Forum Forum prawnePracy

orzeczenie o niepełnosprawności stopie lekki-jakie korzyści dla pracodawcy

orzeczenie o niepełnosprawności stopie lekki-jakie korzyści dla pracodawcy

Magda185 / 178.42.77.* / 2013-07-17 02:04
Mam orzeczenie o niepełnosprawności stopień lekki. Zastanawiam się czy jest jakiś sens mówienia o tym potencjalnemu pracodawcy. Z tego co czytałam wynika, że nie ma on żadnych ulg z zatrudniania osoby z takim stopniem niepełnosprawności. Nie znam się jednak dokładnie na prawie pracy. Jeśli się mylę proszę wyprowadźcie mnie z błędu. Czy pracodawca ma jakieś zniżki/dotacje lub inne korzyści jeśli zatrudnia osobę z lekkim stopniem niepełnosprawności? Dziękuję z góry za odpowiedź.
Wyświetlaj:
kwy744 / 83.28.244.* / 2018-02-22 13:29
Cześć. Znacie może ośrodek www.czyz.edu.pl? Jakie macie opinie?
Victoria484 / 46.175.237.* / 2014-04-09 15:49
te uprawnienia to czysta fikcja, pracowałam w sądzie i nawet tam były one przestrzegane tylko na papierze a w rzeczywistości harowałam jak wół ponad wszelkie normy. Dodam że mam umiarkowany stopień i to na narząd ruchu. Chory kraj i jego system
szklarek / 2014-04-15 13:44
Wątek jest raczej o uprawnieniach pracodawcy. Jeśli uprawnienia pracownika niepełnosprawnego nie były realizowane należało zawiadomić PIP, sad pracy i je wyegzekwować. Łącznie z odszkodowaniem.Co ma kraj i system do tego, że konkretny pracodawca to gamoń ?
wiwan / 2013-07-17 10:57
Ma korzyści również w przypadku st. lekkiego.

Chodzi o
- wliczanie takiego pracownika do wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a ten wynosząc min. 6% zwalnia pracodawcę zatrudniającego min. 25 osób (w przeliczeniu na pełne etaty) z obowiązku wpłat na PFRON- art. 21
- zwrot kosztów adaptacji pomieszczenia, stanowiska pracy, zakupu oprogramowania i badań lekarskich w celu ustalenia ww potrzeb, jeśli zatrudni na min. 36 miesięcy niepełnosprawnego skierowanego przez PUP, lub pracownika, u którego niepełnosprawność powstała w czasie zatrudnienia u tego pracodawcy, ale bez winy polegającej na uchybieniu przepisom prawa pracy, BHP przez obie strony- z art. 26
- dofinansowanie wynagrodzenia pracownika, tyle że dla tego st. niepełnosprawności dużo niższe (60% min. wynagrodzenia)- o ile pracodawca duży ( ww 25 etatów ) osiąga ów wskaźnik 6% zatrudnienia- z art. 26 a
- zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy, jeśli zatrudni niepełnosprawnego z PUP- na min. 36 miesięcy- z art. 26 e


Przytoczono zapisy USTAWA
z dnia 27 sierpnia 1997 r.
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu
osób niepełnosprawnych.

Ps. Pani też ma ustawową korzyść- z art.17 ww ustawy dodatkową (15 min) płatną przerwę w pracy na gimnastykę.

Oraz- tu już korzystność jest subiektywna:

brak możliwości zatrudnienia w porze nocnej i nadgodzinach z art. 155 ww ustawy.

Najnowsze wpisy