Forum Forum inwestycyjneFundusze

Odzkodowanie za straty w funduszu inwestycyjnym.

Odzkodowanie za straty w funduszu inwestycyjnym.

marek13 / 87.205.209.* / 2008-10-21 18:36
W banku Pekao SA mam założone dwa fundusze inwestycyjne "PIONEER OBLIGACJI PLUS FIO". W sumie było wpłacone 5000zł jakieś półtora roku temu. Teraz jest niecałe 3500zł. Pieniądze zostały na tych kontach ponieważ pani w banku twierdziła, że to będzie rosnąć. I urosło.... ale wstecz :/ Czy można się starać o jakieś odszkodowanie w tej sprawie? 1500zł to jak by nie było jedna wypłata przeciętnego polaka. Wiem, że z funduszami inwestycyjnymi jest jak z akcjami (można je kupić i na nich zarobić lub stracić). Tutaj jest trochę inna sytuacja. Pieniądze powierzam banku i to w jego interesie jest aby ta kwota urosła. Co z tym dalej zrobić? Te ochłapy z konta już wybrałem, bo z dnia na dzień leciało to na przysłowiowy łeb (50zł w tydzień).
Wyświetlaj:
marek13 / 87.205.217.* / 2008-10-22 16:04
Oba są tego samego typu. Fakt, wcześniej były inne (właśnie te od małych i średnich firm) potem je zmieniłem właśnie na te. Czemu to tak leci w dół? Planuję wpłacić to co zostało do Getin Banku na jakieś ubezpieczenia. Wychodzi, że w ciągu pół roku zarobię 3.5% i nie potrącą mi prowizji.
Pilsener / 2008-10-22 09:44 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Maksymalna prowizja: 2,5%, opłata za zarządzanie - 2,0% - roczny zysk 3,5% - jak na obligacje to i tak nieźle, ale za ostatni miesiąc -2,2% - i już wiadomo, czemu nieźle - nie ma zysku bez ryzyka, w dodatku słone prowizje biorą - ja bym się wysmolił się na ten fundusz już dawno.

Pisałem, żeby uciekać z obligacji - mam teraz np. lokatę urodzinową w mbanku, oprocentowanie: 8,08%, czas: 3 miesiące. Nawet weź taki głupi fundusz AIG pieniężny: za ostatni rok 4,9% i nie pobierają żadnych opłat! A teraz będzie na pewno lepiej, bo lokaty wciąż idą w górę. Na obligacje przyjdzie jeszcze czas.
miki3d / 2008-10-22 09:31 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Kłamiesz. Z twoich wyliczeń wynika, że straciłeś w pótora roku na funduszu polskich obligacji 30%. Ten fundusz przez ostatnie półtora roku zarobił ponad 5% przy niewielkich wahaniach, więc nie jest to możliwe. Albo miałeś inny fundusz o podobnej nazwie ale inwestujący w EUR na rynkach europejskich lub w USD na rynku amerykańskim.
Pilsener / 2008-10-22 09:47 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Napisał, że ma dwa, ale podał nazwę tylko jednego - zakładam, że drugiego zapomniał, może miał Pioneer Małych i Średnich ;)
LdN / 2008-10-21 19:06 / Bywalec forum
NIE. Chyba że oskarżysz i o gwałt bo zostałeś wydymany ;)
Kinga12 / 89.76.141.* / 2008-10-21 19:43
Ja powiem więcej kiedy chciałam wycofac się w styczniu Pni a banku powwiedziała ze popełniłabym największy błąd. Czy moge ją zaskarżyć?
smooth / 2008-10-21 20:15 / portfel / Tysiącznik na forum
No, zaskarżyć zawsze możesz. Powodzenia życzę!
To nie są doradcy tylko zwykli sprzedawcy. Wczoraj w mięsnym handlowała, a dziś jednostki sprzedaje. Niestety tak to wygląda. Oczywiscie po szkoleniu jest, darmowym. Przykro mi ale nic nie wskóracie. Jedyne co pozostało to uczyc sie na błedach i wyciągac wnioski.
miki3d / 2008-10-22 09:28 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Skarżyć można nie fundusz lub bank, a osobę prywatną, która wprowadziła Cię w błąd. Pani z okienka nie jest licencjonowanym doradcą inwestycyjnym ani analitykiem giełdowym, więc nie może mówić, że będzie rosnąć lub spadać. Ma natomiast obowiązek pokazać nam kartę produktu (w której jest opis ryzyka) i prospekt emisyjny oraz poinformować Cię o ryzyku tego produktu. Jeśli tego nie zrobiła, możesz skarżyć, o ile wiesz kto to był.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy