Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Pawlak: Za rok będzie wiadomo, czy jest gaz łupkowy

Pawlak: Za rok będzie wiadomo, czy jest gaz łupkowy

Wyświetlaj:
redwesta / 83.6.174.* / 2010-09-10 00:51
pod Poznaniem jest gaz na 2780m ciągną go angole 500atm ciśninie babla podziemnego, od 3 lat ale wiecej nie pisze bo mnie odstrzelą, herbatka alb kawa zaprawiona po moskiewsku i wylew lub zawał gotowy - tak zginał poseł Gruszka co wiedziałza dużo Nie dziwta sie pawlaczkowi - strach w oczach od jakichś 3 lat -sterowany jestem mówi sam do siebie na porannym kacu!!@!
double agent sc / 173.32.52.* / 2010-09-09 18:20
Olbrzymie złoża gazu łupkowego zwane Marcellus w stanach: Nowy York, Pensylwania i Zach. Virginia zmieniły mapę surowców rezerw energetycznych świata. Gazu jest tak dużo, że nie ma gdzie upychać a przemysł i cała gospodarka amerykańska nie nadążają z przestawieniem się. Zapotrzebowanie na ropę maleje. To jest dopiero początek rewolucji energetycznej. Do tej pory metodę wydobycia gazu łupkowego (shale gas), udowodnioną w praktyce doskonałymi wynikami, posiadają wyłącznie firmy amerykańskie i kanadyjskie. Podobnie jak na kontynencie amerykańskim korzystne warunki istnieją w Polsce. Udokumentowane złoża gazu łupkowego są olbrzymie ale największym problemem nie jest brak umiejętności wydobycia gazu przez polskie firmy lecz zależność Polski od Rosji. W czasach demokracji, przeciętny obywatel nie odczuwa rozciągniętych na Polskę macek rosyjskich. A one są ciągle bardzo długie. Gazprom i Rosja mają z tego powodu olbrzymi problem ponieważ Europa pyta siebie czy za dziesięć lat import gazu z Rosji będzie w ogóle potrzebny. Jeżeli tak się stanie to konsekwencje dla Rosji będą straszliwe bo Gazprom w dużym stopniu utrzymuje Rosję j jak wiemy nie ma tam praktycznie żadnego przemysłu poza zbrojeniowym i związanym z wydobyciem surowców energetycznych. Waldemar Pawlak, podpisując umowę z Gazpromem na prawie 30 lat, prawdopodobnie chciał sprawić aby w przyszłości Rosjanie nie musieli utrzymywać się ze zbieractwa grzybów lub eksportu broni do krajów niestabilnych.
larum / 62.87.206.* / 2010-09-09 15:15
O tym gdzie zalega gaz łupkowy i na jakiej powierzchni wiadomo dokładnie od dwudziestu paru lat ale to przecież nie istotne dla polityka takiej klasy jak Pawlak czy Komorowski :-]
buc_pucybut / 2010-09-09 14:51 / Tysiącznik na forum
No ale my będziemy mieli juz bardzo korzystny bez możliwości odsprzedaży kontrakt na gaz na 30 lat
kri / 83.5.237.* / 2010-09-09 14:48
PKN Orlen ma dobre lokalizacje na Lubelsczyznie, ale dopiero za rok bierze się za badania złóż. PGNiG ma otwory badawcze w rejonie środkowej Wisły - jest gaz skalny. Zamierza przenieść się na Wybrzeże do swojej działki. Wykonuje usługi badawcze z użyciem sprzętu mobilnego dla Amerykanów. Nowa umowa z Gazpromem powinna zostać umorzona z powodu niezgodnych z prawem polskim i unijnym. Pozostaje stan dotychczasowy i powinien zostać przekazany pod międzynarodowy arbitraż sądowy. Obligacje przekazać na badania i kupno wiedzy z uwzględnieniem prawa badań, eksploatacji i licencji zasobów geologicznych - w tym z Amerykanami. Ponadto ze względu na ignorowanie wniosków opozycji nalezy powołać komisję sejmowa, a także umiędzynarodowić sprawę na forum Nato ze względu na zagrożenie energetyczne.

Najnowsze wpisy