Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Kredyty we frankach. Polska na niechlubnym drugim miejscu w UE

Kredyty we frankach. Polska na niechlubnym drugim miejscu w UE

Wyświetlaj:
Arek891 / 83.19.171.* / 2015-01-20 22:47
Jest rok 2008. Razem z żoną mamy po 25 lat chcemy kupić mieszkanie w małej miejscowości wtedy 60 mkw po 4500 zł za mkw. Oferta kredytu w chf korzystna, 270 000 pln nie pamietam ale pewnie cos koło 100 000 chf. Razem zarabialiśmy 3000 zł. Zmiana decyzji kupujemy działkę w mieście i budujemy dom, średni z poddaszem ale na razie nie użytkowym, nie mieliśmy dzieci, górę wykończymy powoli, pożyczamy 220 000 zł, na 20 lat z dopłatą przez 8 lat rodzina na swoim. Znajomi kupują mieszkania, mówią zobacz jaka inwestycja ceny skoczyły w rok o 100%. Za kilka lat będziemy milionerami. Kredyty oczywiście w chf. Nasza rata w tej chwili ok 1000 zł, wartość domu ok 350 000 zł. Mieszkania w naszym miescie po 3000zl za mkw. Zarabiamy ok 7000 zł. Bez problemu spałacamy. Myślałem, czy ja jestem inny? Niezaradny? Kupując mieszkanie i biorąc kredyt w chf byłbym kilaset tysięcy w plecy. Teraz moim zmartwieniem jest wibor. Nie uwierzę nikomu że za kilka lat nie skoczy do 20%. Wystarczy spojrzeć na wykres historyczny za kilka lat wstecz. Nie znam się, nie analizuje rynków finansowych, nie słucham doradców. Kieruje się zwykłymi obliczeniami matematycznymi i doświadczeniem rodziców i dziadków. Im mogę zaufać. A oni zawsze byli ostrożni. Jak najszybciej spłacić ten kredyt ale nie dlatego że nie mam na raty. Wiem że jeżeli teraz jest dołek i płacę znikome raty i odsetki to w przyszłości będzie górka i będzie problem. Nie cieszmy się że mamy w złotówkach. Myślmy jak zainwestować w siebie żeby nie mieć kredytu w ogóle. Nie wiem co będzie jutro a co dopiero za 15 lat
emc2 / 83.21.175.* / 2015-01-20 22:18
Polacy przedewszystkim zaufali polskiej zlotówce ktora ich zdradziła tak samo jak jeszcze zdradzi miliony.
Giordano Bruno / 86.63.86.* / 2015-01-20 20:35
Kochani frankowicze! Ja też jestem frankowiczem, albo, jak kto woli Frankensteinem. Pozwalam sobie na tą ironię, bo jak mniemam na podstawie propagandy czynionej przez media ludzie, którzy kiedyś wzięli kredyt we frankach to oszuści, kombinatorzy, hochsztaplerzy a na pewno to nie patrioci. Słowem samo zło! Jak to się przedstawia, zarobiliśmy na kredytach we frankach tylko, że licho wie, w jaki sposób? Czy to coś złego, że mając do wyboru jakieś opcje wybieram korzystniejszą? Dlaczego nasi politycy mają konta zagraniczne w obcych walutach? Tak oto około 8 lat temu skorzystałem z tej opcji. Skorzystałem, bo uległem ogólnokrajowej propagandzie, że tak należy, że frank jest stabilną walutą i że w tej sytuacji każdy rozsądnie myślący człowiek zainteresowany kredytem tak by postąpił i, oto dzisiaj poseł rzecze „widziały gały, co brały” z pogardą jakbyśmy byli złoczyńcami. Dzisiaj wiem, że była to zmowa cwaniaków, że to była zagrywka bankierów, taka sama jak z przesłankami i konsekwencjami kryzysu amerykańskiego spowodowanego indoktrynacją społeczeństw w sprawie kredytów hipotecznych. Dzisiaj wiem, że w naszym kraju nikt nam nie pomoże, za to napuszcza się ludzi na siebie. Napuszcza się złotówkowiczów na frankowiczów, bo niby zarobiliśmy. Za to wspiera się górników. Dla nich, bo mają w rękach kilofy i łańcuchy jest wszystko. Dostają potężne dofinansowania tylko po to, aby mogli organizować sobie karczmy piwne i aby mogli hodować swoje gołębie. Na dodatek, gdy nam jest rzeczywiście ciężko, to Pani Premier informuje nas, że udzieli kredytu naszym „przyjaciołom” na Ukrainie. Czy to jest normalne? Myślę, że w Polsce tak. To przecież tak normalny kraj jak mało który na świecie!!! W Polsce władza społeczeństwo ma w serdecznym poważaniu i dlatego pamiętajcie frankowicze nikt nam nie pomoże i nie ważne, że w mniemaniu mediów i władzy jesteśmy ofiarami spekulantów, po prostu jesteśmy cwaniakami!!! Musimy ugotować się we własnym rosole. Mam jedno przesłanie pamiętajcie o wyborach! Gdybym był młody to z pewnością opuściłbym ten nasz „kochany” kraj, ale jestem w wieku przedemerytalnym i mam nadzieję, że nie „kojtnę” i nie będę wąchał kwiatków od dołu zanim nie spłacę kredytu, bo w przeciwieństwie do polityków jestem słowny i rzetelny.
jasiu300 / 93.105.42.* / 2015-01-21 01:41
Po pierwsze to polityk miał racje widziały galy co brały po drugie od górników się odpi... pajacu bo to normalni ludzie pracują i mają normalną Polska place a po trzecie chytry dwa razy traci po jakiego h-uja brałeś pożyczkę w frankach nie mogłeś w złotówce to macie kare. Ps ja jestem młody i zostaje w tym kraju !!!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Frankenstein2 / 185.46.212.* / 2015-01-21 09:52
Oprocentowanie kredytu jest zmienne wiec jutro oprocentowanie w PLN może być 20% i jestem przekonany że wtedy pierwszy będziesz beczał o pomoc baranie
jhook / 83.7.230.* / 2015-01-20 20:07
To nie Polacy zaufali frankowi, tylko zostali na te kredyty naciągnięci. Ja brałem kredyt w 2007 r. Odwiedziłem ok. 8 banków i 3 firmy doradztwa finansowego. Wszędzie polecano i wręcz nachalnie namawiano tylko na franki. Kiedy w końcu wybrałem bank i zapytałem o kredyt w złotówkach, to się okazało, że nie mam zdolności kredytowej, a we franku owa zdolność cudownie się pojawiła. Ja nie chciałem dłużej mieszkać z teściową pod jednym dachem, więc wziąłem, niby dobrowolnie kredyt we franku.
tadma5 / 83.7.127.* / 2015-01-20 20:06
Pani Premier ,
Głupie gadanie zawistnych ludzi i tłumaczenie na zasadzie " wiedziały gały co brały " moim zdaniem nie powinno mieć miejsca . Część młodych ludzi nie mogła otrzymać złotówkowych kredytów hipotecznych tylko we CHF
Jeżeli Pani i całemu Rządowi zależy na budowaniu POLSKI to powinna Pani "zamrozić" tą walutę i poza tym umorzyć w 50 % wszystkie kredyty hipoteczne dla młodych ludzi , którzy kupowali , kupują i będą kupować swoje pierwsze mieszkania . Przecież w tych młodych ludziach leży przyszłość Polski . To oni mieszkający i pracujący w Polsce stanowią jej " kwiat " .
Nie idiotycznemu aktorzynie w wieku 50 - ciu lat , który wypowiada się w programie p. Młynarskiej i nie rozumie słów POLSKA , POLACY , ROZWÓJ POLSKI tylko młodym ludziom , którzy w trudnych warunkach pracują , żyją , zakładają RODZINY , płodzą polskie dzieci i ten kredyt ma im zapewnić start życiowy .
Jeżeli podjęła Pani decyzję o kredytowaniu państwa ukraińskiego , jeżeli rząd ratuje 8 miliardami USD Grecję to dlaczego nie może pomóc młodym Polakom kupującym pierwsze mieszkanie .
Zlitujcie się nad młodymi , którzy chcą żyć i pracować w POLSCE .
pracaludzka.pl / 212.96.225.* / 2015-01-20 19:47
Każdy decyzję podejmuje sam, ale w dobrej wierze, że nikt nie będzie metodami spekulacyjnymi wpływał na kurs waluty. Jest to trudny orzech do zgryzienia. O takich praktykach Szwajcarii pisałem do Prezydenta RP 16 grudnia 2011roku, wspomniałem również o nich w swej książce „Co dla Ciebie Polsko, każdy jeszcze zrobić może?”. Poniżej fragment z książki Więcej informacji można znaleźć na mojej stronie www.pracaludzka.pl
- (…) - Polska obaliła system totalitarny, przyczyniła się do obalenia muru berlińskiego, ale nikt z Europy do tej pory nie pomógł Polsce, by mogła skorzystać z podobnych funduszy, z jakich korzystała cała Europa po II wojnie, coś w rodzaju planu Marshalla. Polacy cierpieli ponad 100-letnią niewolę zafundowaną nam przez zaborców europejskich, Polskę wyniszczono w czasie II wojny, Europa
pozostawiła nas po II wojnie w okowach totalitaryzmu, a teraz my mamy ratować euro? Czy to nie hipokryzja. Czy to nie brak podstawowych zasad moralności, przyzwoitości i uczciwości polityków sprawujących władzę jest przyczyną kryzysu. Anglicy mówią „nie”, a inne kraje mają im to za złe i negują takie postępowanie. Dlaczego nikt nie neguje postawy Szwajcarii?
Dlaczego kraj znajdujący się w Europie nie włącza się do współpracy wraz z innymi krajami, by ratować, swych zachodnich sąsiadów. Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, jest państwem neutralnym i aż dziw bierze, że innym krajom wmawiano, że trzeba razem współpracować w strukturach państw europejskich, a oni nie. Ten neutralny kraj, od wielu lat jest mekką lokat z nieczystych interesów, a najbardziej moralnie wątpliwe lokaty, to te z czasów II wojny światowej.
Ta sytuacja trwa nadal, lokują tu pieniądze politycy z różnych krajów całego świata, pieniądze pochodzące z korupcji i wyzysku swych obywateli. Nie będę dalej rozwijał tematu. W Europie i innych krajach świata trwa kryzys, którego skutkami znowu chce się obarczyć normalnych, uczciwych ludzi, nadszedł czas, by uczciwi ludzie ciężkiej pracy całego świata powiedzieli dość. Kto jest winny kryzysu, na pewno nie ludzie normalnej codziennej pracy?
Podobny artykuł jest na mej stronie www.pracaludzka.pl , który zamieściłem 16 grudnia 2011 roku.
zew / 37.31.175.* / 2015-01-20 21:15
Nie, będzie każdy siedział i się zastanawiał komu to pomóc bo sobie w życiu nie radzi
woojekDobraRada / 78.131.216.* / 2015-01-20 19:00
Proste - niech minimum 50% kredytobiorców przez 3 miesiące nie zapłaci żadnej raty, dołączą się kolejni i wtedy frank będzie po 2,5...Pytanie jak zebrać 250tys osób do tej wspólnej akcji?
koorek / 78.28.23.* / 2015-01-20 18:56
To banki nas okradły za przyzwoleniem rządu ! Dlaczego nie było zdolności kredytowej w zł polskich , a w CHF była ? Dlaczego banki nie wypłacały CHF lecz zł polskie ? , dlaczego marża banku jest około 6% niezależnie od kursu CHF ? Dlaczego banki zdzierają najpierw wysoką marże , a poźniej rate kapitałową ? Dlaczego co roku banki żądają wysokiego ubezpieczenia kredytu? Dlaczego umowy zawierały klauzule , niemożliwośći ich wcześniejszej spłaty ? Wszystko to niezależnie od wartośći 1CGF . Ile w końcu można oddać bankowi za pożyczone 100,000 zł? To kpiny i złodziejstwo w białych rękawiczkach...Gdzie KNF i Sądy? Pytam sie?
pit4444 / 83.17.3.* / 2015-01-21 08:47
We wszystkich kredytach jest zawsze tak że najpierw spłaca się w większości odsetki a później kapitał.
Conti757 / 193.227.123.* / 2015-01-21 00:47
Prosta sprawa, w złotówkach nie było zdolności ponieważ kredyty złotówkowe były wyżej oprocentowane i miały wyższe raty do spłaty. Po odliczeniu kwoty kredytu od zarobków wychodziło że osoba nie ma zdolności kredytowej. Nikt nikogo nie naciągał i nie oszukiwał.
Młukasz / 83.31.121.* / 2015-01-20 19:45
pytam gdzie był rozum przed podpisaniem wniosku o kredyt a później umowy???
nu gdzie???
frafra / 37.31.62.* / 2015-01-20 18:18
Wybrali co chcieli więc mogą mieć pretensje tylko do siebie. Jeśli nasz rząd zdecyduje się im dopłacać to niech rozważy również dopłatę dla pozostałych kredytobiorców. W końcu konstytucja gwarantuje nam równość. Jeśli będzie inaczej proponuję zbiorowy pozew.
dht / 89.73.52.* / 2015-01-21 03:31
ja wzialem 20 tys 2 miesiace temu w zlotowkach i tez chce doplaty:)
Artur.789.45 / 31.61.131.* / 2015-01-20 20:26
Jestem kredytobiorcą walutowym, dokładnie tzw frankowcem i oczekuję pomocy od rządu. Taką pomoc otdzymują osoby korzystające z programu MDM czy górnicy, teraz potrzebuję ja.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
frafra / 37.31.175.* / 2015-01-20 21:06
górnicy i mdm to przynajmniej pomoc z góry przyznana i przed złożeniem wniosku wiadomo komu się należ. Nic nie mam do frankowiczów chcieli mieć lepiej (taniej) jeśli by się im udało nie sądzę aby się podzielili zyskiem z innymi a pomocy to już chcą. Jak pomagać to wszystkim a nie tylko wybranym.
kali ma / 217.99.75.* / 2015-01-21 09:18
Nie chieli mieć lepiej i taniej, tylko w ogóle chcieli coś mieć. W swoim kraju zarabiając swoją walutę nie mieli możliwości (czytaj zdolności kredytowej)więc ktoś podsunął im walutę jak diabeł cyrograf. Zostawienie tych ludzi na pastwę losu to jeszcze większe straty dla państwa, jedyne co się zwiększy to odsetek samobójstw i sprzedaż usług pogrzebowych.
kowaleros / 89.75.67.* / 2015-01-20 19:07
Zdaje sie kolego że należysz do tej grupy której Państwo dopłaca sporą sumę w programie RNS, albo hejtujesz w sieci wszystkie artykuły które się ukażą!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
frafra / 37.31.175.* / 2015-01-20 21:01
Ja po prostu pracuję i myślę co robię a nie liczę na to że ktoś da mi coś za darmo. Na wszystko trzeba zarobić uczciwie aby z tego skorzystać a nie po kolei dziadować.
bla bla bla / 89.229.177.* / 2015-01-20 17:55
To czysta zespołowo - państwowa spekulacja szwidlerów ze szwindlerni prowadząca do wywołania strat i kradzieży innym krajom dóbr dużej wartości. Wszyscy powinni pokazać im środkowy palec.
Adam417 / 78.30.118.* / 2015-01-20 17:52
Polacy ślepo zaufali frankowi. Czy to oznacza że tworzy się nowe powiedzenie pt: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,slepy jak Polak?
złotówkarz / 89.229.218.* / 2015-01-20 17:18
Mam kredyt w zł. Przez lata słuchałem szyderstw frankowców, że bylem głupi nie biorąc kredytu we frankach przez co płacę wyższe raty. Rządu też nie obchodziło skąd na ratę wezmę. A zatem teraz uważam, że rząd nie powinien pomagać frankowcom. Trzeba było użyć mózgu i pomyśleć, że kurs może ulec zmianie.
Bez[...] / 185.46.212.* / 2015-01-21 09:49
[...]
Jakie masz oprocentowanie?
Wyobraź sobie że podpisując umowę było np 4% a za rok będzie 40% wszak masz zmienne prawda?
W takiej sytuacji też będziesz taki mądry?

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
ks71 / 87.205.250.* / 2015-01-20 19:03
Masz w 100% racje:-) Kredytobiorca,który bierze kredyt w obcej walucie musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami! Tobie,mimo,że za kredyt w pln zapłacisz więcej państwo nie pomoże...to z jakiej racji ma pomagać "frankowcom"!?!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
kled / 77.45.38.* / 2015-01-20 16:44
Nie Polacy, tylko ca 700,000 , którzy nasmiewali sie tych co braloi w złotówkach. W krotkim okresie fran byl ca 2,00, a dolar nawet 1,98. Mieli kredytobiorców złotówkowych za "buraków". Oczywiście tym frankowiczom nawet nie współczuję. Iroonia losu. Brak elementarnej pokory sie zemścił.
ttmtt / 88.156.116.* / 2015-01-20 16:55
Typowa postawa Polaka, który nie rozumie innych. [....] Nie mam kredytu ani w złotych ani we frankach. Ale gdyby tak było, to byłby to mój wybór, zarówno co do waluty jak i innych warunków. I nie miałbym się za lepszego od tych którzy pobrali kredyt na innych warunkach. Tu nikt z nikim nie rywalizuje. Zrozum to..[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

lach / 178.212.125.* / 2015-01-20 16:35
Polacy wzięli kredyt w złotówkach bo fizycznie nikt im nie dał franków do ręki i złotówki powinne być spłacane. Czy rząd dalej będzie wspierał mafijne zachodnie banki?
stary kredytobiorca s.g. / 5.60.57.* / 2015-01-20 17:31
Słuszna ocena. Proponuję spotkanie frankowiczów pod Ministerstwem Finansów i NBP wszystkich frankowiczów z całej Polski. Najlepiej pierwszy piątek lutego.
stary kredytobiorca s.g. / 5.60.57.* / 2015-01-20 17:23
Polacy brali kredyty nie we frankach a w złotych które przeliczane były wg. kursu LIBOR we frankach.
Jeżeli bank kupił franki dla mnie to dlaczego niee wypłacił mi franków? Jeżeli bank kupił dla mnie franki to proszę o dowód? To były tylko zapisy techniczne.
Ponadto, to KNF oraz szefowie zachodnich banków bronią banków ponieważ zamiana kredytów wg. kursu z dnia umowy pozbawia ich (oprócz spreedów , prowizji itp.) dodatkowych zysków.
I nieprawdą jest jakoby "widziały gały co brały", takie kredyty były kołem zamachowym nie dla biorących ale dla firm deweloperskich, budowlanych i całej polskiej gospodarki.
Czas najwyższy powiedzieć sobie prawdę - to banki oszukały klientów i one powinny za to odpowiadać.
mieć / 77.87.121.* / 2015-01-20 19:43
oczywiście ze galy nie widziały co brały jednak na pewno nie myślała
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Memento583 / 37.152.18.* / 2015-01-20 16:22
To nie Frank jest winien tylko słaby złoty i jego niesprawna zurzędniczała gospodarka wisząca na gwożdziu bez szans rozwoju dzięki tym o tępym spojrzeniu[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

Najnowsze wpisy