Forum Forum prawnePracy

Wyliczenie stazu pracy - prosze o pomoc

Wyliczenie stazu pracy - prosze o pomoc

sasha79 / 2013-07-17 13:27
Witam serdecznie

Potrzebuje pomocy przy obliczeniu stazu pracy do urlopu.. dzisiaj pani kadrowa w mojej pracy uświadomiła mnie ze mam TYLKO 5 lat i 11 mcy.. i nalezy mi się 20 dni.. ale mam wątpliwości.. To moje dotychczasowe etapy

szkoła średnia ( liceum ekonomiczne ) 4 lata
praca od 04,2001-09,2001
praca od 10,2001- 12,2006
w miedzy czasie studium policealne 2 letnie w latach 2004-2006

Prosze o pomoc - dziekuje i pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-07-17 13:48
Precyzyjnie bez daty zakończenia studium i dat dziennych umów nie da się podać stażu. Zakładam koniec czerwca. Staż wynosi 6 lat za szkołę oraz 3 lata i 11 miesięcy z tyt. zatrudnienia przed studium oraz po studium. Do tego oczywiście okres pracy po 2006- czyli obecnej pracy- skoro jest jakaś kadrowa i pytanie o staż do urlopu.
sasha79 / 2013-07-17 14:55
wiwan - dziekuje za odpowiedz.

a wiec tak-- praca zawodowa od 10,2001 do 12,2006 - w tym czasie policealna od 09,2004 do 06,2006.

pani kadrowa nie pojmuje jak mozna obliczyc tak wymiar urlopowy bo wg niej nalezy mi sie tylko 5 lat i 11 mcy ;/
wiwan / 2013-07-17 15:13
Bo liczy liceum + całe zatrudnienie, bez zaliczania studium, co jest opcją dającą niższy staż, a więc zgodnie z art. 155. par. 2 KP powinna przyjąć opcję ze studium, ale bez pracy pokrywającej się z czasem trwania nauki w tym studium.

To elementarz kadrowy.
sasha79 / 2013-07-17 16:47
wiwan wlasnie w tym sek ze ona liceum wogole nie liczy bo mowi ze liczy sie tylo ostatnia szkole czyli wg niej policealna,a ze uczylam sie podczas pracy to powiedziala ze albo zalicza mi policealne (6 lat) albo prace podczas ktorej sie uczylam (5 lat) .. normalnie zglupialam..

powiedz mi tylko czy mysle logicznie..

jezeli zaliczylaby mi liceum (4 lata) i wogole nie brala pod uwage policealnego tylko prace ( 5 lat) czy takie wyliczenie byloby prawidlowe??

Przepraszam za chaotycznosc ale jestem laikiem w tych sprawach jednak to jej wyliczenie od pocztaku mi sie nie podobalo..
wiwan / 2013-07-17 18:39
1. nie zawsze liczy się 'najwyższą' / ostatnią szkołę, bo gdy w grę wchodzi jednoczesna praca opcja ze szkołą wcześniejszą/ niższą może dać wyższy staż. Podstawę prawną na stosowanie opcji najkorzystniejszej tj. dającej najwyższy staż podałem.
2. na tym tle opcja bez policealnej jest w Twoim przypadku gorsza, więc nie może być brana pod uwagę zgodnie z KP

3. dwie opcje wchodzące w grę w tym przypadku wymieniłem, wskazałem na właściwą.

Rozumiem, że pracujesz, więc staż ten jest dodatkowo wyższy o czas trwania obecnej umowy- czyli pewnie osiągnął już owe 10 lat, należy wniosek urlopowy złożyć na wymiar dni zgodny z podstawą 26 dni, w przypadku odmowy- żądać jej na piśmie i pismem takim ....pochwalić się w PIP.

No kadrowa gamoń.
sasha79 / 2013-07-17 18:47
dziekuje za pomoc.. kadrowa powiedziala mi ze zapyta sie naszego radcy prawnego.. hmmm ... dam jej czas do poniedzialku .
pracuje tutaj dopiero dwa miesiace i nie chce robic afery ale kurcze gdyby to byly 2 mce czy nawet 4 to jakos bym to przetrawila .. ale 4 lata ??
wiwan / 2013-07-18 10:38
Powodzenia. Zwracam uwagę na jeszcze jeden aspekt tej sytuacji poza ewentualnym Twoim dyskomfortem czekania na wyższy wymiar urlopu jeśli nie mam racji.
Jeśli mam- to kadrowa wg. podobnych zasad traktuje też innych pracowników, kto wie od jak dawna co rodzi po stronie wielu z nich konkretne roszczenie- udzielenie urlopu zaległego powstałego na skutek zaniżenia wymiaru urlopu dotąd udzielanego. W przypadku osób już niepracujących- uzupełnienia ekwiwalentu za urlop. To, w zależności od wielkości firmy mogą być ogromne koszty dla pracodawcy i ...utrata pracy przez księgową.

W tym kontekście proponowałbym sprawdzenie tej kwestii dodatkowo na własną rękę - w PIP choćby.

Najnowsze wpisy