Forum Forum inwestycyjneFundusze

No i co tu zrobić?

No i co tu zrobić?

mr82 / 2007-03-21 11:57
Witam
Mam do zainwestowania około 10-12 tys zl. Do 28 lutego pieniądze miałem ulokowane w ZBWBK Arce Akcyjnej. Jednak obawy przed długoterminową korektą zmusiły mnie do wypłacenia całości. Teraz wiem, że nie było to najlepsze posunięcie no ale niestety nic już z tym zrobić nie mogę. Jak obecnie widać, korekta z początku marca zaczyna dość szybko nadrabiać straty a ja nie wiem co robić? Mam oczywiście możliwość przystąpnienia ponownie do funduszu akcyjnego bez pobierania opłaty dystrybucyjnej dla banku w ciagu 60 dni od daty umorzenia jednostek uczestnictwa ale waham się czy to będzie dobre posunięcie? Przecież zawsze może nadciągnąć już od dawna zapowiadana głębsza, dlugoterminowa korekta.
Chciałbym zainwestować około 12 tys zl na okres około 12 miesięcy (być może dłużej). Mam do wyboru ofertę walutową Expander'a, która wydaje się dość kusząca lub ponowne przystąpnienie do funduszu akcyjnego Arki.
Nową ofertą jaką oferuje Expander jest lokata w walutę polską opierającą się na jej stabilności. Expander może zaoferować nawet do 32% zysku w ciągu 3 lat. Oferta objęta jest również gwarancją utrzymania wkładu pieniężnego. Problem w tym, że lokata trwa w założeniu 3 lata a ja prawdopodobnie nie mogę zainwestować w tak długi okres! Nie znam szczegółów oferty w przypadku gdy chciałbym zainwestować w ową lokatę i po roku z niej zrezygnować. Ponadto nie wiem czy warto zaufać Expanderowi bo nie znam zbytnio tej firmy?
Trudno podjąć mi męską decyzję, gdyż jestem jeszcze laikiem w inwestycjach finansowych tego typu a pieniądze leżące na koncie czy na zwykłej lokacie bankowej to raczej niezbyt dobre rozwiązanie. Proszę o rady. Za wszystkie z góry serdecznie dziękuje.
Marcin
Wyświetlaj:
Natali / 62.104.220.* / 2007-03-26 11:25
Czekaj z inwestycja do lata.Teraz w srode zodaczymy,czy Amerykanie ze wzrostem gospodarczym sa "w lini".W nastepnym tygodniu ukaza sie ich daty na temat bezrobocia.Jezeli USA nie wypadnie pomyslnie ,to rynki leca w dol.Z doswiadczenia wiem,ze maj i lato ,to zle miesiace dla gieldy./ponad 10 lat doswiadczenie -inwestuje/.Jeszcze jeden faktor ,to .czy Usa nie uderzy na Iran.To jest wielki problem.Jesli dojdzie do ataku,to akcje pojda okropnie w dol.Wszystko,co oferuja Tobie inni to plowa prawdy,zyski nigdy nie sa stabilne,tak jak akcje -dzis ida w gore,jutro na poludnie..Kup akcje we wrzesniu,(fundusze),ale wczesnie interesuj sie intenywnie gielda.Trzymaj kase na koncie i jesli bedziesz przekonany,ze to jest dobry moment,to kupuj.Czytaj duzo finansowej literatury,szczegolnie,to co Cie interesuje.Poznaj rynek i jego instrumenty.Na gieldzie mozesz duzo zarobic,ale mozesz tez 95% stracic.Ja mam w moim depo np.niemieckie ,kanadyjskie ichinskie akcje.(cenit,Vivacon,Cameco,China Life,,China Mobile...)oraz DWS Russia.Moje depo wzroslo o 300% w przciagu 3 lat.Zycze Tobie dobrego oczytania i super nerwow.Chiny itak beda swiatowa sila,a wiec tam szukaj swoich zyskow.Te akcje mozna kupic na gieldzie niemieckij we Frankfurcie.
mr82 / 2007-03-27 17:35
Dziekuje za rzetelna wypowiedz. Wlasnie czekam na tego typu rady poparte odpowiednimi argumentami.. Ja niestety jestem jeszcze troche zielony, wiec szukam informacji tu. Poczekam na pewno do maja, poobserwuje co bedzie sie dziac, poczytam odpowiednia literature... Nie wiem tylko co zrobic teraz z tymi 12 tysiacami. Szkoda wrzucac je na lokate, za male sa z tego dochody a inflacja robi swoje! Przyznaje racje, ze gielda to zarowno duze zyski jak straty no ale trzeba chyba ryzykowac by jechac do przodu... Pozdrawiam
NIK / 2007-03-27 22:07
Czuje problem. Ja 'podzielilam' pieniadze i wchodze 'transzami'. na wlasnej skorze nauczylam sie nie grac cala kwota. Pomysl z gielda we Frankfurcie- niezly. Ciekawe jakie maja oplatay. Mozesz cos o tym napisac Natali?
jertom / 2007-03-21 20:11 / portfel / Bywalec forum
nie jesteś skłonny do ryzyka skoro tak szybko rezygnujesz zapowiedzi o korekcie są już od dłuższego czasu w przypuszczeniach ma być podobna do majowej z zeszłego roku i co fundusze i tak wyszły na niezły plus
pytanie tylko czy wytrzymasz taki spadek jeżeli tak to inwestyj boisz sie to inwestuj połowę a akcje a połowę w lokatę lub w fundusze pieniężne masz do wyboru tylko musisz sie zdecydować
mr82 / 2007-03-21 22:32
No to fakt ze raczej nazywam sie poczatkujacym inwestorem. Zainwestowalem pierwszy raz w styczniu 2006 calosc w Arke Akcji! Wzros roczny byl ponad 40% wiec i tak jestem na tym do przodu. W zwiazku z tym ze szykowaly mi sie duze wydatki w polowie marca a calosc oszczednosci mialem w funduszu, zeby nie tracic jeszcze wiecej umorzylem wszystkie jednostki. Wiem teraz ze nie bylo to dobre posuniecie. Jesli przewidywalna korekta miala by byc podobna do korekty z maja 2006 to bez problemu moglbym zainwestowac ponownie. Boje sie tylko glebszej korekty taka jak byla w 2000 roku i ciagnela sie az do konca 2002! Chcialem sie jeszcze dowiedziec w jaki sposob mozna inwestowac w inne fundusze oprocz Arki? W jaki sposob mozna wykupic jednostki uczestictwa np Legg Mason? Dotychczas jednostki uczestnictwa Arki kupywalem za posrednictwem konta bankowego jaki mam w BZWBK. Dziekuje za sugestie! Brzmi bardzo racjonalnie...
TiBO / 2007-03-21 18:49
To co proponuje expander to jest jedna wielka ściema. Może i masz zagwarantowane pieniądze, które włożyłeś, natomiast te 32% w 3 lata to tylko zabieg marketingowy. Jest tam napisane, że wielkość zysku zależy od koniunktury na rynku itp. Nie daj się zwodzić takim oszustwom. Jeżeli chesz bezpiecznie trzymać pieniądze - bo po twoim zachowaniu z arką wnioskuję, że nie jesteś zbyt skory do ryzyka - polecam lokatę bankową na 12 miesięcy.
mr82 / 2007-03-21 22:35
Wlasnie jesli chodzi o Ekspandera tez raczej mam zasade ograniczonego zaufania do nich. Wyglada mi to na obiecanki-cacanki... Co najwyzej w 3 lata mozna pewnie zarobic kolo 15%. Odnosnie lokaty raczej nie skusze sie, bo inflacja mnie zrujnuje;) Wole zaryzykowac bardziej.. myslalem kiedys o FOREX'ie ale w tym temacie jestem calkowitym laikiem!!! A moze warto zaczac inwestowac bezposrednio w papiery wartosciowe lecz na dlugie terminy? Dziekuje za rade
maggda23 / 83.10.204.* / 2007-03-21 19:40
Tylko musisz sie liczyc z tym ze na lokacie zarobisz mało, myśle że nawet nie odzyskasz straconych wczesniej pieniędzy. przeanalizuj sobie wczesniejsze lata na funduszach a zobaczysz ze zawsze po roku zarabasz.
mr82 / 2007-03-21 22:12
Od czterech lat nie bylo wiekszej korekty.. Korekta z 2000 roku ciagnela sie az do 2002 roku a spadek byl w granicach 50%! Wlasnie tego sie boje! W mediach coraz czesciej pisze sie nadchodzacej glebszej korekcie.. Oferta Expandera w czasach duzego prawdopodobienstwa sporej korekty moze nie byc wcale zlym rozwiazaniem choc wiadomo ze proponowane hipotetyczne 32% zwrotu po 3 latach to zwrot Arki po roku:) Dlatego wlasnie szukam odpowiedzi na to nurtujace mnie pytanie wlasnie tutaj, polegajac na bezinteresownosci i obiektywnosci wypowiadajacych sie:) A tobie bardzo dziekuje za wypowiedzi:) Jak mowia amerykanie: I appreciate that;)
:) / 124.243.168.* / 2007-03-21 13:22
wlasnie przez takich jak ty spadlo wiecej niz moglo.panikarz.stracil pewnie z 500zł i juz wyciagnal pieniadze tracac dodatkowo jeszcze kwote umorzenia.smieszny jestes.co ty myslales ze fundusze to gwarantowane 50% rocznie?prosze cie idz i nie wracaj.jak juz porownujesz do expandera te 36% w 3 lata to spojrz leszcze barowy ile arka wypracowala przez ten sam okres.to chyba jest proste ze jak nie ryzykujesz to zakupy robisz w biedronce.trzym sie barowcu i nie wpadaj tutaj wiecej
jertom / 2007-03-21 20:13 / portfel / Bywalec forum
ciekawe ile razy byłeś na tym samym poziomie i ile wtopiłeś że jesteś teraz takim bohaterem ale obawiam sie że tylko na forum
mruwa / 213.17.199.* / 2007-03-22 05:16
juz nie pierwszy raz ten koleś sie wypowiada w agresywny sposób. Na forum juz go widziałem - bochaterem to on nie jest tylko gburem.
mr82 / 2007-03-21 13:52
Stracilem duzo wiecej niz 500 zl bo mialem wielokrotnosc tych 10 tys an Arce, ktore teraz moge zainwestowac.. reszte musialem w miedzyczasie wydac na bierzace wydatki:) To tez bylo przyczyna takiego wlasnie mojego zachowania bo wiedzialem ze w nastepnych dniach muszę wydać sporo gotowki. Twoja ostra ocena mowi ze przez takich jak ja straciles tez sporo.. ale napisalem ze nie znam sie jeszcze dobrze na tego typu operacjach fiansowych i dlatego prosze o pomoc ludzi z wiekszym doswiadczeniem. Wiem ze zle zrobilem i kara dla mnie jaka za to ponioslem jest wlasnie zwielokrotnioną stratą tych wspomnianych 500 zl!!! Chcę się po prostu dowiedzieć czy jest sens inwestować jeszcze w Arkę skoro wszedzie trąbią już o rychłej korekcie, czy raczej zostać przy "stabilnym" Ekspanderze. PS. Każdy popełnia błędy, szczególnie nowicjusz i pewnie Ty tez na błędach się uczyłes. Pozdrawiam
maggda23 / 83.10.243.* / 2007-03-21 14:04
witam, z ta korekta to nigdy nic nie wiadomo, a jeżeli chcesz zainwestować przynajmniej na rok to myślę ze sie opłaca wrzucic na jakis fundusz akcyjny, np na legg mason lub jak piszesz na arke i nie panikowac. pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy