Forum Forum prawnePracy

Okres wypowiedzenia umowy

Okres wypowiedzenia umowy

skomentuj
eskobar / 85.232.245.* / 2017-01-20 14:44
Witam,

Czy jeżeli jestem zatrudniony od 1 marca 2014r i w styczniu 2017r. składam wypowiedzenie to obowiązuje mnie 1 czy 3 miesięczny okres wypowiedzenia ?
Wyświetlaj:
eskobar / 85.232.245.* / 2017-01-20 16:12
Dlaczego staż 3 letni kończy się 28 lutego a nie 1 marca ?
szklarek / 2017-01-20 18:12
Bo orzecznictwo (np. SN z 19 grudnia 1996 r. I PKN 47/96, sygnatura akt I PKN 47/96) ustala tu odstępstwo od art. 112 KC.

Podobnie Ministerstwo (Departament Prawa Pracy w ówczesnym Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w piśmie z dnia 18 stycznia 2011 r.
eskobar / 46.31.33.* / 2017-01-20 20:54
Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie powyższych zapisów ? Nie bardzo jestem w stanie je zrozumieć. Dodam tylko, że jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony.
szklarek / 2017-01-21 08:17
Poza suchymi zapisami ustaw jest jeszcze orzecznictwo sądów, które mówi jak przepisy ustaw nie do końca jasne mają być w praktyce stosowane i rozumiane.

Przy liczeniu terminów jest główna zasada z art. 110 Kodeksu Cywilnego, która mówi, że jeśli dany przepis prawny albo inny dokument (np. umowa) nie wskazuje jakiegoś specyficznego liczenia terminów, to obowiązują przepisy Kodeksu Cywilnego właśnie, a więc jego art. 111 i kolejnych.

Kodeks Pracy wskazuje na specyficzne określanie biegu/końca terminów wypowiedzenia, ale nie wskazuje na to jak liczyć staż pracownika.

Stąd wniosek- liczymy wg. art. 112 KC. Wg. niego rzeczywiście 3 lata od 1.03.2014 upływają 1.03.2017 r.

ALE sądy wypowiedziały się, że mimo tego akurat dla stażu pracy art. 112 się nie stosuje, że liczy się inaczej, więc że termin przypada w tym przypadku 28.02.2017 r.

SN to sąd najwyższy, sygnatura to numer wyroku po którym można treść znaleźć.

To, że umowa bezterminowa już nic nie zmienia po nowelizacji KP z czerwca 2015 r.

Do rzeczy- obowiązuje Pana już 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Skoro chce Pan rozstać się z pracodawcą wcześniej, może Pan złożyć:
- ofertę porozumienia stron o rozwiązaniu umowy w dowolnym terminie
- normalne trzymiesięczne wypowiedzenie, a w czasie jego biegu ofertę porozumienia stron o skróceniu okresu wypowiedzenia
- złożyć wypowiedzenie 1-nomiesięczne, licząc że nikt się nieprawności nie dopatrzy, albo milcząco mimo tej nieprawności je zaakceptuje tj. rozwiąże stosunek pracy już 28.02.2017, wyda św. pracy itd.

Opcji 3 nie polecam.
szklarek / 2017-01-20 16:00
Już 3 miesięczny. Wypowiedzenie 1 miesięczne zakończyłoby bieg 28.02.2017 r. a więc staż osiągnąłby 3 lata. Okres wypowiedzenia wlicza się do stażu, o którym mówi art. 36 KP.
skomentuj

Najnowsze wpisy