Forum Forum inwestycyjneFundusze

Pierwsze kroki w funduszach

Pierwsze kroki w funduszach

str4nger / 92.238.139.* / 2009-01-18 14:52
Witam,

ostatnio zainteresowalem sie funduszami ... wybralem kilka z nich i chcialbym w nie wlozyc 50% moich oszczednosci. pozostale 50% mam na lokacie. Mam SFI w mBanku.

po namysle zdecydowalem sie na fundusze inwestujace za granica ... bo wydaje mi sie ze jest to dobry ruch kiedy czekamy na obnizke stop procentowych w polsce. zaznaczam ze jestem kompletnym amatorem w tej dziedzinie :) ... wiec jesli plote glupoty to prosze mnie wyprostowac ...

wybralem nastepujace fundusze :
allianz walutowy
unidolar obligacje
aig subfundusz obligacji swiatowych

w zwiazku z tym chcialbym prosic szanownych forumowiczow o wypowiedzenie sie na temat mojego zamierzonego ruchu.

byloby milo gdyby ktos moglby podrzucic jakies dobre dla poczatkujacych linki do artykulow na temat funduszy i jak w nie inwestowac, na co zwracac uwage itd. gdyz chcialbym moc podejmowac w miare swiadome decyzje samodzielnie :)

dziekuje z gory za wszelkie wskazowki

chcialbym zlecic nabycie jednostek w pn badz wt

pozdrawiam
Wyświetlaj:
mclewan / 212.76.37.* / 2009-01-18 23:39
pełny bałagan!!
Ze względu na ryzyko kursowe inwestowac należy w obligacje polskie / PLN! /o dłuuuuuuuuugim terminie wykupu,najlepiej w odpowiednich funduszach Cykl Pringa się kłania.Natężyć się i znależć fundusz ,który tak robi !!! Jeden taki w styczniu 2009 /!/ dał już 1,5% zysku /yes,yes ! / brutto - minus belka,minus opłaty oczywiście/. W pełni popieram Kazumi- inwestycja w obligacje denominowane w obcych walutach to czysta spekulacja na kursach walut.Podobnie działanie na rynkach światowych - zawsze odbywa się przecież via EURPLN,USDPLN,JPYPLN, czy BRLPLN !!! ZZZłoto wzrosło o 3%w usd,ale dolar spadł względem PLN o 3,1 % - ile zarobliśmy, aaa??
Dzisiejsze kursy polskiej złotówy są nienaturalnie niskie i to się odwóci!!!
Powodzenia - i szybkiego wzbogacenia się na rozumnych inwestycjach !!!
lukaszn19 / 2009-01-18 23:15 / Tysiącznik na forum
pierwsza sprawa to musisz okreslic dlugosc okresu inwestowania, jezeli dlugoterminowy to jest teraz dobry moment do inwestowania za rok,dwa indeksy beda znacznie wyzejniz teraz,ale sredniotermonowo jeszcze mozna ladnie wpasc i trzeba byc caly czas na biezaco z rynkiem, obligacje jeszcze dadza zarobic ale mamy teraz mala gorke na nich to tez wypatruj korekty, co do samych inwestycji to mam grono osob ktorym staram sie pomoc w podejmowaniu decyzji i mam przygotowany mini kurs z materialami o rozumieniu wykresow (samodzielnej analizy wykresow) tylko z eteraz nie mam wolnych miejsc, ale mozesz za jakis czas sprobowac lukaszn191@gmail.com
krzysiek29 / 2009-01-18 23:21 / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj Lukasz milo ze wpadles. Cisza na forum sie zrobila az strach wszyscy pouciekali.Jak inwestycje wporzadku?pozdr
lukaszn19 / 2009-01-18 23:51 / Tysiącznik na forum
w week zawsze tak tu spokojnie, a inwestycje rozpoczete pewnie widziales wykres Dji, warto sprobowac
krzysiek29 / 2009-01-18 21:50 / Uznany Gracz Giełdowy
juz widze dlaczego te fundusze wybrales-:) stopa wzrotu
str4nger / 92.238.139.* / 2009-01-18 22:56
akurat nie przygladalem sie stopie zwrotu w tamtych tabelkach :)

wybralem te ktore widzialem ze inwestuja w rzeczy ktore zdawaly mi sie ze musza stac lepiej po obnizce stop procentowych u nas w stosunku do obecnego poziomu. ale nie wiedzialem ze to wcale nie musi tak prosto wygladac.

nie jestem tez tak naiwny by uwierzyc w stope zwrotu ktora pewnie bazuje na ostatnich wynikach ... a te sie moga w kazdej chwili zmienic :)

inna sprawa ze slyszalem o zasadzie kupowania w dolku .... a te fundy nie wygladaja jakby teraz mialy dolek wlasnie ... stad moje zastanowienie

w sumie liczylem ze ktos podrzuci jakis gotowy pomys na drobna modyfikacje mojej przyszlej inwestycji

no i ze moze ktos zarzuci jakimis linkami bym mogl sie doszkolic z rzeczowego zrodla dla poczatkujacych

myslalem nawet zeby zaplacic jakiemus konkretnemu doradcy finansowemu ktory w tym ciagle siedzi ... ale po pierwsze nie znam takiego a wolalbym z polecenia, a po drugie siedze teraz za granica a obecni tutaj doradcy zapewne maja znikome pojecie o polskim rynku i funduszach. a nie ma to jak udac sie do takiego goscia i gadac osobiscie :)
str4nger / 92.238.139.* / 2009-01-19 19:09
dzieki wszystkim za dolaczenie sie do dyskusji i mam nadzieje ze sie jeszcze troche rozkreci :)

myslalem troche o tym wszystkim co kazdy z was pisal i o tym co sie ostatnio naczytalem tu i tam.

moje wnioski poki co nie prowadza do niczego - jak widze po waszych wypowiedziach ciezko komus zielonemu takiemu jak ja obrac na poczatek jakis dobry kierunek. choc kazda wasza wypowiedz na ten temat jest ugruntowana jakas wiedza to potrafia byc one dosc rozbiezne.

np odnosnie walut - czytalem rozne opinie/wypowiedzi.
jedni twierdza ze zloty ma obecnie sztucznie zanizona wartosc i predzej czy pozniej zacznie rosnac - i dla mnie to by raczej wyjasnialo przychylnosc niektorych z was do polskich obligacji itd.
inni natomiast twierdza ze to nieprawda i ze w tej chwili wartosc PLN sie urealnila - cytuja kursy walut wobec PLN sprzed kilku lat i faktycznie teraz zloty wobec tamtych kursow stoi i tak znacznie lepiej. dodatkiem do tego argumentu jest stwierdzenie ze polskiej gospodarce nie wiodlo i nie wiedzie sie na tyle dobrze by zloty mial byc tak mocny.

patrzac na to wszystko z dystansu jako poczatkujacy - to wszystko zdaje mi sie jedna wielka spekulacja ... jakby kazdy uczepial sie jakiegos jednego wskaznika ktory jest jego ulubiony i to on wytycza jego droge dzialania.

w sumie nic nie wiem ...

zmienilbym np w moim pierwotnym zalozeniu fundusze na:
allianz walutowy (zostaje)
unikorona obligacje (zeby bylo cos w PLN niezalezne od kursow walut)
i jakis jeden fundusz hybrydowy ... do akcyjnych sie nie pcham :)

czy to ma wiekszy sens ?

jak znajde swoj fundusz hybrydowy to napisze ktory mnie interesuje

prosze o komentarze :)
str4nger / 92.238.139.* / 2009-01-20 16:35
troche zerkalem tu i tam ... i ...

25% allianz walutowy
25% unikorona obligacje
50% Millennium SFIO Funduszy Zagranicznych Subf Obligacji Amerykańskich Plus

moze to sobie lezec nawet do 2 lat w tych funduszach

czy waszym zdaniem ponioslbym duze ryzyko inwestujac w taki sposob ?
krzysiek29 / 2009-01-18 23:12 / Uznany Gracz Giełdowy
Powiem tak bardzo duzo sie mylisz wiekszosc doradcow nie ma pojecja o inwestowaniu tak jest prawda. Przeciez kazdy doradca jest w pewnym rodzaju sprzedawca ktory sprzedaje swoje produkty a o co chodzi o jak najwieksza sprzedaz fakt powinna sie jeszcze liczyc jakosc produktu ale z tym jest bardzo ciezko. Warto jest zaplacic komus kto sie na tym zna ale skad bedziesz wiedzial ze to wlasnie ta osoba. Najlepiej jakbys sam zaczal sie uczyc inwestowania i nauki a glownie analizy technicznej.
Tu masz opisane fundusze HSBC lacznie z wycenami w co inwestuja itd
http://services.assetmanagement.hsbc.pl/fundspl/tiles/display?def=fonds.equity-pl
Wiesz dlaczego nie polecam obligacji bo to wielki balon i kiedys peknie. A do tego obligacje to w duzej mierze roznego rodzaju korporacje finansowe ktore maja ogromne tarapaty ja osobiscie nie chce im dawac kase za darmo a jesli Ty uwazasz ze to dobra decyzja ok.
Polecic fundusze z mbanku jeden juz dalem HSBC Climate Change nawet jak spojrzysz na firmy w ktore inwestuje to przyszlosc jest calkiem niezla w kazdym badz razie zero bankow. W wiekszosci funduszy w wielu procentach to banki ktorych ostatnio nikt nie chce kupowac.Jesli masz jakies pytania to pytaj.Ale nikt nie da ci recepty i kup to i tamto a za rok bedziesz mial 100% albo i wiecej. Tak moze powiedziec ktos kto nie ma pojecja w wyniku tego kryzysu nie tacy asowie polegli ciesz sie ze teraz na rynek wchodzisz
lukaszn19 / 2009-01-18 23:53 / Tysiącznik na forum
swieta prawda
kiewus@poczta.onet.pl / 88.199.134.* / 2009-01-18 19:26
Jestem doradcą, ale proszę nie traktować mojej wypowiedzi jako nagonienie klientów. Od jakiegoś czasu staram się skrupulatnie analizować sytuację na rynku FI. I rzeczywiście wychodzi na to, że początkek roku to dobry okres na inwestycji w fundusze walutowe. Swoim klientom zwracam uwagę szczególnie na CHF i JEN. To co się dzieje z tymi walutami przy dobrym doborze funduszy może dać niezłe efekty. Jak wspomniano na tym forum lokowanie 100% w jeden rodzaj funduszy to dość duże ryzyko (według mnie nadal nie większe, niż wchodzenie w akcyjne). Dlatego też nowicjuszowi radziłbym ulokowanie ok 70% w fundusze pozbawione ryzyka kursowego. Szkoda by było, żeby się zniechęcił na początku i do tego wtopił. Pozostałe 30% można ulokować zależnie od poziomu akceptowanego ryzyka. I tu właśnie jest miejsce na fundusze walutowe ale też sektorowe. Dużo by pisać. Nowicjuszom życzę dużo szczęścia w tym trudnym okresie.
krzysiek29 / 2009-01-18 21:20 / Uznany Gracz Giełdowy
Dlaczego CHF o JPY??? jesli chodzi o waluty to przyszlosc widze calkiem inaczej i inne waluty. Jak mozna namawiac na CHF przy poziomie prawie 3zl czemu nikt nie namawial na walutowe przy poziomie 2zl tylko wlasnie teraz. A dodatkowo gospodarka Szwajcarii jakby nie bylo bankami stoi wiec mozna samemu dospiewac fundamenty.Na podstawie jakiej analizy wniosujesz ze inwestycja w CHF i JPY jest dobra jakies fibo,ellioty...Powiedz to w jakie fundusze bys teraz zainwestowal konkretnie?
kiewus@poczta.onet.pl / 217.98.12.* / 2009-01-19 09:27
Nie napisałem że namawiam na te waluty, tylko że początek roku był dla nich niezły. Rzeczywiście kurs PLN jest obecnie według mnie niski i trudno spodziewać się kolejnych tak głębokich ruchów jak miało to miejsce w ostatnich tygodniach. (CHF teraz powinien znaurkować nieco powyżej dołka ostatniej korekty - chorągiewka się tworzy :)). Mimo wszystko już kączy się czas, kiedy zachęcałem do ich kupna, teraz tylko przytaczam na spotkaniach co może dać kurs waluty w połączeniu z funduszem np. obligacji (obecnie trzymam Arkę Obligacji Europejskich i powiem Ci tyle, że nie straciłem). W co ja bym zainwestował? Jeżeli miała to być inwestycja długoterminowa, to 90% w coś bezpiecznego (ochrona kapitalu powyżej benchmarku w ostatnich miesiącach albo obligacje, np. legga), 10% agresywniej, ale raczej w akcje sekterowe na początku. Potem co miesiąc rewizja syttuacji akcyjnych i transfer kolejnych 10% do akcyjnych. Dziękii temu uśresdniam cenę i gdzieś mam głębokie zmiany kursów. Najlepiej aby zakup poprzedzić obserwacją WIG20, tak aby skorzystać z tendów średniookrsewych. Zapomnijmy o walutach
krzysiek29 / 2009-01-19 09:58 / Uznany Gracz Giełdowy
Nie chcialem Cie urazic sporo czasu poswiecilem funduszom, gieldzie, surowcom, walutom Mam inne podejscie i tyle. rynek funduszy znam bardzo dobrze. Ale juz od dluzszego czasu pozegnalem sie z funduszami a zostalem na bezposrednich transkacjach w akcje, towary, waluty. A same spojrzenie na wykres malo co mowi to zalezy tez od praktyki ale kazdy wykres nalezaloby poddac jakies analizie.pozdr
kazumi / 2009-01-18 17:32 / portfel / Mistrz gry: "Najlepsze spółki tygodnia"
Dlaczego całą kasę wkładasz do jednego rodzaju funduszy a więc takich ktróre zarabiają właściwie tylko wtedy gdy złotówka traci na wartości. Ponosisz bardzo duże ryzyko. No chyba że masz doświadczenie na foreksie. Rzeczywiście wydawałoby się, że skoro w Polsce będą obniżać stopy to złoty powinien się osłabić. Trzeba pamiętać o pewnych kwestiach związanych z foreksem:
1. W czasie kryzysu waluty niezawsze reagują zgodnie z teorią
2. Nawet jak obniżą stopy np. do 3,5-4 pkt proc. to i tak będą one wysokie np. w stosunku do eurolandu cz USA i jeśli sytuacja trochę się uspokoi to kapitał zagraniczny przypłynie do Polski chociażby w postaci pustego dolara pompowanego w gospodarkę USA
3. Osłabianie złotego nie ma rcjonalnych przesłanek co do obecnej sytuacji w gospodarkach
4. Ok. 3,2 za dolara i Ok. 4,2 za euro to już są kursy wysokie w opinii wielu ekspertów
5 Duża zmienność i spekulacja itd, itd, itd.

Możesz zrobić tak jak napisałeś i zarobić w ciągu 3 miesięcy po 15% jeśli nasza waluta dalej tak gwałtownie będzie tracić, jednak w moim mniemaniu ponosisz bardzo duże ryzyko. Ale kto nie ryzyjuje ten nie zyska/traci. Pamiętaj też aby nie kupować historycznych wyników - wyniki takie służą jedynie do zweryfikowania umiejętności zarządzających w określonej sytuacji rynkowej. Zyczę trafnych decyzji.pozdr
krzysiek29 / 2009-01-18 16:33 / Uznany Gracz Giełdowy
Jesli zamierzasz inwestowac w fundusze obligacji to duzo lepiej zalozyc lokate poki sa jeszcze na takich poziomach a beda systematycznie lokaty spadac razem ze stopami.
W mbanku masz mase funduszy ale radzilby glownie zwroc uwage na HSBC i to akcyjne. Co do funduszy obligacji mamy przyklad ING BSK umoczyl w 4 kwartale kupe kasy a na czym na euroobligacjach a od kogo je kupowal od spolki matki ING. Wiec nalezy bardzo uwazac co sie robi. a nasze fundusze jest to nizsza szkola jazdy smutna prawda. Ciekawym produktem z oferty HSBC jest Change Climate. Udanych inwestycji
str4nger / 92.238.139.* / 2009-01-18 17:23
innymi slowy odradzasz wszystkie z tych polskich funduszy obligacji ?...

zobacze za tym HSBCowskim Change Climate o ktorym pisales ... ale z tego co przegladalem kilka funduszow HSBC na platformie mbanku to to jakas swiezyzna jest bo wykres notowan jest dopiero od niedawna
pchelek / 2009-01-18 17:01 / Tysiącznik na forum
krzychu - co to jest Change climate - i gdzie mozna znalezc notowania ????
krzysiek29 / 2009-01-18 18:34 / Uznany Gracz Giełdowy
http://services.assetmanagement.hsbc.pl/fundspl/tiles/display?def=fonds.equity-pl

Tu wszystko ladnie i pieknie napisane o funduszach HSBC
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy