Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek od darowizny

Podatek od darowizny

kamil111x / 2015-01-10 01:11
Witam. Otrzymałem darowiznę na zakup mieszkania od brata w wysokości 9 000zł i od rodziców 11 000. Niestety nie złożyłem zeznania do US w ciągu 6 miesięcy (termin upłynął na początku stycznia). Jakie czekają mnie konsekwencje i co muszę zrobić?
Pozdrawiam
Kamil
Wyświetlaj:
AdaLis980 / 5.173.168.* / 2020-11-25 18:26
Kwestie darowizny załatwiałam w kancelarii notarialnej w Tczewie na Słowackiego. Notariusz Cejrowska dołożyła wszelkich starań, aby wszystko było załatwione zgodnie z obowiązującymi przepisami.
texas1308 / 89.76.244.* / 2015-01-20 17:09
Witam, uprzejmie proszę o odpowiedż na moje wątpliwości. W 2010 otrzymałam darowiznę od taty, którą zgłosiłam w ustawowym terminie do US. W roku 2014r ponownie otrzymałam darowiznę lecz przegapiłam termin zgłoszenia o miesiąc. Napisałam czynny żal i przesłałam zgłoszenie do US. Dostałam wezwanie z US o złożenie wszystkich darowizn oraz potwierdzenie ich wydatkowania z ostatnich 6 lat. Moje pytanie brzmi - czy US obliczy mi podatek również od tej pierwszej darowizny którą zgłosiłam terminowo czy tylko z tych spoznionych? dziekuje za odpowiedz
kamil111x / 2015-01-10 17:04
brat przekazał darowiznę w ratach, ale z tego co rozumiem nie ma to znaczenia. Mam jeszcze jedno pytanie: czy w takim razie muszę złożyć zeznanie w US?
belladonna / 2015-01-10 20:20 / Tysiącznik profesjonalny
nie, bo na SD-Z2 za późno, a nadwyżki ponad kwotę wolną brak, żeby składać SD-3 :)
kanadyjkalic / 5.173.176.* / 2022-12-29 17:51
Lepiej zawsze się pokusić o profesjonalną poradę. Ja nie żałuję, że skorzystałam z usług notariusz Cejrowskiej.
belladonna / 2015-01-10 12:02 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa o spadkach i darowiznach:
Art. 14
3. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1) do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

i

Art. 9. 1. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1) 9 637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;


Rodzice (obdarowany syn to zstępny)podarowali po 5500 każdy, a brat (rodzeństwo) 9 tyś., więc wszystko mieści się w kwocie niepodlegającej opodatkowaniu, o ile to były 1 darowizny w okresie pięcioletnim od tych osób, bo (ustawa):
art. 9
2. Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.

Najnowsze wpisy