Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Nowa firma a zawieszenie

Nowa firma a zawieszenie

semmac / 91.192.1.* / 2010-08-03 19:21
Witam, jakis czas temu byl projekt dajacy mozliwosc zawieszenia dzialanosci zaraz po zazyc, zalozeniu firmy. Czy ktos moze mi powiedziec czy ten projekt wszedl w zycie?
Pytam bo moze sie zdarzyc, ze nie zdaze ze wszystkimi przygotowaniami(np: zapelnienie magazynu, zatrudnienie ludzi itp) a dzialalnosc ruszy i trzeba bedzie placic podatki, a firma nie bedzie jeszcze przynosic zysku.
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Wyświetlaj:
t82 / 195.138.211.* / 2010-08-09 15:35
zawsze mozna zmienic termin rozpoczecia dzialanosci.
ja tak robilem. Planowalem rozpoczac dzialalnosc 1.09.2009 roku, ale przesunelo mi sie troche i robilem zmiane we wpisie daty rozpoczecia dzialalnosci - na 1.10.2009. Zadnych ZUS-ow sie wtedy nei placi :)
szklarek / 2010-08-03 20:14
Jakiś czas temu był projekt ...w ogóle wprowadzający stan zawieszenia działalności gospodarczej, którego wcześniej nie było.
Chodzi o nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 10 lipca 2008, która weszła w życie 20 września tegoż roku.
Art. 14a wprowadza tę możliwość.
-dla przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników
-na okres od 1 do 24 miesięcy.
Nie ma innych obwarowań terminowych.
Zatem teoretycznie nawet w następnym dniu po założeniu można złożyć wniosek o zawieszenie. Wniosek jedynie nie może dotyczyć początku zawieszenia wcześniejszego, niż data złożenia wniosku- nie można go złożyć wstecz.
wzmiankowana nowela tu:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;10;lipca,dziennik,ustaw,2008,141,888.html

a ustawa tu:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2007,155,1095.html
semmac / 91.192.1.* / 2010-08-06 21:54
Dzięki za pomoc. Pamietam jednak, ze kilka lat temu znajomi ktorzy mieli podobny problem podczas otwieranaia firmy uslyszeli odpowiedz od pani urzedniczki (nie pamietam tylko czy ZUS, US ...), ze nie moga tak od razu zawiesic dzialalnosci. Czy moze byc tak, ze prawo prawem ale decyduja poszczegolni urzednicy??
szklarek / 2010-08-12 19:30
Teoretycznie - nie. Spotyka się w kraju "reginalne" odmienności np. dotyczące np. formuły podania, albo szczegółowej interpretacji. np. czy ostatni rok studiów ( na potrzeby renty rodzinnej to data dyplomu, absolutorium czy regulaminowego końca roku akademickiego ).
Jest też w tych kwestiach coraz więcej wyroków sądów , w tym S. Najwyższego, którymi obywatel może się w walce z urzędem podpierać.
Wracając do rzeczy- zawieszenie firmy jest możliwe ( jak napisałem ) dopiero od 20.09.2008 roku, więc sprawa znajomych musiała dotyczyć czego innego- najprawdopodobniej po prostu zamknięcia.

Najnowsze wpisy