Forum Forum podatkoweInterpretacje

PCC przy sprzedaży i kupnie mieszkania

PCC przy sprzedaży i kupnie mieszkania

Jacek W / 2010-08-24 22:23
Witam

Planuję sprzedaż mieszkania przekształconego w 2007 r. w odrębną własność i jednocześnie zakup innego mieszkania własnościowego za podobną cenę. Nie będzie to jednak zamiana pomiędzy 2 stronami (o taką sytuację po prostu zbyt trudno), tylko dwie osobne umowy sprzedaży/kupna. Czy w przypadku tego typu zamiany (kwota przychodu za sprzedaną nieruchomość natychmiast zostanie przeznaczona na nową nieruchomość) zapłacę PCC od wartości kupowanego mieszkania? Jeśli to potraktować jako zamianę - to raczej nie??? (ewentualnie PCC od różnicy wartości)??? Czy jest jakaś różnica pociągająca skutki prawne i finansowe pomiędzy zawarciem obu aktów notarialnych u jednego notariusza lub u dwóch?
Jakie są inne koszty takich operacji? Rozumiem, że podatku od sprzedaży automatycznie nie będzie, gdyż kwota będzie przeznaczona na zakup kolejnego mieszkania.

Dziękuję z góry za odpowiedzi.
wiwan / 2010-08-26 10:36
Potwierdzę tylko to, co Pan przeczuwa-by była to zamiana muszą być dwa warunki spełnione naraz:
1.pan a zbywa na rzecz pan b, a pan b na rzecz pana a
2. oba zbycia są jednoczesne, na postawie tej samej umowy.
Wtedy rzeczywiście PCC nie ma ( tzn. jest tylko od różnicy wartości nieruchomości).
W tej sytuacji są to dwie niezależne transakcje kupna -sprzedaży, obie obciążone PCC, który płaci (poprzez notariusza) kupujący.
PCC nie ma , jeśli jedna ze stron jest VAT-owcem- czyli warto, by to drugie mieszkanie kupił Pan od kogoś w ramach np. jego działalności gospodarczej- czyli od dewelopera.

To czy jest to ten sam notariusz może mieć tylko znaczenie takie, że można wynegocjować nieco niższą taksę, zwłaszcza jeśli oba katy umówi się tego samego dnia, jeden po drugim. Ale to tylko dobra wola notariusza, nie wynika z przepisów.

W kwestii podatku ze sprzedaży pierwszego mieszkania przed upływem "5 lat" jest tak, że rzeczywiście unika go Pan przez wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe. Poza tym US po wyrokach sądów uznają, że przekształcenie sp. własnościowego w prawo odrębnej własności, to nie jest nabycie tylko zmiana formy własności, więc 5 lat nie liczą od aktu notarialnego lecz od uzyskania tego prawa. Inaczej, gdy pierwotnym prawem jest sp. lokatorskie prawo do lokalu- jego zmiana na własnościowe lub odrębne to już jest nabycie.

kalkulator notarialny tu:
http://www.money.pl/banki/kalkulatory/koszty/

Najnowsze wpisy