwan / 2011-06-15 21:01
Według ZUS-u -i literalnie branej ustawy emerytalnej- NIE. Możliwość przedłużenia prawa do r.r. ponad 25 rok życia dotyczy jedynie sytuacji, gdy 25 urodziny są na programowo ostatnim roku studiów. ( art. 68, ust. 2 ). I chodzi o to, że przecież te urodziny masz na roku przedostatnim.

Natomiast jest wyrok SN który mówi, że o tym kiedy jest się na którym roku studiów decyduje regulamin uczelni, a co za tym idzie WPIS na kolejny rok. Jeśli więc otrzymasz wpis na 3 rok w dniu swoich urodzin lub wcześniej- będziesz na ostatnim roku studiów i masz silne podstawy do walki z ZUS-em, o ile rentę wstrzyma.

Tu wyrok do podparcia się:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,uk,15,07,8379,orzeczenie.html
paweł120886 / 188.146.250.* / 2011-06-15 12:29
Witam w sierpniu kończę 26 lat a od października zaczynam 3 ostatni rok studiów, czy nadal będe miał prawo do renty rodzinnej po ojcu??
magda.kkk / 77.253.8.* / 2011-05-23 13:57
Witam, w maju b.r. zmarł mój tata. Jestem na piątym roku studiów, jednak obronę planuję dopiero na wrzesień. Czy renta po tacie będzie przysługiwała do września czy tylko do czerwca??
wiwan / 2011-05-23 18:56
Rozumiem, że planowo jest to ostatni rok studiów- studia są 5cioletnie, nie jest to medycyna.

Wypowiedział się w tej kwestii kilkakrotnie SN- nie jest uregulowane ustawowo pojęcie początku i końca roku studiów- stąd decyduje zapis regulaminu uczelni- na ogół powiela on kalendarz zajęć na uczelni- czyli 1października- 30 września.
Trzeba więc do ww regulaminu sięgnąć.
Oczywiście przyjmuję, że na tym roku również skończyła Pani lub skończy 25 lat.
ewa_rr / 2011-05-20 14:15
witam.
zmarła mi mama. miała 42 lata i opłacone wszystkie potrzebne składki.
ja mam 20 lat, mój brat 18, tata 43.

Pytanie 1.: uprawnieni do renty rodzinnej jesteśmy tylko ja z bratem, tak?

Pytanie 2.: będziemy dostawać 90% emerytury(?) którą mama miałaby po przepracowaniu wszystkich lat(60) czy 90% tego na co miała zapracowane w chwili śmierci?

Chcemy z bratem pomóc tacie i też iść do jakiejś pracy. Znalazłam, że jest pewien próg zarobków po przekroczeniu którego renta może zostać obniżona lub zawieszona.

Pytanie 3.: Jeśli ja przekroczę ten próg to brat też może dostać mniej? (i odwrotnie)..

Pytanie 4.: Jeżeli ani ja ani brat nie przekroczymy tej granicy, ale łącznie razem będziemy zarabiać więcej, czy wtedy renta również może zostać obniżona lub zawieszona?

Tata narazie ma prace, ale za rok zakład pracy ma zostać zamknięty..

Proszę o szybką i rzeczową odpowiedź
ewa_rr / 2011-05-20 18:14

tata 43

teraz dopiero zauważyłam, że zrobiłam błąd.. tata ma 45 lat
wiwan / 2011-05-23 11:46
1. Obecnie tylko Wy, o ile kontynuujecie edukację. Ojciec- będzie gdy 50 lat ukończy nie później niż 5 lat od śmierci matki ( co do dnia ) lub wcześniej, gdy pojawi się u niego orzeczona niezdolność do pracy.
2. 90% ( łącznie ) renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, jaka przysługiwałaby matce, gdyby złożyła o nią wniosek w dniu swojej śmierci.
3. Przy kilku uprawnionych do r.r. zawieszenie czy zmniejszenie wypłaty jednemu z nich nie wpływa na wysokość świadczenia wypłacanego drugiemu.
4. Każdego z uprawnionych traktuje się oddzielnie, nie sumuje się ich dochodów na potrzeby ustalenia, czy przekroczyli wzmiankowany limit.
5. Ewentualne bezrobocie ojca w przyszłości nie ma znaczenia dla jego prawa do r.r.

Ode mnie- dotyczy 3 i 4 i limitów dochodu. Jeśli jeden z uprawnionych do r.r. osiąga dochody powodujące przekroczenie tych limitów- może wystąpić z wnioskiem do ZUS, o wyłączenie go z kręgu uprawnionych- wtedy jego dochody nie będą miały znaczenia, a drugi uprawniony stanie się jedynym uprawnionym. Co prawda r.r. zamiast 90% wyniesie 85%, ale to na ogół i tak więcej, niż 45% wypłacane w pełni dla jednego, i okrojona ( z tytułu dochodów ) druga część.
justaf69xxx / 83.22.109.* / 2011-05-20 13:06
Witam
Wychowuję dziecko, któremu zmarła matka. Jego mama otrzymywała rentę socjalną. Czy mogę starać się o rentę rodzinną dla dziecka po jego zmarłej matce?
wiwan / 2011-05-23 12:16
Na 90% nie- z takiego powodu, że fakt pobierania r. socjalnej przez zmarłą nie stanowi automatycznego powodu uprawnienia rodziny do r.r. po niej.
Zmarła musiałaby na dzień śmierci spełnić wymagane minimum okresów składkowych i nieskładkowych i mak. 18 miesięcy momentu śmierci od ostatniego podlegania ubezpieczeniu społecznemu, tak jak każdy inny zmarły.
Najprawdopodobniej zmarła w ogóle nie pracowała- nie ma więc takich okresów, czas pobierania r.s. nie jest okresem nawet nieskładkowym.
justaf69 / 83.22.109.* / 2011-05-20 13:02
Witam
Wychowuję dziecko, któremu zmarła matka. Jego mama otrzymywała rentę socjalną. Czy mogę starać się o rentę rodzinną dla dziecka po jego zmarłej matce?
yyyyk / 217.98.38.* / 2011-05-20 12:37
Witam
Mam 17 lat,od poprzedniego roku Ojciec pobiera rentę rodzinną po zmarłej matce,mój ojciec nie pracuje,chciałbym sie dowiedziec komu należy się renta mi czy ojcu czy może po 50%,
Jestem tego ciekawy ponieważ dostaje tylko jakieś 35% renty reszte zabiera ojciec.Proszę o odpowiedz.
wiwan / 2011-05-23 11:30
Jeżeli od ukończenia 16 roku kontynuowałeś naukę- to do r.r. jesteście uprawnieni z ojcem obaj, równorzędnie i świadczenie z mocy prawa jest dzielone PO RÓWNO. Tyle, że obie "wypłaty" dostaje ojciec, Twoją- jako opiekun prawny.
Dopiero wraz z 18 urodzinami będziesz mógł złożyć sam wniosek o wypłatę swojej części na swoje konto w banku. Teraz, nawet jeśli konto już masz i tak taki wniosek musiałby złożyć...ojciec.
yyyyk / 217.98.38.* / 2011-05-23 15:30
A Po ukończeniu 18 roku życia będę miał 100% Renty czy 50% i 50% Ojciec?.
Pytam bo słyszałem że renta po matce należy się tylko dziecku a nie Ojcu.
wiwan / 2011-05-23 18:35
Takiej prostej zależności nie ma. To zależy od tego ile lat ma ojciec.
1. Jeśli w chwili śmierci mamy miał już 50 lat lub był niezdolny ( miał orzeczenie ) do pracy- to jego prawo do r.r. jest dożywotnie.
2. Jeśli nie miał 50 lat i nie był niezdolny- prawo do renty miał jako wychowujący dziecko do renty uprawnione. Wtedy rzeczywiście wraz z Twoją 18-tką ojciec utraci prawo do r.r.- Ty będziesz jedynym uprawnionym.
3. Ojciec może odzyskać prawo do r.r. jeśli jego 50-tka wypadnie nie później niż 5 lat ( co do dnia ) od śmierci mamy lub Twojej 18-tki

Jak widzisz przez najbliższe lata sytuacja tego czy Ty, czy ojciec, czy obaj może zmienić się kilkukrotnie. Również dlatego- że skończysz edukację lub osiągniesz 25 lat.
Zawsze jest jednak tak, że gdy uprawnione są dwie osoby- renta dzielona jest po równo, a w sumie mają one 90% hipotetycznego świadczenia zmarłego. Gdy uprawniona jest jedna osoba- renta wynosi 85% kwoty ww świadczenia. Czyli gdy np. ojciec utraci prawo do r.r. sam będziesz otzrymywał nieco mniej, niż otrzymywaliście razem.

Najnowsze wpisy