Forum Forum podatkowePIT

PIT 39, cel mieszkaniowy a kilku kredytobiorców

PIT 39, cel mieszkaniowy a kilku kredytobiorców

mag-dalena / 89.68.92.* / 2017-03-29 18:06
Mam z mężem wspólne mieszkanie, za które spłacamy kredyt ze wspólnego konta. Jako kredytobiorcy figurują jednak 3 osoby - my i mój tato. Sprzedałam nieruchomość i chciałabym przeznaczyć pieniądze na spłatę kredytu tym samym odliczając przychód od podatku. Pytanie, czy mogę tak zrobić, jeśli kredytobiorców jest troje?]
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-03-29 19:59
Kredyt jak rozumiem zaciągnięty PRZED sprzedażą nieruchomości, z której przychód ma być wydatkowany. Sprzedana nieruchomość stanowiła Pani majątek odrębny.
Moim zdaniem tak, i to cała kwota spłat dokonanych przez Panią od dnia sprzedaży, o ile Pani ojciec nie jest współwłaścicielem mieszkania, a jedynie współkredytobiorcą.

Wspólność małżeńska nie jest tu przeszkodą, powoduje też że, do wydatkowania przyjmuje się całą kwotę spłat, a nie "małżeńskich hipotetycznych 50%".

Gdyby był współwłaścicielem - spłata kredytu realizowałaby nie tylko Pani, ale i jego cele mieszkaniowe, więc Pani wydatkowanie byłoby odpowiednio mniejsze.

np. Int. ind. na ten temat:

0461-ITPB4.4511.830.2016.1.JG

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy
27 stycznia 2017 r.
mag-dalena / 89.68.92.* / 2017-03-29 20:08
Dziękuję! Zgadza się - ojciec nie jest współwłaścicielem, tylko figuruje w kredycie, a sam kredyt wzięty przed zbyciem nieruchomości.
wiwan / 2017-03-29 20:42
No więc w świetle tej int.ind. ów 'trzeci' nie stanowi żadnej przeszkody w Pani wydatkowaniu i zwolnieniu PIT z art. 21, ust. 1 pkt. 131)

Najnowsze wpisy