Forum Polityka, aktualnościKraj

PiS proponuje premierowi zmiany w ustawie o OFE

PiS proponuje premierowi zmiany w ustawie o OFE

Wyświetlaj:
acomitam / 83.25.184.* / 2009-02-12 16:40
Z tą wojną to bez jaj. Nawet dzieci w przedszkolu wiedzą, że to była "wojna" dla publiki. Trzeba było dostarczyć trochę sensacyjnych elementów, żeby się ludziska podniecali i w żadnym razie nie zaprzatli sobie głowy sprawami poważnymi, sprawami kraju, jego przyszłości i w efekcie przyszłości nas wszystkich. A tak naprawdę to jest gra, gra w dobrego i złego policjanta, ale gra w jednej drużynie i w cale nie jestem pewien, czy ta drużyna aby nas reprezentuje.
zorro25 / 81.190.156.* / 2009-02-12 12:20
Oni się nienawidzą.
A jeśli nie, to znaczy że dogadali sie już dawno temu a teraz rżną głupa i dają marne przedstawienie dla głupich Polaczków.
PrawdaKtóraBoli / 89.187.232.* / 2009-02-12 07:37
Każdy sobie zdaje sprawę, że po takiej decyzji kolejne pokolenia wchodzących na rynek pracy będą obciążone coraz większymi opłatami na zwiększającą się liczbę emerytów.
Ale oczywiście do tych baranów z pisu przyszłość kolejnych pokoleń nie interesuję.
Pajchiwo / 2009-02-12 10:06 / Tysiącznik na forum
Nie doczytałeś, w artykule jest napisane, że "może", nie, że musi. Dowolność jest cechą demokracji, nie chcesz, nie zmieniaj.
PrawdaKtoraBoli / 217.147.104.* / 2009-02-12 10:58
To proponowalbym jeszcze jeden punkt - calkowite wyjscie z ZUS i samodzielne oszczedzanie na wlasna emeryture. I ile sie odlozy i w jaki sposob sie to zrobi to wylaczenie sprawa wybierajacego ta opcje. A na tych co zostali niech sie sie sklada grupa pozostajaca w ZUS - ani grosza doplat do nich z moich podatkow.

Zastanawia mnie tylko jedno - dlaczego oni nie zaproponowali tego jak gielda szla w gore? A takie propozycje - wprowadzane tylko dlatego, ze sa problemy w gospodarce i wprowadzane pod publiczke - calkowicie nie sluza gospodarce. Zmiany w takich systemach pod wplywem chwilowych problemow calkowicie nie sluza rozwiazaniu problemow.
Przechodzilismy to juz raz tzn. powstanie NFZu z kas chorych w kilka lat po wprowadzeniu kas chorych i do dzisiaj z tego bagna nie mozna wyjsc.
taki tam / 213.238.107.* / 2009-03-03 09:06
A jak trafisz do wariatkowa, to kto za to będzie płacił? Ja, czy ty jako bezrobotny chory umysłowo człowiek?
A poważniej - z takich ludzi nie ma co się śmiać - problem jest naprawdę poważny - jest ich sporo, sami sobie nie zapracują na życie i często nie jest to nawet ich wina, bo wielu z nich to bardzo wartościowi ludzie zniszczeni przez innych ludzi, bądź przez warunki w jakich się znaleźli bez swojej winy.

Liberalne poglądy na gospodarkę są tak śmieszne i idiotyczne, jak twierdzenie, że najlepsze pomidory wyrosną w ogródku, w którym nikt o warzywa nie dba i które się samo przebiją przez inne, te będą gwarancją sukcesu ogródka.
Takie podejście jest próbą cofnięcia historii do epoki zbieractwa.
Pomidory z takiego ogródka rzeczywiście mogą być smaczniejsze niż ze szklarni, tyle że albo wyrosną w bardzo małej liczbie, albo nie uda im się przebić. Najwięcej będzie w ogródku chwastów. Tak wygląda gospodarka liberałów i to widzimy i dzisiaj i widzieliśmy za UW. Na szczęście w ograniczonej jeszcze wersji, bo niektóre stare zasady pielęgnacji jeszcze pozostały po poprzednikach, ale chce się je zlikwidować, żeby weszły tu czeremchy amerykańskie zamiast naszych czereśni. Więcej jest ich ponoć na drzewie.
Pajchiwo / 2009-02-12 20:44 / Tysiącznik na forum
Zaproponowali - tylko wtedy nikt tego nie zauważył - na "topie" było wysmiewanie sie z "kaczorów" bo wybory były blisko...
iskierrka / 151.92.176.* / 2009-02-13 12:31

Zaproponowali - tylko wtedy nikt tego nie zauważył -
- taaak? Niemożliwe! A gdzie narodowo-socjalistyczne PIS-owskie państwo opiekuńcze, które bierze w opieka najsłabszych? Co to zmiana? Liberalna gospodarka i prywata? To jakoś do PIS-u zupełnie nie pasuje...
Więc byłabym bardzo wdzięczna za jakiś namiar na @strone lub ustawę gdzie mozna tę wiekopomną propozycje przeczytać...
No chyba że Jarosławowi tylko tak się wyrwało przed wyborami, tak propagandowo (w końcu kłamać to on potrafi) ale nie sądzę żeby taką propozycję akurat jego "ciemny lud" kupił...
jur / 213.25.9.* / 2009-02-13 23:48
Wypociny ptasiego móżdżka. Ale już nie olivka, nini czy milunia. Smród jaki od Ciebie suko bije nie przysłonisz zmianą ksywek.
phukuba / 83.16.242.* / 2009-02-13 17:02
Ja tez gdzieś o tym czytałem, chociaż wydawało mi się, że to było jakiś rok temu...
sadasdsad / 89.74.145.* / 2009-02-12 11:42
To by był raj na ziemi i kat dla kolesi SBków którzy na zusie i innych ciepłych posadkach siedzą i nic nie robią. Wtedy wzrost gospodarczy będzie x5 ni jest teraz. Żyd nie dopuści do tego aby naród Polski sie odrodził z ich niewoli
iskierrka / 151.92.176.* / 2009-02-12 11:52
Rany, znowu jakis toruński maniak z żydowską manią prześladowczą...
Poczytaj sobie te fora pod różnymi artykułami a na pewno zobaczysz że tu Żydów nie trzeba bo największym "wilkiem" to Polak, Polakowi jest...
Gall# / 213.158.197.* / 2009-02-12 09:30
Ciebie boli twoja głupota biedaku, a nie prawda - próbujesz chamstwem przykryć swoją ignorancję?
Jesteś typowym pyskatym bucem o mentalności baby z siatkami, która jest przekonana, że się wzbogaci przez zaciskanie pasa i tanie zakupy na targu u ruskich
iskierrka / 151.92.176.* / 2009-02-12 11:37

213.158.197.* | Gall#


Jesteś typowym pyskatym bucem o mentalności baby z siatkami, która jest przekonana, że
się wzbogaci przez zaciskanie pasa i tanie zakupy na targu u ruskich
- o chamstwie mówiłeś...?
Hmmm...Mentalnośc Kali vel PIS?
Chyba że źle widzę i pan

Gall#
- wyartykułował same szczy(n)(t)y kultury osobistej i szacunku, którego sam się domaga...
Brawo.
PrawdaKtoraBoli / 217.147.104.* / 2009-02-12 09:44
obrazam Cie? nazywasz sie kaczynski?
masz cos do powiedzenia konkretnego w obronie tego chorego pomyslu paru pseudoingnorantow ekonomicznych i pseudointelektualistow z pisu, chorych z nienawisci do Polski?
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 09:10 / Bywalec forum
OFE to bardziej złodziejska instytucja od ZUS-u.
Ciągle się kiedyś mówiło, że do ZUS-u trzeba dopłacać z podatków, a OFE otrzymało w tym roku z podatków 20 mld zł. dotacji i jakoś nikt nie mówi, że to granda.
Przynależność do OFE jest obowiązkowa, tak samo jak do ZUS-u, tyle, że z ZUS-u można było otrzymać wyższą emeryturę, niż się wpłaciło pieniędzy (dlaczego? na skutek wzrostu liczby ludności w Polsce, a więc władzy musiałoby zależeć na wzroście ludności w Polsce i jeżeli to by następiło co byłoby zgodne z Polską racją stanu, to ZUS nigdy by nie splajtował, a zbrodniarze uchwalający ustawę o OFE z góry zakładali, że w Polsce będzie ubywać mieszkańców, a zatem ZUS musi splajtować, a przecież wystarczy uchwalać ustawy prodemograficzne, zamiast takich, jak ta o OFE antypolskie, zakładające zagładę narodu polskiego), a z OFE tylko mniej, bo przecież kwota wpłacona minus prowizja OFE, na dodatek ostatnio chyba PO zgłosiła złodziejski projekt ustawy, że OFE wezmą drugą prowizję za to że mnie w ogóle wypłacą moje pieniądze. To tak jak bym do banku wpłacił np. 100 tys. zł. i bank za wypłatę moich pieniędzy brał prowizję 3%.
PrawdaKtoraBoli / 217.147.104.* / 2009-02-12 09:42
Zauwaz jedno, ze problemem jest wzrastajaca liczba emerytow, zwiekszajaca sie dlugosc zycia w Polsce w porownaniu do ilosci osob pracujacych i zwiekszajace sie emerytury.
Z ZUSu otrzymujesz wiecej bo i wiecej tam wplacasz - to nawet dziecko wie.
Dziwne jest, ze klamczynscy wystapili z ta mozliwoscia dopiero teraz. Natomiast gdy gielda szla do gory jakos siedzieli cicho.
Gdzie masz informacje, ze ofe otrzymalo 20mld dotacji? Chetnie poczytam.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 11:18 / Bywalec forum
Przejrzałem ustawę budżetową 2009 r. ta dotacja to chyba tzw. Refundacja dla ZUS z tytułu przekazania składek do OFE . chociaż tej dotacji nie sposób znaleźć w zał. 2 do ustawy, to widnieje ona w zał. 5 część B pkt. II ppkt. 2. Tak mi się przynajmniej wydaje, bo niby kto ma refundować jak nie Skarb Państwa.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 11:29 / Bywalec forum
przepraszam za błąd ortograficzny oczywiście: przejżałem.
iskierrka / 151.92.176.* / 2009-02-12 11:40

Przejrzałem ustawę budżetową 2009 r. ta dotacja to chyba tzw. Refundacja dla ZUS
z tytułu przekazania składek do OFE .
- Po pierwsze nie ma czegoś takiego.
Po drugie jednak "przejrzałem"...
-)
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 12:21 / Bywalec forum
jak to nie ma, adres strony: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=5&dzial=32&id=157013
pobieramy plik, a następnie załącznik 5
iskierrka / 151.92.176.* / 2009-02-12 12:34

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=5&dzial=32&id=157013
pobieramy plik, a następnie załącznik 5
- to zabawne ale dzięki mam oryginał w formie ustawowej przed oczami.
A to co ty podajesz to nie jest ustawa budżetowa. Przejrzyj dokładnie to co czytasz.
Powodzenia.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 12:42 / Bywalec forum
załącznik do ustawy budżetowej.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 12:45 / Bywalec forum
a załącznik jest częścią ustawy, jej uszczegółowieniem.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 12:50 / Bywalec forum
chyba, że spece z MF umieszcają pod napisem "USTAWA BUDŻETOWA NA 2009 R (Dz. U. z dnia 23 stycznia 2009 r. Nr 10 poz. 58)" Plik "pobierz (2 MB)" niezwiązany z ustawą budżetową.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 12:23 / Bywalec forum
a co do słowa przejrzeć wpisałem w wordzie przejżeć i nie podkreśliło mi błędu stąd ta pomyłka.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 12:33 / Bywalec forum
o przepraszam miałem wyłączoną funkcję sprawdzacza błędów.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 10:49 / Bywalec forum
jeśli chodzi o dotacje dla ofe, zob. numer tygodnika WPROST, jeśli chodzi o artykuł to nie mam akurat tygodnika pod ręką, jutro w tym samym miejscu postaram się odpowiedzieć (ten z Tuskiem na okładce).
A jeśli chodzi o problem ze wzrastającą liczbą emerytów, wynika to przede wszystkim z istnienia przywilejów emerytalnych, a więc należy je zlikwidować.
PrawdaKtoraBoli / 217.147.104.* / 2009-02-12 11:00
Zgadzam sie z Toba - emerytalne przewileje zlikwidowac.

Pozostaje jeszcze wydluzajace sie zycie emerytow - proponujesz moze likwidowac emerytow np. po 70?
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 11:20 / Bywalec forum
Przejrzałem ustawę budżetową 2009 r. ta dotacja to
chyba tzw. Refundacja dla ZUS z tytułu przekazania
składek do OFE . chociaż tej dotacji nie sposób
znaleźć w zał. 2 do ustawy, to widnieje ona w zał. 5
część B pkt. II ppkt. 2. Tak mi się przynajmniej
wydaje, bo niby kto ma refundować jak nie Skarb
Państwa.
A co do likwidacji emerytów, to ustawa o ofe też przewiduje przecież jakąś długość życia po emeryturze, na podstawie której oblicza miesięczną wypłatę.
PrawdaKtoraBoli / 217.147.104.* / 2009-02-12 11:36
Tak, ustawa przewiduje srednia dlugosc zycia. A w/g niej wyliczana jest srednia wyplata.

Ale mnie interesuje ZUS.
Wtedy gdy Bismarck wprowadzal ubezpieczenia spoleczne na emeryture miano przechodzić w wieku 70 lat! (w roku 1891 - sic) A ile później taki emeryt zył?
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 11:26 / Bywalec forum
oczywiście po przejściu na emeryturę, a nie po emeryturze.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 11:24 / Bywalec forum
a i jeszcze jedno, można wydłużyć okres pracy np. do 70 lat, uczyniono tak np. w Niemczech. chociaż przy odpowiednim przyroście naturalnym pewnie nie byłoby to konieczne.
PrawdaKtoraBoli / 217.147.104.* / 2009-02-12 11:39
Błąd, w Niemczech nie uczyniono jeszcze przedłuznie wieku przejścia na emeryturę. Odbędzie się to krokowo od 2012 i nie do 70 roku życia a do 67 roku życia. Chciałbym widzieć pisowców głosujących za takim rozwiązaniem!
Dodatkowo, Niemcy mają prywatne ubezpieczenia. Tak samo jak w Polsce. Tylko, że oni to później wprowadzali niż my.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 12:29 / Bywalec forum
Tak czy owak istotą mojej wypowiedzi było twierdznie, że zbrodnią było uchwalanie ustawy, która zakłada spadek liczby ludności w Polsce, raczej powinno pracować się nad ustawami, które zapobiegną temu zjawisku.
A co do ubezpieczeń prywatnych, to jakie one prywtne skoro państwo mnie do niego zmusza i na dodatek decyduje gdzie pieniądze są inwestowane i przez jakie firmy. Niedawno zająłem się inwestowaniem, stawiam w ciemno, że będę miał wyższą stopę zwrotu, niż znawcy z OFE. A co do wieku przejścia na emeryturę, jeszcze raz pragnę podkreślić, że najistotniejszy jest przyrost liczby ludności. W Niemczech jest on na niskim pozimie, a więc trzeba wydłużać wiek emerytalny.
PrawdaKtoraBoli / 217.147.104.* / 2009-02-12 12:46
Jasne, przyrost ludności jest istotny - tego nikt nie neguje! Ale przecież nie zawsze się zdaża tak, że ciągle przyrost jest na tym samym poziomie. I jeżeli są zmiany wielkości przyrostu np. wojna, kryzys jak obecnie itd. to nie może być tak, że te zmiany wpływają w istotny sposób na to, że pokolenia kolejne mają większe obciążenia tzn. znacznie więcej płacą np. na emerytury z ZUS. A ze względu na to, iż mają większe obciążenia to i mniej mogą wydać na dzieci. I pętla się zamyka.
W/g mojego rozumienia, istotą tej reformy było odciążenie kolejny pokoleń od płacenia coraz większej kasy np. na mnie o ile emerytury dożyję.
Drugi aspekt to była motywacja ludzi do tego, żeby starali się więcej zarabiać a to można dokonać poprzez np. prywatną inicjatywę, powiększenie wiedzy etc. Jak taki pracownik jest świadomy tego, że część jego składki idzie na li tylko niego to chyba - jeżeli rozsądnie myśli - powinien starać sie, żeby ta składka była największa.
I po trzecie - jest jeszcze III filar.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 13:16 / Bywalec forum
niech mój szanowny adwersarz zwróci uwagę na następujące kwestie, pieniądze z ofe są inwestowane w akcjach i w obligacjach, a więc gdyby tak np. Rosja napadła na Polskę, to wtedy zarówno polskie akcje, jak i obligacje stałyby się bezwatościowe, a więc ofe nie miałyby za co zapłacić emerytur, jedynie chyba z bieżących składek. A co do kryzysu, to obligacje może i chronią przed kryzysem, ale akcje akurat, sprawdzają się tylko w czasach koniunktury.
PrawdaKtoraBoli / 82.195.186.* / 2009-02-12 13:30
Faktycznie, dziękuję za celną uwagę - przykład z wojną był zbyt drastyczny. W przypadku wojny jasne jest, że tracimy wszystko.

Zgadzam się, z tym, że obligację trochę lepiej chronią niż akcje w czasie kryzysu. Ale przecież ofe - o ile pamiętam - tylko część składki mogą umieścić w akcjach. I np. zmniejszanie tej wielkości wraz z wiekem oszczedzającego byłoby dobrym wyjściem, żeby zabezpieczyć przyszłego emeryta przed wahaniami na rynku akcji.
Czarna Chmura1 / 2009-02-12 14:18 / Bywalec forum
a co do zabezpieczeń przed wahaniem kursów akcji w czasach kryzysu, to nasunęła mi się następująca myśl, gdyby tak nasze ofe miały zabronione kupować akcje za cenę powyżej ich wartości księgowej, to wtedy ryzyko straty byłoby zminimalizowane. Na dodatek zakupy akcji przez ofe w czasach kryzysu stanowiłyby świetną poduszkę dla naszej giełdy. Waren Buffet inwestuje w ten sposób i ma się dobrze, a więc dobrze by się stało, gdyby polskie fundusze skoro i tak są faktycznie państwowe przyjęły ustawowo taką zasadę.

Najnowsze wpisy