Forum Forum inwestycyjneFundusze

Lokata, czy fundusz pieniężny

Lokata, czy fundusz pieniężny

Adam38 / 195.234.40.* / 2008-02-13 18:37
Witam - chcę bezpiecznie zainwestować trochę pieniędzy. Czy jest sens ładować pieniądze w fundusze pieniężne, kiedy ostatnio niektóre banki podniosły oprocentowanie depozytów? Czy fundusze pieniężne mają szansę zarobić więcej od lokat i jeśli tak to dlaczego?
Wyświetlaj:
BSZ / 62.21.74.* / 2008-02-17 16:03
...na dzień dzisiejszy polecam lokatę na 3 m...

...po tym okresie może się dużo wyjaśnić...

www.r-class.pl
weisse111 / 2008-02-15 10:39 / Bywalec forum
Moim zdaniem, odpowiednie byłyby fundusze z ochroną kapitału. Są one atrakcyjne dla klientów o niskiej tolerancji ryzyka. Przynoszą w okresie dobrej koniunktury giełdowej zyski zdecydowanie większe niż lokaty bankowe. Można wybrać coś z Arki, KBC, Uniona.
W wypadku funduszy z ohroną kapitału należy zwrócić uwagę na to czy są one otwarte, czy zamknięte.
Bądź może zastanów się nad obligacjami, ale nie wszystkich TFI...?
Pilsener / 2008-02-15 20:52 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Niestety atrakcyjność funduszy z ochroną kapitału, lokat z ratingiem inwestycyjnym czy obligacji wobec tradycyjnych lokat maleje wraz ze wzrostem stóp, a rada niewątpliwie stopy podniesie jeszcze ze dwa razy.
Pilsener / 2008-02-13 23:01 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Fundusze mają szansę zarobić więcej, bo mają większe możliwości negocjacji oprocentowania depozytów - ale nie wszystkie, tylko te, które nie pobierają prowizji (lub pobierają bardzo niskie).
Fundusze są lepsze jeszcze dlatego, że na lokacie kasę masz zamrożoną, a z funduszu możesz wyjąć w ciągu kilku dni.
Jest też kwestia podatku belki - na lokacie potrącają Ci co miesiąc, przez co kapitał, który pracuje w funduszach jest nieco większy (co prawda to znikomy zysk, ale zawsze).
miki3d / 2008-02-13 22:49 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Raczej fundusz pienieżny. Te najlepsze (i tylko te najlepsze z najniższymi opłatami za zarządzanie) mają minimalnie lepsze rezultaty niż lokaty (patrząc historycznie na te, które się zakończyły). Fundusz jest bezpieczniejszy i bardziej elastyczny, aczkolwiek na jego spieniężenie poczekasz 2-3 dni dłużej.

Oprocentowanie lokat będzie zawsze ciut niższe niż WIBOR (obecnie 5,67%). Jesli bank oferuje więcej, to albo jest to z gwiazdką (czyli faktycznie oprocentowanie jest niższe), albo ma bardzo duże kłopoty z płynnością (jest taki jeden, co oferuje 7%, bo popłynął na kredytach).

Wynik funduszu pieniężnego zależy od jego opłaty za zarządzanie, od oprocentowania bonów skarbowych i od średniego duration posiadanych papierów. Wynik wraz z podwyżkami stóp procentowych może iść do góry. W przypadku lokat zawieranych na dłuższy termin podwyżki powodują, że przestaje ona być opłacalna.
KoP / 2008-02-13 20:32 / Bywalec forum
pamiętam, że 3 lata temu Pionier Obligacji Skarbowych dał mi zarobić ponad 10% rocznie. Niepowiedziane, że sytuacja sie powtórzy, ale w sytuacji, jaka ma miejsce na GPW wszystko może się zdarzyć. Z reguły bywa tak, że czym gorzej radzą sobie akcje, tym lepiej obligacje i bony skarbowe. Myślę, że jednak fundusze powinny dać nieco lepszy zysk od lokat, a w razie poprawy nastrojów można szybko przekonwertować środki na coś bardziej zyskownego.
10MM / 83.22.121.* / 2008-02-13 19:09
Jeśli zamierzasz zainwestować bezpiecznie to polecam f. pieniężny choćby z powodu gwarancji. W bankach są one ograniczone tylko do 22500 € o ile dobrze pamiętam.
Możesz konwertować w dowolnym czasie.
tompot / 2008-02-13 20:17 / portfel / Bywalec forum
Dla jasności - w razie upadłości funduszu nie ma żadnych gwarancji na zwrot kapitału a w banku są (BFG).
10MM / 83.22.121.* / 2008-02-13 20:22
Mylisz się a możliwości gwarancyjne banków są ograniczone do sumy, która wymieniłem :-)
tompot / 2008-02-13 20:43 / portfel / Bywalec forum
A jakie są możliwości gwarancyjne funduszy - żadne!

Tzn. kapitał uczestników funduszy nie jest chroniony w taki sposób jak depozyty w bankach. W funduszach nie ma czegoś takiego jak Bankowy Fundusz Gwrancyjny - czyli niezależnej instytucji, która zaspokaja roszczenia klientów banku w systuacji gdy nie mozna ich zaspokoić z majątku banku w razie jego bankructwa.

Oczywiście trzeba dodać, że bankructwo funduszu lub banku to wyjątkowo czarny scenariusz, na który jednak banki są lepiej przygotowane niż fundusze.

A tak na koniec to fundusze pieniężne przy obecnych stopach procentowych uważam za jedną z najgorszych inwestycji. Jeżeli komuś zależy na wyjątkowym bezpieczeństwie to tylko polecałbym raczej lokaty.
borsook / 2008-02-13 20:58
po pierwsze to fundusz nie ma mozliwosci bankructwa wg prawa, co najwyzej TFI ale to nic nie zmienia bo wtedy zarzadzanie kasa przejmuje ktos inny
a po drugie to pieniadze sa w banku depozytariuszy i to przez niego sa chronione, nie pamietam teraz dokladnej kwoty ale wiem ze jest znacznie wieksza niz w banku
tompot / 2008-02-14 18:07 / portfel / Bywalec forum
W razie upadłości majątkiem TFI zarządza syndyk, sędzia komisarz itp. A składniki majątkowe funduszu (w tym te zgromadzone na rachunku banku depozytariusza) stają się częścią masy upadłościowej, która służy zaspokojeniu wierzycieli (w tym i uczestników poszczególnych funduszy). Cały czas mówię oczywiście o upadłości z likwidacją majątku.
gosikon1 / 87.105.190.* / 2008-02-14 19:38
cyt.: "Fundusze inwestycyjne są podmiotami, których działalność może w określonych warunkach ulec zakończeniu. Najczęściej odbywa się to na skutek połączenia funduszu z innych funduszem zarządzanym przez to samo towarzystwo funduszy inwestycyjnych, bądź też ze względu na jego rozwiązanie (możliwe przesłanki rozwiązania funduszu określa ustawa o funduszach inwestycyjnych, ale najczęstszą przyczyną jest upływ czasu, na jaki zgodnie ze statutem fundusz został powołany). W żadnym z tych przypadków środki ulokowane przez klientów w funduszu, którego funkcjonowanie dobiega końca, nie są zagrożone.

Połączenie funduszy otwartych zarządzanych przez to samo TFI (zgody na taką operację musi udzielić organ nadzoru - Komisja Nadzoru Finansowego) następuje przez przeniesienie majątku funduszu przejmowanego do funduszu przejmującego oraz przydzielenie uczestnikom funduszu przejmowanego jednostek uczestnictwa funduszu przejmującego w zamian za jednostki uczestnictwa funduszu przejmowanego. Tak więc środki uczestnika funduszu, który przestaje w ten sposób istnieć (funduszu przejmowanego) zostają niejako przeniesione do funduszu przejmującego i w najmniejszym nawet stopniu nie istnieje niebezpieczeństwo ich utraty.

Pełne bezpieczeństwo zainwestowanych środków występuje również w przypadku rozwiązania funduszu inwestycyjnego. Rozwiązanie funduszu następuje po przeprowadzeniu likwidacji, która jest ściśle nadzorowana przez KNF i depozytariusza. Likwidacja przeprowadzana jest przez depozytariusza lub TFI i polega na zbyciu aktywów funduszu, ściągnięciu jego należności, zaspokojeniu wierzycieli funduszu oraz umorzeniu jednostek lub certyfikatów inwestycyjnych przez wypłatę uzyskanych środków pieniężnych uczestnikom funduszu. Wielkość wypłaconych Klientom środków jest proporcjonalna do liczby posiadanych przez nich tytułów uczestnictwa. "

A po za tym odsyłam do Ustawy o Funduszach inwestycyjnych z dnia 27.05.2004r. a w szczególności do art.81 i art.319

Pozdrawiam
Małgorzata Konowałek
+48603291301
max1224 / 2008-02-13 20:31 / Tysiącznik na forum
równie dobrze mogą opucować wszystkie skarpety w których trzymasz kasę w domu i też nie ma gwarancji równie dobrze...itd nie bądźcie fatalistami bo ściągniecie na siebie to czego tak się obawiacie dla rozluźnienia polecam money talks acdc ;-))))
10MM / 83.22.121.* / 2008-02-13 20:37
A ja polecam duży koniaczek!
max1224 / 2008-02-13 20:42 / Tysiącznik na forum
właśnie pomyślałem że tak zrobię mam tego trochę w barku zdrówko ale wzięło się mi jasia wędrowniczka a dla zwiększenia efektu acdc zmieniam na metal church łącznie da lepszego kopa cheers
max1224 / 2008-02-13 20:40 / Tysiącznik na forum
też dobre jak by to jeszcze połączyć
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy