Forum Forum prawnePracy

L4 w okresie wypowiedzenia a wypisany urlop

L4 w okresie wypowiedzenia a wypisany urlop

87spider / 213.92.138.* / 2011-11-21 17:24
Witam serdecznie
Mam taka sytuacje iz dostałem wypowiedzenie z pracy o nastepujacej tresci" .....w okresie wypowiedzenia udzielam Panu urlopu wypoczynkowego w wymiarze 9 dni" podpisalem wniosek i zakonczylem wspolprace .....
jednak nie mialem zamiaru tak tego zostawic i od pierwszego dnia poszedlem na L4 i z tego co wiem jak mialem kiedys w poprzedniej firmie ze L4 niweluje ten wniosek o urlop ......dostalem teraz swiadectwo pracy i na nim mam wypisane ze korzystalem 10 dni z urlopu lecz tak naprawde wykorzystalem tylko jeden dzien
Chciałbym sie dowiedziec jesli to wsyztsko ma taka forme czy zostanie mi wypłacony ekwiwalent za urlop
pozdrawiam
Wyświetlaj:
Anna420 / 193.218.127.* / 2015-09-27 11:17
Dostałam 2-u tyg.wypowiedzenie z pracy i 10 dni urlopu w tym okresie.Od jakiegoś czasu czułam się źle,ne lubię chodzić do lekarzy,no i zawsze był brak czasu.Zaraz po wypowiedzeniu poszłam wreszcie do lekarza,nie brałam zwolnienia,bo i po co i tak mam czas wolny.Po zrobieniu wyników które wychodzą złe,mogę być poważnie chora.Zostało mi jeszcze 1 tyd.wypowiedzenia i 5 dni urlopu.Proszę o radę czy mam wziąć L4 czy zostanie mi wypłacony ekwiwalent za urlop,i w jakiej proporcji będę miała wypłacone 80%wypłaty.Szkoda mi każdej złotówki,bo nie wykluczone że leczenie może być kosztowne.
szklarek / 2015-09-28 15:00
Niezdolność do pracy przerywa po prostu u. wypoczynkowy, nawet ten w okresie wypowiedzenia. Należy normalnie dostarczyć ZLA pracodawcy. Za 5 dni urlopu (jeśli od dziś będzie ZLA) musi być wypłacony ekwiwalent, a teraz na normalnych zasadach wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy ( w zależności od tego ile dni niezdolności już w 2015 było ). ZLA może wykraczać poza okres zatrudnienia, mogą być orzekane kolejne - ZLA przedłużane. Od pierwszego dnia po ustaniu zatrudnienia będzie ZUS wypłacał już bezpośrednio zasiłek.
k.waw / 83.21.243.* / 2012-07-23 13:40
To straszne że prawo pracy nie chroni pracodawcy przed "takimi" pracownikami.
Wyłudzanie ekwiwalentu urlopowego w okresie wypowiedzenia to jakaś plaga...
magic2021 / 5.226.82.* / 2018-08-01 14:08
To straszne że pracodawcy płacą tak niski stawki swoim pracownikom, to jakaś plaga i trzeba wyjeżdżać na zachód żeby godnie zarabiać.
Jacek18 / 62.29.136.* / 2016-05-10 07:48
Urlop jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Jest świadczeniem wypoczynkowym, które to pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi w okresie zatrudnienia.
Nadużyciem obowiązujących przepisów jest zatem wykorzystywanie przez pracodawców urlopu wypoczynkowego w procedurze "Okresy Wypowiedzenia".
szklarek / 2016-05-10 09:28
Nie jest żadnym nadużyciem a po prostu tego prawa realizacją.

Okres wypowiedzenia JEST okresem zatrudnienia.
Mama2014 / 85.202.157.* / 2014-09-15 18:23
Szkod,ze prawo pracy nie chroni kobiet,które wracając po macierzyńskim są zwalniane z pracy!!!!
Betry / 89.78.150.* / 2018-11-19 20:40
Doskonale to znam- zlaiczyłam takie wypowiedzenie pierwszego dnia powrotu a potem gdy dostałam kolejną pracę i okaząło sie,że musze skorzystać z chorobowego na dziecko w ilosci 3 dni..też mnie zwolnili. To wstyd i jakaś PLAGA ..w nosie z takimi pracodawcami. Mam koleżankę, Francuzka urodziła 3 dzieci i pracuje 20 lat w jednej firmie..To jest pracodawca..No ale tam tylko taki by próbował -za to moze siedzieć w więzieniu
szklarek / 2014-09-15 21:44
Ależ chroni, nawet przez 12 miesięcy, jeśli część u. wychowawczego 'zamienią' one na pracę w obniżonym wymiarze etatu- czyli zgodnie z art. 186'8, par. 1, pkt.2) KP.
Edi van canis / 212.182.80.* / 2016-05-09 11:35
jeśli... a jeśli nie zamienią?
szklarek / 2016-05-09 12:45
To korzysta z jeszcze dłuższej ochrony stosunku pracy z tego samego artykułu i paragrafu, tylko z punktu 1) a więc tak długo, na jak długo złożony jest wniosek o u. wychowawczy.

Oczywiście nie mówimy o sytuacji likwidacji/upadłości pracodawcy lub w trybie zw. grupowych (pracodawca 'duży')
szklarek / 2011-11-21 18:44
Uściślijmy. Nie był to wniosek o urlop, tylko udzielenie go przez pracodawcę bez wniosku, bo w okresie wypowiedzenia MA on takie uprawnienie.
W świadectwie pracy powinna być wykazana liczba wszystkich dni urlopu z tego roku. I powinna być to liczba faktyczna.
Tak, zwolnienie lekarskie przerywa bieg u. wypoczynkowego, za te czas powinien mieć Pan wypłacone wynagrodzenie chorobowe, a niewykorzystany urlop wypłacony w formie ekwiwalentu.
Jeśli tak nie było- przysługuje Panu roszczenie o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od jego otrzymania, jeśli pracodawca odmawia ma 7 dni na pisemną informację o tym. Będzie to podstawą wniosku do sądu pracy.
Natomiast ekwiwalentu można dochodzić nawet przez 3 lata ( art.291 KP ).

Natomiast co niby ma znaczyć "nie miałem zamiaru..."
Wypowiedzenie umowy pracownikowi jest prawem pracodawcy. Jeśli uważał je Pan za nieprawne należało wszcząć procedurę zgodnie z art.45 KP.
Lewe zwolnienie jest wykroczeniem i w zakresie finansowym- wyłudzeniem. I zdecydowanie to potępiam. Należy liczyć się z tym, że w razie procesu prcaodawca będzie chciał pozorność ZLA wykazać.
87spider / 213.92.138.* / 2011-11-22 12:08
ok dziekuje bardzo za informacje
a wracajac doo tego wypowiedzenia to w jakims stopniu kamien spadl mi z serca ze nie musialem juz tam przebywac ani sekundy duzej duzo by na ten temat mowic i nikt na moim miejscu nie przyszedl by do pracy dostajac wypowiedenie to tak na marginesie .....
ja sie ogolnie na tym nie znam ale przy wypowiedzeniu wypisany byl wniosek o urlop i coz no podpisalem go choc troszke mialem w wiadomosci ze L4 jesli bedzie to ten wniosek bedzie nieważny ogolnie tak pytalem o to wszystko iz zdziwilo mnie cyfra dni urlopu na swiadectwie pracy
pozdrawiam
87spider / 213.92.138.* / 2011-12-09 11:50
witam a wiec wyszla taka sprawa iz dostalem wyplate za kilka dni lecz za urlop nie zostala mi wyplacona nalezna kwota pieniedzy niech mi ktos napisze co moge teraz zrobic ????
szklarek / 2011-12-09 12:24
Czy okres wypowiedzenia już minął ?
Jeśli nie- przecież ten niewykorzystany urlop może być jeszcze udzielony lub wypłacony ekwiwalent w ostatnim dniu zatrudnienia.
Jeśli tak- wezwać na piśmie pracodawcę do wypłaty ekwiwalentu podając termin, liczbę dni itd.
Zanim się je wręczy ( za potwierdzeniem odbioru ) warto spytać w kadrach skąd takie naliczenie, ile w ogóle urlopu proporcjonalnego przysługiwało itd. Może to zwykły błąd rachunkowy.
87spider / 213.92.138.* / 2011-12-09 12:43
tak okres wypowiedzenia juz sie dawno skonczyl a jesli pracodawca nie bedzie chcial mi wypłacic ekwiwalentu za urlop to co wteddy najlepiej moge zrobic ??
szklarek / 2011-12-09 12:51
Pozwać go do sądu pracy o niewypłacone świadczenie.
W takim razie w piśmie wzywającym do zapłaty należy zawrzeć klauzulę, że "w razie niedokonania spłaty roszczenia sprawa zostanie oddana do sądu, pismo proszę traktować jako wezwanie przedsądowe"

Można pismo zatytułować- wezwanie pzredsądowe.
Beata 6666 / 5.172.238.* / 2016-05-06 12:15
Szkoda,że tak bezkarnie można "załatwić' sobie l4... Zwykle każdy pracownik będący w okresie wypowiedzenia, któremu został udzielony urlop wypoczynkowy- ląduje na l4... Epidemia jakaś???? A może choroba zawodowa nazwana "niechciane zwolnienie" !!! Czy tylko dlatego pracodawca ma być wykorzystany? Zwykle jakaś przyczyna zwolnienia jest! Pracownicy sami uczą pracodawców, by nie zatrudniali ich na umowy o pracę! Ręce opadają ! Dwie panie zwolnione z pracy i nagle obydwie ciężko chore... Nie mam słów!!!!!!!!!!!!!!!
Marlena12 / 5.172.236.* / 2019-10-21 16:08
tak a pracodawca może sobie bezkarnie dawać wypowiedzenie kiedy pracownik walczy o swoje tak jak np: urlop w okresie nie tylko wyznaczonym przez pracodawcę lub wybieranie nadgodzin bo o zapłaceniu ich to w ogóle nie ma mowy.
87spider / 213.92.138.* / 2011-12-09 13:14
dziekuje bardzo za informacje a zapytam jeszcze a bardziej mam prosbe co jeszcze mogl bym umiescic w tym pismie czy poprostu napisac to krotko i zwiezle a niech mi Pan jeszcze powie jakies paragrafy sa na to wszystko przewidziane ??
szklarek / 2011-12-12 12:32
Podstawowy paragraf to art.94 pkt. 5 KP- obowiązek terminowej wypłaty wynagrodzenia za pracę, art.171- dotyczący ekwiwalentu i art. 291 dotyczący przedawnienia roszczeń.

Krótko i zwięźle. Za potwiredzeniem odbioru- czyli oryginał i kopia, oznaczenie stron sporu- tj. swoje dane i dane pracodawcy

Kodeks:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy

Najnowsze wpisy