Forum Polityka, aktualnościGospodarka

PO wycofuje się z obniżki składki rentowej

PO wycofuje się z obniżki składki rentowej

Money.pl / 2007-10-26 07:56
Komentarze do wiadomości: PO wycofuje się z obniżki składki rentowej.
Wyświetlaj:
egon / 198.28.69.* / 2007-10-29 11:35
Uwaga !!! PO podnosi podatki !!!!
Ela1 / 83.27.67.* / 2007-10-29 09:45
I co znowu podwyżka naszym kosztem w sferze budżetowej????? No to pięknie!!!! Nauczyciele niech zarabiają 5 000,00 zł lekarze 8.000,00 a my będziemy zarabiać 1.000,00 lub 1.200,00 i jak zwykle będziemy ze swoich bogatych pensji utrzymywać budżetówkę!!!!
Jan T. / 83.28.147.* / 2007-10-28 17:44
Ciekaw jestem jak "Gazeta" wyobraża sobie przejęcie składek ZUS przez budżet.
time0ut / 2007-11-02 18:10 / Bywalec forum
W świetle prawa to "uproszczenie" a w konkretnym znaczeniu "bałagan" z którego łatwo jest skubnąc troszke aby inni nie widzieli
do dwóch razy sztuka / 89.77.144.* / 2007-10-28 10:54
Platformo nie baw się w socjalizm. Upraszczaj nie komplikuj.
Bernard+ / 79.187.8.* / 2007-10-27 14:45
PO, jeżeli oceniacie, że Zyta poszła za daleko to po prostu wycofajcie się z tej obniżki składek na renty, ale nie wprowadzajcie kuriozalnych trudnych do kontrolowania i rozliczania zasad opłacania składek, bo całe zaoszczędzone pieniądze pochłonie wzrost administracji. Wiecie ile przedsiębiorcy będą musieli wydać na kolejne modyfikacje programów płacowych a ile ZUS będzie musiał zapłacić Prokom-owi za nowego płatnika?!!! Lepiej po prostu znieść całkowicie płacenie przez pracowników tego składnika, bo koszty obliczania 1,5% składki są równe połowie tej składki. Zamiast takiego rozwiązania to lepiej obniżyć wszystkim składkę nie, o 4% czyli jak chciała Zyta po 2% po stronie pracodawców i po stronie pracowników, ale znieście te 3,5% składki potrącanej od brutta pracownikom i zostawcie tylko te 6,5% po stronie pracodawców. To uprości obliczenia zmniejszając ilość pracy administracyjnej i obniży poziom komplikacji a tym samym konieczne nakłady pracy na kontrolowanie tych wpłat w ZUS i US. Na litość nad wyborcami samozatrudnionymi i mikroprzedsiębiorcami nie komplikujcie tylko upraszczajcie, bo zostaniecie uznani za kłamców wyborczych! Gdyż ten cały sztuczny podział składek na część potrącaną z brutta i część płaconą w koszty firmy to całkiem zbędna a kosztowna biurokracja, której nie powinno się nigdy wprowadzać, bo i tak całe pieniądze na te składki są kosztem firmy i gdy firma ich nie ma to nie zapłaci i bankrutuje. Popatrzcie jak wygląda pasek wypłaty pracownika z GB tam sa 4 cyfry brutto -składka -podatek = netto koniec. Ludzie a u nas??!! Przeciętny Polak z wyższym wykształceniem nie ekonomicznym przy pomocy kartki papieru i kalkulatora nie jest w stanie obliczyć wszystkich składników obciążeń wypłaty pracownika.
To już doszło do ABSURDU I DALSZE MNOŻENIE TYCH ABSURDÓW TO IDIOTYZM Z DOMIESZKĄ KRETYNIZMU. Upraszczajcie a nie komplikujcie, bo Polacy powinni wysiłek skierować na zarabianie na wzrost PBK a nie na mnożące się przez głupie prawo koszty administracyjne. Przedsiębiorcy jakoś przeżyją jeszcze ten brak obniżki kosztów po swojej stronie a podwyżka płac pracowników o te 3,5% i tak będzie dla pracodawców konieczna, bo jeżeli płace nie wzrosną to nie będzie wykwalifikowanych pracowników. Poza tym i tak pracownicy od tych 3,5% zanim wydadzą te pieniądze to zapłacą 19% podatku, więc z tych 3,5% wróci do budżetu pod tytułem podatek dochodowy 0,665% zostanie im tylko 2,835% i wydadzą te pieniądze na towary lub usługi opodatkowane 7 lub 22% średnio, około 15%, więc kolejne 0,42525% wróci do budżetu pod tytułem podatek VAT razem wróci do budżetu 1,09025%, więc tak naprawdę pracownicy zyskają wzrost dochodu tylko, o 2,40975% ale wydając to narożne wydatki spowodują wzrost popytu krajowego i wzrost obrotów przedsiębiorstw handlowo usługowych a więc wzrosną zamówienia i produkcja a to oznacza dalszy wzrost gospodarczy, więc przedsiębiorcy tez na tym zyskają, tylko nie komplikujcie obliczeń i kontroli nad tymi dochodami przez ZUS.
marek 19.53 / 83.24.52.* / 2007-10-27 10:10
1. no to będziemy mieli kolejny próg podatkowy, w dodatku skokowy. Wyjaśniam. W PIT następuje wzrost podatku od nadwyżki ponad próg. W tym przypadku przekroczenie progu powoduje podatek (składkę) od całości..
2. W efekcie podwyżka płacy o np. 100 zł dla pracownika podprogowego zostanie w całości zabrana. W CAŁOŚCI.
Oczywiście składki trzeba będzie opłacić. A więc efektywnie zerowa podwyżka. .A wzrost kosztu pracy o 160 zł.

3. Podsumowując - radosna twórczość.
zefirka / 80.54.10.* / 2007-10-26 22:52
Tak chcieliście to swoje PO. Ogłupiło przede wszystkim młodzież i zagłosowaliście na oszołomów w największym wydaniu, nie dość że nie będzie składki rentowej mniejsze, to na razie nikt nie mówi, ze wprowadzenie podatku liniowego zuboży każda dwuosobową rodzine, a zwłaszcza emerytów o 95,42 zł. Dwie kwoty wolne od podatku. Nie zagłosowaliście na PIS to dostaniecie od PO po dupie. I dobrze Wam tak. Ponoć PIS był agresywny, a bardziej agresywnego społeczestwa nie ma jak PO, podjudzani młodzi dorosli wszystkie partie szczejkały na PIS jak zakręcone. wysyłane SMS i to obrażanie i jeszcze mówienie ze to PIS. Obłuda Polaków. Wstyd mi za nich. A teraz rządzą Polską ludzie nocnej zmiany. + syn Wałesy. Dla mnie zdrajcy.
time0ut / 2007-11-02 18:16 / Bywalec forum
Obie partie to jedno i to samo, młodzież głosowała na PO bo ulegli marketingowi. Bezsens, a można bylo podejść z głową (UPR)
bubu / 2007-10-26 18:12 / Bywalec forum
Trudno traktować to inaczej jak wstęp do wprowadzenia podatku liniowego. Podatek liniowy w wysokości 15% proponowany przez PO spowoduje iż duża grupa podatników zapłaci WYŻSZY niż obecnie podatek dlatego że rzeczywista stopa podatkowa wynosi dla nich niewiele ponad 13%. Przypomnę też iż i tak od 2009 mają obowiązywać 2 stawki 18% i 32% przy czym próg wyniesie 85.585 pln. Obniżka składki rentowej powoduje iż najmniej (w ujęciu procentowym) zyskują osoby których podstawa opodatkowania przekracza 78.480 pln. Mają one za to bardzo wiele do zyskania w przypadku wprowadzenia podatku liniowego. Dlatego nie słychać protestów Lewiatana czy BCC które tak głośno postulowały obniżenie pozapłacowych kosztów pracy.
Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku pierwszej próby wprowadzenia podatku liniowego przez L.Balcerowicza - ponad 90% podatników płaciłoby dużo wyższe obciążenia. Nominalna stawka dla pierwszej grupy wynosiła 19% stawka efektywna dla pierwszego progu wynosiła 16% a proponowano liniowy w wysokości 21%. Warto też pamiętać iż w krajach nadbałtyckich które mają podatek liniowy Estonia zaczynała od stawki 26% a docelową stawką jest 20%, na Łotwie stawka wynosi 25%
a na Litwie 33%. U nas może się okazać że PO ogłosi iż "ze względu na trudną sytuację budżetu" stawka 15% jest niemożliwa i zaproponuje stawkę na poziomie np 19% co w połączeniu z brakiem obniżki składki rentowej stanowić będzie znaczny WZROST podatków dla 98% podatników.

Zupełnie osobna kwestią jest konstytucyjność proponowanych zapisów - zapisy jawnie dyskryminują większość podatników i wg mnie pewna jest skarga do TK.
Specjalista 1 / 83.20.83.* / 2007-10-27 09:32
BUBU stosunkowo dokładnie "rozpisał" potencjalną sytuację w Polsce od 2008r. Nie wziął pod uwagę, że faktyczny podatek dla wielu bedzie wynosił nie 13% - tylko na poziomie składki zdrowotnej - obecnie 9,00% - u tych osób, które są opiekunami prawnymi (głównie rodzice) dzieci - tu mozna tylko szacować np. 40-50% podatników płaciłoby faktycznie od 9-11% podatku. Ze wzgledu na demografie jest to prawidłowa tendencja tzw. elementów polityki rodzinnej - w innym przypadku np. w 2030r. byłoby wiecej emertyów niż osób w wieku tzw. produkcyjnym.
Wybitnie jesteśmy narodem "rozrzutnym" na tzw. wczesniejsze emerytury.....
tompot / 2007-10-26 17:23 / portfel / Bywalec forum
Kompletny bezsens. Powinno się upraszczać przepisy a nie je komplikować. Ja w tym widzę jedynie pole do nadużyć. Nauczycielom należy pokazać gest Kozakiewicza a składkę rentową zostawić na poziomie 10%.
HH / 217.74.68.* / 2007-10-26 10:42
... już za chwilkę będą kolejne wybory i wtedy sruuuuuuuu..... i nie będzie PO w parlamencie.
Specjalista 1 / 83.20.83.* / 2007-10-26 17:19
Wolę moje (pracownika i przedsiebiorcy) pieniądze z zawyżonej składki rentowej zachować dla siebie. Przed wyborami uważałem, że w zabieraniu przez ostatnie 17 lat byli post- PZPR-owcy (1993-1997 i 2001-2005) - za "panowania których "wycięto ok. 80% ulg podatkowych w tym duża budowlana, mała budowlana, remontowa, na dokształcanie...., mieszkania na wynajem....
Teraz dołącza PO ( mam nadzieję, ze to tylko wypowiedzi byłych specjalistów od finansów... czytaj Gronicki, Belka...tj. specjalistów od tzw. cięć - bo to najlepiej wychodzi)
podobno związki zawodowe przygotowują protesty w obronie utrzymania zmniejszenia składki rentowej od stycznia - obniżka ta dla przykładu wynagrodzenia brutto 3.000PLN
pozostawia u pracownika i pracodawcy ok. 150PLN - Czyżby pierwszy, zdecydowany krok Gilowskiej w celu ograniczenia tzw. kosztów pracy był czymś niemozliwym? Nie dajmy się zabrać nasze pieniądze.......
fasdfasf / 82.7.114.* / 2007-10-26 10:15
właśnie rozpoczęła się planowana przez PO reforma podatków... zaczęli od ich podniesienia... to już chyba lepper był bardziej liberalny
Specjalista 1 / 83.20.83.* / 2007-10-27 09:39
tak - w podnoszeniu podatków "lubują" się socjaliści, którzy rozdają nie swoje pieniądze na prawo i lewo - teraz zamierza to robić PO. Kiedyś (niedaleka przeszłość), że socjalistyczni są ci z PIS - ale de facto tzw. obnizenie kosztów pracy (obniżka skladki rentowej) nastapiło za poprzedniego rżądu - najgłośniej jednak w przeszłości o obnizaniu kosztów pracy opowiadało PO - teraz chca ciąć to co kiedyś obiecali. Post komunisci cieli cały czas ale nigdy nie obiecywali, że nie bedą ciąć - gdzie tu wiarygodność?
Cspostrzegawczy / 2007-10-26 09:24 / Tysiącznik na forum
Czyżby program wyborczy PO dostosował sie do programu SLD rozwarstwienia społeczeństwa ?
Obniżka składki rentowej wprowadzona przez PIS to wzmacnianie klasy średniej - najwazniejszej klasy produkującej wzrost gospodarczy.
Propozycja PO to wzmacnianie słabszych kosztem średnich, ( bogatych te zmiany nie dotyczą).
PIS poprzez swoje zmiany w podatkach wzmacniał wszytkich, głownie klasę średnia tak poniewieraną przez poprzedników, a PO jest wybrane głownie przez klasę średnią , a teraz jest przeciw ich interesom.
Elendir / 2007-10-26 09:39 / Łowca czarownic
Od kiedy wzmacnianie słabszych powoduje rozwarstwienie społeczne?
marek 19.53 / 83.24.52.* / 2007-10-27 10:19
Słabsi nieco w górę, średni mocniej w dół w dół (równaj w dół !!!!) a silniejszym ganc pomada. Zmniejsza się wyłącznie rozwarstwienie w strefie nisko zarabiających. Kasjerka w hipermarkecie w górę, początkujący nauczyciel w dół.
arch / 2007-10-26 10:03 / Tysiącznik na forum
LEW i ZWIERZĘTA
"Lew, ażeby dał dowód, jak wielce łaskawy,
Przypuszczał konfidentów do swojej zabawy.
Polowali z nim razem, a na znak miłości

On jadł mięso, kompanom ustępował kości.
Gdy się więc dobroć taka rozgłosiła wszędy,
Chcąc im jawnie pokazać większe jeszcze względy,
Ażeby się na jego łasce nie zawiedli,

Pozwolił, by jednego spośród siebie zjedli.
Po pierwszym poszedł drugi i trzeci, i czwarty.
Widząc, że się podpaśli, lew, choć nieobżarty,

Żeby ująć drapieży, a sobie zakału,
Dla kary, dla przykładu, zjadł wszystkich pomału. "
IGNACY KRASICKI BAJKI
Elendir / 2007-10-26 11:02 / Łowca czarownic
Kolejna satyra na PiS. :-)
Cspostrzegawczy / 2007-10-26 09:58 / Tysiącznik na forum
powoduje to, że nie opłaca się być średnim ( nie podejmuje się wysiłku) i zostaje sie tym słabszym.
Pomoc dla słabszych jest na tyle mała, że nie przechodzą do średnich, a zniechęca do wysiłku, do motoru działania.
hen / 194.213.1.* / 2007-10-26 10:15
dokładnie,ci o najniższych dochodach dostaną na rękę ok.15 zł więcej,a zarabiający 3-4 tys brutto będą mieli na rękę mniej o 50-80 zetów
Specjalista 1 / 83.20.83.* / 2007-10-26 17:29
szanuje każdy pieniądz i wolę żeby pozostał u mnie. Wyliczenie powyżej ogólnie poprawne - aczkolwiek jest drobna różnica - nie dostaną na rękę, tylko mniej zabierze się tym osobom np. zabierze sie mniej o 50-80PLN!!!! Jeżeli np. w umowie mam 4000PLN brutto - dotychczas w ramch tzw obciążen zabierano np. 920PLN to teraz zabiorą 840PLN.
Drobna różnica ...... Przy naszym wspaniałym prawie z lat 90-tych - otrzyma to 35letni emeryt wojskowy (nic nie mam przeciwko mundurowym ale p 15 latach na emerturę niechby przechodzili nieliczni np bioracy udział w konfliktach..)
El Presidente / 212.244.73.* / 2007-10-26 09:24
Wolę płacić wyższą składkę rentową, poświęconą dla równoważenia deficytu budżetowego!
time0ut / 2007-11-02 18:22 / Bywalec forum
Myślisz ze na to pojdą pieniądze z tych wyższych składek rentowych? Niech urzedasy równają deficyt (mam za mało pieniędzy aby równoważyć dług państwa)
marek 19.53 / 83.24.52.* / 2007-10-27 11:20
Wyższa składka rentowa zrównoważy liniowy podatek posłów, likwidację "Belkowego" dla kapitału spekulacyjnego.

Podziwu godne podejście pro budżetowe.
El Presidente / 83.24.104.* / 2007-10-28 11:47
A od kiedy to wybitny specu finansowy diety poselskie są opodatkowane?!
kiedynormalność? / 78.157.160.* / 2007-10-26 16:37
Będę popierał PO nawet jak będę zdychać z głodu! PO albo śmierć! Niech żyje PO! Na pohybel wrogomPO!
To samo myślę o wielbicielach PiS i lewactwa.
time0ut / 2007-11-02 18:26 / Bywalec forum
Nie ma to jak dobre uzasadnienie. To czekaj, czytaj i postaraj sie nie rozczarowac
Specjalista 1 / 83.20.83.* / 2007-10-26 17:32
Pokreciło się w tym naszym kraju PiS to socjaliści, Post-komuniści to liberałowie, PO niby liberałowie a stają sie socjalistami (zabierająć nam naszą składkę rentową tj. obniżkę od stycznia)...
wilczek / 2007-10-26 10:29
Czy nie uważasz, że lepszym sposobem na równoważenie budżetu byłoby obcinanie niektórych absurdalnych wydatków budżetowych?
Specjalista 1 / 83.20.83.* / 2007-10-27 09:41
Nikt jak dotychczas nie zdecydował się na cięcia tych wydatków
El Presidente / 212.244.73.* / 2007-10-26 10:40
Rzuciłem to hasło z pewną przekorą, bo podnosi się narodowe larum o odbieraniu przywilejów. Zakładam, że dość ryzykowne byłoby utrzymanie obniżki składki rentowej, zatem obniżki przychodów budżetu, bez wnikliwej ewidencji wydatków budżetowych, tym bardziej, że parę "kwiatków" ekipa odchodząca może jeszcze pozostawić.
Zakładam, że utrzymanie obecnej wysokości składki rentowej jest czasowe, tj. na okres powolnego obniżenia wydatków, w szczególności tych absurdalnych, a następnie dopiero obniżanie przychodów. Z menedżerskiej praktyki, tak postąpiliby nowi szefowie.
Specjalista 1 / 83.20.83.* / 2007-10-27 09:45
Składka rentowa jest jak sama nazwa wskazuje na renty - wydatki na renty wydatnie zmalały to i składkę należy zachować obniżenie
El Presidente / 83.24.104.* / 2007-10-28 11:46
A Ty wierzysz, że wpływy do budżetu ZUS są wpływami na budżety celowe?
wilczek / 2007-10-26 10:58
1. Składka rentowa to jest parapodatek, zatem jej obniżenie nie jest przywilejem, lecz krokiem w stronę normalności.
2. Tą ekipę w akcji już widzieliśmy. Z praktyki obywatelskiej wnioskuję, że te absurdalne wydatki są potrzebne politykom po to, żeby się nakraść.
Menedżerowie odpowiadają przed właścicielami. Politycy przed publiką, która w swej masie pamięć ma słabą, ogląda za dużo telewizji i z liczeniem ma problemy. W tym zasadnicza różnica i źródło mojego sceptycyzmu.
hen / 194.213.1.* / 2007-10-26 09:36
hehehehehe,to może niech PO stworzy dla swoich zwolenników możliwość wpłacania dobrowolnych składek dla "równoważenia deficytu budżetowego", bo ja bym jednak wolał mieć od stycznia te pare groszy wiecej
Specjalista 1 / 83.20.83.* / 2007-10-27 09:47
ja również i takich jest z pewnością większość - z tym, że ta większość nie jest swiadoma, że chcą (PO) zabrać ich pieniadze
Handel wyrokami / 83.21.23.* / 2007-10-26 09:17
CZYLI OBNIZKA PODATKÓW POPRZEZ ICH...... PODNOSZNIE !
GENIALNE ODKRYCIE LATFORMERSÓW - ZASŁUGUJE NA Ig nOBLA.

Ciekawe kidy młodziez która wybrała aferałów otworzy oczka ???
jhgftur / 195.160.253.* / 2007-10-26 09:09
To ja już policzyłem ile na tym bym zarobił a oni taki numer wycinają
arch / 2007-10-26 09:32 / Tysiącznik na forum
jednym słowem -Rąbać frajerów - Którzy uwierzyli w cuda gospodarcze
frajerzyojfrajerzy / 83.24.216.* / 2007-10-26 16:38
no to pod topór idą wykształciuchy!
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy