Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Pesymizm wziął górę

Pesymizm wziął górę

Money.pl / 2006-05-24 19:10
Komentarze do wiadomości: Pesymizm wziął górę.
Wyświetlaj:
marek-amator / 2006-05-24 21:44 / portfel / Bywalec foum
Witam i podziwiam tak zdecydowane oceny niektórych forumowiczów (bessa , korekta
hossy , krach itd. )choć wg. mnie za wcześniej na stawianie takich tez. Przecież na giełdzie nie chodzi o to kto ma rację a o zarabianie ! Inwestorzy mający pewność bessy powinni być konsekwentni i sprzedać swoje akcje które w bessie tanieją, bo inaczej wygląda to na sianie paniki w celu dokupienia akcji po niższych cenach. Sam jestem sceptycznie nastawiony na najbliższy czas i dlatego w portfelu posiadam gotówkę i akcje do odsprzedania na wezwanie (czyli z ustaloną ceną).
jędrzej / 2006-05-24 22:07 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Przesadzasz, nikt poza maestro, slaw i adzrej nie jest tu taki pewien bessy.
Ja uważam nadal, że to będzie głeboka korekta, która może niestety potrwać do września.
Miło będzie jak wzrosty powrócą wcześniej.
Tak czy inaczej wolę ten niepewny okres przeczekać na zewnątrz, dlatego mimo straty z poprzednich dni, wczoraj z rańca sprzedałem wszystkie walory.
warren buffet / 2006-05-24 22:19 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
wielu przecene do wrzesnia uzna za krach a bessa to bedzie miekkie slowo. uwierz
jędrzej / 2006-05-24 22:37 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Wierzę, ale bessą nazywa się przecenę trwającą kilka-kilkanaście miesięcy. Korekta do września to mały pikuś, po prostu wakacje.
czarnytom / 2006-05-24 21:50
witam. ja myślę, że to nie bessa ale wyszedłem wczoraj z akcji bo wystraszyły mnie (tak przyznaję sie - wystraszyły) zjazdy GTN w i na razie czekam co będzie, a że wyjeżdżam na wakacje to pewnie zacznę grać gdzieś w październku pewnie-już wtedy będzie spokojniej :-)
a może popróbuję coś na DT zarobić zobaczymy jak to będzie
pozdrawiam
marek-amator / 2006-05-24 22:06 / portfel / Bywalec foum
Take zachowanie na ten czas pozwala chronić nie tylko kapitał -)). A obserwacja rynku
"z boku" szczególnie po odświeżeni wakacjnym daje nam niezbędny dystans konieczny
przy decyzjach inwestycyjnych. powodzenia
Abus / 2006-05-24 21:40 / Uznany Gracz Giełdowy
no wymieklem i ja:>, zrobilem konwersje do ochrony kapitalu dzis, okopie sie tam i bede sobie z boku obserwowal...dobrze choc ze konwersja za darmoche, bo juz mam wystarczajaco w plecy:/
warren buffet / 2006-05-24 21:50 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
ale to masz wycene w piatek ;) a nóż jutro bedzie +10 :D
Ona / 84.40.132.* / 2006-05-24 21:49
Mam i ja...;) ochronę kapitału.
warren buffet / 2006-05-24 21:48 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
rowniez pojechalem po bandzie. jesli tak wiecej ludzi zrobi - bedzie bardzo ciekawa sytuacja. sprzedaz na sile.
jędrzej / 2006-05-24 22:17 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
To 2200, czy 1900 ?
warren buffet / 2006-05-24 22:20 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
2400 narazie. ale ja mysle ze odbije sie w koncu
jędrzej / 2006-05-24 22:58 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
W końcu na pewno (byle nie tak jak wczoraj) :-)
czarnytom / 2006-05-24 21:27
Ale USA walczą ostro żeby wyjść na plus ciekawe czy im się uda...
robertoq / 83.20.170.* / 2006-05-24 21:23
wszystko jasne kto miał wyjśc to wyszedł,a u nas fundamenty są solidne i perspektywy rozwoju gospodarki również nie najgorsze więc bez paniki.linia trendu zatrzyma się i ci co zwinęli w porę interes,znowu wejdą do gry
robertoq / 83.20.170.* / 2006-05-24 21:55
panowie przyznaję rację że należymy do rynków wschodzących ale jaki sens ma spadek np biotonu do 12 zł skoro cena fundamentalna wynosi ok. 13 zł,a prognozy zysku...no jeszcze większe, po za tym nie zapominajmy że zawsze można uchronic się przed spadkami otwierając krótkie pozycje na kontraktach
czarnytom / 2006-05-24 22:00
no do 12 to może nie ale np. do 20 jakby zleciał to miałby że tak powiem godziwą wartość bo te prognozy zysku to owszem są bardzo dobre ale za jakieś 2 lata minimum tak sądzę
akurat do BIO mam sceptyczne nastawienie bo spółki, które mają dobre podstawy i dobre wyniki lecą w dół a BIO rośnie lub stoi ale ma on extra PR dlatego jest tak wysoko wyceniany nic poza tym przynajmniej na chwilę obecną
pozdrawiam
czarnytom / 2006-05-24 21:43
Nie jestem pesymistą i dopiero wczoraj wyszedłem z rynku czego trochę żałuję bo zrobiłem to w złym momencie ale rynek dyskontuje przyszłość a nie teraźniejszość a co będzie to zobaczymy bo na razie to nasz rząd przez tyle czasu nic nie zrobił tylko się chwali, że to jego zasługa te dobre wskaźniki ekonomiczne jakby zaplecze rządowe czyli parlament zliberalizował przepisy i ułatwił rozwój przedsiębiorczości (czego nie zrobił) i obniżył podatki (czego też nie zrobi tylko ściemnia) a na razie to inwestycje spadają w ostatnim okresie co było dosyć istotne dla wzrostu, a nasza "super koalicja" to też też nie słyszałem żeby coś zrobiła pozytywnego (poza tym jak widać 15 osób w Sejmie na posiedzeniu to co można stworzyć w takim gronie-a wakacje niebawem i znowu przerwa i tak rok minie bez żadnych działań).Nie wspomnę już o premierze, który "wiedział", że będą spadki bo on wie wszystko tak jak to, że na Ziemi jest przyciąganie ziemskie a na Księżycu księżycowe-ten tekst powalił mnie na glebę jak go usłyszałem)
Do dziś starałem się nie brzmieć pesymistycznie pomimo strat jakie poniosłem ale wiara niektórych że jest super jest po prostu nie do ogarnięcia przez mnie.
Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem - to taka moja subiektywna opinia i przepraszam, że nie na temat GPW i spółek.
Pozdrawiam i życzę zieleni bo czerwoności nie życzę nikomu :-)
jędrzej / 2006-05-24 21:34 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Przykro mi, ale fundamenty (zwłaszcza gospodarcze) nie mają nic do rzeczy. Nasza giełda to "emergency market" (pol. "rynek bardzo mocno spekulacyjny").

Co oczywiście znaczy, że na dwoje babka wróżyła - jak spekulanci wyszli, to mogą i wrócić.
Trzeba teraz obserwować kurs PLN, jak zaczniemy wracać do 4,2 za Euro, to by by jankes.
zzz / 194.187.181.* / 2006-05-24 21:19
gdzie mozna znalezc wykres wigu i wig20 od pocztku bo na gpw sa tylko roczne?
adzrej / 2006-05-24 21:28 / Bywalec forum
przyslij maila to ci wysle od 1995
adzrej / 2006-05-24 21:21 / Bywalec forum
takie historyczne dano ty tylko w IPNie....
zzz / 194.187.181.* / 2006-05-24 21:22
a tak naprawde wiesz gdzie to mozna znalezc?
warren buffet / 2006-05-24 21:33 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
http://www.money.pl/gielda/archiwum/indeksy/
zzz / 194.187.181.* / 2006-05-24 21:40
dzieki
jacii / 81.190.214.* / 2006-05-24 20:52
pozdrawiam andzrej!!!!!!! wtopilem dobre wakacje, wizje katastroficzne ale dajesz koloryt i rozrywke

pozdr
adzrej / 2006-05-24 20:59 / Bywalec forum
to z czego sie cieszysz? ze wtopiles?
czarnytom / 2006-05-24 20:59
może że nie wtopi więcej o ile spieniężył :-)
adzrej / 2006-05-24 21:08 / Bywalec forum
no mam nadzieje ze zdazyl i przynajmniej ma na ferie, bo wakacje juz poszly sie paść, z tego co mowi.
polikarp / 83.8.63.* / 2006-05-24 20:40
Hej! Co oznaczaja terminy (dokladnie): dlugi okres, sredni, krotki - ile to jest?
Czy tez to dokladnie nic nie znaczy (ewentualnie dla kazdego cos innego)?
Andr / 83.25.208.* / 2006-05-24 22:44
Długi okres ( horyzont czasowy) to okres, w którym na pewno wartość naszych inwestycji będzie dodatnia. Jest to ulubione wyjaśnienie analityków giełdowych bieżących niepowodzeń inwestycyjnych. Świetnym dowodem na tę regułę jest wykres zmian cen na giełdzie amerykańskiej w ostatnim półwieczu. Jest jeszcze jedno niepodważalne prawo: w długim horyzoncie czasowym wszyscy będziemy martwi.
czarnytom / 2006-05-24 22:04
w ekonomii za długi okres przyjmuje się conajmniej 2 lata
średni 1 rok - 2 lata
krótki mniej niż 1 rok
nie wiem czy na giełdzie jest tak samo ale przypuszczam, że tak
tva / 83.23.131.* / 2006-05-24 20:33
Czy ktoś potrafi przeanalizować wykres wig z ostatnich 12 miesięcy. Według mnie właśnie skończyła się rysować
głowa. Jeśli będzie odbicie nawet w perspektywie kilku sesji to zacznie powstawć drugie ramię a co po nim to lepiej nie pisać. Proszę forum o wypowiedzi.
Zbyszek / 83.15.7.* / 2006-05-24 21:07
I masz rację moim zdaniem. Jedno zastrzeżenie drugie ramię niekoniecznie musi byc takie samo. może być wyżej. Moim zdaniem jesteśmy przy dołku na poziomie około 2740 potem chwila stabilizacji i jazda do poziomu około 3100 i dopiero potem może byc albo zakończenie formacji. Czego nikt chyba nie chce albo jeje zanegowanie po postraszeniu. i wzrost do końca roku do poziomu około 3600. Mówię oczywiście o wig 20
adzrej / 2006-05-24 20:43 / Bywalec forum
....dobrze kombinujesz........i slusznie sie obawiasz.....
osesek / 2006-05-24 20:27 / Pan Tysiącznik
Dzień dobry.
Batman, głowy to nie saturatory !!!
Jeżeli uważasz, że oznaką bessy jest pesymizm to ja Ciebie pytam czyj !!!!!
Są urodzeni pesymiści i urodzeni optymiści a różni ich podejście do tymczasowych niepowodzeń. Nie można zostać pesymistą tylko dlatego,że spada WIG !
Jeżeli ktoś zostaje pesymistą z powodu spadków indeksów jest totalnie nieprzygotowanym do życia.
Jest ubezwłasnowolnią, nieporadną ,żałosną istotą.
Dopóki krew w żyłach i czapka na głowie optymista będzie optymistą i nie załamią go żadne chwilowe niepowodzenia.
A niech sobie ten WIG razem z Boryszewm spada kiedy musi. I co takiego się stanie ? Wszystko zostanie po staremu,żona ,dzieci,dom,praca,pies i Tyskie. Nic się nie zmieni w moim przypadku bo ja nie żyję z giełdy i nie zamierzałem. Starożytni Chińczycy mawiali,że cierpliwy nawet kamień ugotuje. Ja będę cierpliwy i będę robił swoje.
A on,ten WIG znaczy się,niech leci skoro musi. A jak zleci to i wzleci. (:(:
Ola / 87.206.243.* / 2006-05-25 00:06
No to może się przedstawię Tobie "osesku": jestem ubezwłasnowolnioną, żałosną istotą, która została pesymistą z powodu spadków na indeksach, ale wiesz co wszystko się zawsze równoważy....mam męża optymistę, który mi wczoraj powiedział to samo: nic się nie zmieni, a jak zleciało to i wzleci.....tylko on woli hainekenka ; ).
Pozdrawiam
Krzych / 2006-05-24 21:20 / Płoteczka na forum
Wszystko to jest mądre oprucz Tyskiego - powinien być Żywiec.
jędrzej / 2006-05-24 20:34 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Jak sądzę, Batman odpowiadał na moje pytanie - pisał o dnie bessy. Wydaje się że sensownie
samuraj jack / 2006-05-24 20:57 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy/ Bloguje na bblog.pl!
o dnie bessy
Batman / 2006-05-24 20:25 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Jeszcze jedna fajna strona:

http://money.cnn.com/data/markets/nasdaq/

Zobaczcie jakie oni tam mają obroty (volume): 1,618,024,285.00
Optyk / 194.126.146.* / 2006-05-24 20:23
Niektóre komentarze troche mnie śmieszą. O jakiej bessie mowa? Po kilku dniach spadków? Akcje w dalszym ciągu są za drogie. To z czym mamy do czynienia to korekta zbyt intensywnych wzrostów przez ostatnie 9 m-cy ? W długim termine trend jest niezagrożony. Zakupy w ostatnich miesiącach obarczone były dużym ryzykiem, ale kupujący chyba o tym wiedzieli?
Batman / 2006-05-24 20:30 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Pozwolę sobie zadać pytanie, czy kolega jest na akcjach czy poza rynkiem (ewentualnie na kontraktach na spadki)? Jak się ma akcje to wszelkie informacje o bessie są śmieszne. Gdyby było innaczej to samemu byłoby się śmiesznym.

Ja jestem obecnie poza rynkiem.
Optyk / 194.126.146.* / 2006-05-24 20:48
Wczoraj sprzedałem ze stratą Alchemię i Capital. Miałem je raczej z ciekawości. Większe ilości Getin, TVN ,Bioton , Kopex sprzedałem w marcu i kwietniu gdy już spodziewałem się większej korekty. Papiery te trzymałem od lipca 2005. Na kontraktach i opcjach nie gram chociaż bardzo mnie interesują. Bessa jest zjawiskiem gdy nastąpi przełamanie trendu wzrostowego i też musi troche potrwać. Wyśmiewane przez niektórych fale Eliota czasami dużo mówią.
jędrzej / 2006-05-24 20:20 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Może jednak w USA wyjdą na plus? Kontrakty już są zielone.
warren buffet / 2006-05-24 20:04 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
Batmanie mozesz dac jakis link do giełd wszystkich oraz do miedzi ?
Batman / 2006-05-24 20:09 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Tu jest tego dużo (Turcja itd.):

http://www.bloomberg.com/markets/stocks/wei_region2.html

Miedź (w USD za funta):

http://www.kitcometals.com/charts/copper.html

przeliczać należy 1 kg = 2,20462 funta, czyli np 3.60 USD za funta to 7,94 USD za kg, czyli 7,940 USD za tonę.
warren buffet / 2006-05-24 20:36 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
dzieki wam !
jędrzej / 2006-05-24 20:07 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
http://www.kitcometals.com/charts/copper.html

www.rynek.owg.pl

Tylko wykasuj spacje.
jędrzej / 2006-05-24 19:58 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
A i jeszcze prośba.:
- Niech doświadczeni na bessie powiedzą, jakie są sygnały końca bessy (techniczne i medialne). Może się przydać w przyszłości (nawet jeśli to będzie tylko długotrwała korekta).
bruce / 2006-05-24 20:07 / Bywalec forum
czesc jedrzej, mysle, ze to tuz, tuz:
1. rynek jest juz strasznie wyprzedany !!!
2. po stronie kupna wzrosla srednia wartosc jednego zlecenia
3. do 2750 (silne wsparcie) zostalo -2%, druga fala spadku bedzie podobna wiec zostalo jej okolo -2% :)
4. kilka spolek juz hamuje

musi odreagowac, jak Ci dzisiaj poszlo???
jędrzej / 2006-05-24 20:15 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Wczoraj z rańca sprzedałem wszystko (ale i tak po poprzednich spadkach mam 21% w plecy). I patrząc na tę żeźnię co chwilę sprawdzałem czy zlecenia się na pewno zrealizowały.
Potem nie miałem odwagi wejść jak odbiło, zresztą było na to tylko 15 minut (to świnie!)
Pograłem trochę na DT na BIOTONIE, ale to nie na moje nerwy.
Ten wczorajszy zielony koniec wydawał mi się mocno podejrzany (zwłaszcza w obliczu czerwonego zamknięcia w USA), więc dzisiaj rano złożyłem zlecenie kupna MOSTOSTALEXP po 1,85 zł ale się nie zrealizowało.
Teraz już nie wchodzę, czekam na uspokojenie.
Jeśli to będzie bessa to poćwiczę DT małym kapitałem (żeby być na bieżąco) i wejdę, jak będzie kompletny marazm.
Cześć.
Batman / 2006-05-24 20:05 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Dno bessy charakteryzuje się skrajnym pesymizmem. Analitycy piszą tylko o spadkach i że dalsza przecena akcji jest bardzo możliwa. Wszyscy lokują pieniądze na lokatach bankowych. Są puski w biurach maklerskich. Wtedy trzeba kupować akcje i zapomnieć, że się je ma.
samuraj jack / 2006-05-24 20:17 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy/ Bloguje na bblog.pl!
wtedy nikt o akcjach nawet rozmawiać nie chce; obroty niskie i coraz niższe; totalna żałoba. Ci, ze zwykłych inwestorów (jak my), którzy nie sprzedali akcji zapominali o ich istnieniu...
(pamiętam bessę po zwałce w 1994 r.; w 2000 r. nie byłem na parkiecie)
jędrzej / 2006-05-24 20:06 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Dzięki.
kettner / 2006-05-24 20:18
Wnioskując z Waszych wypowiedzi to chyba zbliżamy się do tego punktu? Szkoda że adzej się nie wypowiedział, on jest specem od bessy.
samuraj jack / 2006-05-24 20:54 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy/ Bloguje na bblog.pl!
daleko nam do tego punktu; blisko będzie wtedy, jak na tym forum będzie 20-50 postów na dzień

mimo wszystko mam nadzieję, że to głęboka korekta, a nie bessa
Jeck / 2006-05-24 21:41 / "Poławiacz perełek"
tyle wpisów na tym forum dziennie to było w listopadzie `05...a była hossa..
samuraj jack / 2006-05-24 21:57 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy/ Bloguje na bblog.pl!
ale od tamtego czasu forum się rozwinęło, przybyło inwestująych na giełdzie; sam tutaj "udzielam się" od miesiąca;
jędrzej / 2006-05-24 21:29 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Ja też, ale jest dobra okazja zapytać.
jędrzej / 2006-05-24 19:55 / portfel / Uznany Leszcz giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
Właściwie to nie ma sensu pisać, że jutro spadamy - to raczej oczywiste. Pytanie jest raczej, czy będzie powtórka z wczoraj, czy tak spokojnie jak dziś.

A pisałem, że to wtorkowe zamknięcie wyglądało za pięknie, żeby mogło być prawdziwe.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy