Forum Forum podatkoweInterpretacje

Dobra elekroniczne + PayPal = podatek?

Dobra elekroniczne + PayPal = podatek?

fmf225 / 2010-08-01 12:10
Mam nastepujace pytanie.
Prowadze strone internetowa gdzie za $10 za posrednictwem systemu PayPal mozna sciagnac poradnik o zegarkach (dobra elektronicze). W zwiazku ze poradnik stal sie dosyc popularny na moim "wirtualnym" koncie jest okolo $1500 ktore chcialbym wyplacic na rzeczywisty rachunek bankowy w pl. Jestem osoba prywatna i nie prowadze DG. Pytanie oczywiscie brzmi czy US moze sie do tego przyczepic i ewentualnie jakie podtki czy deklaracje trzeba by tu bylo skladac.
wiwan / 2010-08-02 10:50
US może się zawsze przyczepić, to podstawowa zasada podatkowa ;-)
1. W świetle interpretacji konto PayPal może i wirtualne, ale dochody na nim realne co za tym idzie opodatkowane:(cyt. z netu):
"Zgodnie ze stanowiskiem przyjętym w nauce prawa podatkowego i prawa zobowiązań, za wartość pieniężną uważa się takie aktywa/ instrumenty finansowe, które nie są pieniądzem, ale mogą służyć do regulowania zobowiązań. Aby aktywa finansowe, które nie są pieniądzem, ale wyrażają pewną wartość w pieniądzu miały zdolność do umorzenia zobowiązania, musi na to wyrazić zgodę wierzyciel. W przypadku systemu PayPal obydwa te warunki (posiadanie przez pieniądz elektroniczny określonej wartości i zgoda wierzyciela na umarzanie nim zobowiązań) powinny być spełnione, ponieważ użytkownicy systemu przystępując do niego zgadzają się na pełnienie przez pieniądz elektroniczny między nimi funkcji środka płatniczego. W konsekwencji otrzymanie pieniądza elektronicznego na koncie PayPal będzie powodowało powstanie przychodu podatkowego".
2. Zatem moment przelania środków do rzeczywistego banku nic tu nie zmienia.
3. Dochody za ten poradnik powinny być przeliczane na PLN po kursie NBP i wykazane w rozliczeniu rocznym jako dochód z 'innych źródeł'. w związku z tym zamiast tradycyjnego PIT 37 wypełnia się PIT 36.
4. Oczywiście przy założeniu, że prowadzenie tej strony i udostępnianie poradnika nie nosi znamion działalności powodującej obowiązek zalegalizowania w formie DG.

Najnowsze wpisy